Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

“Aşırı Tekfir Hastası Ebu Hanzala ve Ahmet Kalkan arasındaki mülazara”

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
B Çevrimdışı

burukanlar65

Üye
İslam-TR Üyesi
“Ebu Hanzala ve Ahmet Kalkan arasındaki mülazara”

Aynı şekilde bu kimsenin müslümanları tekfir ettiğini neden gizliyorsun?

Gözünüzde bu derece büyüttüğünüz kişinin ilmi eserleri nelerdir?

Arap şeylerine bıraka durun, daha Ahmet Kalkan'la bile adam akıllı münazara edemeyen birini arap şeyhleriyle kıyas etmeniz cidden çok komik.

Hoş Ahmed Kalkan'a yaptığınız (gizli çekim ve yayılma konusu) da ayrı bir küstahlık ama .....

Kimin taklit edip etmediği çok aşıkar, daha dün sizleri takip edenler, bana özelden gelip,

Şeyh Tartuşiye ithafen acaba askerlik mevzusunuda sorabilir misin demiştir.

Ve benzer konularda mahkemeye küfür deyip

İslam4ever-den alınıtı

Konu kilitli olduğundan dolayı mecburen yeni bir başlık altında tekrar konuyu açmak zorunda kaldım..Kilitli olan bölümdeki tartışmayı okudum...Ve şunu bir kez daha gördüm ki..Taasup dünyadaki en kötü şeylerden biridir...Zaten gerek Mekke putperestleri ve gerekse ehli-kitap hep taasuplarından dolayı hakkı gereği gibi algılayamadılar...Çünkü gerçekleri idrak etmenin önündeki en büyük engel taasuptur,ön yargıdır..

Ebu hanzala kod adlı şahısla Ahmet Kalkan arasındaki tartışmayı daha evvel baştan sona dinlemiştim...Zira İslam.tr de sörf yaparken konuya denk geldim fakat mülazaranın taraflı bakışlar arasında bazı gerçeklerin kaybolduğunu gördüm...Bu sebeple özellikle bazı yönetici arkadaşlarımızın söylediklerine takıldım...ve yukarıya alıntı yaptım...

Ebu Hanzala ve Ahmet Kalkan arasındaki mülazayı objektif dinleyen her müslüman Ahmet Kalkan hocanın inanılmaz çelişkiler içerisinde olduğunu görecektir...Bir ara o mülazayı yazıya dökmeyi düşünmüştüm sonra vaz geçmiştim,lakin şunu görüyorum ki o mülazayı yazıya dökmek artık artık elzem olmuştur....

Ahmet Kalkan hoca çaresiz kalınca insanları önce kemalist ve muhafazakar diye ikiye ayırdı.Mevcut düzenden yana olanlar ve bunlardan razı bir hayat tercih edenler ve laik demokrat rejimini savunanlar evet bunlar kafirdirler hükmünü verdi.

Daha tekrar çaresiz kaldığında bu sefer muhafazakar kesimi ikiye ayırdı.Bunlar diyalogçular,tasavvufçular ve refah partisi yani milli selamet çizgisinde olanlar diyerek bu ayırmış olduğu iki gruptan diyalogçular (Nurcular veya Fetullah Gülenciler eşittir Akparticiler) evet bunları da kafir olarak isimlendirdi ve eledi..

Daha sonra tekrar çaresiz kalınca bu seferde muhatabına evet aslında bende sizin gibi düşünüyorum fakat sizin kullandığınız terimleri kullanmaktan imtina ediyorum dedi..Yani siz onlara müşrik diyorsunuz fakat ben onlara siz şirk işliyorsunuz diyorum aramızdaki fark sadece budur demeye kadar geldi.

Ben bir müslüman olarak yeminlerin en büyüğü olan Allah’a yemin ederim ki Ebu Hanzalayı zerre kadar tanımam...Bende herkes gibi internetteki görüşlerinden kendisini bilirim..Yani taraflı bir gözle bakmam için hiçbir gerekçem yoktur.

