Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Geçmişte Faiz Karışmış Birikimimle ve Krediyle Aldığım Evin Gelirinin Hükmü Nedir?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Epeydir kafami kurcaliyordu da, bugun nasip oldu bu konuyu acmak.

Benim 12 yillik calisma hayatim oldu. Bundan da once; bankada faizde param vardi,harcliklarimi biriktiriyordum.

Maasimdan arta kalanlari vs hep bu hesaba yatirdim.

Sonra haksiz yere isten cikartilip, tazminatimi vermelerine ek olarak ayrica ise iade tazminati da aldim.

Velhasil paralar faizle birikti birikti, uzerine de 4 yillik kredi cekip, saniyorum 13 yil once, kucuk bir ev aldim.

Sonra borclarini odedim ve baska nedenlerle de istifa ettim.

Bu evden gelen cuzi kira miktariyla kendi ozel ihtiyaclarimi karsiliyorum. Bunun disinda zaten ailemle yasiyorum.

Ozetlemek gerekirse;

Faiz karismis paralarla, uzerine faizle (kredi ile) ev aldim ve bundan gelen gelirle geciniyorum.

Acaba bana genel kira geliri haram mi oluyor? Yahut bir kismi?

Daha da karisik bir durum var ki; calistigim yer de sigorta sirketiydi. (Masa basi, operasyon bolumu). Gelen maaslarin helal olup olmadigi da ayri konu.

Kur'an ayetlerinden cikardigim; ana para disinda bana faiz parasini helal olmadigi. Ancak benimki cepte kalan ve ayristirilabilecek bir para da degil.

Kaldi ki; evlenmez isem(ki yuksek ihtimal artik evlenmem), ben bunun bir mumin hayir kurumuna devredilmesini vasiyet etmek istiyorum. Bir de bu boyutu var.

Acil bir konu degil ve icice bir konu oldugundan, uygun zamanda ele alinip guzelce bir sonuca varirsak cok sevinirim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Kısaca demişsiniz ki
"Faiz karismis paralarla, uzerine faizle (kredi ile) ev aldim ve bundan gelen gelirle geciniyorum. Üstelik çalıştığım iş yeri de sigorta şirketi idi"
SubhanAllah.
Aslında sadece o şirktette çalışmanız bile câiz değil iken, oradan aldığınız, maaş, tazminat vs Faize yatırıyorsunuz. Bir de üstelik üzerine faizli kredi çekerek ev alıyorsunuz.

Bu evin kaçta kaçı helal (tâbi varsa), nasıl ayıklanacak, neye göre belirlenecek? Sanırım, bankadan çektiğiniz paranın ana kısmı kadar helal, diğer tümü faizlidir.

Burada çalışırken ve ev alıp öderken kendinizi müslüman görüyorsanız, Buradan gelire muhtaç değilseniz (İslam'daki muhtaç) gelirini yemeniz de câiz görülmüyor.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Teknik olarak konunun haram kapsamina girdigini ben de dusunerek bu konuyu actim. Ancak hendikap su ki; bu durumda, bizim evde ayristirilacak bir helal gelir yok. Yani sadece benim evim degil; ailemin evleri de mutlaka kredi ile alinmistir.

Bu ulkede; aileden zengin olma disinda, kredisiz kim ev alabilir ki zaten.. Cok istisnai ornek..

O yuzden; biz de bu ise bulastik her standart cahil musluman gibi..

Bize verilen maaslar elbette faizle gelirleniyor. Ancak su kadari da bir helal anapara diye ayristiramiyoruz. (Bunu Sgk maaslari icin dedim.)

Evimi sattim diyelim; ailemin geliri farksiz. Veya baslarina birsey geldi Allah korusun, reddi miras yaptim diyelim.. ( ki hak etmeyen devlete ellerimle hediye etmek de ne kadar akilkari o da ayri!). Bu durumda ben tek basima sifira iniyorum.

Velhasil su an gecimimi saglayacagina soz verecek onume cikan ilk mumine inanip evlenmekten baska care goremedim ben suanki tabloda.

