Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Gelinlik Giymek Caiz mi?

islamabagli Çevrimdışı

islamabagli

Üye
İslam-TR Üyesi
internetten baktım erkekler görmesse giyilebileceğini söylemişler.Ama ben gelinlik giymenin hiristiyanların adeti olduğunu biliyordum.onlardan geliyormuş.ALLLAH RASULU de onlara muhalefet etmeyi söylediği için, onlara muhalefet edip gelinlik giyilmemesi gerekiyormuş diye biliyorum.arkadaşlar söylemişti.ben araştırmadım.siz den de bilgisi olan varmı?düğünle ilgili biri konu yazınca bianda aklıma geldi,bu konu size sormak istedim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Düğünlerde evlenen bayanların giydiği gelinlik İslam âlemine Hrıstiyanlardan geçmiştir. Hatta beyaz gelinliğin 'Meryem'in iffetli olduğunu ifade ettiği söylenmektedir. Gelinliğin kabarık durmasını sağlayan, altına giyilen tarlatan da normal değildir.
Düğünlerde veya evlenme merasimlerinde batı kültüründen daha farklı adetler de muslumanlara sirayet etmiştir. Mesela gelinle damadın salona girme merasimi esnasında çalan müzik, Chopin'den İncil'in bazı ayetleridir. Gelinle damadın salona gelirken el ele tutuşan çeşitli çiftlerin arasından geçmeleri, bundan önce bir nevi tünel vazifesi gören bu çiftlere parmaklarına bağlamaları için gümüş renginde ip verilmesi, çok katlı pastanın kılıçla kesilme merasimi, gelinin ayakkabısının altına, evlenme kısmetleri açılsın diye bekar bayanların isimlerinin yazılması, gelinin elindeki çiçeği arkasını dönerek davetlilere doğru fırlatması sonucu denk gelen kişinin evlenme kısmetinin açılacağı inancının uygulanması vb. sayılabilir.

Gelinlik giymeyin!
Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu

Tekrar gelinliğin giyilme meselesine gelirsek; evet gelinlik, batıdan gelmiş bir adettir, fakat artık zamanımızda gelinlik giymekle kâfire benzeme durumu diye bir risk yoktur. Çünkü İslam âleminde müslüman hanımların çok büyük çoğunluğu bunu giymektedir.
İlletin kalkması teşbihin kalkmasını getirmiştir, hüküm illetle beraber kâimdir, illet kalkınca hükümde kalkar. Bu duruma misal olarak şapka dayatmasının yasalaştığı dönemde kâfir adeti kabul ediliyor, şapka giyenler tekfir ediliyordu. Şapka takmamak için pek çok âlim Suriye'ye hicret etmiş, bir kısım âlim dışarı / sokağa dâhi çıkmamıştır. Fakat günümüzde bu durum artık yaygınlaştığından dolayı her ne kadar şapka muslumanlar arasında tasvib edilmese de, şapka giyene kâfir hükmü verilmemektedir.
Gelinlik giyenler; kafirlere benzemek için giymemektedir. İbn Useymin rahimehullah, müslüman kadının bedenini teşir etmediği müddetçe beyaz gelinlik giymesine cevaz vermiştir.
Bu bakımdan müslüman kadına has -beyaz ve süslü elbise tarzında giydiği gelinlik- eğer bedeni vücuda yapışmadan, hatları belli etmeden, içini de göstermeden örtüyorsa ve kâfirlere benzeme niyeti taşımadıkça giymesinde sakınca yoktur.
Her ne kadar saydığımız şartlara hâiz gelinlik giyilse de, takvaya uygun olan, bu gelinliği sadece bayanların yanında giymeli, bu mekana girme ve çıkma esnasında gelinliği(n üzerine) çarşaf, ferace veya bir örtü ile gizlemelidir.

DMk1otH.jpg

HF4KN4S.jpg

b7KBNjc.png

iPVMqwp.jpg

Üst Ana Sayfa Alt