Sadece şunu anlatmaya çalışıyorum taasup bizleri hakikatleri görme noktasında o kadar köreltmiştir ki dinlediğimiz şeyleri dahi anlamamaya başladık..

İnşaAllah o münazaranın yazıya dökülmüş halini bu bölümde olduğu gibi yayınlayacağım..Eğer bur da ki yöneticiler adil davranıp bu açtığım bölümü silmezlerse..Oda onların adaletine kalmış bir şey..

Yukarıya alıntı yaptığım yönetici arkadaş soruyor acaba bu zatın, bu kimsenin yayınladığı eserleri nelerdir..Allah aşkına böyle bir yaklaşım olabilir mi? Hak Allah’ın isimlerinden bir sıfattır nerden gelirse alsın alınmak zorundadır..Bugün Yaşar Nuri Öztürklerin Zekiriya Allah yüzünü kara çıkarsın Beyazların nice eserleri vardır..

Bunlar Kur’an ayetlerini de hıfz etmişlerdir..Lakin İslam dinine verdikleri zarar ve ziyanın haddi hesabı belli değildir..Yıllardır onlar ve onların çizgilerinde olan nice prof.lar ergenekoncuların da rüzgarını arkalarına alarak insanların İslam dininin berraklığına ulaşma noktasında önündeki en büyük engeller olarak durmaktadıylar...Eğer kitap telif etmek ölçü olsaydı o halde bu zatlarda ölçü olurlardı.

Müslümanların ölçüleri meseleleri analiz etme kriterleri illaki eser şerh etmek midir...Muhammed Bakır (r.a) alimlerin alimidir acaba kaç tene eser bırakmıştır.Nice İsimleri fazla duyulmamış ilim ehli alimler vardır tarihte Allah hepsine rahmet eylesin..Bunlar eser telif etmediler diye onlardan alimlik vasfı kalkmış mı olur.? Ki Ebu Hanzala kod adlı kişinin öyle alimlik mertebesi falanda yok konuştuklarında bunu herkes anlayabilir. Burada mesele bizlerin olaylara hangi gözle ve hangi kriterlerle baktığımızıdır.

O zaman yapmamız gereken şey önce adil olmak sonra taasupla herhangi İslami bir konuya yönelmemek sonrada İddia ettiğimiz fikirlerimize delil sunmak...

Ses kaydında Ahmet Hoca bunu yapamamıştır.Kendisinin bile büyük şirk ve büyük küfür işleyenlerin Kur’an’daki tanımları kafir ve müşrik olduğunu söylediği halde bunu toplumlara haml etmekten çekinmiştir..Her ne kadar dolaylı yollardan haml etmiş olsada.

Müşşahas tekfirde hüccetin ikame edilip edilmeyeceği meselesinden tutunda birçok meseleye kadar daha evvel söyledikleriyle hep çelişkiler içerisinde kalmıştır..O ses kaydının yazılı şeklini asacağım zaman bunu tüm okuyucular göreceklerdir...

Selam ve dua ile kalınız.

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu hanzalacı değilim hem dikkat edin tekfirci dediğiniz insanlar belki sizden daha hayırlıdır
O yüzden mi bizi, uğrunda cihad edip şehid olan Afgan mücahidleri ve alimlerimizi tekfir ediyor? Bu mu hayırlı olan şey ? O yüzden mi 70 milyon, 80 milyon Allah'a şirk koşuyor diyip tekfir ediyor?

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
O yüzden mi bizi, uğrunda cihad edip şehid olan Afgan mücahidleri ve alimlerimizi tekfir ediyor? Bu mu hayırlı olan şey ? O yüzden mi 70 milyon, 80 milyon Allah'a şirk koşuyor diyip tekfir ediyor?
Tekfir ettiğini kanıtla lan kanıtla hadi öyleyse

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Afrika sicaklari mi vurdu sizi yav
Dövüşmen durduk yerde.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt