Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Erkeğin Örtünmesi

N Çevrimdışı

NESİB İSLAM

Üye
İslam-TR Üyesi
Erkeğin Örtünmesi

Erkeklerin kendi eşleri dışındaki kimselerin yanında ya da namazda, göbekle diz kapağı arasını örtmeleri farzdır. Sağlam görüşe göre diz kapağı da avret yeri kapsamına girer. Allahü Teala, "Irzlarını da korusunlar." (en-Nur, 24/30) buyurur. Burada "ferc, çoğulu furûc" sözcüğü kadının cinsel organı anlamına geldiği gibi, her iki cins için "apışarası" anlamını da kapsar. İffet yerini en iyi koruma, örtme ile mümkün olacağı için "avret yerini örtme" de bu kapsama girer.

Elmalılı Hamdi Yazır (ö. 1358/1939) erkeğin avret mahalli ile ilgili olarak şöyle der: "İnsanın avret mahalli, bilinen cinsel organdan ibaret değil, apışarası denilen açıklık boyunca uzar ki, bunun azamisi topuklara kadar varırsa da en yakın bilinen azı, diz üstü oturulduğunda belirleneceği üzere göbek altından dizlere kadardır. Bunun için erkeklerde korunması ve örtülmesi farz olan bir avret mahalli bu bilinen en az miktarıdır. Fazlasını örtmek ise müstehaptır." (Elmalılı, a.g.e., VI, 12, 13)

Erkeğin avret yerinin sınırları hadisle belirlenmiştir: "Sizden biriniz kölesini veya işçisini evlendirince artık onun göbekle dizleri arasına bakmasın." (Ebu Davud, Salat, 26, Libas, 34) Başka bir rivayette; "Göbekle iki diz arası avret yeridir" ilavesi vardır." (Ahmed b. Hanbel, II, 187) Darekutnî'nin naklettiği şu hadisle diz kapakları da kapsama girer: "Diz kapakları avret yerlerindendir." (ez-Zeylai, Nasbu'r-Raye, 2. baskı, Kahire 1357/1938, I, 297)

Malikîlere göre, erkekler için avret yeri yalnız ön ve arka, yani "galiz avret" sayılan yerlerdir. Onlara göre uyluk kısmı avret sayılmaz. Delil Enes b. Malikten (ö. 91/709) nakledilen şu hadistir: "Hz. Peygamber Hayber günü izarını (alt peştemal) uyluğunun üzerinden kaldırdı, öyle ki ben onun uyluğunun beyazlığını görür gibiyim." (eş-Şevkani, Neylü'l-Evtar,II, 64) Şu hadis de aynı anlamı desteklemektedir: "Rasülullah (s.a.s) uyluğunu açmış olarak oturuyordu. Ebu Bekir, yanına girmek için izin istedi, ona bu durumda iken izin verdi. Ömer izin istedi, ona da izin verdi. Sonra Hz. Osman izin isteyince, uylukları üstüne elbisesini örttü." (eş-Şevkani, a.g.e., II, 63)

Ancak Hanefilerin de içinde bulunduğu çoğunluk fakihlere göre ön ve arka ile diz kapakları arasında kalan uyluklar da avret yeri kapsamına girer. Çünkü uyluğun avret yeri olduğunu bildiren başka hadisler de vardır. (bk. Buhari, Salat, 12; Ebu Davud, Hammam, 1; Tirmizi, Edeb, 40; İbn. Hanbel, III, 478, 479, V, 290.)

N Çevrimdışı

Nilay

Üye
İslam-TR Üyesi
Nesib islam kardeşim güzel bir konuya deyinmişsin Allah razı olsun sadece bayanlar için yasak olmadığını anlıyoruz bizler nasıl sakınıyorsak bu erkekler içinde geçerlidir. selametle

O Çevrimdışı

Only_Islam

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hıc dikkat ettiniz mi

Genellikle tesettur denilince aklımıza hemen hanımlarımız geliyor

Ama bir bakın erkekler tesetture uygun giyebiliyorlar mı?

çogu zaman dindar erkekleri diğerlerinden ayırmakta zorlanıyorum

ustune oturmus tişörtlerle kotlarla gezen dindarlar

peki nerde tesettur nerde farkımız?

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Erkeklerde gobek ıle dız kapak aralarını aynı kadınlar gıbı kapatmak durumundadırlar,yanı turkcesı ustlerıne japon ıle yapısmıs gıbı duran tısortler ıle ve pantolonlarla bu ısı yapamazlar. yoksa tarıf ettıklerı cakma tesettur dedıklerı seyı kendılerı yapmıs olurlar.....

F Çevrimdışı

fe eyne tezhebun

Üye
İslam-TR Üyesi
"Tesettürlü Erkek" aranıyor!

