Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Endojen Retrovirus Hakkında Bilgisi Olan Var mı?

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler, bu konu hakkinda bilgisi olan var mi?
Bu ayni Virus kalintilari Insanlarda, ve Maymunsu hayvanlardada var deniliyor, ve ortak Atadan gelmeye büyük Delil olarak gösteriliyor.

Bioloji bilen kardes varsa, cvp verse memnun olurum..
Bu Virusler gercekten "gereksiz kalinti mi" ve Virus Kalintilarin neden Maymun ve Insanlrda ayni Gende bulunmakta?

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam kardeşim. Bilim "insan ve maymunların genleri benzer" diyorsa doğrudur, bi gördükleri var ki konuşuyorlar. Ama benzer olmaları onları atamız yapmaya delil değildir. Evrim sürekli gelişime doğru ilerliyorsa, ormandaki maymunlar neden insan olmamışlar önce onu açıklasınlar.

Ayrıca bunlar insan için "Gayb" olan şeyler, ilk insanı tekrar diriltip konuşturmayı başaramadıkları sürece bilimin "bugün doğru, yarın yanlış dediği" sayısız unsurdan biri olmaktan öte gidemez. Önce yumurta kolesterol yapar mı yapmaz mı, onu bi kesinleştirsinler, sonra bilim insanıyız diye öne çıksınlar. Bugünün kanseri, alzeimer'ı, parkinsonu vb. hala ellerinde bilinmeyen olarak durduğu sürece, milyar yıl ötesine atıp tutmaları komiklikten öte geçmiyor.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Bilim "insan ve maymunların genleri benzer" diyorsa doğrudur, bi gördükleri var ki konuşuyorlar.
Bilim insanları çok şey konuştular, ama zaman ilerledikçe bu bilgilerin bir kısmının yanlış olduğu ortaya çıktı. İnsanın bazen gözü görür ama hakikati kavrayamaz. Sizin bilim insanlarının söylemlerine olan yaklaşımınız ancak naslar için geçerli olabilir. İnsan aklının ve bilimin her zaman yanılma payı vardır. Bilim adamları bir şey söyledi diye doğru olacak diye bir şey yok. Onların bazıları evren kendi başına var oldu diyor. Kimisi çocuklar anne babalarına karşı cinsel eğilimleri vardır diyor... Fakat bunların hepsi İslam'a ters düşüyor

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Aleykum selam kardeşim. Bilim "insan ve maymunların genleri benzer" diyorsa doğrudur, bi gördükleri var ki konuşuyorlar. Ama benzer olmaları onları atamız yapmaya delil değildir. Evrim sürekli gelişime doğru ilerliyorsa, ormandaki maymunlar neden insan olmamışlar önce onu açıklasınlar.

Ayrıca bunlar insan için "Gayb" olan şeyler, ilk insanı tekrar diriltip konuşturmayı başaramadıkları sürece bilimin "bugün doğru, yarın yanlış dediği" sayısız unsurdan biri olmaktan öte gidemez. Önce yumurta kolesterol yapar mı yapmaz mı, onu bi kesinleştirsinler, sonra bilim insanıyız diye öne çıksınlar. Bugünün kanseri, alzeimer'ı, parkinsonu vb. hala ellerinde bilinmeyen olarak durduğu sürece, milyar yıl ötesine atıp tutmaları komiklikten öte geçmiyor.
Çok güzel özetlemişsiniz, yalnızca bu vurgulanan kısmın aksine Adem as ın ilk insan olduğu bize bildirildikten sonra artık ğayb değildir ve bu konuda tartışmaya sunulacak hiçbir kapı aralığı bırakılmamıştır diye iman ediyorum.. Ğayb ile kastınız Adem as ın ilk insan olması değil de genetik benzerlikler ve bilimsel araştırmalar ise elbette orası ayrı bir konu ve bilimin de sınırları vardır..
عبيد kardeşimiz de doğru noktayı açıkladı.

