Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Emeviler Ehli Beyt Düşmanı mıydı?

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm arkadaşlar emeviler haricî mi yoksa bize öyle mi lanse ediliyor emeviler ehli beyte düşman mıydı ehli beyte hutbelerde hakaretmi etti bide haccac gerçekten kabeyi yakmak istedimi yardımcı olursanız sevinirim emeviler konusunda kafam karışıyor

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam ve rahmetullah. Ömer b. Abdülaziz harici tüm emevi halifeleri nasıbi idi. Harici değillerdi. Evet, ehli beyte hakaretler edildi. Haccac, Kabe'yi mancınıkladı. Emevilerin zaten çok da sevilecek tarafları yok, niye kafan karıştı anlamadım.

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam ve rahmetullah. Ömer b. Abdülaziz harici tüm emevi halifeleri nasıbi idi. Harici değillerdi. Evet, ehli beyte hakaretler edildi. Haccac, Kabe'yi mancınıkladı. Emevilerin zaten çok da sevilecek tarafları yok, niye kafan karıştı anlamadım.
emeviler üzerinden ehli sünnete saldıranlar var bide haccacın fetihleri hakkında konuşanlar var

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
emeviler üzerinden ehli sünnete saldıranlar var bide haccacın fetihleri hakkında konuşanlar var
Ehli sünnete saldıranlar var diye zalimleri mi savunacağız? Bilakis onlardan beri olduğumuzu ilan edeceğiz ki ehli sünnet pâk olarak anılsın. Haccac fetih yaptı da ne oldu? Mevaliden cizye alan adamların İslam uğruna fetih yaptıklarını düşünmek cahillik olur.

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ehli sünnete saldıranlar var diye zalimleri mi savunacağız? Bilakis onlardan beri olduğumuzu ilan edeceğiz ki ehli sünnet pâk olarak anılsın. Haccac fetih yaptı da ne oldu? Mevaliden cizye alan adamların İslam uğruna fetih yaptıklarını düşünmek cahillik olur.
Kardeşim ben haccac kimdir nereyi feth etmiş tam bilmiyorum bile kulakdan duyma hepsi

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bazı emevi halifeleri zalim olabilir ama bu onların hiç sevilmeyecek olmaları anlamına gelmez kendileri İslam için çok şey yapmışlardır fetihlerle Fransa'dan Çin'e yaymışlardır Allah emirlerine ve komutanlarının hepsine rahmet etsin onlardan razı olsun .Emevi devletine düşmanlığı bırakın artık .Tabi ilkokuldan beri size öğrettikleri için emeviler kötü, ırkçı vs. bunları demeniz normal.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Selamün aleyküm arkadaşlar emeviler haricî mi yoksa bize öyle mi lanse ediliyor emeviler ehli beyte düşman mıydı ehli beyte hutbelerde hakaretmi etti bide haccac gerçekten kabeyi yakmak istedimi yardımcı olursanız sevinirim emeviler konusunda kafam karışıyor
We aleykum esselam kardeşim,

Konu daha önce işlenmiştir, yeni konu açmadan önce forumda aratalım inşaAllah;

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bazı emevi halifeleri zalim olabilir ama bu onların hiç sevilmeyecek olmaları anlamına gelmez kendileri İslam için çok şey yapmışlardır fetihlerle Fransa'dan Çin'e yaymışlardır Allah emirlerine ve komutanlarının hepsine rahmet etsin onlardan razı olsun .Emevi devletine düşmanlığı bırakın artık .Tabi ilkokuldan beri size öğrettikleri için emeviler kötü, ırkçı vs. bunları demeniz normal.
Dostum herkesi kendin gibi ilkokul bilgileriyle yaşıyor sanma. Ömer b. Abdülaziz ve Muaviye b. Yezid hariç hiçbirisi muttaki değildi. Allah, zalimler vesilesi ile de dinini aziz kılar. Yapılan fetihlerin hiçbirisi Allah rızası için değildi. Bilakis Emeviler fethettikleri yerdekilerin Müslüman olmasını istemiyordu ki cizye alabilsinler. Emevilerin ırkçı olmadığını söyleyen de ancak cahil birisi ya da utangaç Arap ırkçısı biridir.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi

Emeviler üzerinden saldırmaları anlamsız, çünkü Ehl-i Sünnet Emevilere bağlı değildi. Sultanlara bağlı değildi. Ve sadece Suriye'den de ibaret değil Ehl-i Sünnet. Irak, Hicaz, Mısır, Horasan, Yemen ve sair İslam şehirlerinde birbirinden bağımsız ulema ehli sünnet yolunu ayakta tutmuşlardır. Şiiler ise aksine uzun süre Kufe'den ibaret olmuşlardır ve burada da sonradan ortaya çıkmışlardır. Modern bilimsel tarihi araştırmalar buna ışık tutmaktadır.

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yapılan fetihlerin hiçbirisi Allah rızası için değildi. Bilakis Emeviler fethettikleri yerdekilerin Müslüman olmasını istemiyordu ki cizye alabilsinler. Emevilerin ırkçı olmadığını söyleyen de ancak cahil birisi ya da utangaç Arap ırkçısı biridir.
Bu dediklerini delillendirebilir misin Allah rızası gözetmediklerini,Fetih bölgelerindekilerinin müslüman olmalarını istemediklerini? Eğer istemeselerdi ite köpeğe tapanlar olurdu.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
emevilerde mevali politikasının oldugunu duymuştum ama kaynak lise tabi

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu dediklerini delillendirebilir misin Allah rızası gözetmediklerini,Fetih bölgelerindekilerinin müslüman olmalarını istemediklerini? Eğer istemeselerdi ite köpeğe tapanlar olurdu.
Mevaliden cizye aldıklarını, ırkçılık yaptıklarını buradan okuyabilirsin MEVÂLÎ - TDV İslâm Ansiklopedisi
Kürtçülüğünü başka yerde yap kardeş, bana sökmez. Türkler de Emevilerin yaptıkları fetihler ile Müslüman olmamıştır, topluca İslamlaşmalar 900'lü senelerde olmuştur.

