Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gimdes'li Yiyor muyuz?

H Çevrimdışı

HalalenTayyiben

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
GİMDESli YİYOR MUYUZ? | Halalen Tayyiben TİM

Öncelikle Gimdes Nedir?

GİMDES, açılımıyla “Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği”dir.
Bu dernek, ülkemizde sağlıklı aynı zamanda helal ürünleri araştırma ve sertifikalandırma çalışmaları yapmak üzere 2005 yılında her türlü siyaset ve ticaret hesaplarının dışında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. İlgi alanı olarak gıda, kozmetik ve sağlık ürünlerini kapsamaktadır.

GİMDES tarafından 2008 yılında gerçekleştirilen “HELAL GIDA 2008 TÜRKİYE ULUSLARARASI KONFERANSI”, 2009 yılında gerçekleştirilen “HELAL GIDA 2009 ULUSLARARASI TÜRKİYE KONFERANSI” ve 2010 yılında çıtayı bir adım daha yükselterek “HELAL GIDA 2010 ULUSLARARASI TÜRKİYE KONFERANSI”, “WORLD HALAL COUNCIL Kongresi” ve CNR Fuarcılık işbirliği ile “1.HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER 2010 FUARI” ülkemizde bu sahada önemli gelişmelerin tetikleyicisi olmuş ve artık çeşitli çevrelerde “HELAL GIDA, HELAL SERTİFİKA” normal ve gerekli kabul edilir bir noktaya ulaşmıştır.

Peki Neden Böyle Bir Dernek Kuruldu?

“Sağlık bakanlığı gerekli kontrolleri yapmıyor mu zaten?” diyebilirsiniz, GİMDES’in ayrıldığı nokta İslami usullere uygunluktur. GİMDES, “Helal Rızık”, “Hakça Kazanç”, ‘’Temiz Üretim’’, “Sağlıklı Beslenme ve Yaşama” ilkelerini esas alarak kurulmuştur. “Sağlıklı Beslenme ve Yaşama” derken, bu ilkenin açılımında yer alan bazı tespitleri de esas alarak: “Her yiyecek gıda değildir”, “her ürün helal olmaz”, “her temizlik ürünü temizleyici değildir”, “her ilaç şifa vermez” örneklerini misyon edinerek kurulmuştur.

Yaşadığımız bu zaman diliminde, dünyanın çeşitli yörelerinde, azınlıkta ya da çoğunlukta yaşayan Müslümana ihtiyaçları için sunulan gıda, kozmetik ve sağlık ürünlerinin üretiminde kullanılan maddelerin ve uygulanan üretim işlemlerinin karmaşık ve İslami isteklere uygunluklarının tartışılır olması gerçeği karşısında, toplumun dini inanç ve sağlığının güvence altına alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Bugün, Müslümanların ister çoğunlukta, ister azınlıkta olduğu devletlerin çoğunluğunun bu görevi sağlıklı bir şekilde yüklenemediği dikkate alınınca, toplumun adına, bir kişi veya bir kurumun bu görevi yüklenmesi toplumun yararı için bir zaruret olarak ortaya çıkmıştır. İslam fıkhında bu kuruma Kefalet Kurumu denir. Bu kefalete talip olmak adına da GİMDES kurulmuştur.

GİMDES Nasıl Çalışır?

Ülkemizde üretilen veya ithal edilen ürünlerin ve bunların üretiminde kullanılan katkı maddelerinin denetimini ve Helal Sertifikalama çalışmalarını yürüterek Gıda ve ihtiyaç maddeleri, temizlik ve kozmetik ürünleri, ilaç ve diğer sağlık malzemeleri üreticilerinin ürünlerinin sertifikalandırılmasını yaparak, uygun olanlara “GİMDES HELAL SERTİFİKASI” vermektir.
GİMDES’in bir yan kuruluşu olarak oluşturulan iktisadi işletme statüsündeki “GİMDES HELAL ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ”de; “HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜN SERTİFİKASI” çalışmaları yürütülmektedir. Kurumun üç sene boyunca on iki oturum sonucunda Fıkıh, ilim ve Teknik Bilim Kurullarımızın hazırladığı GİMDES HELAL GIDA STANDARDI uygulamaya konulmuştur.

