Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Evlilik İçin Gerekli Maddiyat Nedir?

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
evlilik için ne kadar malımız, paramız vs. olmalı? bunun bir ölçüsü var mıdır? peygamberimizin evlenecek olanlar için tavsiyeleri nelerdir? selamun aleykum

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
1taliban;188569' Alıntı:
evlilik için ne kadar malımız, paramız vs. olmalı? bunun bir ölçüsü var mıdır? peygamberimizin evlenecek olanlar için tavsiyeleri nelerdir? selamun aleykum
Aleykum selam we rahmtullah;

Rasulullah (s.a.v.)in Evlenecek Olanlara Tavsiyesi

28-....... Saîd ibnu Ebî Saîd, babasından; o da Ebû Hurayra (r.anh)'den tahdîs etti ki, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
"Kadın dört (hâl ve sıfatı) için nikâh olunur; Malı için, soyu için, güzelliği için, dîni için. (Ey mu'min, sen bunlardan) dîndâr olanı ele geçirmeye bak. (Eğer dediğimi yapmazsan) iki elin fakîrleşir"
(Bu dört umde, bir kadını nikâh etmek hususunda rağbet edilip dikkate alınacak şeylerdir, demektir. Fakat nikâhtaki denklik hususu bunlara munhasır değildir. Hadîs, dîn hususundaki denkliğin rağbete en lâyık bir umde olduğunu ortaya koyuyor.
Bu cihetle dînî vaziyeti yolunda olan bir köle, nesebi yüksek bir kadınla evlenebiliyor.
Rasûlullah'a: Yâ Rasulallah! Kızlarımız kölelerimizle evlenebilecek midir? diye sorulması üzerine:
"Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şubhesiz Allah bilendir, herşeyden haberdar olandır. " (el-Hucurât: 13) âyeti inmiştir. Başlıktaki el-Furkaan: 54. âyeti de bu konuya en belîğ surette delâlet etmektedir. Buhârî onu bu sebeble başlığa koymuştur.)

(Sahih-i Buhari ; Kitabu'l Nikah: 28)

İslam'da Muslumanın evlenebilmesi için gerekli minumum (En az) miktar şudur :

Sehl b. Sa'd Saidî (r.anh) şöyle rivayet etmiştir:
Bir kadın; Rasulullah'a (s.a.v.) gelerek: "Ey Allah'ın Rasulu! Kendimi sana hibe etmeye geldim" dedi.
Peygamber (s.a.v.), kadına bakarak onu tepeden tırnağa süzdü. Sonra başını eğdi.
Kadın Peygamber'in kendisi hakkında bir hüküm vermediğini görünce bir yere oturdu.
Bu arada ashabdan birisi ayağa kalkarak: "Ey Allah'ın Rasulu! Eğer senin bu kadına bir ihtiyacın yoksa onu benimle evlendir" dedi.
Rasulullah ona: "Yanında (mehir verecek) bir şey var mı?" diye sordu.
O zat: "Yemin olsun hayır! Ey Allah'ın Rasulu!" dedi.
Rasulullah: "Evine gidibde bak, bir şey bulabilir misin?" buyurdu.
O zat gitti, sonra dönüb geldi ve: "Hayır vallahi Ey Allah'ın Rasulu! Hiçbir şey bulamadım" dedi.
Rasulullah: "Demirden bir yüzük olsun bak" buyurdu.
O zat yine gitti. Sonra dönüb gelince: Hayır Ey Allah'ın Rasulu! Demirden bir yüzük dahi bulamadım. Ancak işte kaftanım (Ravi Sehl Bu şahsın bütün malı bundan ibaretti, demiştir.) Bunun yarısı kadının olsun, dedi.
Bunun üzerine Rasulullah: "Senin izarını ne yapsın? Onu sen giymiş olsan, kadının üzerinde bir şey kalmayacak; kadın giyse senin üzerinde ondan bir şey kalmayacak!" buyurdu.
Adam bulunduğu yere oturdu. Bir hayli oturduktan sonra kalktı. Dönüb giderken Rasulullah onun çağrılmasını emir buyurdu.
Adamı çağırdılar, gelince Peygamber ona hitaben: "Kur'an'dan ezberinde ne var?" diye sordu.
O sahabe: "Filan ve filan sureler ezberimde," diyerek bildiği sureleri saydı.
Rasulullah (s.a.v.): "Bu sureleri ezberinden okuyabilir misin?" diye sordu. O zat: "Evet" cevabını verdi."
Rasulullah: "Haydi git! Ezbere bildiğin surelerle o kadına malik kılındın" buyurmuştur.
(Sahih-i Muslim: 2554)

7- Bir Kişinin Kendi Ahdî Kardeşine Hitaben: "Bak! İki Kadınımdan Hangisini İstersen Ben Senin İçin, O Kadını Boşayayım" Demesi Babı

