Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Emir Timur Devletini Nasıl Yönetiyordu?

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gazan Mahmut Han'ın müslüman olduğunu söylemesine rağmen hükümdarı olduğu İlhanlı Devletini Allah'ın Şeriatı ile değil Cengizhan'ın kanunnamesi olan Yesak ile yönetiyordu.Bu yüzden İbn Teymiyye ve İbn Kesir gibi alimler tarafından kafir sayıldılar diye hatırlıyorum yanlışım varsa düzeltin Inşallah. Acaba Emir Timur için de böyle bir şey söz konusu mu ? O devletini Cengiz Yasası ile mi yoksa Allah'ın Şeriatı ile mi yönetiyordu ? Bilen varsa beni bilgilendirsin İnşallah.

Not: Konuyu yanlış yere açtığım için Abdulmuizz hocam konuyu kilitlemiş ben de tekrar açtım. Yeni olduğum için çok aşına değilim kusuruma bakmayın :)

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Timur'un Yesakla hükmettiğini o dönemin alimleri kabul ediyor ama alimlerin hepsi bu durumu biliyor muydu, bilmiyorum. Timur'un hükmünde ihtilaf edilmiş ama bu ihtilaf neye dayanıyor araştırmak lazım muhtemelen tekfirin engellerinden kaynaklanan bir ihtilaf, o dönemki alimlerin Timur'un vakıasını (Yesakla hükmettiğini) bilmediklerini pek zannetmiyorum, Allah en iyisini bilir. Aliyyul Kari (rh) Timur'a rahmet bile okuyor. Yanlış hatırlamıyorsam şeyhulislam ibn Teymiyye'nin öğrencisi ibn Muflih (rh) da Timur'u tekfir etmemiş,

bu nakilleri başka bir siteden almıştım ama site yazıyı sildiği için sadece bunlar var elimde:

Hafız İbn Hacer el Askalani'nin öğrencisi İmam Sehâvî rahimehullah şöyle der:
"Timur, Cengiz Han'ın kaidelerine dayanıyor ve onları temel esas haline getiriyordu. Bundan dolayı birçokları, hükmettiği ülkelerde İslam şiarları zahir olduğu halde onun küfrüne fetva vermişlerdir." (ed-Dav'u'l-Lâmi', 3/49)

İbn-i Arabşâh rahimehullah da şöyle demiştir:
"Timur, Cengiz Han kaidelerine/kanunlarına inanıyordu. Bunlar ise tıpkı İslam dinindeki füru-u fıkıh hükümleri ve Muhammedi yolda kendisine uyulan ahkam mesabesinde görülüyordu. Bu nedenle efendimiz ve hocamız Hafizuddin el-Bezzazî (rh.a), yine efendimiz, büyüğümüz ve hocamız -Allah onu daim etsin- Alâuddin Muhammed el-Buharî ve diğer büyük islam âlimleri, hem Timurlenk'in hem de Cengiz Han'ın kanunlarını İslam şeriatının önüne geçirenlerin küfrüne fetva vermişlerdir."(Acâibu'l-Makdûr fî Ahbari Teymûr, sf. 445.)

Aliyyu'l-Kari Timur hakkında şöyle diyor:

Timur bir gün çok üzülmüş ve kimsenin sorduğu soruya cevap vermemiş. Bu arada Onun fıkracılarından biri huzuruna girip güldürmek için şöyle bir fıkra anlatmış: Falan memleketin kadısının huzuruna girdim. Ramazan ayı başlamıştı. Hakime dedim ki: Falanca Ramazan orucunu yedi. Benim şahitlerim vardır. Kadı da şöyle cevap verdi: Keşki namazı yese de ondan kurtulsak. Emiri güldürmek için söylediği bu söz karşısında Timur o fıkracıya dinî meseleden başka güldürecek bir şey bulamadınız mı? diyerek bu fıkracının boynunun vurulmasını emredip bu noktada, çok sert davrandı İslâm'a saygı gösterenlere Allah rahmet eylesin. [Fıkhı Ekber Aliyyu'l-Kari Şerhi 143]

Timur'un askerleri konusunda ibn-i Arabşah'ın sözleri:

İbn-i Arabşah (rh):
"Timur'un askerleri arasında edip, zeki ve şair kişilerin yanı sıra, fâziletiyle meşhur âlimler, muhakkikler, çeşitli ilimlerde sivrilmiş mudakkikler de vardı. Bazıları tüm ilimlerden haberdar idiler. Mantık ve mefhum usulüyle çeşitli konuları tartışan, tasavvuf ve �ihya-u Ulumiddin'i inceleyen, kitaplar yazan kişilerde mevcuttu. Ayrıca kendi ilmine göre amel edenler, �iman edip sabrı ve merhameti tavsiye edenler� de vardı. Son derece hoş sohbet, kibar, zarif, bilimli, yüzü nurlu ve hoş çehreli kişilerde vardı ki, bunların kalpleri taştan daha katı, fiilleri keskin kılıcın darbesinden daha tehlikeliydi. Onlar Peygamber'den hadis rivayet ederek konuşurlar, ama atılan ok gibi hızlı bir şekilde dinden yüz çevirirlerdi." (Acaibul Makdur sh: 483-484)

İbn-i Arabşah (rh):
Timur ordusunda âlicenap, dindar, takva sahibi, abdestinde namazında, gönlü açık, himmetli kişiler de çoktu. Bunlar iyilik yapmayı, hayır hasenatta bulunmayı severler; esiri azad ederi kusurları bağışlar, yangını söndürür, suda boğulanı kurtarır, darda kalana yardım ederler ve bu işleri ya bizzat kendi imkanlarıyla ya birinden yardım alarak, gerektiğinde bir hileye başvurarak veya şefaatçi olarak araya girmek suretiyle, kısacası tüm imkanlarını seferber ederek yaparlardı. Bunların Timur'un ordusunda bulunmaları bir zaruretten kaynaklanıyordu. Ama yaptıkları güzel işler kendi ihtiyarlarının eseriydi. (a.g.e sh: 458-459)

İbn-i Arabşah (rh):
Timur'un Semerkand'da saltanat günlerinde hizmet veren fakihlerden biri, el-Hidaye adlı eserin yazarı (Burhaneddin Merginani)'nin evladından olan Mevlana Tevhid Ehli idi. Müderrislik yapar, satranç ve tavla öğretir, ayrıca şiir yazardı. Bir diğeri, sözü edilen Abdulcebbar'ın babası Numanuddin Harezmi idi. İkinci Numan (Numan es-Sani) de denilen Numanuddin'in gözleri pek iyi görmezdi (�)Timur'un muhakkik âlimlerinden biri 791 yılının Muharrem ayında Semerkand'da vefat eden Sadettin et-Taftazani, diğeri Şiraz'da vefat eden Seyyid Şerif Muhammed Cürcani idi. Muhaddis âlimlerinden biri Şeyh Semseddin Muhammed İbnu'l-Cezeri idi, bir diğeri Hace Muhammed ez-Zahid Buhari idi. Büyük müfessir, hadisçi ve hafızdı. Yüz ciltlik bir Kur'an tefsiri yazmıştır. Allah rahmet eylesin İmam Buhari 822 yılında Mekke'de vefat etti."(a.g.e sh:466)

Timur'un Semerkand'a getirdiği büyük alimlerden biri, seksenden fazla esere sahip olan dönemin meşhur kıraat ve hadis alimi İbnu'l-Cezeri'dir.. Timur, saygıda kusur etmediği el-Cezeri'yi Keş'te inşa ettirdiği medresede görevlendirmiş ve Cezeri, Timur'un ölümüne kadar burada müderrislik yapmıştır. (Timur ve İslam sh:70)

Timur, Dımaşkı ele geçirmeye çalışıyordu. Dımaşk ahâlisi ile Timur'un askerleri arasında şiddetli çarpışmalar oluyordu. Yapılan barış görüşmelerinde Müslümanları temsilen meşhur Hanbeli fakihi İbn Muflih (rahimehullah) bulunuyordu.

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Benim timur hakkında tek bildigim nasreddin hoca nın fil hadisesi :)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
timur gibibirinin tarihsel gelişimde neye inandığından ziyade halkını neye inandırdığı önemlidir . islamın hakim olması için keşmirde bütün hindu meccusi tapınaklarını yıktırmış , hindu askerlerinin hepsinin kafasını kestirmiştir şamı ele geçirdiğinde ise

«
Şam’ı alan Timur, Şam’da üzerlerine derme çatma kulübelerin yapılmış olduğu bazı mezarlar gördü. Kime ait olduklarını sorunca Sahabe'nin mezarları olduğunu öğrendi. Ama bu mütevazı mezarların hemen ilerisinde, Şam’daki Emevî Camii’nin yakınında bulunan Bâbü’s-sagîr Mezarlığı’ndaki kubbeli ve son derece gösterişli bir mezarın da Emevi halifesi Muaviye’nin oğlu olan ve Hz.Muhammed’in torunu Hz.Hüseyin ile yakınlarının Kerbela’da şehit edilmesine sebebiyet veren Yezid’e ait olduğunu öğrenince hiddetlendi. Sahabe mezarlarının üzerine kulübeler kondurmuş, peygamber efendimizin torununu katletmiş bu adama da saray gibi mezar yapmışsınız diyerek Yezid’in türbesinin derhal yıkılmasını, toprağının elli arşın kazılarak Kızıldeniz’e dökülmesini buyurdu ve askerinden binlercesini getirerek Yezid’in mezarının üzerine işetti. Bu sırada Muaviye’nin mezarı da ortadan kaldırılmıştı. »

Osmanlı tarihçisi Edirneli Oruç Bey'in Tevârîh-i Âl-i Osman

öte yandan teymiyye timur doğmadan evvel hakkı rahmetine kavuşmuştur .