Helal Sertifikası Nedir?
Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sağlar.

Niçin Helal Sertifikasına İhtiyacımız Vardır?
Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslüman’ı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.

(Örnek Bir GİMDES Sertifikası)

error.png
Bu resim yeniden boyutlandırıldı. Resmin gerçek boyutunu görmek için tıklayın. Resimin orjinal ölçüleri 600x373.
K%25C4%25B0M%2520BU%2520G%25C4%25B0MDES%2520CW%2520HALALEN%2520TAYY%25C4%25B0BEN%E2%80%8B%2520ZonE%2520%25281%2529.jpg

MOBİL GİMDES İle Helal Gıdalar Avucunuzda Olsun

GIMDES helal sertifikalarını en hızlı ve doğru şekilde ulaştırmak için mobil uygulama mevcuttur. GIMDES gönüllüleri tarafından hazırlanan bu uygulamalar sürekli olarak GIMDES tarafından sağlanan verilerle güncellenmektedir. Şuan için Android ve IOS işletim sistemi için mobil uygulama bulunmaktadır. Uygulamanın adı: Helal Gıda.

Android işletim sistemli cihazlar (Samsung, HTC, LG, Sony, Motorola, General Mobile vb) için kullanabileceğiniz mobil uygulama şu adresten:

IOS (Iphone, Ipad, Ipod cihazları) için kullanabileceğiniz mobil uygulama şu adresten:

Windows (Nokia, microsoft cihazlar) için kullanabileceğiniz mobil uygulama şu adresten:

Bunlar dışında helal serfikalarını kullanıcılara ulaştırdığını iddia eden uygulamaların GIMDES ile alakası yoktur.

error.png
Bu resim yeniden boyutlandırıldı. Resmin gerçek boyutunu görmek için tıklayın. Resimin orjinal ölçüleri 725x171.
halalen-tayyiben_zpsmvsd2ccr.png

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bu helal gida olayinin tamamen ticari kaygilarla acildigini düsünüyorum zira avrupada helal sertifika alip icinde domuz eti cikan dönerciler bulunmakta.

Gercekden helal olmasi icin, sadece üstüne TSE gibi damga vurmakla olmuyor. Sahsen helal sertifikasina güvenim sifir onda 1.

1.5 milyar nüfus bunlara daha kolay ulasip ticareti nasil gelistirrim bunun kisa adi helal sertifika olmustur. Bu isi sirf rant ile yapip dediklerini uygulamayanlar zaten ahirette bunun karsiligini alacaktir.

Allah gercekden helal olani helal sekilde insanlara ulastiranlara yardim etsin.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tavuk cıkarmıslar üstünde helal damga kım vurdu muhru ??
Fabrıka kesmedımı bu tavukları..
Makınalar tekbırmı getırdı yoksa
O kadar abarttılarkı helal damgalı makarna cıktı güldük acep bunda haramlık neolabılırdı un ,su ,tuz..helal sertıfalı makarna
Istısmarr
Tıcaret
Tuccarlık

