Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Filistinli İstişhad Eylemcisi Mucahideler

U Çevrimdışı

Umm Abiha

Üye
İslam-TR Üyesi
Lübnan'dan yayın yapan Al-Jadid/Yeni TV Filistin'de İsrail işgaline karşı direnen kadın eylemcileri konu edinen bir belgesel film yayınladı. Belgeselde birçok kadın canlı bombacıya söz verilirken kadınların Filistin intifadasındaki yerine değinildi.

Oldukça ilgi çekici sunum ve konuşmaların yer aldığı belgesel filmin kısa bir özetini sizler için alt yazılı olarak hazırladık. 19 Ağustos 2008 tarihinde yayınlanan filmin transkriptini de ayrıca sizlere sunuyoruz:

Spiker: Filistinli bu yaşlı kadın, Fatıma Neccar, kış 2006'da Beyt Hanun şehrinin girişinde işgalcilerin ülkelerinden ayrılması ve katliam ve yıkımların durdurulması için kadınların düzenlediği bir gösteriye öncülük etmişti. Fakat o ilerlemiş yaşına rağmen farklı bir yol seçmeye karar verdi.

Fatıma Neccar: Ben kendimi Allah rızası için, vatanım ve El Aksa için feda ediyorum. Allah'dan fedamı kabul etmesini niyaz ediyorum.

Spiker: Fatıma Neccar birkaç işgalci askerin yakınında kendisini patlattı ve böylece daha önce Ayat el-Ahras, Henadi Ceradat ve arkasında iki çocuk bırakarak Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'da kendisini patlatan Rim Salih El Riyaşi ve daha bir çok Filistinli kadının yaptığı gibi zillet içinde bir yaşamdansa şehit olmayı tercih ederek onların arasına katıldı... O (Rim el-Riyaşi) mücadelesiyle çocuklarına unutulmaz bir ders bıraktı. Hedefiniz topraklarınızı savunmak olduğu zaman kadın ve erkek arasında hiçbir fark yoktur. Bugün kadınlar topraklarını yağmalayan ve halkını kuşatan düşmanlarıyla nasıl karşı karşıya gelecekleri konusunda eğitim alıyorlar. Her yıl üniversite öğrencileri, anneler ve çalışan kadınların da aralarında olduğu düzinelerce Filistinli kadın eğitim alıyor. Onlar mücadeledeki rollerinin sadece hastalarla ilgilenmek ve çocuk taşımakla sınırlı olmadığını biliyorlar ve bu onlara burada eşit mücadele şansı tanıyor. Kendisini "Kudüs Aşığı" olarak tanıtan bu kadın birçok kez muharebe harekatına katılmış. Onların bazıları başarılı, bazıları ise başarısız geçmiş. Fakat o devam etmeyi kafasına koymuş.

Kudüs Aşığı: Bu belimize bağladığımız kemer... bizler istediğimiz zaman tek bir butona basarak kendimizi patlatabiliriz. Bu güvenli bir butondur, bu da öyle... Biz ona basmadığımız sürece patlamayız. Allah kalbimize arzuyu soktuğunda, bizim gücümüz vücudumuza değil, kalbimize uzanır. Eğer kalbimizdeki azru dayanılmaz bir hal almışsa, biz Allah'dan ilham almışızdır. Her kadın istişhadi ilhamını Allah'tan alır.

Spiker: "Kudüs Aşığı" evliliğe olumlu baksa da nişanlısına şöyle demiş: "Eğer topraklarım beni çağırırsa, onun çağrısında cevap veririm." Kudüs Aşığı asla evde oturmayacak ve işgal askerlerinin gelmesini beklemeyecek, aksine o, üzerine giydiği ve asla yanından ayırmadığı patlayıcılı kemeriyle işgal askerlerinin üzerine gidecek.

Kudüs Aşığı: Eğer işgalci askerler nikah törenime gelirse, gelinliğimle onlarla mücadele etmeye giderim. Hiçbir şey şehid olma vaadimi engelleyemez. Ben tüm hayal ve arzularımdan şehid olmak için vazgeçtim. Ben sıradan bir hayat yaşadım, boşa çokça vakit harcadım. Diğer kızlar gibi gidip geldim. Fakat Allah bizlerin şehid olmasını dilediği zaman, herşeyi bir tarafa atacağım.

Spiker: Filistinli analar ve kızlar için işgalcilerin postalları altında zillet içinde yaşamaya nazaran Filistin'in özgürlüğü uğruna ölmek oldukça ucuz bir ücret. Onlar inanıyorlar ki erkeklerin yetişmesi için anaların eylemlerinin erkeklerin eylemlerinden daha sönük kalmaması gerekiyor.

Press Medya / Özel

Üst Ana Sayfa Alt