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
timur gibibirinin tarihsel gelişimde neye inandığından ziyade halkını neye inandırdığı önemlidir . islamın hakim olması için keşmirde bütün hindu meccusi tapınaklarını yıktırmış , hindu askerlerinin hepsinin kafasını kestirmiştir şamı ele geçirdiğinde ise

«
Şam’ı alan Timur, Şam’da üzerlerine derme çatma kulübelerin yapılmış olduğu bazı mezarlar gördü. Kime ait olduklarını sorunca Sahabe'nin mezarları olduğunu öğrendi. Ama bu mütevazı mezarların hemen ilerisinde, Şam’daki Emevî Camii’nin yakınında bulunan Bâbü’s-sagîr Mezarlığı’ndaki kubbeli ve son derece gösterişli bir mezarın da Emevi halifesi Muaviye’nin oğlu olan ve Hz.Muhammed’in torunu Hz.Hüseyin ile yakınlarının Kerbela’da şehit edilmesine sebebiyet veren Yezid’e ait olduğunu öğrenince hiddetlendi. Sahabe mezarlarının üzerine kulübeler kondurmuş, peygamber efendimizin torununu katletmiş bu adama da saray gibi mezar yapmışsınız diyerek Yezid’in türbesinin derhal yıkılmasını, toprağının elli arşın kazılarak Kızıldeniz’e dökülmesini buyurdu ve askerinden binlercesini getirerek Yezid’in mezarının üzerine işetti. Bu sırada Muaviye’nin mezarı da ortadan kaldırılmıştı. »

Osmanlı tarihçisi Edirneli Oruç Bey'in Tevârîh-i Âl-i Osman

öte yandan teymiyye timur doğmadan evvel hakkı rahmetine kavuşmuştur .

Erdoğanda, Habeş Necaşisinin mezarını tamir ettirdi. Şimdi, Erdoğanıdamı Müslüman sayalım? Timur, Cengizin küfür yasalarıyla hükmediyordu; Erdoğanda, Batının küfür ahkamı ile hükmediyor.
Kaldıki Timur, tarihin ender görüğü zalimlerdendir.
Sivasta halktan, kan dökmeden girmek üzere eman aldı. Sonra insanları diri diri gömdü "İşte kan dökmedim" dedi.
Şamdada keza ciddi katliamlar yaptı.
İbni Teymiyye(r.aley), Gazan Han'ı Şeriat ile hükmetmediği için tekfir etti. Halbuki Gazan Han, Timur kadar zâlimde davranmamıştır.
Kendisi hakkında müsbet olarak yazdığınız şeylerin bile çoğu gayri İslamidir.

islamın hakim olması için keşmirde bütün hindu meccusi tapınaklarını yıktırmış

Mecusilerin, zımmi olacağı konusunda icma vardır. Bunu yaptı diye müsbet iş yapmış olmaz.

« Şam’ı alan Timur, Şam’da üzerlerine derme çatma kulübelerin yapılmış olduğu bazı mezarlar gördü. Kime ait olduklarını sorunca Sahabe'nin mezarları olduğunu öğrendi. Ama bu mütevazı mezarların hemen ilerisinde, Şam’daki Emevî Camii’nin yakınında bulunan Bâbü’s-sagîr Mezarlığı’ndaki kubbeli ve son derece gösterişli bir mezarın da Emevi halifesi Muaviye’nin oğlu olan ve Hz.Muhammed’in torunu Hz.Hüseyin ile yakınlarının Kerbela’da şehit edilmesine sebebiyet veren Yezid’e ait olduğunu öğrenince hiddetlendi. Sahabe mezarlarının üzerine kulübeler kondurmuş, peygamber efendimizin torununu katletmiş bu adama da saray gibi mezar yapmışsınız diyerek Yezid’in türbesinin derhal yıkılmasını, toprağının elli arşın kazılarak Kızıldeniz’e dökülmesini buyurdu ve askerinden binlercesini getirerek Yezid’in mezarının üzerine işetti. Bu sırada Muaviye’nin mezarı da ortadan kaldırılmıştı. »

