Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gayemiz Allah

-T4LH4- Çevrimdışı

-T4LH4-

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey Müslümanlar! İslam davasının baştan sona kadar yegane gayesi; insanların kalplerini temizleyen, ruhlarını yücelten bir bağla;Allah ile insanlar arasında hakiki bir irtibat kurmaktır.Beşeriyete, yaratıcısını doğrudan doğruya tanıtmaktır.

Göklerin ve yerin yaratılmasının, peygamberler gönderilmesinin asıl gayesi de budur.Salih zatlar da ancak bu gayenin peşindedirler.

Bütün insanlar ve onların hareketleri ancak Allah'ı bilmekle düzelecektir.Günümüzde bütün İslam ümmeti geçmiş milletleri helak eden şeyleri yapmaktadır.

Bunun içindir ki biz Müslüman kardeşler, İslam ümmetinin, Allah'ın emirlerine boyun eğen bir millet olmasını istiyoruz.Bu da ancak Müslümanların Allah'ı bilmeleriyle, kalplerinin Allah'a tamamen bağlanmasıyla gerçekleşecektir.

Yüce Allah'ı hakkıyla bilme hissi kulun kalbine sızınca, insan eski halinden bambaşka bir hale döner.Kalp, yepyeni bir hale çevrilince insan da yönünü Hakk'a çevirir;fert, Hakk'a dönünce aile de döner. Aile, Hakk'a yönelince millet de yönelir.Zira millet cemiyetten, aileden ve fertten başka bir şey değildir.

Bizler,"Gayemiz:Allah"tır diye haykırdığımızda Allah'ın kelamının her nizamdan üstün tutulmasını ve bütün müslümanların "Allah'ı hakkıyla tanıyan" kimseler olmalarını kastediyoruz.

Gayemiz,"Allah"tır.Çünkü insanları Allah'a davet ediyoruz.Onların Allah için birleşmelerini istiyoruz. Onlara Allah'ı tanıtıyoruz.Kur'an-ı Kerim'in de ifade buyurduğu gibi,sadece Allah'a ibadet etmek için yaratıldığımızı çok iyi biliyoruz...
"Ben, insanları ve cinleri sadece bana kulluk etsinler diye yarattım"(28)

Allahu Teala bir hadis-i kudside şöyle buyuruyor:"Ey Kullarım! Ben sizi az olan mahlukatı çoğaltayım diye değil veya ıssızlıktan dolayı sizinle ülfet edeyim diye değil yahut aciz kaldığım bir işte sizinle yardımlaşayım diye değil yada Bana bir menfaat sağlamanız,bir zararı önlemeniz için değil;sizi ancak uzun zaman Bana ibadet edesiniz, çokça Beni zikredesiniz, sabah-akşam tesbih edesiniz diye yarattım."

Biz Müslüman kardeşler, Allahu Teala'nın, Resulüne bildirdiği yüce emrine uymak istiyoruz. Allahu Teala, Peygamberi s.a.v'e şöyyle buyuruyor:"Resulüm, de ki : Şüphesiz ki benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah içindir."(29)

Biz Resulullah s.a.v'in, amcasının oğlu Abdullah b.Abbas(r.a)'a yaptığı nasihati tutmak istiyoruz.Peygamber Efendimiz s.a.v şöyle buyurmuştur:" Sen Allah'ın dinini koru ki Allah da seni korusun.Allah'ın dinini koru,O'nu yanında bulursun.Birşey istediğinde Allah' tan dile.İyi bil ki, bütün insanlar sana bir fayda temin etmek için bir araya gelseler, Allah'ın sana yazdığından başka hiçbir menfaat sağlamayacaklardır. Yine bütün insanlar sana bir zarar vermek için birleşse, Allah'ın takdir ettiğinden başka hiçbir zarar veremeyeceklerdir.Kalemler kurudu.Sayfalar dürüldü."(30)

Biz sadece Allah'a tevekkül ederiz. Sadece O'ndan yardım isteriz.Yalnız Allah'tan korkarız.Allah bizimle beraber oldukça elbette ki bize kimsenin zulmü dokunamayacaktır.Bütün dünyanın musibetleri başımıza gelse de devamlı huzur ve refah içinde olacağız:
"Bunlar, hakkıyla iman edenler ve Allah'ın zikri ile kalpleri huzura kavuşanlardır.İyi bilin ki kalpler ancak Allah'ı zikretmekle huzura kavuşur."(31)

Önderimiz: Hz. Peygamber

Biz,Allahu Teala'nın lider seçmediği herhangi bir insanı lider edinip ne onun için haykırırız, ne de ondan bizim için bağırıp çağırmasını isteriz.Fakat biz Allah'ın Resulü olan Hz.Muhammed S.a.v 'i gönüllerimizde yaşatıyoruz.

Evet...Peygamber Efendimiz s.a.v gerek kuvvet, gerekse fazilet bakımından tam manasıyla bir liderdir. Hiç kimse Resulullah s.a.v gibi lider olamaz. Hiçbir insanın siyaseti, Resulullah s.a.v'in siyasetine ulaşamaz.

Peygember Efendimiz s.a.v şiddete dökülmeyen bir kuvvete,acizlik derecesine ulaşmayan bir yumuşaklığa,aldanmayan bir uyanıklığa, müstakbeli bildirebilecek bir ferasete sahipti.Bunlardan başka; Allah'ın desteğine, günah ve hatalardan korumasına ve tevkifine mazhardı.Bu sıfatları haiz bir lider olan Hz. Muhammed s.a.v' in liderliğinden başka hangi liderlik yeryüzünde yaşamaya, ebedi kalmaya daha layık olabilir?(32)

(28)Zariyat,56.
(29)En'am,162.
(30)Tirmizi ve İmam Ahmed.
(31)Ra'd,28.
(32)Hasan el Benna,Risalele-1

-------------------------------------------------------------HASAN EL-BENNA---------------------------------------------------------------------------------