Tesettür önce erkeklere farzdır:

Nur suresi'nde önce "mümin erkeklere", sonra "mümin kadınlara" hitap edilir. Sûrenin 30. ayeti, "Mümin erkeklere söyle..." diye başlar, 31. ayeti ise "mümin kadınlara söyle..." diye başlar. Erkeklerin tesettürü ile kadınların tesettürü arasında bir ayetlik öncelik farkı var demek ki... Tesettür önce bakışla ilgilenir, bakılan şeyle değil: Nûr suresinde "mümin erkeklere de mümin kadınlara da öncelikle "bakışlarını haramdan kısma"ları söylenir. "Mü'min erkeklere söyle: gözlerini sakınsınlar..." "Mümin kadınlara söyle gözlerini sakınsınlar..." Tesettür sadece başını örtmek değildir: Nûr suresinde başörtüsü sorumluluğu olmayan erkeklere de, başörtüsü sorumluluğu olan kadınlara da "ırzlarını korumaları" söylenir ki, ırzı korumak başı açık erkeklere de başı kapalı kadınlara da farzdır, başını kapatmış olsa da kadınlar ırzını korumuyor olabilir, başını ört(e)mese de kadınlar ırzını koruyor olabilir. Başının açıklığı dert edilmeyen bir erkek de "ırzını korumayarak" tesettürsüzlük yapabilir. Tesettür önce iman etmektir: Nûr sûresinde "iman eden" erkeklere ve "iman eden" kadınlara tesettür emredilir. Örtmek anlamına gelen "tesettür", görmesini Allah'ın görmesine açık, sözünü Allah'ın işitmesine açık, niyetini Allah'ın bilmesine açık bilmektir ki bilinçli bir kapalılığı besler. Yine örtmek anlamına gelen "küfür" de, kendini Allah'tan gizlediğini sanmaktır ki sorumsuz bir açık saçıklığı doğurur.

Senai Demirci

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
S.A KARDEŞLERİM KAFAMA TAKILAN BİR MESELA VAR ACABA BİZLERİN CÜBBE VEYA SARIK VEYA HER İKİSİNİDE GİYMEMİZİN HÜKMÜ NEDİR .

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeşim ama tabikide biz (erkeklerede bir sınırlama vardır herhalde yani yapışık vs giyinemeyiz . lakin dikkat edersek aslında çoğu elbise üzerimize yapışıyor . çünkü 21.yüzyılın kumaş stili herşey birazcık dar olarak geliyor bize bol kot alıyoruz ama aslında dar bol pardusu şeklinde cilbab alıyolarbayanlar ama aslında dar gözümüze çok batmıyo ama islam usulu ile çelişkili bence özel dikim olmalı bayanlarınki erkeklerde adete uymalı veya kot tşört hepsını özel diktirmeli)

adet olan sünnetlerdir, giyilmemesi günah veya mekruh değildir diye biliyorum.

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yav bi ara bu konu ile ilgili güzel bir yazı yazmıştım bi kaç siteye de yüklemiştim ama şimdi bulamadım :(

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun kardeşim ama tabikide biz (erkeklerede bir sınırlama vardır herhalde yani yapışık vs giyinemeyiz . lakin dikkat edersek aslında çoğu elbise üzerimize yapışıyor . çünkü 21.yüzyılın kumaş stili herşey birazcık dar olarak geliyor bize bol kot alıyoruz ama aslında dar bol pardusu şeklinde cilbab alıyolarbayanlar ama aslında dar gözümüze çok batmıyo ama islam usulu ile çelişkili bence özel dikim olmalı bayanlarınki erkeklerde adete uymalı veya kot tşört hepsını özel diktirmeli)
kardeş bol giyinmek ayrı bir durum. dar giyinildiğinde erkek için de kadın için de tesettür tam manasıyla gerçekleşmiş sayılmaz. bol tipli pantolonlar oluyor, kot dışında yerli üretim denecek şeyler daha uygun Allahu alem.

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Şu tarz uzun hırkalar giysek amaç hasıl olur mu acaba? (Gerçi dizlere kadar inmiyor ama ..)

224455228_tn120_0.jpg

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yanı cübbe sade ve dıkkat çekmeyen bır elbıse olduğu ıcın daha manıdar dıye düşünüyorum :) o tarz kıyafetler ılgı ve dıkkat ceker kısın da uzun bır kaban ısımızı goruyor. :) yazında yazlık bı cübbe yada uzun gömlek vücudu bellı etmeyen bır pantolon da ıs gorur.asırısı ısrafa gırıyor genelde kendımde de önceden olan gıyım kusam hastalığını sahabenın bırının ya omer bır tane cübbem var başka yoktur dıyen bır valıden duyunca Vallahı bırak evdekılerı görünce ıcım parçalanır hala. Cogu eskı hedıye edecektim utandım bana eskıtıp mı verıyorsun dıye bırınden laf duyarım dıye bende o sekılde gıyıyorum vakıt kısa ısraf ısraf hersey :)
Bazı seyler var hanı anlatırım cogu anlamaz yani.
Ama dedıgım gıbı bu yukarıdaki ornekler abartı kardesım. arapların ve yemenlılerın kıyafetlerı güzel sadece hoşuma gıdıyor.Yada en guzelı kendın dıkıp gıyeceksın zor bırsey degıl ayakkabılarımı bıle dıkıyorum rasulallah böyle yaptıysa bızım de yapmamız sart.He bırde soyle bırsey var gunumuzde ınsanlarla hasır nesır olunca ılk once uzerıne basına bakıpta muhatap alıyorlar.Yanı bu tarz ınsanların bu sekılde hareketlerınde dınden bır nasıplerı yoktur.
uzerı en eskı olan en mazlumdur.En doğru sozlusudur.Bu kardeslerımle ben ıletısım kurarken hıc zorluk cekmıyorum.Cunku elınde avucunda olmadığı gıbı hayalıde yok bır ekmek bulsam ona sukur dıyor.Ama halı vaktı yerınde olan oylemı hor gordugu gıbı aşağılamaktan da gerı kalmıyor.Teblıg adına cok seyler goruyorum akhı bılmesem anlatmam.
Gecenlerde yaslı güzel bır dedem var ruhsatsız pikabıyla kartonları alıyor topluyor sağdan soldan bizim oraya gelınce ayak ustu muhabbet edıyoruz.75 80 yasında var ve beraber dın uzere güzel muhabbet edıyoruz o ankı hıssıyatı hısbırseye degısmem ben.
KONU DISI OLDU :) AMA KONUYA DONELIM

Allahü teâlâ, hayâyı ve örtünmeyi sever. (ebu davud)

ALLAH zulcelali vel ıkram utanıp ortunenı sever.Erkek olsun kadın olsun kendısını ve başkalarını harama düşürecek ıslerden uzak durmalıdır.Musluman bır kımse

Cunku ALLAH ın sınırlarını asmak en kotu işlerden bır tanesıdır.Ahireti en güzelini istiyorsak eger bu kurallara kadın veya erkek olarak uymak zorundasın.Ortunme noktasında rasulallahın bıze bıldırdıklerını uygulamamız gereklıdır.Ve ashabı aynı sekılde takıp etmemız gereklıdır.Simdi bazı sahıslar gunumuzde böyle böyle dıye bırsuru zırvalar uydurmaktadır.Rasulallah donemındede elbıseler coktu ama onların oyle cok elbıselerı yoktu yanı bır kac ornegını gorseydık bu elbıselerın konu ıle ılgılı yorum yapılabılırdı.Lakın yanı o zaman kıler arapların kıyafetlerine daha yakın ve o sekılde.
Yani kardeslerım bız ALLAH ın rızasını kazanıp Ona iman ve itaat etmek ıcın yasıyoruz.Ne dıyor hadıste ALLAH utanıp haya edıp ortunenı sever bız eger Rabbımızı razı etmek ıstıyorsak onun emırlerıne uymak zorundayız.Zor gibi gozukebılıyor bastan.Bu bır on yargıdır.Bunu yıkmak lazım once.
Bir kadının kendını evlenecegı adama saklaması ne kadar güzel bır vaziyet ise bir erkeğinde kendını esıne saklaması o kadar güzel bir vazifedir.Allah bu sekılde kı davranışlardan razı olmuştur.Onlarda ALLAH dan razı olmuşlardır.
Amacımız rabbımızın rızası nı kazanmak
Ve bunun ıcınde emır ve yasaklara kanun ve kurallarına dıkkat etmelıyız.
fi emanillah :)

Son düzenleme:

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Abi maalesef günümüzde biz erkekler kendi tesettürümüze dikkat etmiyor ve mağazalarda bulunan ve bedenimize cuk diye oturan kıyafetler satın alıyoruz. Şu an ki pantolonlarım da öyle maalesef :( Kendim bir terziye diktirmek istiyorum. Diz kapağı ile göbek arası bol olsun, belli olmasın diye. Sen nasıl hallediyorsun abi pantolon işini? Kendin mi diktiriyorsun?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben senin dedigin gibi cahilken giyiniyordum ama avret mahali bol oldugu icin asagi kisimlari hafif dardi oda biraderin pantolonuydu giymiyordu israf etmiyeyim diye ben giyiyordum ama 2 sene falan surdu bu da simdi alacaksam bir beden buyuk aliyorum oda 1 yada 2 sene gidiyor calistigim yerde dikkat ettikleri icin cubbe giyemiyorum ama munferit kendi isim olsa kumas pantolon cubbe 5 sene devam :) ama dar giyinmiyorum malesef

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dunyayi secen ona ahiretini secen ona gore yasar akhim :) kisaca ozetim bu neyi sectigin cok onemli :)

Üst Ana Sayfa Alt