Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Geleceği Bilen Ama Ayetlere Aykırı İş Yaptıran Kişinin Dediği Yapılır mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
K Çevrimdışı

kul coşkun

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
O, gaybı bilendir. Hiç kimseye gaybını bildirmez. Ancak seçtiği resûller başka. (Onlara bildirir.) Fakat O, Resûlün önünde ve arkasında gözetleyici (melek)ler yürütür ki resûllerin, Rablerinin vahiylerini tebliğ ettiklerini bilsin. Allah, onların her hâlini kuşatmış ve her şeyi inceden inceye sayıp dökmüştür. Cin Suresi 26-28 Ayetler

Arkadaşlar, çevremde nokta atışı ile geleceği bilen biri var yani bu kişi Allah’ın razı olduğu rasul ama bu kişi zina yaptırma, küfür etme, kalp kırma, tehdit ve sıkıntı verme gibi birçok işi yapmakta. Bu kişi, tehdit yoluyla dine hizmet edeceksin dese dediği yapılır mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Biz muslumanlar için son nebi, Rasul Muhammed (s.a.v.)'dir ve kendisinden sonrada rasul gelmeyecektir. Tâbi sapık muşrik İskender Evrenesoğlu kâfiri kendisini rasul görmesi mu'minleri enterase etmemektedir.
Bir de kendilerine şeytanın fısıldadıkları vardır ki, bazı olmuş olaylar hakkında haber vermeleri söz konusu olabilir. Her ne kadar bunların bu tür haberleri isabetli de olsa bunlara itibar edilmez. Zaten bunların İslam'la alakası olmuş olsa bahsettiğin haram fiilleri (zina, küfr vb.) yapmaz, yaptırtmaz! Bu kişiye hiç bir konuda itibar edilmez.

"O kötü fısıltılar iman edenleri üzmek için ancak şeytandan kaynaklanmaktadır. Oysa şeytan, Allah’ın izni olmadıkça, mu’minlere hiçbir zarar verebilecek değildir. Öyle ise mu’minler ancak Allah’a tevekkul etsinler." (Mucâdele 10)

İlgili Konu:

Keşif Ehli, Kalplerdekini ve Gaybi Bilir Şirk Sözüne Reddiye?
https://www.islam-tr.org/konu/kesif-ehli-kalplerdekini-ve-gaybi-bilir-sirk-sozune-reddiye.27628/

K Çevrimdışı

kul coşkun

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Verdiğin bilgiler için Allah Razı Olsun. Verdiğiniz linki okudum Ama iki sorun var:

1- Hz. İsa geleceği biliyordu:

“Hani, Meryem oğlu İsa şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Ben, Allah’dan size bir elçiyim. Benden önceki Tevrât’ın bir tasdikçisi ve benden sonra gelecek, ismi Ahmed olan bir peygamberin müjdecisiyim.” (Saff, 6).

“Ben, evlerinizde yediğiniz ve biriktirdiğiniz şeyleri size haber veririm.” (Al-i İmran, 49).

2- Hz. Musa'nın annesi rasul olmamamsına rağmen geleceği biliyordu:

“Çocuğunu emzir, Onun başına bir şey gelmesinden korktuğunda onu (sandık içinde) denize bırak. Korkma ve üzülme! Biz onu tekrar sana kavuşturacağız ve onu peygamberlerden yapacağız.” (Kasas, 28/7)

Abdulmuizz Fida

Admin
Verdiğin bilgiler için Allah Razı Olsun. Verdiğiniz linki okudum Ama iki sorun var:

1- Hz. İsa geleceği biliyordu:

“Hani, Meryem oğlu İsa şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Ben, Allah’dan size bir elçiyim. Benden önceki Tevrât’ın bir tasdikçisi ve benden sonra gelecek, ismi Ahmed olan bir peygamberin müjdecisiyim.” (Saff, 6).

“Ben, evlerinizde yediğiniz ve biriktirdiğiniz şeyleri size haber veririm.” (Al-i İmran, 49).

2- Hz. Musa'nın annesi rasul olmamamsına rağmen geleceği biliyordu:

“Çocuğunu emzir, Onun başına bir şey gelmesinden korktuğunda onu (sandık içinde) denize bırak. Korkma ve üzülme! Biz onu tekrar sana kavuşturacağız ve onu peygamberlerden yapacağız.” (Kasas, 28/7)

Kendisine kitab verilmiş, vahy alan ulû'l Âzim bir (İsa a.s.) peygamberle, kendi şarlatanınızı bir mi görüyorsunuz?

Musa (a.s.)'nın annesine firavunun zulmune karşı çocuğunu kurtarması için Allah (c.c.)'ın ilham etmesini ayetten keserek delil diye çarpıtarak buraya koyman müslümana yakışmıyor.

"Biz, Musa'nın annesine şöyle ilham ettik: "Çocuğu emzir. Başına bir şey gelmesinden korkunca da onu hemen sandığa koyub nehire (Nil'e) bırak. Sakın korkma, mahzun da olma. Şubhesiz ki biz, onu sana geri döndüreceğiz ve onu Peygamberlerden yapacağız." (Kasas 7)

Allah (c.c.), peygamber olmayan İsa (a.s.)'ın annesi Meryem'e de, insanlara hizmet eden arı'ya da vahy (ilham) eder. Bu gaybi bilmek değil, ikramdır. Allah (c.c.)'nun vahy çeşitlerinden biridir.

"O, bütün gaybı bilir. Fakat gaybını hiç kimseye açmaz. Ancak seçtiği elçiye açar. Çünkü onun önünden ve ardından gözetleyiciler salar. Bilsin diye ki, onlar Rablerinin elçiliklerini yerine getirmişlerdir. Allah onlarda bulunan her şeyi kuşatmış ve her şeyi bir bir saymıştır." (Cin, 26-28)

Gaybını kimseye muttâli kılmıyor, illâ Rasul !

إِلَّا مَنِ ارْتَضَى مِن رَّسُولٍ
Ancak elçileri içinde seçip dilediği bir elçi hariç.
Allah, gaybı meselelerden bazısını, bazı rasullerine, kısıtlı oranda bildirebileceği sabit. Yâni rasullerine bile sınırlı şekilde gaybı bildirebilir. Rasul'un kendisi bizzat gaybı bilici olamaz. Fakat Allah onları risalet göreviyle seçtiği için gayb ilminin bazı hakikatlerini istediği zaman onlara verebilir. Nitekim İstanbul, Roma fethi vs gibi gaybi bildirimleri misal verilebilir. Bunda da kendi irade ihtiyarında değildir. Çünkü ;
"De ki: "Allah'ın dilediğinin dışında ben, kendim için bir menfaat elde etmeye ve bir zarar vermeye kâdir değilim. Eğer ben, gaybı bilseydim daha çok hayır elde ederdim. Ve bana bir kötülük dokunmazdı. Ben iman eden bir kavim için ancak bir uyarıcı ve bir müjdeciyim." (Â'raf 188)

"Evlerinizde yediğiniz ve biriktirdiğiniz şeyleri size haber veririm." (Âl-i İmran, 49)
Burada şuna da dikkat etmek gerekir ki, burada söz konusu edilen şey, bütünüyle gaybı bilmektir. Bütün gaybı bilmek, vâcib ve mümkün olan kısımlarıyla gaybın hepsini bilmek demektir ki, bunun içinde mümkün olan her şeyi yapabilmek de dahildir. Yani kendisi için, kendi kendine ve kendi illiyetiyle bütün gaybı bilmek, vâcibu'l vucûd ve mutlak kudret sahibi olmayı da gerekli kılar.

"Gaybı o bilir. Kimseye gaybı göstermez." (Cin, 26)
"Gaybın anahtarları Allah'ın kalındadır. Onları ancak o bilir... " (En'am 59)
"... De ki "Gaybi bilmek Allah'a aittir..." (Yunus 20)

Allah (c.c.) kendi gaybını, -yani bütün varlıklara göre mutlak gayb olan ve Bâtın -yani gizlilikleri bilen- isminin ortaya çıktığı yer olan kendi ilmini- kimseye açmaz. Açık ve kesin şekilde gaybını kimseye açmaz. Onun için ne insan, ne cin, ne melek ne de bir başka varlık mutlak gaybı yakînen bilmez. Böyle olması izafi gayb (göreli gayb)'a dair bazı bilgiler edinilebilmesine aykırı olamayacağı gibi, ruya, ilham, keramet gibi sebeblerle mutlak gayba dair bazı şeyler sezilebilmesine de aykırı değildir. Bununla beraber bunların hiçbiri zan ve kuruntudan arınmış tam bir keşf ve ortaya çıkarma mânâsına kesin bir ilim olamaz. Bundan dolayıdır ki olaylar üzerinde cereyan eden bilimsel araştırma ve buluşların, delile dayanarak mantıkî neticeler çıkarmanın bile yarın için hükmü bir kıyastan öte geçemez. Matematiksel bir kesinlik ifade etmez. Dış görünüşe göre düşünüp fikir yürütmek başka; meydanda, açık olmak yine başkadır. Yüce Allah henüz vucûda çıkarmamış olduğu gaybını kimseye açmaz, açığa çıkarmaz.

K Çevrimdışı

kul coşkun

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim ancak madem sadece seçtiği rasullere gaybı bildirir peki niye Hz. Musa'nın annesine ilham yoluyla da olsa geleceği yani gaybı bildirir? sonuçta, Hz. Musa'nın annesi rasul olmamasına rağmen gayb ona bildirilmiştir.

K Çevrimdışı

kul coşkun

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Birincisi, Hz. Musa'nın tekrar annesine kavuşturulacağı bilgisi veriliyor ki bu gelecekle ilgili bir olaydır.
İkincisi ise Hz:Musa'nın peygamber olacağı önceden bildiriliyor ki bu da gelecekle ilgili bir olaydır.

Abdulmuizz Fida

Admin
Senin kafa yapın mı bu, yoksa kasten mi böyle yapıyorsun?
İlk mesajına bir bak, sorundaki kafir size gaybdan haber veriyor ve her dediği çıkıyor diyordun! Musa'nın annesi kimseye gaybdan haber vermiş mi? Allah'ın kalbini teskin etmek içün ilham ettiği vakıayla, sizin sapıkın şirki bir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt