Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

El Kaide lideri Şeyh Seyf el Adl, Hicret çağrısı yaptı!

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
konusmalarında da edebi aştiğinin farkına varmalısın

Haklısın abi özellikle son cümleden dolayı özür diliyorum.

Lâkin bu yazılarım saklanacak şeyler değil sokakta da söylesem burada da yazsam sıkıntı duymayacağım şeyler inşaAllah

Esad'ın sanki kötü bir şey yapıyormuşum gibi uyarısı ağrıma gitti

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Kardeş heyecanlı olabilir. Ki bu heyecanı hepimiz yaşadık. Heyecanlı genci eleştirmek yerine ne yapması gerektiği ile alakalı tavsiye ve nasihati özelden verebiliriz. Emniyet demişken burda ne işimiz var o zaman kardeşler. İp adresimize kadar adamlar ulaşmak isterse ulaşır hepimize. Emniyet diyoruz ya o zaman telefonları kullanmayalım olsun bitsin. Elbette işin bir düsturu vardır. Ancak forumun bazı bölümlerinde konulara denk gelirseniz daha derin konular mevcut. Özelden meselelerin emniyeti izah edilir sonra durum tekrarlanirsa o zaman açıktan yazma yapabiliriz. Kaldı ki forumda yöneticiler mevcut, bu duruma müdahale ederlerse iyi olur. Rabbim istikametten ayırmasın hiç birimizi. Hepinizi Allah için seviyorum

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esad. Forumda uzun bir süredir bulunmana rağmen pek çok konuya mesaj yazmayıp fikir belirtmiyorsun.
حدثنا قتيبة بن سعيد: حدثنا أبو الأحوص، عن أبي حصين، عن أبي صالح، عن أبي هريرة قال
قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: من كان يؤمن بالله واليوم الآخر فلا يؤذ جاره، ومن كان يؤمن بالله واليوم الآخر فليكرم ضيفه، ومن كان يؤمن بالله واليوم الآخر فليقل خيراً أو ليصمت
Ebu Hurayra (r.anh)'dan, dedi ki:
"Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: Allah'a ve ahiret gününe iman eden bir kimse komşusuna eziyet vermesin. Allah'a ve ahiret gününe iman eden bir kimse misafirine ikram etsin. Allah'a ve ahiret gününe iman eden bir kimse ya hayır söylesin yahud sussun."
(Buhari, Edeb, Bab 31, Hadis no: 1981; İbn Mâce, Fiten, Bab 12, Hadis no: 3971)

Kardeş heyecanlı olabilir. Ki bu heyecanı hepimiz yaşadık. Heyecanlı genci eleştirmek yerine ne yapması gerektiği ile alakalı tavsiye ve nasihati özelden verebiliriz. Emniyet demişken burda ne işimiz var o zaman kardeşler. İp adresimize kadar adamlar ulaşmak isterse ulaşır hepimize. Emniyet diyoruz ya o zaman telefonları kullanmayalım olsun bitsin. Elbette işin bir düsturu vardır. Ancak forumun bazı bölümlerinde konulara denk gelirseniz daha derin konular mevcut. Özelden meselelerin emniyeti izah edilir sonra durum tekrarlanirsa o zaman açıktan yazma yapabiliriz. Kaldı ki forumda yöneticiler mevcut, bu duruma müdahale ederlerse iyi olur. Rabbim istikametten ayırmasın hiç birimizi. Hepinizi Allah için seviyorum
Aynen heyecanlı olmalıyız, özellikle yaşlılık döneminde İslami hareketlerin dinamiklerine karşı içinde heyecanını halâ sürdürebilenlere daha bir hayranımdır. Yaşımız gereği İslamla, tevhidle tanışmanın ilk dönemlerinde oldukça heyecanlı ateşli, vurup kırıp parçalayan pek çok genç veya arkadaşlar tanıdım ama mâlesef zamanla ustaz Fethi Yeken'in "Davet Yolunda Dökülenler" eserindeki dökülenler gibi İzmir Marşıyla geri döndüler. Önemli olan az da olsa devam üzere olabilmektir.

Heyecan , heyecanlı olmak, dava ateşi taşımak, yaşamak hissetmek çok büyük bir özellik ve değer. Hepimizin gençlik dönemlerinde olduğu gibi damarda kanımızın delice aktığı dönemler olmuş, ve çoğu zamanda nasihat verenleri dinlemediğimiz veya dinleyemediğimiz, anlamadığımız gibi kendimiz hatalıyken bile karşımızdakini hatalı gördüğümüz olmuştur.
Diyeceğim o ki; önemli olan bu dönemleri en az zaiyatla atlatabilmek, veya bizi uyaran, nasihat edenin "tecrubesinden kıdemine (dâva yolunda erken yol alma ve yaşadıklarına) hürmet ve haddimizi bilerek gerekli adab, mahcubiyet ve tevazu ile payımızı alarak heybemizi doldurmalıyız.

Gerek bu konuda gerek diğer konularda uyarılarda bulunan kıdemli tecrubeli kardeşlerimiz gibi, bu davanın en zirvelerine ulaşan hatta takdir-i ilâhi gereği vuslatı mahşere bırakılmış samimi fedakar kardeşlerimizin titrettiği kalemlerin kıymetli paylaşımları elan yayındadır.

وعنْ مُعاذ رضي اللَّه عنهُ قال : قُلْتُ يا رسُول اللَّهِ أخبرني بِعَمَلٍ يُدْخِلُني الجَنَّة ، ويُبَاعِدُني عن النَّارِ ؟ قَال : « لَقدْ سَأَلْتَ عنْ عَظِيمٍ ، وإنَّهُ لَيَسِيرٌ عَلى منْ يَسَّرَهُ اللَّه تَعَالى علَيهِ : تَعْبُد اللَّه لا تُشْركُ بِهِ شَيْئاً ، وتُقِيمُ الصَّلاةَ ، وتُؤتي الزَّكَاةَ ، وتصُومُ رمضَانَ وتَحُجُّ البَيْتَ إن استطعت إِلَيْهِ سَبِيْلاً، ثُمَّ قَال : « ألا أدُلُّك عَلى أبْوابِ الخَيْرِ ؟ الصَّوْمُ جُنَّةٌ . ،َالصَّدَقةٌ تطْفِيءُ الخَطِيئة كما يُطْفِيءُ المَاءُ النَّار ، وصلاةُ الرَّجُلِ منْ جوْفِ اللَّيْلِ » ثُمَّ تَلا : {تتجافى جُنُوبهُمْ عَنِ المَضَاجِعِ } حتَّى بلَغَ { يعْمَلُونَ } [ السجدة : 16 ] . ثُمَّ قال: « ألا أُخْبِرُكَ بِرَأسِ الأمْرِ ، وعمودِهِ ، وذِرْوةِ سَنامِهِ »
قُلتُ : بَلى يا رسول اللَّهِ : قَالَ :«
رأْسُ الأمْرِ الإسْلامُ ، وعَمُودُهُ الصَّلاةُ وذروةُ سنامِهِ الجِهَادُ »
ثُمَّ قال : « ألا أُخْبِرُكَ بـِمِلاكِ ذلكَ كله ؟» قُلْتُ : بَلى يا رسُولَ اللَّهِ . فَأَخذَ بِلِسَانِهِ قالَ : « كُفَّ علَيْكَ هذا » قُلْتُ: يا رسُولَ اللَّهِ وإنَّا لمُؤَاخَذون بمَا نَتَكلَّمُ بِهِ ؟ فقَال : ثَكِلتْكَ أُمُّكَ ، وهَلْ يَكُبُّ النَّاسَ في النَّارِ على وَجُوهِهِم إلاَّ حصَائِدُ ألْسِنَتِهِمْ ؟ » .رواه الترمذي وقال : حدِيثٌ حسنٌ صحيحٌ ، وقد سبق شرحه
Muâz İbni Cebel radıyallahu anh şöyle dedi:
- Ya Rasûlallah! Beni cennete girdirecek, cehennemden uzaklaştıracak bir iş (amel) söyle bana, dedim.
- "Çok büyük bir şey istiyorsun. Ancak bu, Allah'ın kolay kıldığı kişi için pek kolaydır: Hiçbir şeyi ortak koşmadan yalnızca Allah'a kulluk edersin. Namazı dosdoğru kılarsın. Zekâtı verirsin. Ramazan orucunu tutarsın. Gücün yeter, imkân bulabilirsen haccedersin" buyurdu.
Sonra sözüne devamla: "Şimdi sana hayır kapılarını haber vereyim mi?: Oruç kalkandır. Sadaka, suyun ateşi söndürmesi gibi günahın azâbını söndürür. Kişinin gece yarısı kıldığı namaz da günahı söndürür" buyurdu.
Bundan sonra Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Korkuyla ve umutla Rabb'lerine kulluk ettikleri için vücutları yataklarından uzak kalır ve kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak, onlar için ne mutluluklar saklandığını hiç kimse bilemez" [Secde sûresi (32), 16, 17] âyetini okudu.
Daha sonra Rasûl-u Ekram şöyle buyurdu: - "Sana bütün işlerin başını, ana direğini ve doruk noktasını bildireyim mi?"
Ben: - Evet, bildiriniz Ya Rasûlallah! dedim.
- "İşin başı İslâm, direği namaz, doruğu (zirvesi) Cihaddır" buyurdu.
Sonra: - "Sana bütün bunların kıvamının kendisine bağlı olduğu şeyi (can damarını) bildireyim mi?" dedi.

Ben: - Evet, bildir Ya Rasûlallah! dedim.
Bunun üzerine Peygamber (a.s.) dilini tuttu ve: - "Şunu koru! buyurdu.
Ben: - Ya Rasûlallah! Biz konuştuklarımızdan da sorgulanacak mıyız? dedim.
- "Annen yokluğuna yansın ey Muaz! İnsanları yüzüstü cehenneme sürükleyen, ancak dillerinin ürettikleridir!" buyurdu.
(
Riyazus Salihin, Hadis no: 1525; Tirmizî, Îmân 8. Ayrıca bk. İbni Mâce, Fiten, 12)

Konuyu asli mecrasından çıkarıp dağıtmadan devam edelim, diyeceğim nice cevher kardeşler sessiz sakin olmakla beraber vakâr ve tevazuluydular. İnşeAllah burada nasihatleştiğimiz kardeşlerimiz de öyle olacak hatta daha da ilerleyecektir. Bizler kardeşiz ve birbirimizin hakkında hayırdan başka bir şeyini düşünmemeliyiz.
Bir de baştan dikkat çektiğim son dönemlerdeki bir nevî hortlatılan konuların çoğu eski, güncelliğini yitirmiş tâli konular ve faydasından çok hem kardeşlere hem foruma zarar verebilecek tarzda idi. Üstüne bir de gereksiz ve bıktırıp usandırıcı link reklamları özelden uyarı, şikayet ve sıkıntı nasihat mesajlara sebeb oluyor. Bu mesajlar hem üyelere hem de forumdan istifade eden kardeşlerin haklı hassasiyeti üzerinedir. Forumu ben mesajı atayım da ne sıkıntı gelirse gelsin umurda olmayan bir tarzda olmamalı. Mâlesef bâzı paylaşımlar böyle olunca hem uyarı alındı, hem mesajlar silindi. Evet başımıza Allah'ın yazdığından başkası gelmeyecektir ama körü körüne cahilce ve sorumsuzca hareketler de hakkı ödenemeyecek veballere sebeb olacaktır. Nitekim geçmişte meseleyi anlayamayan, fevri davranışlarda bulunanların sorumsuz ve câhilliklerin acısını ve cefasını çektiğimiz için uyarıyoruz. Yoksa isteyen her üye sansasyonel paylaşımlarda bulunabilir fakat gerek yok. Forumda raiting yapmak istemeyen fakat çok hassas ve çok nadir bulunabilecek pek çok kritik mevzular hakkında hem ilmi hem multimedya döküman mevcuddur. Yeter ki hikmetle hareket edelim ve gerçek manada hem vaktimizi hem forumu verimli kullanalım.

Tüm bu çabamızdan sonra herkes kendi üzerine düşen hisseyi alalım diye düşünüyoruz; aksi taktirde aynı hal üzere devam edilemez. (Allah için teşbihteki benzetmeyi üzerine hiç bir kardeşim almasın, sadece durumun ve meselenin vehameti açısından analizi gereği söylüyorum ki) Zira bir atasözünde buyurduğu gibi "Havlamasını bilmeyen it, sürüye kurt getirir" Hem paylaşımlar hem uslûb ve edebimiz açısından sakin ve ölçülü olalım. Aksi taktirde attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecektir. Forumun kurallarına uyalım. Paylaşımda bulunurken aynı konu daha önce forumda işlenmiş mi diye araştıralım.
Allaha emanet olun , selametle.

SalihBeratt Çevrimdışı

SalihBeratt

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
حدثنا قتيبة بن سعيد: حدثنا أبو الأحوص، عن أبي حصين، عن أبي صالح، عن أبي هريرة قال
قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: من كان يؤمن بالله واليوم الآخر فلا يؤذ جاره، ومن كان يؤمن بالله واليوم الآخر فليكرم ضيفه، ومن كان يؤمن بالله واليوم الآخر فليقل خيراً أو ليصمت
Ebu Hurayra (r.anh)'dan, dedi ki:
"Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: Allah'a ve ahiret gününe iman eden bir kimse komşusuna eziyet vermesin. Allah'a ve ahiret gününe iman eden bir kimse misafirine ikram etsin. Allah'a ve ahiret gününe iman eden bir kimse ya hayır söylesin yahud sussun."
(Buhari, Edeb, Bab 31, Hadis no: 1981; İbn Mâce, Fiten, Bab 12, Hadis no: 3971)

Aynen heyecanlı olmalıyız, özellikle yaşlılık döneminde İslami hareketlerin dinamiklerine karşı içinde heyecanını halâ sürdürebilenlere daha bir hayranımdır. Yaşımız gereği İslamla, tevhidle tanışmanın ilk dönemlerinde oldukça heyecanlı ateşli, vurup kırıp parçalayan pek çok genç veya arkadaşlar tanıdım ama mâlesef zamanla ustaz Fethi Yeken'in "Davet Yolunda Dökülenler" eserindeki dökülenler gibi İzmir Marşıyla geri döndüler. Önemli olan az da olsa devam üzere olabilmektir.