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tavuk cıkarmıslar üstünde helal damga kım vurdu muhru ??
Fabrıka kesmedımı bu tavukları..
Makınalar tekbırmı getırdı yoksa
O kadar abarttılarkı helal damgalı makarna cıktı güldük acep bunda haramlık neolabılırdı un ,su ,tuz..helal sertıfalı makarna
Istısmarr
Tıcaret
Tuccarlık
Aynen bacım, doğru diyorsun.Ben sana daha ilginç ve garibini söyleyim de ağzın açık kalsın.Bundan 6-7 ay önce filandı sanırım; gimdesin sitesini incelerken damacana suya da helal sertifikası verildiğini tespit ettim.Allah Allah dedim kendi kendime, arkadaş Allah'ın suyunun da helali haramı ve şüphelisi de mi olurmuş dedim kendi kendime.O aralar da Ali Küçük Hoca Ankara'ya gelmişti ve meşhur bildiğiniz Nu'man bin Bişr'den rivayet edilen "Helal bellidir, Haram bellidir" hadisini işlemişti, o dersten de bayağa etkilenmiştim, işte o dersin üzerinden 1-2 ay geçti veya geçmedi, yani o aralardı.Yani o aralar tam o dersin tesirindeyim.Dedim ne pahasına olursa olsun bu işi araştıracam.Baktım firmalar arasında piyasada en meşhur bilineni Abant Su.Dedim bundan başlayım, gerek kalırsa diğerlerini de araştırırım.Zaten o firmayı araştırınca diğerlerini araştırmama gerek kalmadı.Abant Su'yu hangi Holding'in elinde bulundurduğunu tespit ettim önce, oradan o holdingin bütün sahip olduğu şirketlerinin isminin listesini çıkardım, bütün şirketlerin ve şirketlerin internet sitelerinin ismini müsveddeye yazdım.Kafaya taktım ya bu meseleyi, bulacam yani bir şeyler.Bi de ben takıntılı bir insanımdır, kafaya taktığımı takarım, ve işin sonunu getirene kadar uğraşırım.Tam internette bu işe 2-3 saatimi ayırdım.Neyse fazla uzatmayım, karşılaştığım acı gerçekler; ABANT SUYUN SAHİPLERİNİN ÇOĞUNLUĞU ANTALYADA VE KIBRIS'TA OLMAK ÜZERE TURİSTİK OTELLERİ VAR.VE TURİSTİK OTELLERDE KALMAYA GELEN ÇİFTLERE EVLİLİK CÜZDANI SORMUYORLAR, ANLA İŞTE BACIM; OTELLERİNDE ALLAH'IN HARAM KILDIĞI ZİNA SERBEST VE ADAMLAR ZİNAYA ÇANAK TUTUYORLAR.OTELLERİNİN HEMEN HEMEN HEPSİ İÇKİLİ.VE KIBRISTAKİ OTELLERİNİN HEMEN HEMEN HEPSİNİN İÇİNDE KUMARHANE VAR.Bİ DE BURADA BANA KİMSE KIBRISI ANLATMASIN, BEN KIBRISIN CİĞERİNİ BİLİRİM, ÇÜNKÜ BEN ASKERLİĞİ KIBRISTA YAPTIM, KIBRISIN NASIL BİR YER OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİRİM.ASKERDE ÇARŞI İZNİNE ÇIKTIĞIMDA NAMAZ KILACAK CAMİİ ZOR BULURDUM.REZİLLİKLERİ ZATEN ANLATMAYA GEREK YOK.
ÖZET; YANİ ARKADAŞ SENİN OTELLERİNDE ALLAH'IN HARAM KILDIĞI ZİNA, İÇKİ VE KUMAR SERBEST....KESİN BU ADAMLAR FAİZCİLİKLE DE İŞ YAPIYORLARDIR....ARKADAŞ SEN DAMACANA SU FİRMANA HELAL SERTİFİKASI ALSAN BANA NE, ALMASAN BANA NE...ANCAK SAF MÜSLÜMANLARI KANDIRIRLAR.AMA BENİ KANDIRAMAZLAR.ÇÜNKÜ KAFAYI TAKTIM, BU İŞİ ÇÖZECEM DEDİM VE ÇÖZDÜM.ONDAN SONRA ABANT SU ALIR MIYIM, ALMAM.AMA EFENİM NEYMİŞ, GİMDESTEN HELAL SERTİFİKASI VARMIŞ...PEH PEH PEH..

Mert Gezici Çevrimdışı

Mert Gezici

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
GİMDES merkezlerinde kesimhanelere konulmuş kameralar var. Gidip kendi gözlerinizle seyredebilirsiniz

O Çevrimdışı

ogrencitalebe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Birileri çaba gösteriyorsa desteklemek lazım.Adam makarnasına bile helal damga vuruyorsa ne güzel.Farkındalık oluşuyor.Allah razı olsun ümmetin yediği içtiği helal olsun diye çabalayanlardan.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aynen bacım, doğru diyorsun.Ben sana daha ilginç ve garibini söyleyim de ağzın açık kalsın.Bundan 6-7 ay önce filandı sanırım; gimdesin sitesini incelerken damacana suya da helal sertifikası verildiğini tespit ettim.Allah Allah dedim kendi kendime, arkadaş Allah'ın suyunun da helali haramı ve şüphelisi de mi olurmuş dedim kendi kendime.O aralar da Ali Küçük Hoca Ankara'ya gelmişti ve meşhur bildiğiniz Nu'man bin Bişr'den rivayet edilen "Helal bellidir, Haram bellidir" hadisini işlemişti, o dersten de bayağa etkilenmiştim, işte o dersin üzerinden 1-2 ay geçti veya geçmedi, yani o aralardı.Yani o aralar tam o dersin tesirindeyim.Dedim ne pahasına olursa olsun bu işi araştıracam.Baktım firmalar arasında piyasada en meşhur bilineni Abant Su.Dedim bundan başlayım, gerek kalırsa diğerlerini de araştırırım.Zaten o firmayı araştırınca diğerlerini araştırmama gerek kalmadı.Abant Su'yu hangi Holding'in elinde bulundurduğunu tespit ettim önce, oradan o holdingin bütün sahip olduğu şirketlerinin isminin listesini çıkardım, bütün şirketlerin ve şirketlerin internet sitelerinin ismini müsveddeye yazdım.Kafaya taktım ya bu meseleyi, bulacam yani bir şeyler.Bi de ben takıntılı bir insanımdır, kafaya taktığımı takarım, ve işin sonunu getirene kadar uğraşırım.Tam internette bu işe 2-3 saatimi ayırdım.Neyse fazla uzatmayım, karşılaştığım acı gerçekler; ABANT SUYUN SAHİPLERİNİN ÇOĞUNLUĞU ANTALYADA VE KIBRIS'TA OLMAK ÜZERE TURİSTİK OTELLERİ VAR.VE TURİSTİK OTELLERDE KALMAYA GELEN ÇİFTLERE EVLİLİK CÜZDANI SORMUYORLAR, ANLA İŞTE BACIM; OTELLERİNDE ALLAH'IN HARAM KILDIĞI ZİNA SERBEST VE ADAMLAR ZİNAYA ÇANAK TUTUYORLAR.OTELLERİNİN HEMEN HEMEN HEPSİ İÇKİLİ.VE KIBRISTAKİ OTELLERİNİN HEMEN HEMEN HEPSİNİN İÇİNDE KUMARHANE VAR.Bİ DE BURADA BANA KİMSE KIBRISI ANLATMASIN, BEN KIBRISIN CİĞERİNİ BİLİRİM, ÇÜNKÜ BEN ASKERLİĞİ KIBRISTA YAPTIM, KIBRISIN NASIL BİR YER OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİRİM.ASKERDE ÇARŞI İZNİNE ÇIKTIĞIMDA NAMAZ KILACAK CAMİİ ZOR BULURDUM.REZİLLİKLERİ ZATEN ANLATMAYA GEREK YOK.
ÖZET; YANİ ARKADAŞ SENİN OTELLERİNDE ALLAH'IN HARAM KILDIĞI ZİNA, İÇKİ VE KUMAR SERBEST....KESİN BU ADAMLAR FAİZCİLİKLE DE İŞ YAPIYORLARDIR....ARKADAŞ SEN DAMACANA SU FİRMANA HELAL SERTİFİKASI ALSAN BANA NE, ALMASAN BANA NE...ANCAK SAF MÜSLÜMANLARI KANDIRIRLAR.AMA BENİ KANDIRAMAZLAR.ÇÜNKÜ KAFAYI TAKTIM, BU İŞİ ÇÖZECEM DEDİM VE ÇÖZDÜM.ONDAN SONRA ABANT SU ALIR MIYIM, ALMAM.AMA EFENİM NEYMİŞ, GİMDESTEN HELAL SERTİFİKASI VARMIŞ...PEH PEH PEH..