Kendimi o zaman musluman gorme kismi ise itilafli.. Tabi ki musluman goruyordum; her zaman oruc da tuttum. Ama o kadar. Hicbir sekilde din hayatima yon vermiyordu. Kur'an'i bile hic okumamistim.. 10 yil onceden bahsediyoruz. Bunu neden sordugunuz anlayamadim. O zaman dinsizsem, yaptiklarim hak ama degilsem haram mi olacak. Zaten o zaman dine uygun yasamadigimi kabul ederek sormusum soruyu.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Teknik olarak konunun haram kapsamina girdigini ben de dusunerek bu konuyu actim. Ancak hendikap su ki; bu durumda, bizim evde ayristirilacak bir helal gelir yok. Yani sadece benim evim degil; ailemin evleri de mutlaka kredi ile alinmistir.

Bu ulkede; aileden zengin olma disinda, kredisiz kim ev alabilir ki zaten.. Cok istisnai ornek..

O yuzden; biz de bu ise bulastik her standart cahil musluman gibi..

Bize verilen maaslar elbette faizle gelirleniyor. Ancak su kadari da bir helal anapara diye ayristiramiyoruz. (Bunu Sgk maaslari icin dedim.)

Evimi sattim diyelim; ailemin geliri farksiz. Veya baslarina birsey geldi Allah korusun, reddi miras yaptim diyelim.. ( ki hak etmeyen devlete ellerimle hediye etmek de ne kadar akilkari o da ayri!). Bu durumda ben tek basima sifira iniyorum.

Velhasil su an gecimimi saglayacagina soz verecek onume cikan ilk mumine inanip evlenmekten baska care goremedim ben suanki tabloda.

Kendimi o zaman musluman gorme kismi ise itilafli.. Tabi ki musluman goruyordum; her zaman oruc da tuttum. Ama o kadar. Hicbir sekilde din hayatima yon vermiyordu. Kur'an'i bile hic okumamistim.. 10 yil onceden bahsediyoruz. Bunu neden sordugunuz anlayamadim. O zaman dinsizsem, yaptiklarim hak ama degilsem haram mi olacak. Zaten o zaman dine uygun yasamadigimi kabul ederek sormusum soruyu.
O zaman dinsiz ise işlediğin geçmiş günahların affoldupu için sormuştur kardeşim.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Müslüman kavramını klasik islam anlayışı ve tevhidi benimsemiş bir mümin gibi ayırmak lazım. Yani ben müslümanım demek veya belli başlı ibadetleri yapıyor olmak ne kadar müslüman sayılır onu da tartmak lazım.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O zaman dinsiz ise işlediğin geçmiş günahların affoldupu için sormuştur kardeşim.
Iste esas sorma amacim gunah affi kismi icin degil; mevcut durumda nasil bir yol izlenecegine dair oldugu icin o sekil yazdim ozellikle kardesim...

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslüman kavramını klasik islam anlayışı ve tevhidi benimsemiş bir mümin gibi ayırmak lazım. Yani ben müslümanım demek veya belli başlı ibadetleri yapıyor olmak ne kadar müslüman sayılır onu da tartmak lazım.
Evet; ben de o yuzden ilgili konudaki ilk cumleme "itilafli" kelimesi ile basladim. Bana birakirsaniz ben kendimi o sekilde adlandirmam cunku. Ama forumun gorusu malum ki; cahil musluman olarak nitelendiriliyor benim o zamanki durumumu.

Bunu irdelemek de; actigim konuyu amacindan saptirir. O yuzden mudahale etmek, onunu kesmek istedim..

Son düzenleme:
HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Bu aslında biraz vicdan ile cevap verebileceğin bir konu. Ama fıkhi olarak konuya cevap bulmak lazım. Evi elden çıkarıp parasını bir yere bağışlamanın bir karşılığı olmayacaktır. Ayrıca bu karar "sat ver gitsin" cevabı ile seni tatmin etmez.

Üst Ana Sayfa Alt