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bilim insanları çok şey konuştular, ama zaman ilerledikçe bu bilgilerin bir kısmının yanlış olduğu ortaya çıktı. İnsanın bazen gözü görür ama hakikati kavrayamaz. Sizin bilim insanlarının söylemlerine olan yaklaşımınız ancak naslar için geçerli olabilir. İnsan aklının ve bilimin her zaman yanılma payı vardır. Bilim adamları bir şey söyledi diye doğru olacak diye bir şey yok. Onların bazıları evren kendi başına var oldu diyor. Kimisi çocuklar anne babalarına karşı cinsel eğilimleri vardır diyor... Fakat bunların hepsi İslam'a ters düşüyor
Allah razı olsun kardeşim, benim inancım da sizin dediğiniz gibi. Sadece gen benzerliğinden yola çıkılıp "insana ata aranması" büyük saçmalık, buna dikkat çekmeye çalıştım. Gen benziyor diye maymunlar bizim atamız olmak zorunda değil yani. 2×2=4 ederse, o zaman 2+2=5 demek gibi saçma bir çıkarım, bu bilim insanlarının yaptığı.

Çok güzel özetlemişsiniz, yalnızca bu vurgulanan kısmın aksine Adem as ın ilk insan olduğu bize bildirildikten sonra artık ğayb değildir ve bu konuda tartışmaya sunulacak hiçbir kapı aralığı bırakılmamıştır diye iman ediyorum.. Ğayb ile kastınız Adem as ın ilk insan olması değil de genetik benzerlikler ve bilimsel araştırmalar ise elbette orası ayrı bir konu ve bilimin de sınırları vardır..
عبيد kardeşimiz de doğru noktayı açıkladı.
Gayb ile kastım, cennet, cehennem, bizim yanlarında olmadığımız halde olanlar vb şeyler. Adem (as) yaratılırken yanında değildik, bu açıdan bize gayb. Ama "onlar ki gayba inanırlar" ayeti gereği ve Allah teala "Adem (as) ilk insan" dediyse, aynen müslümanlar için tüm olay bitmiştir, elhamdülillah işittik iman ettik. Allah razı olsun sizden de.

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Sorum retrovirusle ilgili benzerlik.
Bulasici olan bir virusun genetik kalıntıs. Bu konu nasıl açıklanır?

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben biyoloji bilmiyorum, konuyu varsa bilenlere bırakıyorum. Ama şunu söyleyeyim konuyu merak edip biraz okudum ve okuduğum kadarıyla "Atasını maymun kabul eden" bilim insanları bu mükemmel sistemi asla çözemeyeceklerdir, çünkü yanlış yerde arıyorlar. Adem (as)'ı tanıyanlar ise belki çözer, o da ancak Rabbim böyle bir ilmi nasip etmek isterse.

Son olarak, böyle bir ilim için "bir insan ömründen fazla zamanın" gerektiği düşünülürse, bu soruların cevabını ahirette almamız büyük olasılık.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Gayb ile kastım, cennet, cehennem, bizim yanlarında olmadığımız halde olanlar vb şeyler. Adem (as) yaratılırken yanında değildik, bu açıdan bize gayb. Ama "onlar ki gayba inanırlar" ayeti gereği ve Allah teala "Adem (as) ilk insan" dediyse, aynen müslümanlar için tüm olay bitmiştir, elhamdülillah işittik iman ettik. Allah razı olsun sizden de.
Estağfirullah, "artık ğayb değildir" dememdeki kasdım; bize Kur'an ve Resulullah sas aracılığıyla bilmemiz gereken kısmın bildirildiğidir, yani hala ğayb bilgisidir ama önemli kısımları(ilk insan olması ve hangi sebeble ve materyal ile yaratıldığı) bildirilmiş ğaybdır.
Allah swt sizden de razı olsun, amin ecmain.
Şu linkte de yazarı Nihat Hatipoğlu olan bir yazı var, Allah swt kendisini ıslah etsin ve hidayet etsin, konuyu ayetlerle kısa ve öz olarak bir araya getirdiği için ve "hikmet Muminin yitik malıdır onu nerede bulsa alır" kaidesi gereğince bizim olan ilmi alıp buraya nakletmek istedim; NİHAT HATİPOĞLU - Kur’an’da Hz. Adem’in yaratılışı

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Ben biyoloji bilmiyorum, konuyu varsa bilenlere bırakıyorum. Ama şunu söyleyeyim konuyu merak edip biraz okudum ve okuduğum kadarıyla "Atasını maymun kabul eden" bilim insanları bu mükemmel sistemi asla çözemeyeceklerdir, çünkü yanlış yerde arıyorlar. Adem (as)'ı tanıyanlar ise belki çözer, o da ancak Rabbim böyle bir ilmi nasip etmek isterse.

