Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Evlilik Öncesi Zina, Eş Adayına Anlatılmalı mı?

G Çevrimdışı

Genc kız

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İyi geceler bu yazıyı büyük vicdan azabı korku ve çaresizlikle yazıyorum. Ben 26 yasında nişanlı bir kızım. Geçmişte birçok zina ettim ve tövbe ettim Rabbim beni affetsin :( evleniceğim kişiye bunu anlatmadım hem çaresizlikten hemde nişanlımlada bişeler yaşadım yine tövbe ettim çok günahkarım kendimi çamura batmıs gbi hissediyorum. Şimdi söylemek istediğim şu nişanlım bana gecmişle ilgili üstü kapalı eski erkek arkadasınla bişeler yasadınmı dedi bende böyle seyler sorulmaz bazı ufak tefek hatalar oldu Allah affetsin dedim. Açık açık yaptığım zinayı anlatmadım. Söyleyemedim hem günahımı paylasmamak için hemde nişanlıyız ortalık karısır halim ne olur bilemedim korktum o beni bakire sanıyor öyleymiş gbi yaptım. Ama hiç zina etmedim demedim geçmişte ufak tefek hatalar oldu böyle seyler bana sorma deyip kestirip attım. Nişanlımda bi konusmasında bakireyim diye kocalarını kandıran kadınlar için ben olsam hakkımı helal etmezdim dedi. Evlenmeden önceki durum için kocam benden hak alabilir mi. O kadar caresi ve kötü hissediyorum ki sürekli bunu düşünüyorum. Nişanlım da benimle zina yaptı ama tabi ben tövbe ettim bunun içinde Rabbime gaflete düştüm şimdi asla izin vermiyorum yakınlasmasına. Dediğim gbi kendimi cukurda hissesiyorum. Nişanlımda gecmişte sadece ufak tefek yakınlasmalar oldu diye biliyor acık acık soramıyor bana kimseyle birlikte oldunmu diye ben şimdi ne yapmam gerektiğini bilmiyorum elim kolum bağlı onun hakkınamı giriyorum napmalıyım. Rabbim beni affeder mi yardım edin lütfen için cok huzursuz. Nişanlım benden önce hiç zinaya yaklasmamıs.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Foruma açtığınız zina konusu üzerine cevab verilmesine rağmen peş peşe aynı mahrem konu hakkında sualler sormanız, genele konu açmanız sebebiyle son (2) konularınız görünümden kaldırıldı.
Kardeşim bu tür mahrem ve günah meselelerinizi genelin önünde detaylıca ifşa etmeniz hem sizin hem bizim açımızdan uygun değildir. Meseleyi uzatacak, anlamayacak bir durum yoktur. Forumda benzer konular mevcuddur. Aşağıya vereceğim bölümde benzer meselelerden kendinize pay çıkarabilirsiniz.

Size kısaca tavsiyem;
Yaptığınız bu haramlardan dolayı gerçekten samimi tevbe ediniz, eğer etmişseniz ve İslami hassasiyetiniz var , ise evleneceğiniz kişi de aynı hassasiyette olması beklenebilir. Erkek kişi evleneceği eşinin bakire (evleneceği kadının cinselliği ilk olarak kendisiyle yaşamasını ister) olmasını ister. (Erkek için de böyledir) Böyle olmadığını (özellikle sormasına rağmen kelime oyunlarıyla kendisinden sakladığını) zifaf gecesi anlaması, aldatıldığını , kendisini kandırılıp gururuyla oynandığını düşünmesine sebeb olacaktır. Bu sebeble daha kötü hareket ve sonuçlar doğurabilir.
Fakat Allah'ın kaderine teslim olarak evlenmeyi düşündüğünüz kişiye uygun bir uslûb ve mahcubiyet edasıyla samimi bir pişmanlık ile izah etmelisiniz. En azından yazarak kendisine karşı yüzünüzün olmadığını en baştan açıklayarak 'gençliğimde cahilliğimden böyle bir hata işlediğini ve tevbe ettiğini' en baştan söylemelisiniz. Olur ki seni kabul etmesi durumunda 'bu hatamı başıma kakmamalısın' diye de söz almalısınız.

Eğer evlenmeyi düşündüğünüz kişi, eş adayının 'daha önceki yaşadıkları, başından geçenler önemli olmadığını' dile getirmiş ve 'tevbe etmesi durumunda kabul ettiğini' bir vesile ile dile getirmiş ise, siz de bu düşüncesinde doğru sözlü olduğuna kanaat getirmiş iseniz size sormadığı müddetçe başından geçenleri anlatma mecbûriyetiniz yoktur. Fakat bu çok çok nadir bir durumdur.

Bir diğer mesele ise bu tür günahlarınızı ilgisi olmayan şahıslara dillendirmekten, günahları bir nevî reklam etmekten Allaha sığınmalı, çekinmelisin. Konu hakkında detaya girmeden edebli bir uslûbla soruna cevab aramalısın.
Ayrıca forumda sualler konuya göre açılır ama Soru Cevab bölümündeki ilgili konulara açılır.

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur :
"Günahı açıktan işlemekten sıkılmayanlar hariç bütün ummetim bağışlanmıştır. Geceleyin bir günah işleyip, Allah da yaptığı bu günahı örtmüşken sabahleyin kalkıp, Akşam şöyle şöyle yaptım’ diyen kişi, açıkça günah işlemekten sıkılmayan kimselerdendir. Rabb'i geceleyin suçunu örtmüşken, sabahleyin kalkıp Allah’ın örttüğü bu örtüyü kaldırıyor"

(Riyâzu’s-Sâlihîn, 24; Câmiu’s-Sağîr, 3000)

Konu kilitlendi ve bölümüne taşındı.

Üst Ana Sayfa Alt