Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Resimdeki Yazı Doğru Olabilir mi?

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
rJjV2M.jpg

Selam aleyküm.
Böyle bir resime denk geldim. Bu resimin lalegul dergisine ait olduğu söylendi.
Birincisi bu dergiye mi ait
İkincisi böyle birşey doğru olabilirmi

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
#gördüğünüz üzere altta bir dipnot veyahut isnad ettikleri ne hadis ne de kaynak var kitapta.

Cübbeli'nin dergisinden de bu çıkar başka ne çıkacak adamların sözde yanmayan kefenden tutun ölüm meleği gelince ben gelmiyorum diyen Mahmutlarina kadar var.
Eğer Ebul Huzeyl benim bildiğim Ebu Huzeyl Al Allaf ise;

^ki zaten başka künye taşıyan adam kayıtlarda görmedim hiç^

Bu adam mültezilenin meşhur adamlarından hatta, huzeyliye diye bir de akım çıktı ondan sonra ;
Bu akımın genel düşüncelerincelerinden biri de;
Cennet ve Cehennem' in ve öteki dünyadaki bütün eylemlerin de bir sonu vardır diyor.

سبحان الله diyor ve bu ayetleri hatırlatıyoruz.

“İman edip makbul ve güzel işler yapanlara gelince… onlar cennetlik olup orada ebedi kalacaklardır."(Â'raf, 7/42)

“Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimselere gelince onlar cehennemliktir. Hem de onlar orada devamlı / ebedî kalacaklardır.”(Bakara, 2/81).

“Bizim ayetlerimizi yalan sayan ve kibirlenerek onlardan yüz çevirenlere gelince, onlar cehennemliktir, hem de orada devamlı / ebedî kalacaklardır.”(Â'raf, 7/36).

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sordum da dipnotta Ebû Hatim ile ibn kesir in tefsirleri yaziyormus

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam, İsa aleyhselam döneminde Kuran inmediğine göre uydurma bir hadise benziyor kardeşim

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Birinci soruna cevap veremeyeceğim. Zira nerede geçtiğini bilmiyorum. Ikinci soruna geçecek olursam; Ebu'l Huzeyl'i merak edip araştırdım. Sanırım bu bilgi bize şimdilik yeter:

Ebü'l-
Hüzeyl hadis rivayetleriyle de dikkati çek-
mesine rağmen İbn Kuteybe, onun riva-
yetlerine ehl-i bid'attan olduğu gerek-
çesiyle güvenilemeyeceğini ileri sürer.

TDV cilt: 10; sayfa: 330

Ayrıca kendisi Mutezile ekolünden.

Üst Ana Sayfa Alt