Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ev İçerisinde Başörtüsüz Kur'an Okunabilir mi?

A Çevrimdışı

abdulmuktedir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum akhiler başörtüsüz kuran okumak veya dinlemenin dinen bir sakıncası var mıdır?Delilleriyle inşallah istiyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Baş örtüsüz Kur'ân-ı Kerim okumak caiz olmakla beraber, edeben tesetturlu olmak efdaldır.
Hem Namaz kılarken hem de kendine nikah düşen (namahrem) erkeklerin yanında kadının başını örtmesi farzdır. Bunların haricinde örtmesi daha iyi (edeben, hurmeten) olmakla beraber farz değildir. Kur'ân-ı Kerim'i okumak bir ibadet olmakla beraber, tilaveti sırasında melekler de iner. Her ibadetin kendine ait bazı edeb ve kuralları vardır.
Kur'ân-ı Kerîm'i okumak isteyen kimsenin abdest alıp kıbleye doğru oturması sünnettir.

Useyd ibni Hudayr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Bir kere Useyd, gece vakti Bakara Suresini okuyordu. Atını da yanında bağlanmıştı. Kur’an’ı okuyorken birden at deprenmeye başladı! Useyd sustu. O susunca at da sakinleşti. Useyd tekrar okumaya başladı. At yine şahlandı! Useyd sustu, at da sakinleşti. Bundan sonra Useyd bir daha okumaya başladı, at yine hırçınlaştı! Useyd de artık vazgeçti.
Useyd’in oğlu Yahya ise ata yakın bir yerde yatmakta idi. Atın çocuğa bir zarar vermesinden endişe ederek çocuğu geriye çekti. Bu sırada başını kaldırıp göğe baktığında beyaz bulut gölgesine benzer bir sis içinde kandiller gibi bir takım şeylerin parlamakta olduklarını gördü.
Sabah olduğunda Useyd, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e bunu söyledi.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona: Oku ey Hudayr oğlu! Oku ey Hudayr oğlu! dedi.
Useyd: –'Ya Rasulallah! Atın, Yahya’yı çiğnemesinden endişelendim! Çünkü çocuk ata yakın bir yerde idi. Başımı kaldırıp çocuğa gittim. Başımı göğe doğru kaldırdığımda, beyaz bulut gölgesine benzer bir sis içinde kandiller gibi birçok şeylerin parlamakta olduklarını gördüm. Artık bu beyaz gölge tabakası içindeki ışıklı parlak cisimler manzumesi göğe doğru çekilip çıktı. Nihayet onu görmez oldum' dedi.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): Bilir misin onlar nedir? dedi.
Useyd: –Hayır dedi.
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): Onlar meleklerdi! Kur’an’ı dinlemek için yaklaşmışlardı! Eğer okumaya devam etseydin, sabaha kadar seni dinlerlerdi. İnsanlar da onlara bakarlardı da onlar insanların gözünden gizlenemezlerdi! buyurdu.”
(Buhari, Fedailu'l-Kur'ân, 11,5110; Muslim, Musafirûn, 40)

Bir başka hadis-i şerifte Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), bu hususu şöyle ifade buyurur:
"Bir topluluk Kur'ân'ı okuyup, onu aralarında muzakere etmek üzere Allah'ın evlerinden birinde bir araya toplandıklarında, mutlaka üzerlerine sekinet iner ve onları Allah'ın rahmeti bürür. Melekler de onları kanatlarıyla sararlar. Allah Teâlâ da, onları huzurunda bulunan yüce topluluğa (meleklere) anar."
(Ebu Davud, Salât, 349; Muslim, Zikir, 38)

Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), şöyle buyurmuştur:
"Kur'ân-ı Kerim'den tek bir harf okuyana bile bir sevap vardır. Her hasene on misliyle değerlendirilir. Ben "Elif lâm Mîm" bir harf demiyorum. Aksine "Elif" bir harf, "Lâm" bir harf, "Mîm" de bir harftir."
(Tirmizî, Sevabu'l-Kur’ân, 16)

Üst Ana Sayfa Alt