Allah razı olsun ahi. Buda helal sertifikalı su firmasının (holdingin) KKTC'deki meyhane menüsü...

nMJNza.jpg

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Birileri çaba gösteriyorsa desteklemek lazım.Adam makarnasına bile helal damga vuruyorsa ne güzel.Farkındalık oluşuyor.Allah razı olsun ümmetin yediği içtiği helal olsun diye çabalayanlardan.

ahi buna kimsenin birsey dedigi yok ve desteklenmeside her müslümanin üstüne borctur ancak buradaki elestiriler bu olayin göz ardi edildigi üzerinidedir ki bu üstünde durulmasi gereken en hassas konudur.

Hic unutmuyorum coook eskilerden lise dönemimde carsida bir cemaatin kitapevi vardi oradan gidip müslümanlara destek amacli alisveris yapmak isterdik ögrenci halimizle. Ama gel gör ki, orada 10 kurus olan herhangibi nesne hemen yani basindaki cemaati olmayan normal bir esnafda 2 kurus idi. O zamandan beri olan tavrim aynidir, tamam müslümani desteklemek gerekir ama müslüman kaz degildir ki yolunsun. Hakkaniyeti kacirmamak gerekir.

Bu olayda da iyice arastirirsaniz en direkt asli kafirlerin 1,5 milyarlik pastadan kendilerinin de yararlandigini görürsünüz. Ondan dolayi uyanik olmak gerek. Burada yapilan elestiriler konuyu acan kardese degildir, bunu iyi anlamaniz gerekir.

Daha anlasilir örnek vereyim, misal yurtdisina cikin, orada bu helal kavrami ticari anlamda cok daha revasta, hatta öyle bir hal ki, A cemaati B cemaatinin etini yemez, B ise C nin etini yemez. Bu sürgü böyle devam eder. Simdi kücük bir arastirmada bakiyorsun ki, bütün bu alfabe cemaatleri eskiden birbirinin ve hatta hristiyanlarin kestigini bile yerken son özellikle 5-10 sene icerisinde bu helal kavrami ciktikdan sonra din kardesim dedigi cemaatin bile etini yemez durumda. Olay bu olunca tamamen ticari kaygi oldugu gün gibi ortada.

Allah müslümanlarin yardimcisi olsun, bilinclenmemiz gerek, hakkimizi savunmamiz gerek.

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diger urunlerden daha iyidir diye dusunuyorum.Goz:ssrtcbya: gormeyince kalp razi geliyor helal damgasina:snzdglsn:
Ahi doğru diyorsun, tabiki GİMDES diğer firmalardan daha iyidir.Bunda şüphe yoktur.Türkiye'de Kuran ve Sünnet yolunda olan Müslümanların en güvendiği Helal Sertifikası Kuruluşu tabiki GİMDES'tir.Ki benim de en çok itibar ettiğim GİMDES.Gidip de Tâğûtî devletin; içki ve rakı bardağına bile sertika veren sertifika kuruluşu olan TSE'nin verdiği helal sertifikası(!)'na güvenecek halimiz yok ya...

GİMDES merkezlerinde kesimhanelere konulmuş kameralar var. Gidip kendi gözlerinizle seyredebilirsiniz
O dediğini biliyorum ahi, kamera olayından haberim var.Gecenin 3'ünde bile habersiz gidip baskın yapıyor Gimdes, eğer uygunsuz şartlar varsa hemen sertifikayı iptal ediyorlar Allah razı olsun.O açıdan da gönlümüzü ferahlatıyor Gimdes.

Kardeşim dediğimiz gibi; bizim bununla sorunumuz yok.Biz bu işi yapamıyoruz, enazından yapanlara köstek değil, destek olmak gerekiyor.Bizim Gimdesi eleştirdiğimiz başka noktalar.

