Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Fitre Ücretinde Neyi Kıstas Alırız?

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim yanlış anlamada bunumu kıstas alırız derken anlamadım.Diyanet zaten hadisi kıstas alarak bu fiyatı belirlemiş.Ne demek istediğin anlaşılmıyor. Yani en azından ben anlamadım.

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum diyanet bu sene fitre ücretini 19 lira olarak belirlemiş peki biz verirken bunu mu kıstas alırız yoksa başka bir yolu var mı
Bunu ben de merak ettim. Hububat üzerinden hesaplanirsa farklilik olur mu?

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Bunu ben de merak ettim. Hububat üzerinden hesaplanirsa farklilik olur mu?

Farklılık olurmu derken? Ölçü bir sâ değil mi?

Bulunduğumuz yerde arpa, buğday, hurma, üzüm kurusu yoksa o açıdan mı soruyorsun?

Öyle diyorsan; sonuçta ayette bir yoksul doyumu diyor ve kim daha fazla verirse hakkında daha hayırlıdır diyor. Oranın genel mönüsünden bir yoksul doyumu fiyat verirsin olur biter.

Örneğin tavuk döner ayran ne kadar 7tl mi 21tl ver üç öğün Allah kabul etsin. Yanında tatlıda yesin diyorsan 5tl den 15tl koy sonuçta ayette kim gönlünden daha fazla verirse daha hayırlıdır diyor. Başka yerde fiyatı başkadır önemi yok.

En iyisi hadisteki yiyeceklerin en düşük fiyatlısını ölçü almak bence. Fazla verende verirse daha hayırlıdır diyor ayette zaten.Biraz karışık ama Allah sınır koymamış. Fazla verirse kendisi için daha hayırlıdır demiş.

Diyanet heralde hadisteki yiyeceklerin en düşük fiyatlısını ölçü almış 19tl çıkarmış bundan dolayı. Onunda çarıksız çürüksüz normal olanını öyle ölçü almış olabilir. Başka da nasıl olur bilmem.

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Benim anlamadığım peygamberimiz o yiyecekleri karışık olarak mı bir sâ vermiş yoksa sadece birinden mi bi sâ vermiş.

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Neyse fazla kurcalamaya gerek yok. En iyisi ayette yazan bir yoksul doyumu.Bu da hadise bakılırsa 1 sâ kadar yeterli fazla verende verirse kendisi için daha hayırlıdır. Allah kabul etsin.

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Üst Ana Sayfa Alt