Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Fethu'l-Bâri'den Şafii Fıkhı Öğrenilir mi?

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler.
Ibn Hacer r.a fikhi konulara girerken, kendi tercihini yapacak olursa, bunun hangi mezhepten vs oldugunu söylüyor mu?
Fethul bariden gecen konularin fikhini, safii mezhebine göre ögrenebilirmiyim?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah,

İmam İbn Hacer al-Askalani'nin fıkıha özel "Büluğ el-Meram" kitabı var. Orada Şafii fıkhını esas alıyormuş.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Abi bu tarz hanefi fıkhını esas alan bir ahkam hadisi kitabı biliyormusun?

Buluğul Meram'ın Ahmet Davutoglu tarafindan yapılan tercumesine notlar eklenmiş Hanefi mezhebine ilişkin.

Onun dışında Imam Tahavi'nin Şerhul Asar'ı var, ama oldukça tafsilatlı.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buluğul Meram'ın Ahmet Davutoglu tarafindan yapılan tercumesine notlar eklenmiş Hanefi mezhebine ilişkin.

Onun dışında Imam Tahavi'nin Şerhul Asar'ı var, ama oldukça tafsilatlı.
Allah razı olsun.
Nureddin Itr'ın, yazdığı şerhe baktım oda fena değil gibi ama o bile Şafiliğe temayül etmiş :)
Şerh ul-Asar da ihtilaf zikredilmişmi yoksa sadece Hanefilerin görüşlerimi verilmiş?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Şerh ul-Asar da ihtilaf zikredilmişmi yoksa sadece Hanefilerin görüşlerimi verilmiş?

İmam Tahavi Şerhul Asar'da çoğunlukla ihtilafı zikretmiş, iki görüşün de hadisten getirdiği delilleri serdetmiş, akabinde kendi tevilini açıklamış ve Ebu Hanife, Şeybani ve Ebu Yusuf'un görüşlerini belirtmiştir. Ancak muhalif görüşün kime ait olduğu üzerinde fazla durmamıştır. Asıl yoğunlaştığı şey, hadislerin arasını bulmak ve tercihini rivayetler ve belli usuli ilkeler (nesih, sahabenin ameli gibi) vasıtasıyla delillendirmektir.

Bekâ'dan çıkan tercümesi yer yer kapalılık barındırıyor. Hususen zamirlerin nereye ait olduğunu anlamak için düşünmel gerekiyor. Hadislerin ise Arapçasına senetleriyle birlikte yer verilmiş.

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Tahavi Şerhul Asar'da çoğunlukla ihtilafı zikretmiş, iki görüşün de hadisten getirdiği delilleri serdetmiş, akabinde kendi tevilini açıklamış ve Ebu Hanife, Şeybani ve Ebu Yusuf'un görüşlerini belirtmiştir. Ancak muhalif görüşün kime ait olduğu üzerinde fazla durmamıştır. Asıl yoğunlaştığı şey, hadislerin arasını bulmak ve tercihini rivayetler ve belli usuli ilkeler (nesih, sahabenin ameli gibi) vasıtasıyla delillendirmektir.

Bekâ'dan çıkan tercümesi yer yer kapalılık barındırıyor. Hususen zamirlerin nereye ait olduğunu anlamak için düşünmel gerekiyor. Hadislerin ise Arapçasına senetleriyle birlikte yer verilmiş.

Allah(a.w.c) razı olsun abi. Ama ben ihtilaf zikredilmişmi derken şafiilerle vs olan ihtilafı sorduydum :)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Allah(a.w.c) razı olsun abi. Ama ben ihtilaf zikredilmişmi derken şafiilerle vs olan ihtilafı sorduydum :)

Imam Tahavi (v. 239 AH) mezheplerin perçinleştiği dönemde yaşamadı. Belli Şafii alimleri belki zikretse de sistematik bir biçimde Şafiiler böyle Hanefiler böyle diyor demiyor.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Imam Tahavi (v. 239 AH) mezheplerin perçinleştiği dönemde yaşamadı. Belli Şafii alimleri belki zikretse de sistematik bir biçimde Şafiiler böyle Hanefiler böyle diyor demiyor.

Abi o kadarda cahil değiliz, bunu bizdee biliyoruz :D
Kastettiğim şey genel Hanefi kitaplarında -mesela- kurbanın vacip oluşu babında tartışmalar olur. "Biz vacip deriz delilimiz budur, muhalifler sünnet der delilleri şunlardır. Bizim söylediğimiz doğrudur çünkü..."
tarzında :)
Biraz baktım pek böyle bir şeye rastlıyamadım.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Kastettiğim şey genel Hanefi kitaplarında -mesela- kurbanın vacip oluşu babında tartışmalar olur. "Biz vacip deriz delilimiz budur, muhalifler sünnet der delilleri şunlardır. Bizim söylediğimiz doğrudur çünkü..."
tarzında :)
Biraz baktım pek böyle bir şeye rastlıyamadım.

Kitabın kendisi bundan ibaret zaten. Hanefi mezhebinin görüşlerini muhaliflere karşı hadislerle delillendiriyor (I'laus Sunen gibi) ve bu arada muhaliflerin delillerini de serdediyor. Bazen mezheb içinde kendi tercihini ortaya koyuyor.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kitabın kendisi bundan ibaret zaten. Hanefi mezhebinin görüşlerini muhaliflere karşı hadislerle delillendiriyor (I'laus Sunen gibi) ve bu arada muhaliflerin delillerini de serdediyor. Bazen mezheb içinde kendi tercihini ortaya koyuyor.

Ben çok dikkat etmemişim kusura bakma :)
İ'la us-Suneni biliyorum. Ondan temelde farkı nedir? İ'lada bir kısım asra göre güncel konulara değinmesinin dışında tabi

Üst Ana Sayfa Alt