Özetle ben şunu söylüyorum; ben Gimdes'e yüzde 100 değil, yüzde 99 güveniyorum.Yüzde 1'lik eleştiri hakkımız da olsun diye düşünüyorum.Hiç bir firmaya da yüzde 100 güvenmemek gerekir.Hiçbiri babamızın oğlu değil, velevki babamızın oğlu bile olsa sahtekarsa yine güvenemezsin.Benim kızdığım nokta şu; Firmaların yaptığı aslî iş ve sektör helal mi haram mı araştırmadan sertifika veriyor Gimdes.Mesela Abant Su sertifika almak istedi ya...Diyecek ki; Bak Arkadaş senin kazancının yüzde 99'u haramdan(işte zina,içki,kumar v.s...) Sen kazancının içinde haram bulundurduğun sürece ben sana helal sertifikası veremem.Git arkadaş kazancının içindeki haram sektörleri çıkar, öyle gel, ondan sonra ben sana sertifika veririm.Ben bundan dolayı Gimdes'i eleştiriyorum.İşte yüzde 1'lik eleştiri hakkım olan nokta bu.Ne demişler; kasap sevdiği postu yerden yere vururmuş...Yoksa biz GİMDES'i Allah için seviyoruz ve çalışmalarını sonuna kadar destekliyoruz, ama yanlışlarını söylemek de hakkımız.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.

Gecenlerde, 101 markette dondurulmus reyonunda cogu urunde Helal Gida amblemi gordum. Ama denemek icin, asagidaki linke girdim.O markalari bulamadim.Neden olabilir acaba? Farkli farkli kurumlar mi var?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Selamun aleykum.

Gecenlerde, 101 markette dondurulmus reyonunda cogu urunde Helal Gida amblemi gordum. Ama denemek icin, asagidaki linke girdim.O markalari bulamadim.Neden olabilir acaba? Farkli farkli kurumlar mi var?

Aleykum selam ve rahmetullah kardeşim,

Gimdes dışında TSE'nin de helal belgesi vardı, belki ona denk gelmişsinizdir. Ve belki başka kurumlar da yine olabilir.

Bu arada tüm kardeşlerim için helal belgeleri konusunda şuna dikkat çekmek isterim:

İçinde domuz ve alkol ürünü olmayıp helal belgesi alan ürünler, sağlığa zararlı maddeler içerebiliyor. Yani helal belgesi var diye sağlıklı ve bolca tüketilebilir yanılgısına düşmeyin inşaAllah.

Sağlığa zararlı maddeler nasıl helal belgesi alabiliyor, o da ayrı konu.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Aleykum selam ve rahmetullah kardeşim,

Gimdes dışında TSE'nin de helal belgesi vardı, belki ona denk gelmişsinizdir. Ve belki başka kurumlar da yine olabilir.

Bu arada tüm kardeşlerim için helal belgeleri konusunda şuna dikkat çekmek isterim:

İçinde domuz ve alkol ürünü olmayıp helal belgesi alan ürünler, sağlığa zararlı maddeler içerebiliyor. Yani helal belgesi var diye sağlıklı ve bolca tüketilebilir yanılgısına düşmeyin inşaAllah.