Vefat etmiş bir kişi zâlim olabilir. Ancak, mezar tahrib etmek, ve mezara işetmekte büyük bir zulumdur.
Hele, Muaviye'nin(r.a) kabrinin tahrib edilmesi akla sığacak bir iş olamaz! O, Peygamberin, vahiy katibidir yani ashabındandır. Nesilleri Abdulmenaf ibn Kusay'da birleşir. Aynı zamanda, Ümmü Habib(r.anha) validemiz dolayısı ile Peygamber'in(s.a.v) hammıdır(dünür veya kayın diye tercüme edilir. Evlilik yolu ile oluşan akrabalıkları anlatır. İngilizcedeki 'in Law' tabirinin Arapçasıdır).
"Ensar ve Muhacirin ve onlara hidayet üzere tabi olanlar; Allah onlardan razı olmuştur, onlarda Allah'tan razı olmuşlardır(Tevbe 100)"

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Erdoğanda, Habeş Necaşisinin mezarını tamir ettirdi. Şimdi, Erdoğanıdamı Müslüman sayalım? Timur, Cengizin küfür yasalarıyla hükmediyordu; Erdoğanda, Batının küfür ahkamı ile hükmediyor.
Sivasta halktan, kan dökmeden girmek üzere eman aldı. Sonra insanları diri diri gömdü "İşte kan dökmedim" dedi.
İbni Teymiyye(r.aley), Gazan Han'ı Şeriat ile hükmetmediği için tekfir etti. Halbuki Gazan Han, Timur kadar zâlimde davranmamıştır.

Mecusilerin, zımmi olacağı konusunda icma vardır. Bunu yaptı diye müsbet iş yapmış olmaz.

Vefat etmiş bir kişi zâlim olabilir. Ancak, mezar tahrib etmek, ve mezara işetmekte büyük bir zulumdur.
Hele, Muaviye'nin(r.a) kabrinin tahrib edilmesi akla sığacak bir iş olamaz! O, Peygamberin, vahiy katibidir yani ashabındandır. Nesilleri Abdulmenaf ibn Kusay'da birleşir. Aynı zamanda, Ümmü Habib(r.anha) validemiz dolayısı ile Peygamber'in(s.a.v) hammıdır(dünür veya kayın diye tercüme edilir. Evlilik yolu ile oluşan akrabalıkları anlatır. İngilizcedeki 'in Law' tabirinin Arapçasıdır).
"Ensar ve Muhacirin ve onlara hidayet üzere tabi olanlar; Allah onlardan razı olmuştur, onlarda Allah'tan razı olmuşlardır(Tevbe 100)"

:)

A Çevrimdışı

AhmedElTurki

Üye
İslam-TR Üyesi

Hindulardan cizye alınmaz.Hindular zaten mecuside değildir.Ulema'nın mecusi dedikleri bugünki İran'daki zerdüştlerdir.Hindular ise bildiğimiz pagan putperest kafirlerdir.Taptıkları ilahlarda şeytanlardır.
Hindistan'a sefer düzenleyen ilk İslam orduları yakaladıkları bütün hindu kahinlerini ve erkeklerini öldürüyordu.Sonradan gelen Babürlüler onlara cizye hakkı tanıyarak yanlış yaptı.
Bunu Timur konusundan bağımsız olarak söylüyorum tabi.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hindulardan cizye alınmaz.Hindular zaten mecuside değildir.Ulema'nın mecusi dedikleri bugünki İran'daki zerdüştlerdir.Hindular ise bildiğimiz pagan putperest kafirlerdir.Taptıkları ilahlarda şeytanlardır.
Hindistan'a sefer düzenleyen ilk İslam orduları yakaladıkları bütün hindu kahinlerini ve erkeklerini öldürüyordu.Sonradan gelen Babürlüler onlara cizye hakkı tanıyarak yanlış yaptı.
Bunu Timur konusundan bağımsız olarak söylüyorum tabi.
Hindular için değil Mecusiler için demiştim ben "Cizye almalıydı" diye. Çünkü icma var, Mecusiden cizye alınır.
Hindu, Budist, Şinto vs oluşumlardan cizye alınıp alınmayacağıda tartışmalı bir konu. Maliki ve Hanefiler bunuda caiz görmüşlerdir.
Hatta Abdullah Azzam(r.aleyh), Tevbe Suresi Tefsirinde; Müslümanların, Hindistandaki hakimiyetleri esnasında cizye aldıklarını söylemiş ve "Bizde öyle yaparız inşaallah" demiştir. Yani konu ihtilaflıdır
(Bende, Timurdan bağımsız olarak söylüyorum)

