Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Faracullah Silahşör

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Esselamualeykum ve Rahmatullah ahiler

kjkj.jpg

Hz. Yusuf ve Ashab-ı Kehf filmlerinin yönetmeni Faracullah Silahşor,

Faracullah Silahşor'ü kendi dilinden dinleyebilir miyiz?

58 yıl önce Gazvin'de dünyaya gelmişim. Sanat çalışmalarına mescitte başladım. Okulda, work-shop'ta ya da Amerika'da değil. Tiyatro yaptım. İnkılaptan sonra sinemaya girdim. Oyunculuk, yönetmenlik yaptım. Takriben 32 yıldır bu işin içindeyim.

Sinema ne ifade eder?

Faracullah Silahşör'ün sineması...
Yönetmen ve senarist insan eksenli bakmalı. Günümüz sinemacıları materyalist bakıyor. Benim bakış açım biraz daha farklı. Sanat ve hikâyeyi ortak görüyoruz. Fakat üçüncüsü gerçeklik ve belgeli, Allah eksenli olması gerekir. Maddeciliğin yerine mana ihtiva etmesi ve en önemlisi de ibret alınması gerekir. Benim sinemamın unsurları bunlardır.

Yani sinemacı toplumu yönlendirir mi?

Evet. Senaryo yazarı ve yönetmenin bakış açısına bağlı.

Sanat sineması kavramını kabul ediyor musunuz?

Sinema sanattır, evet. Ticari olarak bakmıyorum. Ama sanat sineması meselesi farklı. Sinemada genel olarak ya nefsi ya maddi bakarlar. Ya şöhret ya da ödül peşindedirler. Yahut da değerlerle mücadeleyi hedeflerler. Dini filmler yapıyorlar ki dinle mücadele ediyorlar aslında. Dinin gelişmesini değil, dinle mücadeleyi hedefliyorlar. Fakat bizim sanatımız öyle değil. Bizde Allah'a ve kullarına hizmet önemlidir. Sinema sanatı, toplumun eğitimini sağlar.

"Kur'an yanlış yapmaz"

Filmlerinizde genellikle Kur'an kıssalarını konu ediyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Çünkü Kur'an'ın mesajı açık ve tamamlanmıştır. Kur'an kıssaları en güzel mesajdır. Ben toplumu hidayete erdirecek liyakata sahip değilim. Bundan dolayı Kur'an'dan yardım alıyorum. Kur'an yanlış yapmaz ama ben yanlış yapabilirim. Bundan dolayı Kur'an'a bağlandım.

Batı'nın kabul ettiği İran sineması İslami sinema yapmıyor mu?

İran'ın mevcut sineması İslami değildir.

Dünya sinemasının bir parçasıdır. Ben bir damar gördüm Türkiye'de, dini sinema damarını gördüm; Sır Kapısı. Kalıbı doğru ama işleyişi ve yönetmenliği zayıftır.

Son olarak çevirdiği Mülkü süleyman adlı filmi şuan için alt yazılı ama Türkçesini dört gözle bekliyoruz inşaALLAH

RABBİM,hak konusunda ayağını sabit kılsın amin

Mülk-ü Hz.Süleyman (a.s) The Kingdom of Solomon - part 1_7.flv - YouTube

kjkj.jpg

Üst Ana Sayfa Alt