Son olarak, böyle bir ilim için "bir insan ömründen fazla zamanın" gerektiği düşünülürse, bu soruların cevabını ahirette almamız büyük olasılık.
Bu konuların bizim ahiretimize veya dünyamıza bir katkısı olacak mı? Eğer bu gerekli bir bilgi olsaydı elbette naslarla bildirilmiş olacaktı. Konuyla ilgili ashabı Kehf'in sayısının kaç olduğu ile ilgili ayetlerde Rabbimiz şöyle buyuruyor;

سَيَقُولُونَ ثَلٰثَةٌ رَابِعُهُمْ كَلْبُهُمْۚ وَيَقُولُونَ خَمْسَةٌ سَادِسُهُمْ كَلْبُهُمْ رَجْمًا بِالْغَيْبِۚ وَيَقُولُونَ سَبْعَةٌ وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْۜ قُلْ رَبّ۪ٓي اَعْلَمُ بِعِدَّتِهِمْ مَا يَعْلَمُهُمْ اِلَّا قَل۪يلٌ۠ فَلَا تُمَارِ ف۪يهِمْ اِلَّا مِرَٓاءً ظَاهِرًۖا وَلَا تَسْتَفْتِ ف۪يهِمْ مِنْهُمْ اَحَدًا۟
(Sonradan gelenler) diyecekler ki: “Üç kişiydiler, dördüncüleri köpekti.” Diyecekler ki: “Beş kişiydiler. altıncıları köpekti.” Bu, gaybı taşlamaktır/bir konuda bilgisizce konuşmaktır. Diyecekler ki: “Yedi kişiydiler, sekizincileri köpekti.” De ki: “Onların sayısını en iyi bilen Rabbimdir. Onları yalnızca çok az (insan) bilir. Onlar hakkında açık olandan (sahip olduğun vahiy bilgisinden) başkasıyla tartışma ve (buna dair) onlardan kimseye bilgi sorma.”
(18/Kehf, 22)
وَلَبِثُوا ف۪ي كَهْفِهِمْ ثَلٰثَ مِائَةٍ سِن۪ينَ وَازْدَادُوا تِسْعًا
Onlar mağaralarında üç yüz yıl kaldılar ve dokuz yıl arttırdılar.
(18/Kehf, 25)
قُلِ اللّٰهُ اَعْلَمُ بِمَا لَبِثُواۚ لَهُ غَيْبُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۜ اَبْصِرْ بِه۪ وَاَسْمِعْۜ مَا لَهُمْ مِنْ دُونِه۪ مِنْ وَلِيٍّۘ وَلَا يُشْرِكُ ف۪ي حُكْمِه۪ٓ اَحَدًا
De ki: “Ne kadar kaldıklarını en iyi bilen Allah’tır. Göklerin ve yerin gaybı (bilgisi) O’na aittir. O, ne güzel görür, ne güzel işitir. Onların, O’ndan başka bir dostu yoktur. Hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz (tek hükümran, yasamada bulunan, doğru ve yanlış belirleyen O’dur.)”
(18/Kehf, 26)
Nureddin Yıldızın şöyle ( veya benzeri) bir sözü vardı; Buhari hadisi "siyaha beyaz, beyaza siyah derse iman ederim" diye. Allah azze ve cellenin kitabında ilk Adem'i (aleyhisselam) yarattığını söylüyorsa konunun daha konuşulacak bir yönü var mıdır?
Bundan ötesi "gaybı taşlamaktır". Allahu a'lem

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuların bizim ahiretimize veya dünyamıza bir katkısı olacak mı? Eğer bu gerekli bir bilgi olsaydı elbette naslarla bildirilmiş olacaktı. Konuyla ilgili ashabı Kehf'in sayısının kaç olduğu ile ilgili ayetlerde Rabbimiz şöyle buyuruyor;

