Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Erkekler ve Kızlar Arasındaki Konuşmalarda Ölçü Ne Olmalıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum abilerim ablalarım. Genç bir kardeşiniz olarak sizden nasihat isteyeceğim.ben 17-18 yaşında 12.sınıf öğrencisi bir kardeşinizim. İslami duyarlılığı bu pandemi sürecinde kazandım Elhamdülillah. Benim lisenin başından beri konuştuğum bir kız arkadaşım vardı halen konuşuyoruz. Kendisi dini hassasiyeti olan birisi. Bazen telefondan bazen sınıf ortamında sohbet muhabbet ederiz. Hayatımdaki değişimden dolayı arkadaşlarımın İslama aykırı tutumlarını ve seviyesiz davranışlarını görünce onları terk ediyorum zaten yanlarında bulununca kalbim rahat etmiyor. Bu kız arkadaşım ile olan arkadaşlığım da kafamı bulandırmaya başladı acaba konuşmamda görüşmemde sakınca var mıdır ? Siz büyüklerimin nasihatı benim için çok önemli İnşallah cevaplarınızı okuyup uymaya çalışacağım.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Aleykum selam ve Rahmetullah, Allah Azze ve Celle iman üzere bir hayat nasip etsin ve ayaklarınızı hak yolda sabit kılsın.

Allah, İsra suresinin 32 ayetinde 'Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o hayâsızlıktır, çok kötü bir yoldur.' diye buyurmuştur. Burada dikkat edilmesi gereken kısım yaklaşmayın ibaresi. Yaklaşmaktan kasıt ise zaruri olmayan konuşma, davranış ve bakışmalardır. Çünkü şeytan zamanla sağdan yaklaşarak amelinizi size süslü gösterip daha da ileriye gitmenize mahal verecektir. Bundan ötürü uyanık olmanızı ve sırf İslami hassasiyetiniz var diye yanlışa düşmeyeceğinizi düşünmeyin. Zira şeytan sabırlıdır. Zamanla haramları meşrulaştırır insanın gözünde. Dikkatli olun inşaAllah.

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve Rahmetullah, Allah Azze ve Celle iman üzere bir hayat nasip etsin ve ayaklarınızı hak yolda sabit kılsın.

Allah, İsra suresinin 32 ayetinde 'Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o hayâsızlıktır, çok kötü bir yoldur.' diye buyurmuştur. Burada dikkat edilmesi gereken kısım yaklaşmayın ibaresi. Yaklaşmaktan kasıt ise zaruri olmayan konuşma, davranış ve bakışmalardır. Çünkü şeytan zamanla sağdan yaklaşarak amelinizi size süslü gösterip daha da ileriye gitmenize mahal verecektir. Bundan ötürü uyanık olmanızı ve sırf İslami hassasiyetiniz var diye yanlışa düşmeyeceğinizi düşünmeyin. Zira şeytan sabırlıdır. Zamanla haramları meşrulaştırır insanın gözünde. Dikkatli olun inşaAllah.
Sağolun nasihatinizi İnşallah dikkate alıp gerekenleri yaparım. Allah'a emanet olun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt