Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Fecr Suresi İniş Sebebi

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
89- FECR SÛRESİ

Sûrenin tamamı Mekke-i Mükerreme'de nazil olmuştur ve bunda icma vardır. Nüzul sırası itibariyle Leyl Sûresinden sonradır. Ali ibn Ebî Talha ise Sûrenin medenî olduğu görüşündedir.[1]

15. Ama insan, Rabbi kendisini deneyip kerem eder ve nimet verirse "Rabbim beni şerefli kıldı. " der.
16. Ama onu denemek üzere rızkını daraltırsa "Rabbim beni fakir düşürdü." der.

Bu âyet-i kerimelerin kim hakkında nazil olduğu ihtilaflıdır. Atâ'nın İbn Abbâs'tan rivayetine göre Utbe ibn Rabîa ve Ebu Huzeyfe ibnu'l-Muğîra hakkında; İbnu's-Sâib'e göre Übeyy ibn Halef; Mukatil'e göre de Ümeyye ibn Halef hakkında nazil olmuştur.[2] Ama elbette hükmü bunlarla sınırlı olmayıp her bir inkarcı kâfir hakkında geneldir.[3]

17. Hayır, doğrusu siz yetime ikram etmezsiniz

Mukatil der ki: Ümeyye ibn Halefin yanında yetim olarak bulunan Kudâme ibn Maz'ûn hakkında nazil olmuştur.[4]

27. Ey huzur içinde olan nefis!
28. Dön Rabbine, Sen O'ndan razı, O da senden razı olarak.
29. Haydi gir kullarım arasına.
30. Haydi gir cennetime.

Müfessirler bu âyet-i kerimelerin kim hakkında nazil olduğunda ihtilâf etmişlerdir.

a) Dahhâk'ın İbn Abbâs'tan rivayetine göre Hz. Osman ibn Affân hakkında nazil olmuştur.[5] Hz. Peygamber (sa): "Rûme kuyusunu kim satın alır ve vakfederse Allah ona mağfiret edecektir." buyurmuş ve onu Hz. Osman satın almıştı. Hz. Peygamber (sa) ona: "İnsanların ondan su içmeleri için (vakfeder misin)?" diye sormuş, o da Hz. Peygamber (sa)'in bu isteğine icabetle insanların su içmelerine vakfetmişti.[6]

b) İbn Ebî Hatim'in Büreyde ibnu'l-Husayb'dan rivayete göre ise Uhud'da şehid olunduğunda Hz. Hamza ibn Abdülmuttalib hakkında nazil olmuştur.[7]

c) İbn Ebî Hâtim'in Ali ibnu'l-Huseyn kanalıyla İbn Abbâs'tan rivayetinde o şöyle anlatıyor: Bu âyet-i kerimeler nazil olduğunda Hz. Ebu Bekr de orada oturmaktaydı. "Ey Allah'ın elçisi, bu, ne kadar güzel!" dedi de Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "Bunlar sana söylenecek."[8]

d) Mekke müşrikleri tarafından asılarak (veya çarmıha gerilerek) öldürülen Hubeyb ibn Adiyy hakkında nazil olduğu da söylenmiştir. Onu astıkları zaman yüzünü Medine tarafına çevirmişler. "Ey Allah'ım, bu yaptığım eğer senin katında bir hayır ise yüzümü kıblene doğru çevir." diye dua etmiş de Allah Tealâ onu kıbleye çevirmiş. O kadar uğraşmışlar ama yüzünü kıbleden başka bir tarafa çevirememişler.[9]

[1] Alûsî, age. xxx,ıi9.
Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/946.
[2] İbnul-Cevzî, age. dc,ii8.
[3] Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/946.
[4] Kurtubî, age. xx,35-36.
Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/946.
[5] İbn Kesîr, Tefsîru'l-Kur'âni'l-Azîm, viii,422.
[6] Suyûtî, Lübâbun-Nukûl, n,i95.
[7] Suyûtî, Lübâbu'n-Nukûl, 1195; İbnu’l-Cevzî, age. DC.123.
[8] İbn Kesîr, age. vin,423.
[9] Kurtubî. age. XX,39; Alûsî, age. XXX,133.
Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/946-947.

Üst Ana Sayfa Alt