Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Gece Namazı Arasını Ayırmak İyi midir ?

• Konbuyu başlatan Abdulgaffur
  • Başlangıç tarihi
A Çevrimdışı

Abdulgaffur

Guest
Gece namazının arası ayırmak iyi midir ? Çünkü

Hz. Aişe'den (r.a.) rivayet edildiğine göre
Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, ne Ramazan gecelerinde, ne de başka gecelerde, (sabah namazı hariç) on bir rekâttan fazla namaz kılmazdı. Önce dört rekât namaz kılardı ki, o rekâtları ne kadar güzel ve uzun kıldığından hiç sorma! Sonra dört rekât kılardı ki, o rekâtları ne kadar güzel ve uzun kıldığından hiç sorma! Sonra üç rekât kılardı." (Buhârî ve Müslim)

Buralardaki ''Sonra(Summe)'' lafzı aradaki dinlenmeye delalet ediyor olmalı . Gece namazı arasında dinlenmek iyi midir ?
Gece namazı en iyi nasıl eda edilir ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Gece namazı, teheccud gibi nafile türünden olan namazların kılınması durumunda aralarda fasıla verilmesi zaruri değildir. Kişi isterse kısa aralıklar vererek kılabilir ama bu bir şart veya tercih sebebi değildir. Ara verilmesi gereken farz ile sunnet / nafile arasında birbirinden ayırt etmek için bir fâsıla verilmesi gerekir.

وَعنْ عُمَر بْنِ عطاءٍ أَنَّ نَافِعَ بْنَ حُبَيْر أَرْسلَهُ إلى السَّائِب ابن أُخْتِ نَمِرٍ يَسْأَلُهُ عَنْ شَيْءٍ رَآهُ مِنْهُ مُعَاوِيةُ في الصَّلاةِ فَقَالَ : نَعمْ صَلَّيْتُ مَعَهُ الجُمُعَةَ في المقصُورَةِ ، فَلَمَّا سَلَّمَ الإِمامُ ، قُمتُ في مقَامِي ، فَصلَّيْتُ ، فَلَما دَخل أَرْسلَ إِليَّ فقال : لا تَعُدْ لما فعَلتَ: إذا صلَّيْتَ الجُمُعةَ ، فَلا تَصِلْها حَتى تَتَكَلَّمَ أَوْ تخْرُجَ ، فَإنَّ رسولَ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم أَمرَنا بِذلكَ ، أَنْ لا نُوصِلَ صلاةً بصلاةٍ حتَّى نَتَكَلَّمَ أَوْ نَخْرُجَ.رواه مسلم.
Ömer İbni Atâ’dan rivâyet edildiğine göre, Nâfi` İbni Cubeyr onu Sâib İbni Yezîd İbni Uhti Nemir’e göndererek, Muâviye’nin namaz kılarken kendisinde gördüğü durum hakkında bilgi istedi. Sâib de şunları söyledi:
- Evet, Muâviye ile birlikte maksurate cuma namazı kıldım. İmam selâm verince ben olduğum yerde ayağa kalkıb Cumuanın sünnetini kıldım.
Muâviye evine gidince bana haber gönderdi ve şunları söyledi:
- Bir daha öyle yapma. Cumua namazını kıldıktan sonra biriyle konuşmadıkça veya mescidden çıkmadıkça Cumua namazına bir başka namaz ekleme. Zira Rasulullah bize, konuşmadıkça veya mescidden çıkmadıkça farz namaza bir başka namazı eklememeyi emretti.
(Muslim, Cumua 73 ; Sunen-i Tirmizi, C. 5, 1133)

İlgili Konu:

Farz ile Sünnet Namazın Arasını Ayırma , Yer Değiştirmek Şart mı?
https://www.islam-tr.org/konu/farz-ile-sunnet-namazin-arasini-ayirma-yer-degistirmek-sart-mi.38799/

Üst Ana Sayfa Alt