Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber "Ey Fatih Altaylı, Kur'an'a Sövdüğüne Göre İslam'ın Çocuğu Olamazsın"

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
"Ey Fatih Altaylı, Kur'an'a Sövdüğüne Göre İslam'ın Çocuğu Olamazsın"

Gazeteci Fatih Altaylı'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'nı hedef alıcı nitelikteki çirkin ifadeleri barındıran yorumuna İhsan Şenocak Hoca sert tepki gösterdi. "Fatih, sen kimin çocuğusun?" diyen Şenocak Hoca, Diyanet'e açık açık 'Sapık' ithamında bulunan Altaylı'yı topa tuttu.

"İSLAM BUNU REDDEDİYOR"

Açıklamasının giriş bölümünde Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlere değinen İhsan Şenocak Hoca, vefat eden Müslümanlardan geriye kalan yetim çocukların 'evlatlık' olabilme durumuna değinip, işin fıkhi boyutunu şu sözlerle anlattı:

"Kardeşlerim, binalarımız yıkıldı yüreklerimiz yandı... Müslümanların çocukları yetim kaldılar... Oturdu alimler, arifler buna çözüm aradılar... "Ya bunlar eğer küçükseler, 2 yaşından daha küçükseler bunları evlere alalım, anneler, kadınlar bunlara süt versin, süt yoluyla bir mahremiyet, akrabalık oluşsun, eğer 10'dan daha büyükseler o zaman bunlar birinci derecede akrabaların halaların, teyzelerin yanında olsunlar" dediler. Peki bu olmuyorsa, o zaman evlatlık müessesesi olur mu? İslamiyet diyor ki, 'Evet bunlar alınır, bakılır fakat evlatlık müessesesi olmaz"... İslamiyet'te mahremiyet nasıl oluşur? Ya hısımlıkla ya süt yoluyla ya da kan bağıyla oluşur... Allah (C.C.) buyuruyor ki, "Siz, çocukları babalarıyla, babaları ölmüş olsa bile onlarla çağıracaksınız"... Birisi sokakta birini görse, 'Ben senin baban olayım' dese, ya da bir çocuk bir adama 'Sen benim babam ol' dese, bu şekilde bir akrabalık olmaz, oluşamaz..." İslam bunu reddediyor. Peki Diyanet de bunu söyleyince siz ne düşünüyorsunuz?"

"KUR'AN'A SÖVDÜĞÜNE GÖRE İSLAM'IN ÇOCUĞU OLAMAZSIN"

'Evlatlık' bahsini değerlendirdikten sonra Fatih Altaylı'nın Diyanet'i hedef alıcı nitelikteki çirkin yorumunu ele alan Şenocak Hoca, "Kur'an'a sövdüğüne göre İslam'ın çocuğu olamazsın" deyip "Kilisenin hukuku var, kilisenin çocuğu olamazsın... Fatih sen kimin çocuğusun?" sözleriyle çıkıştı:

"Fatih Altaylı denilen gazeteci, esasında Kur'an-ı Kerim'in bu ayetini inkar ediyor... Reddediyor... Kur'an'a sövüyor... Fatih Altaylı... Sen inanmayabilirsin... Sen kafir olabilirsin... Bu noktada bir özgürlüğün var ama Kur'an'a sövme özgürlüğün yok. Bunu yapamazsın. Bu topraklarda Kur'an'a sövemezsin. Bak ahlaksızlıkla Müslümanları itham ediyorsun. Pakize Suda'nın yatak odası yazısını okursan kendi mahallenizde nelerin olduğunu anlarsın... Bütün bu ahlaksızlıklardan sonra sana diyorum ki, Kur'an'a sövdüğüne göre İslam'ın çocuğu olamazsın... Kilisenin hukuku var, kilise çocuğu olamazsın... Fatih, sen kimin çocuğusun?"

FATİH ALTAYLI NE DEMİŞTİ?

Gazeteci Fatih Altaylı, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Evlatlık" bahsine yönelik yayınlamış olduğu fetva nedeniyle kurumu 'sapıklıkla' itham etmiş, çirkin yorumda bulunmuştu. Altaylı, "Atatürk'ün millete doğru düzgün din bilgisi verilsin diye kurduğu kurumu sapık muhayyileniz ile kirletmeyin" demişti.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fatih Altaylı, İhsan Şenocak'ı hedef aldı:

- Bir siyasal İslamcı ve cumhuriyet düşmanının bana yönelik sözleri olmuş.

- Hz.Muhammed, evlatlığı Zeyd'i mirasına dahil etmiştir. Zeyd'in eski eşi Zeyneb ile evlenmesi de bir kadın olarak toplumdaki yerinin zayıflamasını engellemek maksadıyla. Yani Diyanet'in ayıplı fetvasının bu olayla alakası yoktur.

- İslam'ı kilise kaynaklarından değil, İslam kaynaklarından öğrenmiş olsalardı onlara ders vermek zorunda kalmazdım.

Üst Ana Sayfa Alt