Bu hadîsi Abdurrahmân ibn Avf rivayet etti

10-.......Humeyd et-Tavî! şöyle demiştir: Ben Enes ibn Mâlik'ten işittim, şöyle dedi: Abdurrahmân ibn Avf, (Muhacir olup Mekke'den Medîne'ye) geldiği zaman Peygamber (s.a.v.), onunla Sa'd ibnu'r-Rabî' el-Ensârî arasında kardeşlik akdi yaptı.
Ensârî'nin yanında iki kadın vardı. Ensârî, Abdurrahmân'a kadınlarını ve malını yarı yarıya bölüşmeyi teklif etti.
Abdurrahmân ibn Avf, Sa'd ibnu'r-Rabî'e:
Allah ehlin ve malın hususunda sana bereket ihsan eylesin! Sen bana içinde alışveriş yapılan çarşıya delâlet et, dedi.
Akabinde Abdurrahmân ibn Avf (Kaynukaa kabilesine âid) çarşıya gitti. Sonunda bir mikdâr yoğurt kurusu, bir mikdâr da yağ kazandı. Birkaç günler sonra Peygamber, Abdurrahmân'ı, üzerinde evlenen kişilere mahsûs olan san boyalı bir koku olduğu hâlde gördü ve ona hitaben:
— "Hâlin, şanın nedir yâ Abdarrahmân (evlendin mi)?*' dedi.
O da:
Ensârlı bir kadınla evlendim, dedi.
Peygamber: — "
O kadına ne kadar mehr verdin?" dedi.
Abdurrahmân: —
Bir çekirdek ağırlığında (beş dirhem) altın verdim, dedi.
Peygamber: — "
Bir koyunla olsun düğün aşı yap!" buyurdu. (Hadîsin başlığa uygunluğu "Ensârî'nin yanında iki kadın vardı, ona ehlini ve malını yarı yarıya bölüşmeyi teklîf etti" sözlerinden alınır)
(Sahih-i Buhari ; Kitabu'l Nikah: 10)

70- Kadınlarının Bâzısı Üzerine Diğerinden Daha Çok Düğün Aşı Ziyafeti Veren Kimse Babı

102-.......Sabit el-Bunânî şöyle dedi:

Enes'in yanında Zeyneb ibnetu Cahş'ın evlenmesi zikrolundu da Enes: Ben, Peygamber (s.a.v.)'in kadınlarından hiçbirisi üzerine, Zeyneb'le evlenmesi üzerine yaptığı kadar düğün aşı ziyafeti verdiğini görmedim; Peygamber Zeyneb'le evlenmesi üzerine bir koyunla düğün aşı ziyafeti verdi, dedi.
(Bu hadîsi Muslim de getirmiştir. el-Kirmânî şöyle demiştir: Peygamber'in Zeyneb üzerine daha çok düğün aşı ziyafeti yapmasının sırrı belki de Azîz ve Celîl Allah'ın ni'metine bir şükr olmuştur. Çünkü Allah, Peygamber'i Zeyneb'le "... Simdi madem ki Zeyd o kadından ilişiğini kesti, biz onu sana zevce yaptık..." (el-Ahzâb: 37) âyetiyle evlendirdi.
İbn Battal da: Bu, kadınların bâzısını bâzısından üstün kılmak için vâki' olmadı, tesadüfen böyle oldu. Eğer kadınlarının herbiriyle evlendiğinde koyun bulsaydı, elbette koyunla düğün aşı yapardı. Çünkü O, İnsanların en cömerdidir. Lâkin O dünyâ işlerinde mübalağa etmezdi... demiştir (Aynî)
(Sahih-i Buhari ; Kitabu'l Nikah: 102)

71- Bir Koyundan Daha Azıyla Düğün Aşı Yapan Kimse Babı

103-.......Bize Sufyân, Mansur ibn Safiyye'den tahdîs etti ki, annesi Safiyye bintu Şeybe:

— Peygamber (s.a.v.) kadınlarından biriyle evlenmesi üzerine iki mudd arpa unuyla düğün aşı ziyafeti verdi, demiştir. (Müdd, bir sâ'ın dörtte biri mikdârıdır. Bu hesâbca iki müdd, yarım sâ' eder)
(Sahih-i Buhari ; Kitabu'l Nikah: 103)

Nikahlanmaya maddi Gücü yetmeyen:

3-.......Alkame şöyle dedi: Ben Abdullah ibn Mes'ûd'un beraberinde idim. Onunla Minâ'da Usmân ibn Affân karşılaştı da:
Yâ Ebâ Abdirrahmân! Benim sana bir hacetim var! dedi.
Akabinde ikisi tenhalığa çekildiler.
Usmân, Abdullah'a: Yâ Ebâ Abdirrahmân! Seni, bilmekte olduğun gençlik kuvvetini sana hatırlatacak, genç bir kızla evlendirmemiz hususunda arzun var mı? dedi.
Abdullah, nefsi için Usmân'ın zikrettiği bu evlendirmeye bir ihtiyâcı olmadığını görünce, bana işaret etti ve:
Yâ Alkame! diye seslendi.
Ben de yanına vardım.
Bu sırada Abdullah, Usmân'a karşı şunları söylüyordu: Haberin olsun! Eğer sen bunu söylediysen, yeminle bildiririm ki, Peygamber (s.a.v.) de bize şöyle buyurmuştur: "Ey gençler zümresi! Sizden her kim evlenmek külfetine gücü yeterse, evlensin. Nikâh külfetine gücü yetmeyen kimse de oruç tutsun. Çünkü oruç, oruç tutan kimse için şehveti kıran birşeydir" (Hadîsin başlığa uygunluğu meydandadır. Hadîs, Oruç Kitâbı'nda "Nefsi üzerine bekârlıktan korkan kimse için oruç tutmak bâbı"nda daha tafsîlli olarak geçmişti. Buhârî başlıktaki sorunun cevâbını -kendi yerinde bilinene i'timâd ederek-açıkça zikretmedi. Fakat İbn Mes'ûd'un bu hadîsteki sözü de kısmen bu sorunun cevâbı olarak düşünülebilir.)
(Sahih-i Buhari ; Kitabu'l Nikah: 3)

Üst Ana Sayfa Alt