Heyecan , heyecanlı olmak, dava ateşi taşımak, yaşamak hissetmek çok büyük bir özellik ve değer. Hepimizin gençlik dönemlerinde olduğu gibi damarda kanımızın delice aktığı dönemler olmuş, ve çoğu zamanda nasihat verenleri dinlemediğimiz veya dinleyemediğimiz, anlamadığımız gibi kendimiz hatalıyken bile karşımızdakini hatalı gördüğümüz olmuştur.
Diyeceğim o ki; önemli olan bu dönemleri en az zaiyatla atlatabilmek, veya bizi uyaran, nasihat edenin "tecrubesinden kıdemine (dâva yolunda erken yol alma ve yaşadıklarına) hürmet ve haddimizi bilerek gerekli adab, mahcubiyet ve tevazu ile payımızı alarak heybemizi doldurmalıyız.

Gerek bu konuda gerek diğer konularda uyarılarda bulunan kıdemli tecrubeli kardeşlerimiz gibi, bu davanın en zirvelerine ulaşan hatta takdir-i ilâhi gereği vuslatı mahşere bırakılmış samimi fedakar kardeşlerimizin titrettiği kalemlerin kıymetli paylaşımları elan yayındadır.

Konuyu asli mecrasından çıkarıp dağıtmadan devam edelim, diyeceğim nice cevher kardeşler sessiz sakin olmakla beraber vakâr ve tevazuluydular. İnşeAllah burada nasihatleştiğimiz kardeşlerimiz de öyle olacak hatta daha da ilerleyecektir. Bizler kardeşiz ve birbirimizin hakkında hayırdan başka bir şeyini düşünmemeliyiz.
Bir de baştan dikkat çektiğim son dönemlerdeki bir nevî hortlatılan konuların çoğu eski, güncelliğini yitirmiş tâli konular ve faydasından çok hem kardeşlere hem foruma zarar verebilecek tarzda idi. Üstüne bir de gereksiz ve bıktırıp usandırıcı link reklamları özelden uyarı, şikayet ve sıkıntı nasihat mesajlara sebeb oluyor. Bu mesajlar hem üyelere hem de forumdan istifade eden kardeşlerin haklı hassasiyeti üzerinedir. Forumu ben mesajı atayım da ne sıkıntı gelirse gelsin umurda olmayan bir tarzda olmamalı. Mâlesef bâzı paylaşımlar böyle olunca hem uyarı alındı, hem mesajlar silindi. Evet başımıza Allah'ın yazdığından başkası gelmeyecektir ama körü körüne cahilce ve sorumsuzca hareketler de hakkı ödenemeyecek veballere sebeb olacaktır. Nitekim geçmişte meseleyi anlayamayan, fevri davranışlarda bulunanların sorumsuz ve câhilliklerin acısını ve cefasını çektiğimiz için uyarıyoruz. Yoksa isteyen her üye sansasyonel paylaşımlarda bulunabilir fakat gerek yok. Forumda raiting yapmak istemeyen fakat çok hassas ve çok nadir bulunabilecek pek çok kritik mevzular hakkında hem ilmi hem multimedya döküman mevcuddur. Yeter ki hikmetle hareket edelim ve gerçek manada hem vaktimizi hem forumu verimli kullanalım.

Tüm bu çabamızdan sonra herkes kendi üzerine düşen hisseyi almal diye düşünüyoruz; aksi taktirde aynı hal üzere devam edemez. (Allah için teşbihteki benzetmeyi üzerine hiç bir kardeşim almasın, sadece durumun ve meselenin vehameti açısından analizi gereği söylüyorum ki) Zira bir atasözünde buyurduğu gibi "Havlamasını bilmeyen it, sürüye kurt getirir" Hem paylaşımlar hem uslûb ve edebimiz açısından sakin ve ölçülü olalım. Forumun kurallarına uyalım. Paylaşımda bulunurken aynı konu daha önce forumda işlenmiş mi diye araştıralım.
Allaha emanet olun , selametle.
عليكم السلام

Üst Ana Sayfa Alt