سَيَقُولُونَ ثَلٰثَةٌ رَابِعُهُمْ كَلْبُهُمْۚ وَيَقُولُونَ خَمْسَةٌ سَادِسُهُمْ كَلْبُهُمْ رَجْمًا بِالْغَيْبِۚ وَيَقُولُونَ سَبْعَةٌ وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْۜ قُلْ رَبّ۪ٓي اَعْلَمُ بِعِدَّتِهِمْ مَا يَعْلَمُهُمْ اِلَّا قَل۪يلٌ۠ فَلَا تُمَارِ ف۪يهِمْ اِلَّا مِرَٓاءً ظَاهِرًۖا وَلَا تَسْتَفْتِ ف۪يهِمْ مِنْهُمْ اَحَدًا۟
(Sonradan gelenler) diyecekler ki: “Üç kişiydiler, dördüncüleri köpekti.” Diyecekler ki: “Beş kişiydiler. altıncıları köpekti.” Bu, gaybı taşlamaktır/bir konuda bilgisizce konuşmaktır. Diyecekler ki: “Yedi kişiydiler, sekizincileri köpekti.” De ki: “Onların sayısını en iyi bilen Rabbimdir. Onları yalnızca çok az (insan) bilir. Onlar hakkında açık olandan (sahip olduğun vahiy bilgisinden) başkasıyla tartışma ve (buna dair) onlardan kimseye bilgi sorma.”
(18/Kehf, 22)
وَلَبِثُوا ف۪ي كَهْفِهِمْ ثَلٰثَ مِائَةٍ سِن۪ينَ وَازْدَادُوا تِسْعًا
Onlar mağaralarında üç yüz yıl kaldılar ve dokuz yıl arttırdılar.
(18/Kehf, 25)
قُلِ اللّٰهُ اَعْلَمُ بِمَا لَبِثُواۚ لَهُ غَيْبُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۜ اَبْصِرْ بِه۪ وَاَسْمِعْۜ مَا لَهُمْ مِنْ دُونِه۪ مِنْ وَلِيٍّۘ وَلَا يُشْرِكُ ف۪ي حُكْمِه۪ٓ اَحَدًا
De ki: “Ne kadar kaldıklarını en iyi bilen Allah’tır. Göklerin ve yerin gaybı (bilgisi) O’na aittir. O, ne güzel görür, ne güzel işitir. Onların, O’ndan başka bir dostu yoktur. Hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz (tek hükümran, yasamada bulunan, doğru ve yanlış belirleyen O’dur.)”
(18/Kehf, 26)
Nureddin Yıldızın şöyle ( veya benzeri) bir sözü vardı; Buhari hadisi "siyaha beyaz, beyaza siyah derse iman ederim" diye. Allah azze ve cellenin kitabında ilk Adem'i (aleyhisselam) yarattığını söylüyorsa konunun daha konuşulacak bir yönü var mıdır?
Bundan ötesi "gaybı taşlamaktır". Allahu a'lem

Haklisin kardes Allah razi olsun. Lakin Ahir zamanda yasiyoruz, ve fitne büyük. Türkiyede Ateizm Deizm sayisi yüzde 10% artmis bir durumda.

Insanlarda Ebu bekir r.a gibi Yakiin Iman yok bu fitne zamanda. Hele de Bilim ile ugrasan insanlar, bu tür Sorulara maruz kaldigi icin, ateizme yöneliyorlar. Bende diyorum ki, bu gibi konularda " interneti taradim hic bilgi yok" , bir Bioloji anliyan aciklik getirse iyi olacak.
Allah bizlere Hidayet verdigi icin, böyle konular fazla imanimizi sarsmiyor, ama böyle sorular yüzünden Imanini kaybeden Insanlar var. Meydan bos, türkiyede Bilim adina ne yapilirsa/konusulursa malesef hep ateistler tarafindan.
Bu konularda, bunlarin bize faydasi yok, ilgilenmeyelim dedigimiz müddetce, zindiklar cikip bu boslugu doldurmakta.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Haklisin kardes Allah razi olsun. Lakin Ahir zamanda yasiyoruz, ve fitne büyük. Türkiyede Ateizm Deizm sayisi yüzde 10% artmis bir durumda.