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mevaliden cizye aldıklarını, ırkçılık yaptıklarını buradan okuyabilirsin MEVÂLÎ - TDV İslâm Ansiklopedisi
Kürtçülüğünü başka yerde yap kardeş, bana sökmez. Türkler de Emevilerin yaptıkları fetihler ile Müslüman olmamıştır, topluca İslamlaşmalar 900'lü senelerde olmuştur.
Bu konuya yazdığım bir kelimede bile Kürtçülük göremezsin artık o senin körlüğünmü diyeyim iftiranmı diyeyim bilmiyorum.Emevilerin yaptıkları güzel şeyleri sevmek mi Kürtçülük oluyor onuda anlamadım. Kuteybe sana çok dokunmuş anlaşılan. Bu yüzden emevilere bu kadar düşmansın ben onların yanlışları olduğunu kabul ediyorum ama bunu bir nefrete dönüştürmüyorum.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuya yazdığım bir kelimede bile Kürtçülük göremezsin artık o senin körlüğünmü diyeyim iftiranmı diyeyim bilmiyorum.Emevilerin yaptıkları güzel şeyleri sevmek mi Kürtçülük oluyor onuda anlamadım. Kuteybe sana çok dokunmuş anlaşılan. Bu yüzden emevilere bu kadar düşmansın ben onların yanlışları olduğunu kabul ediyorum ama bunu bir nefrete dönüştürmüyorum.
Emevilerin yaptığı güzel şeyleri sevebilirsin dostum, kimse sana bu konu hakkında laf atmadı. Emevilerin ırkçı olmadığını ve benim ilkokul bilgisiyle konuştuğumu söyledin, ben de cevabımı verdim. Kuteybe cidden bana gram dokunmadı zira müşrik atalarımla olan savaşında Allah'ın belirlediği haddi aşmadığı sürece Kuteybe'yi desteklerim. Emevilere düşmanlığımın sebebi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin ehli beytine zulmetleri, onların hakkı olan hilafeti gasp etmeleri sebebiyledir.

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bilakis Emeviler fethettikleri yerdekilerin Müslüman olmasını istemiyordu ki cizye alabilsinler.
Kürtçülüğünü başka yerde yap kardeş, bana sökmez.

Yapılan fetihlerin hiçbirisi Allah rızası için değildi.
Şia ağzıyla konuşan bir müfterisin onların İslam için yaptıkları şeyleri cizye ve ırk için yaptığını söylüyorsun. Allah akıl fikir versin.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şia ağzıyla konuşan bir müfterisin onların İslam için yaptıkları şeyleri cizye ve ırk için yaptığını söylüyorsun. Allah akıl fikir versin.
Dostum cidden seninle konuştuğumda iq'mun düştüğünü hissediyorum. Hilafetin Yezid'in değil de Hüseyin'in hakkı olduğunu, Emevilerin haksız bir biçimde iktidara geldiğini söylemek Şiilik mi oluyor? Bu son mesajım sana ve biri sana gerçekleri söylemek zorunda: beyinsiz ve akıl yoksunusun, düşünme kabiliyetin yok, muhakeme yetin ise sıfır. Utanmıyor musun bu cahillikle internette herkesin görebileceği platformlarda yazı yazmaya?

U Çevrimdışı

Ubeydullah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dostum cidden seninle konuştuğumda iq'mun düştüğünü hissediyorum. Hilafetin Yezid'in değil de Hüseyin'in hakkı olduğunu, Emevilerin haksız bir biçimde iktidara geldiğini söylemek Şiilik mi oluyor? Bu son mesajım sana ve biri sana gerçekleri söylemek zorunda: beyinsiz ve akıl yoksunusun, düşünme kabiliyetin yok, muhakeme yetin ise sıfır. Utanmıyor musun bu cahillikle internette herkesin görebileceği platformlarda yazı yazmaya?
Bende sana son cevabımı söyleyeyim her konuda olduğu gibi hanefi maturidi taasupcusu müfterinin tekisin ilim yoksunu olduğun kadar delil isteyince diyanetin sitesini atacak kadar acizsin. Ama ben yinede senin için Allah'tan kötü bir istekte bulunmuyacağım Allah akıl fikir versin .

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu tarz konularda toptan red yada toptan kabul dogru olmaz.Mesala hacac konusu malum bildiginiz gibi bir cok sahabi yada tabiine yaptiklarini ama adam oyle bir sey yapmiski bugun arapcanin bir cok coğrafyada olmasının vesilesi.Doneminde arapcayi resmi yazisma dili yapiyor ve arapca halk tabakasina iniyor ve neredeyse gununuze kadar geliyor.Ve kurandaki harekelendirmeler...

Konu uzar gider burada ehli sunnetin mantigi gecmisi lanetlerle ve kavgalarin tarafini tutmak degil varsa bir hikmet onu bulup gunumuze aktarmak.Aksi sia harici kafasının yaptigi seydir.Bu tayfalar gecmisten bir turlu cikamamistir.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt