Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Fecr-i Sadık'ı Görmeye Başlayınca 1-2 Dk İçinde Toparlandım. Orucumda Sıkıntı Olur mu?

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es'Selamun Aleykum hocam,
şuan yolculuktayım ve Diyanete göre 30-35 dk geçmesine rağmen dinlenme tesislerinde açık alanda Fecr-i Sadık'ı görmeyince sahur yaptım ve o sırada arabaya bindim simitleri bitirmeye başlayınca Hafiften Fecr-i Sadık görünmeye başladı ve toparlanana kadar(1-2dk) su falan içtim(Fecr-i Sadık mı değil mi diye konuştuğumuz sirada) böyle bir durumda orucum sahih olur mu?

ayrıca hocam Fecr-i Sadık tam belli olduktan sonra hıçkırıkla birlikte mide asidinin boğazı yakması da orucu bozar mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim, muslumanların bugün imsak vaktini tesbit edecek teknolojiye sahib olmadıklarından, hangi şehirde tam olarak imsak vakti saat kaçta başlıyor bilemiyoruz. Sadece ferdi olarak fecr-i sadıkın natural olarak gözlemlenmesinden başka yapabileceğimiz bir tebit usulumuz yoktur. Bu da şehirlerin konumu ve doğallığının bozulma durumuna göre sürede hatalar olabilmektedir. Bu nedenle yeme içmeyi (sahur vaktinin sınırını), 5 vakit namaz saatlerinde de kabul edib uyduğumuz diyanetin takvimine ihtiyaten uymayı, toplumun da uygulayabileceği en sıhhatli olan uygulama olarak görüyoruz.

Diyanetin imsak saatinden (ezandan) yarım saat sonra yemeye devam etmeniz şahsi kanaatimiz gereği hatalı bir durumdur. Fecr-i sadık-ı yarım saat geç görmeniz, fecr-i sadığın o saatte olduğunu göstermeyebilir. Bu şehirin konumu, yüksekliği, ışıklandırması havasının temizliği, sizin görme kusurunuz, veya tesrübesizliğiniz vs gibi sebeblerden dolayı geç gözükmesi de mümkündür.

Tüm bu etkenlere rağmen kendinizden yüzde yüz eminseniz, fecr-i sadık esnasında 1-2 dakika sonrası su içmenizin bir sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. Fakat ben daha önce zikrettiğim sebeblerden dolayı diyanetin fecr-i sadık saatinden yarım saat sonra yeme içmeye devam etmeniz, ve gözlemlemenizdeki kusursuzluğu kat'i delil kabul edemediğimden dolayı sonradan bir gün kaza etmenizi, ve sonraki zamanlarda da en geç takvimle yeme içmeyi bırakmanızı öneriyorum.
Mideden gelen asit gibi koku veya tatlar oruca zarar vermez.

İlgili Konu:

Sahur Vakti Tam Olarak Saat Kaça Kadardır?
https://www.islam-tr.org/konu/sahur-vakti-tam-olarak-saat-kaca-kadardir.25983/

Üst Ana Sayfa Alt