Insanlarda Ebu bekir r.a gibi Yakiin Iman yok bu fitne zamanda. Hele de Bilim ile ugrasan insanlar, bu tür Sorulara maruz kaldigi icin, ateizme yöneliyorlar. Bende diyorum ki, bu gibi konularda " interneti taradim hic bilgi yok" , bir Bioloji anliyan aciklik getirse iyi olacak.
Allah bizlere Hidayet verdigi icin, böyle konular fazla imanimizi sarsmiyor, ama böyle sorular yüzünden Imanini kaybeden Insanlar var. Meydan bos, türkiyede Bilim adina ne yapilirsa/konusulursa malesef hep ateistler tarafindan.
Bu konularda, bunlarin bize faydasi yok, ilgilenmeyelim dedigimiz müddetce, zindiklar cikip bu boslugu doldurmakta.
Selefin yaptığı bu değil mi? İnsan Ahmed döneminde mihne olayında dediğin gibi bir yol yürünmedi. Ebu Bekir döneminde hangi menhec var idiyse şimdi de İslam aynı menhec ile yürüyor. Bu yolla imam Gazali de girdi fakat iman küfür sınırına geldiğinde tövbe etti, çünkü bu yolun sonu kafa karışıklığı ile gelen küfürdür. Allah muhafaza. Bu mantık particilerin oy vermezsek İslam düşmanları gelir mantığına benziyor.
Hele de Bilim ile ugrasan insanlar, bu tür Sorulara maruz kaldigi icin, ateizme yöneliyorlar.
Eğer bir kişi Kur'an'ı bilime vurarak iman ettiğini söylüyorsa acaba bu kişi işin başından beri Allah'a mı bilimsel bilgiye mı iman etmiştir? İlk mantığı şeytan yürüttü. Ve imanından oldu. Ayette şöyle geçiyor;
قَالَ مَا مَنَعَكَ اَلَّا تَسْجُدَ اِذْ اَمَرْتُكَۜ قَالَ اَنَا۬ خَيْرٌ مِنْهُۚ خَلَقْتَن۪ي مِنْ نَارٍ وَخَلَقْتَهُ مِنْ ط۪ينٍ
(Allah) buyurdu ki: “Sana emrettiğimde seni secde etmekten alıkoyan nedir?” Dedi ki: “Ben ondan daha hayırlıyım. (Çünkü) beni ateşten, onu topraktan yarattın.”
(7/A'râf, 12)
Burda da şeytan açısından bir bilimsel bilgi olduğu söylenebilir. Bilim literatüründe "kavram yanılgısı" diye bir kavram vardır. Bilime göre doğru kabul edilmiş olan bilgilerin aksine mantık yürüterek, bir kısım sebep sonuç ilişkileri kurarak bir sonuca varmaya denir. Bilime ters düştüğü için de reddedilir. Bilim bugün bir şeye doğru der yarın yanlış. Yanılmayan bilgi ise Kur'an ve sünnettir. Yakın zamana kadar bilime göre en eski yerleşim birimi "göbekli tepe"idi. Fakat şimdi ondan daha eski olan "boncuklu tarla" çıktı. Böylece doğru kabul edilen en eski yerleşim birimi "göbekli tepedir" bilgisi yanlış bilgi oldu. Bir bilgi hem nasıl doğru ben de yanlış olabilir? Burdaki hatta ne idi? Bilimin zahire sarılması idi. "Rabbim kedi uçar kuş yüzer derse, doğa kurallarına ters düşse de iman ederim" şeklinde iman etmeyen Allah'ın Alîm ve Kadîr olduğuna iman etmiş midir? İşte bilimin bilgilerine dayanarak iman ettiğini iddia eden ve yine bilimsel bilgi ile murted olanların sıkıntısı baştan beri Allah'ın isimleri iledir.
Bununla beraber, Hidayet ancak Allah'tandır. O işinde galiptir fakat insanların çoğu bilmezler.

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kesinlikle katılıyorum. Kur'an'daki bir çok şeyin zamanı geldikçe bilim tarafından da gerçekliği kabul ediliyor. O zaman bu bilgiyle iman edecek olanlar muhakkak olacaktır ama iman etmek için bunu bekleyenlerin ömrü boşa geçmiş demektir. Bilimin bugün doğru, yarın yanlış dediği şeyler sebebiyle güvenilir olmadığı aşikarken, benim de insanlara tavsiyem tüm bunları hiç akıllarından çıkarmamaları olacak.

Üst Ana Sayfa Alt