A Çevrimdışı

AhmedElTurki

Üye
İslam-TR Üyesi
Hindular için değil Mecusiler için demiştim ben "Cizye almalıydı" diye. Çünkü icma var, Mecusiden cizye alınır.
Hindu, Budist, Şinto vs oluşumlardan cizye alınıp alınmayacağıda tartışmalı bir konu. Maliki ve Hanefiler bunuda caiz görmüşlerdir.
Hatta Abdullah Azzam(r.aleyh), Tevbe Suresi Tefsirinde; Müslümanların, Hindistandaki hakimiyetleri esnasında cizye aldıklarını söylemiş ve "Bizde öyle yaparız inşaallah" demiştir. Yani konu ihtilaflıdır
(Bende, Timurdan bağımsız olarak söylüyorum)
Ben bu konuda Şafiilerin görüşü olan yahudi ve hristiyanlar yani kitap ehlinden ve mecusilerden başkasından cizye alınmayacağı görüşüne tabiiyim.
Diğer türlü satanistleri bile cizye karşılığı serbest bırakmak gerekir.Ha hindunun ibadet ettiği Şiva şeytanı ha satanistin ibadet ettiği başşeytan İblis.İkiside şeytan.Kökleri kazınmalıdır.

Son düzenleme:
Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bu konuda Şafiilerin görüşü olan yahudi ve hristiyanlar yani kitap ehlinden ve mecusilerden başkasından cizye alınmayacağı görüşüne tabiiyim.
Diğer türlü satanistleri bile cizye karşılığı serbest bırakmak gerekir.Ha hindunun ibadet ettiği Şiva şeytanı ha satanistin ibadet ettiği başşeytan İblis.İkiside şeytan.Kökleri kazınmalıdır.

Allah en iyisini bilir ama tüm aslî kafirlerden cizye alınabileceğini söyleyen alimlerin buna satanistleri içine katacağını zannetmiyorum zira şeytanın Allah'a isyan eden bir kafir olduğunu kabul ederek şeytana ibadet eden kendisi de Allah'a düşmanlık ediyordur, bunun başka bir açıklaması yoktur. Satanistlerin itikadı İslam'a ve Allah'a düşmanlığı gerektirdiği için bu satanist müşriklerden cizye alınmaz görüşündeyim. Aslî kafirlerin büyücülerini düşün, tüm müşriklerden cizyeyi kabul eden alimlere göre de büyücüler cezalandırılır, cizye verip vermemesine bakılmaz veya misal islam dininin şiarlarına düşmanlık eden bir şirk dini düşün; bu din islama düşmanlık üzere kurulu. Cizyenin alınmasındaki hedef kafirlerin islamın hükümlerine boyun eğdiğini izhar etmesidir, islam dinine düşmanlığı gerektiren bir dine inanan kişinin islamın hükümlerine boyun eğmediği açıktır.

Eğer şeytanın Allah'a isyan etmediğini veya ettiğini ama bu küfründen tövbe ettiğini söyleyen bir dine inanıyorsa işte bu durumda bundan cizye alınıp alınmayacağı tartışılabilir (tabii bu asli kafirler için geçerli, mürted ve zındıkların hükmü bellidir). Allahu alem.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah en iyisini bilir ama tüm aslî kafirlerden cizye alınabileceğini söyleyen alimlerin buna satanistleri içine katacağını zannetmiyorum zira şeytanın Allah'a isyan eden bir kafir olduğunu kabul ederek şeytana ibadet eden kendisi de Allah'a düşmanlık ediyordur, bunun başka bir açıklaması yoktur. Satanistlerin itikadı İslam'a ve Allah'a düşmanlığı gerektirdiği için bu satanist müşriklerden cizye alınmaz görüşündeyim. Aslî kafirlerin büyücülerini düşün, tüm müşriklerden cizyeyi kabul eden alimlere göre de büyücüler cezalandırılır, cizye verip vermemesine bakılmaz veya misal islam dininin şiarlarına düşmanlık eden bir şirk dini düşün; bu din islama düşmanlık üzere kurulu. Cizyenin alınmasındaki hedef kafirlerin islamın hükümlerine boyun eğdiğini izhar etmesidir, islam dinine düşmanlığı gerektiren bir dine inanan kişinin islamın hükümlerine boyun eğmediği açıktır.

Eğer şeytanın Allah'a isyan etmediğini veya ettiğini ama bu küfründen tövbe ettiğini söyleyen bir dine inanıyorsa işte bu durumda bundan cizye alınıp alınmayacağı tartışılabilir (tabii bu asli kafirler için geçerli, mürted ve zındıkların hükmü bellidir). Allahu alem.
Bende bu konuda böyle düşünüyorum.
Mesele sadece Şeytana tapmak değil, zira Mecusi ve Yezidilerin taptığı kötülük tanrısıda bir nevi şeytandır.
Ancak, satanist ayinlerinin hemen hepsi zaten hadden katl gerektirecek fiiller içerir. İsa ve Meryem(aleyhumasselam) ve Allah'a küfredilir ve zımmiler için kutsal kabul edilen nesneler tahkir edilir. Pek çok satanist ayininde en iğrenç şekillderde zina edilir ve en feci şekillderde cinayet işlenir.
Bunlara zaten din konusunda olmasa bile, fiiliyattan dolayı zaten 10 kere idan hükmü verilir.

A Çevrimdışı

AhmedElTurki

Üye
İslam-TR Üyesi

Kardeşim iyide zaten satanistler İblis'e bizim baktığımız gibi bakmıyorlar.Senin dediğine göre satanistlerin bile cizye vermesi tartışılabilir ki ben şahsen bunu asla doğru bulmuyorum.Kardeşim bu satanizmi 3-5 ergenin kendini farklı gösterme hevesinden ayrı tutarak söylüyorum bildiğimiz sistemli bir din olarak yaşayanlar var.Bu satanistler İblis'i Allah'a isyan eden bir varlık olarak görmüyorlar.Haşa Allah'a denk bir varlık olarak görüyorlar.Onlara göre Allahda bir tanrı İblis lanetullahi aleyhimde bir tanrı.İki tanrının bir mücadele içinde olduğunu iddia ediyorlar.Adamlar bildiğimiz cin falan çağırıp cinlerle ilişkiye falan giriyorlar.Sana anlatsam küçük dilini yutarsın.Geçmiş pagan dinlerin tanrılarına falan ibadet edip onları çağırıyorlar.Gerçektende cinler de onlara cevap veriyor.
Bunların bizzat İblisin gönderdiğini iddia ettikleri 3 tane kitapları var.Fitne olmaması için adlarını söylemeyeceğim.Ben okudum.Gerçekten çok ilginç şeyler yazıyor.Ben %80 ihtimalle gerçekten İblis'in gönderdiğini düşünüyorum.Çünkü içinde 3-5 ergenin asla bilemeyeceği ve akıl edemeyeceği şeyler yazılı.İblis doğru ile yanlışı birbirine bulayıp salladıkça sallamış.1 söz gerçekten doğru ama kalan 9 laf tamamıyle yalan ve sapıklık.Alemlerin Rabbini tenzih ederiz.
Yani sözün özü ben hala bu konuda Şafiilerin görüşünün en isabetli olduğunu düşünüyorum.İşler avamın bildiği ve düşündüğü 'bu ahmaklarda kendilerine cevap veremeyen taşlara heykellere ibadet ediyor' gibi değil.Bu kafirlere şeytanlar gerçekten cevap veriyor.Şafii alimler belkide bunları biliyordu onun için böyle isabetli bir hüküm verdiler.Ancak ne olursa olsun bu konudaki en isabetli hükmü onların verdiği bir gerçek.Allahu Alem.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

AhmedElTurki

Üye
İslam-TR Üyesi
Bende bu konuda böyle düşünüyorum.
Mesele sadece Şeytana tapmak değil, zira Mecusi ve Yezidilerin taptığı kötülük tanrısıda bir nevi şeytandır.
Ancak, satanist ayinlerinin hemen hepsi zaten hadden katl gerektirecek fiiller içerir. İsa ve Meryem(aleyhumasselam) ve Allah'a küfredilir ve zımmiler için kutsal kabul edilen nesneler tahkir edilir. Pek çok satanist ayininde en iğrenç şekillderde zina edilir ve en feci şekillderde cinayet işlenir.
Bunlara zaten din konusunda olmasa bile, fiiliyattan dolayı zaten 10 kere idan hükmü verilir.
Kardeşim bu Yezidilerin Meleka Tavus adındaki ilahları bir nevi şeytanı falan bırak bizzat İblis'in kendisidir.Bu yezidilerin Kıtab el Celve adında kutsal bir kıtapları var.Ben okudum.İçinde İblis açık açık ben İblis'im ve bu kitabı ben gönderiyorum diyor.Hiç takiyye tevil falan yok.Yezidiler Meleka Tavus diye taptıkları ilahın İblis olduğunu bile bile tapıyorlar.
Benim açımdan Şafiilerin görüşünün en isabetli olması kaçınılmazdır.Bu pagan dinleri araştıran herkes kesinlikle Şafiilerin bu konudaki görüşüne tabii olur.İşler avamın bildiği gibi değil.Bu kafir cinler Hindu yüksek rahipleri olan Brahmanlara ve Yezidi önderlerine ve Budist Dalay Lama denilen yüksek rahiplerine açık olarak görünüp emirler veriyor.
Allah sahibimizdir ve koruyucumuzdur.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim iyide zaten satanistler İblis'e bizim baktığımız gibi bakmıyorlar.Senin dediğine göre satanistlerin bile cizye vermesi tartışılabilir ki ben şahsen bunu asla doğru bulmuyorum.Kardeşim bu satanizmi 3-5 ergenin kendini farklı gösterme hevesinden ayrı tutarak söylüyorum bildiğimiz sistemli bir din olarak yaşayanlar var.Bu satanistler İblis'i Allah'a isyan eden bir varlık olarak görmüyorlar.Haşa Allah'a denk bir varlık olarak görüyorlar.Onlara göre Allahda bir tanrı İblis lanetullahi aleyhimde bir tanrı.İki tanrının bir mücadele içinde olduğunu iddia ediyorlar.Adamlar bildiğimiz cin falan çağırıp cinlerle ilişkiye falan giriyorlar.Sana anlatsam küçük dilini yutarsın.Geçmiş pagan dinlerin tanrılarına falan ibadet edip onları çağırıyorlar.Gerçektende cinler de onlara cevap veriyor.
Bunların bizzat İblisin gönderdiğini iddia ettikleri 3 tane kitapları var.Fitne olmaması için adlarını söylemeyeceğim.Ben okudum.Gerçekten çok ilginç şeyler yazıyor.Ben %80 ihtimalle gerçekten İblis'in gönderdiğini düşünüyorum.Çünkü içinde 3-5 ergenin asla bilemeyeceği ve akıl edemeyeceği şeyler yazılı.İblis doğru ile yanlışı birbirine bulayıp salladıkça sallamış.1 söz gerçekten doğru ama kalan 9 laf tamamıyle yalan ve sapıklık.Alemlerin Rabbini tenzih ederiz.
Yani sözün özü ben hala bu konuda Şafiilerin görüşünün en isabetli olduğunu düşünüyorum.İşler avamın bildiği ve düşündüğü 'bu ahmaklarda kendilerine cevap veremeyen taşlara heykellere ibadet ediyor' gibi değil.Bu kafirlere şeytanlar gerçekten cevap veriyor.Şafii alimler belkide bunları biliyordu onun için böyle isabetli bir hüküm verdiler.Ancak ne olursa olsun bu konudaki en isabetli hükmü onların verdiği bir gerçek.Allahu Alem.

Bahsini ettiğin husulardan bende haberdarım, zaten kişi isterse Müslüman, Hristiyan veya Yahudi olsun bu sayılanları yaparsa hadden katledilir. Bunda aklı ve ilmi olan hiç kimse ihtilaf etmez zaten.

Kardeşim bu Yezidilerin Meleka Tavus adındaki ilahları bir nevi şeytanı falan bırak bizzat İblis'in kendisidir.Bu yezidilerin Kıtab el Celve adında kutsal bir kıtapları var.Ben okudum.İçinde İblis açık açık ben İblis'im ve bu kitabı ben gönderiyorum diyor.Hiç takiyye tevil falan yok.Yezidiler Meleka Tavus diye taptıkları ilahın İblis olduğunu bile bile tapıyorlar.
Benim açımdan Şafiilerin görüşünün en isabetli olması kaçınılmazdır.Bu pagan dinleri araştıran herkes kesinlikle Şafiilerin bu konudaki görüşüne tabii olur.İşler avamın bildiği gibi değil.Bu kafir cinler Hindu yüksek rahipleri olan Brahmanlara ve Yezidi önderlerine ve Budist Dalay Lama denilen yüksek rahiplerine açık olarak görünüp emirler veriyor.
Allah sahibimizdir ve koruyucumuzdur.

Aynı şekilde bir kişinin büyü yaptığı, zanna mahal olmaksızın sabit olur ise bu kişi katledilir amenna. Velakin sırf inançlarında bu gibi meseleler var diye bir istidlal metodu olmaz. Zira, Mecusilerde kötülük tanrısına tapmlaraına rağmen cizye alınıyor. Halbeki onlarında bu gibi ritüeller var. Keza, Yahudilerin kabalasıda aynı şekilde onlarda açıkça söylüyorlar İblisten yardım alınarak bunun yapıldığını sadece İblisin kötü bir varlık olduğuna ve Allah'a isyan ettiğine inanmıyorlar. Hatta, Budistler ve diğerlerinide karşılaştıracak olursak Hristiyanlardada, Ruhabnlık vardır. Onlarda ruhlarla değil, Melekler ile görüştüklerini iddia ederler sadece tek fark budur.
Eğer hakikatten ifritlerle iletişime geçip, ifsad ettikleri anlaşılırsa bunda zaten ihtilaf yoktur. Müslümanım desede bu kişi katledilir.

A Çevrimdışı

AhmedElTurki

Üye
İslam-TR Üyesi
Bahsini ettiğin husulardan bende haberdarım, zaten kişi isterse Müslüman, Hristiyan veya Yahudi olsun bu sayılanları yaparsa hadden katledilir. Bunda aklı ve ilmi olan hiç kimse ihtilaf etmez zaten.

Aynı şekilde bir kişinin büyü yaptığı, zanna mahal olmaksızın sabit olur ise bu kişi katledilir amenna. Velakin sırf inançlarında bu gibi meseleler var diye bir istidlal metodu olmaz. Zira, Mecusilerde kötülük tanrısına tapmlaraına rağmen cizye alınıyor. Halbeki onlarında bu gibi ritüeller var. Keza, Yahudilerin kabalasıda aynı şekilde onlarda açıkça söylüyorlar İblisten yardım alınarak bunun yapıldığını sadece İblisin kötü bir varlık olduğuna ve Allah'a isyan ettiğine inanmıyorlar. Hatta, Budistler ve diğerlerinide karşılaştıracak olursak Hristiyanlardada, Ruhabnlık vardır. Onlarda ruhlarla değil, Melekler ile görüştüklerini iddia ederler sadece tek fark budur.
Eğer hakikatten ifritlerle iletişime geçip, ifsad ettikleri anlaşılırsa bunda zaten ihtilaf yoktur. Müslümanım desede bu kişi katledilir.
Peki bu senin görüşüne göre bir satanist dese bizim dinimizde büyü yapılması bize göre farzdır.Ama ben büyü yapmayacağım.Cizye karşılığında bana eman verin.Sence verilebilir mi ? Nasıl güveneceksin onbinlerce satanistin herbirinin tek tek sözünü tutacağına ? Gizli gizli büyü ve İblise tapınma ve Alemlerin Rabbine küfür ayinleri yapmayacaklarına ?

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yezidilik direk şeytana tapınmaktır bunun aksi söz konusu bile değil kitaplarında bu açıktır, ancak kimileri yok canım demekttedirler ki kısaca bunun sebebi de düşünce olarak zerdüştlükle/meccusilikle örtüşmesidir iyi ve kötü yok sadece var oluş var inancındalar .hatta belki de yezidilik meccusiliğin öncüsü olabilir, veya her ikiside ortak orjinalin devşirilmiş şekli olabilir , meccusiler muhtemelen sonradan işin içine iyi kötü ayrımı ihtiyacı gereği xveda /hüda gibi ilahları sokuşturmuş olabilirler veya başka bir sebep.... zira ehrimen ve ohrmazd orijinal zerdüştlüğe uygun değil dualizm var. yezidilik ise orjinal zerdüştlüğe daha uygun yukarıda bahsettiğim iyi kötü yoktur sadece var oluş vardır düşüncesinde . dip not olarak yezidi kabilesinin hepside satanist değildir , azerbaycandakiler sunni müslüman ,ermenistandakiler hristiyandır . söz konusu kesim ıraktakiler .

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peki bu senin görüşüne göre bir satanist dese bizim dinimizde büyü yapılması bize göre farzdır.Ama ben büyü yapmayacağım.Cizye karşılığında bana eman verin.Sence verilebilir mi ? Nasıl güveneceksin onbinlerce satanistin herbirinin tek tek sözünü tutacağına ? Gizli gizli büyü ve İblise tapınma ve Alemlerin Rabbine küfür ayinleri yapmayacaklarına ?

Kardeşim, yukarıdada dediğim gibi eğer mesele büyü yapmak ise Mecusiler'de büyü yapmaktadır.
Hatta bir Yahudi içinde Kabala ile uğraşmak bir nevi farzdır. Kabala ritüellerinde ise feci şekilde bebek dahi katlettikleri bilinmektedir. Bunlara nasıl suç işlenmedikçe ceza verilmez, aynı şey diğer diğerleri içinde geçerli olabilir.
Küfür ayinleri meselesine gelince; küfürden kastın ne olduğunu açıklamak lazım. Eğer Arapça/Istılah manası ise zaten Hristiyanlarda bu şekilde ayin yapmaktadır ve her ayinlerinde "Baba, Oğul ve Ruh ul-Kudüs" adına ayin yaparlar. Keza Mecusilerde, güneşe namaz kılarlar. Bunların hepsi şirktir velakin bunlar memnu değildir.
Velakin Satanistlerin, bu şekilde ayin yaptığını ben bilmiyorum. Her halde kastettiğiniz, Türkçe manası ile küfretmek yani tahkir etmek.
Bunların yapılmayacağına dair elbetteki bir garantimiz yoktur. Velakin biz kimsenin kalbini yarıp bakamayız. Zımmilerin veya Müminlerin kutsallarına hakaret eden, ayinlerinde en feci şekilde cinayet işleyip, en rezil şekilde zina eden, büyü yapan hangi inançtan olursa olsun had uygulanır.
Zaten -inşaAllah- bir İslam hakimiyyeti durumunda, Satanistlerin hiçbirisi "Ben Satanistim" demeyecektir! Şia'dan bile koyu bir takiyye anlayışları vardır bunların.

Üst Ana Sayfa Alt