Sağlığa zararlı maddeler nasıl helal belgesi alabiliyor, o da ayrı konu.
Abla desem yadırgamazsınız herhalde, uhti biraz daha yaşı küçük olanlar için kullanıldığından saygısızlık olur diye abla diye hitap etme ihtiyacı duydum.
GİMDES sağlığa zararlı olan maddelere de helal sertifikası vermiyor galiba.
TSE ise az miktarda alkolü yok sayarak helal sertifikası veriyor diye biliyorum.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir defasında zikredilen cihetten birisi memlekete tanıtım için gelmişti.
Biz bu işi yaparak para içinde yüzsek buraya otobüs ile değil uçakla gelirim minvalinde bir şeyler söylemiş. İki üç arkadaş bunu dillendirince arkadaşlara, " her şirkette çalışan şirket sahibi olmak zorunda değil, Üstelik buraya uçakta yok istanbuldan" deme ihtiyacı hissettim. Mübarekler için artık helal = bilmem kimin mührü olmuştu en azından bir kaç gün. Sonra insan unutup gidiyor o heyecanı genelde.
Bir kesim var, japon bilimadamları ayetel kürsi ile atom parçacığı şifresini çözdün desen kendi iyi niyet ölçülerinde inanıyor.
Bir kesimde mikroskobla mikrob arıyor ki eleştirsin.
Gimdeste mevkisi olan bir kaç kişi ile görüştüm vakti zamanında, yukarıda bahsi geçen sıkıntılardan yıllardır bahsediyorlar.
Gimdes helal sertifikası verdiği bir ürünü aidatını ödemeyince iptal listesine atıyor mu bakmak lazım. Bir tekel oluşturma gayreti var mı, insanlara helal adı altında gimdese çağırıyorlar mı, 40 günlük kendini taşıyamayacak kadar hasta edilen ve zararı dilden dile konuşulan tavuklara yada kafeste dünyanın en büyük toplu hayvan zulumlerinden birini gören kafes tavuklarından çıkan yumurtaya yedikleri helaldir diye ses etmiyorlar mı bilemiyorum. Uzun zaman önce bir fuarda öğrenmek istediğim bir kaç soru için görüşmüştüm birileri ile sonra hem öğrenemedim hemde öğrenmek istemediğim bi durumla karşılaşınca çokta uzatmadım.
Bildiğim şey şuki biz gıdayı hafife alıyoruz.
Bedel ödemektense 3 kuruş fazla ödüyorum diyerek vijdanımıza rüşvet veriyoruz.
Bizim zamanımızda buğday ekilir sonra biçilir, öküz arabaları ile gidip değirmende öğütülür un elde ederdik. Şimdi buğdayın kilosu undan daha ucuz. Öğütülmüş buğdayı alıp evde ekmek yapmak o kadar zor geliyor ki ekmeğin içinde yıllarca saç kılı var mı yok mu diye tartışmak daha kolay.. sonuç elde var sıfır.
Çocuklara fabrikasyon ürün yedirmemek elzemdir düsturu ile evinde tatlı çeşitleri yapmayanlar, yazdan bir defa aldığı domatesle salça yapmayıp ketçap alanlar, her sene köylerde ağaçlar yere değerken bi mübareğinde meyva suyunu konserve etme derdine düşmemesindense her açıdan sağlıksız meşrubatları eve sokmamız, bu işi helal yapıyorum diyerek 50 krşa satılan yumurtayı 1, 5 tl ye satarakbu işten kazanç eşde eden takva sahibi kardeşler, 10 kişi bi araya gelip senelik ihtiyaçları hususunda bir çalışma yapmak dahi aklından geçmeyen fakat helal haram deyince ortaya atılan delikanlılar olduğumuz müddetçe bu konular konuşulmaya devam eder.
10 kişi dedim zira bu yalnız zor bir amel. Sen çocuğuna kimyasal mısır şurubu ürünler yedirmemek için alternatif ürünler hususunda takla atarken bir çocuk çevresinde ilişkide olduğu akranlarında bu durumu göremezse problem çıkıyor.
Asıl helal gıda buğdayı konyalı, konserveyi tokatlı, menemeni sakaryalı, ekmeği evinde bahçesi olan bi kardeşimin bu iş bende deyip sorumluluk alacağı bir cemaat çalışmasıdır. Namazda bir araya gelinen kardeşlerle uhuvvet ve takva düsturu ile iletişim kurabildiğimizde bu da olur inşaallah.
Not: 1, 5 tl ye satılan o yumurtaların hatrı sayılır bir bölümü de iddia edildiği gibi değil. Bu işi yapan bir çok arkadaşında bu tarafını araştırdığını görmedim.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Abla desem yadırgamazsınız herhalde, uhti biraz daha yaşı küçük olanlar için kullanıldığından saygısızlık olur diye abla diye hitap etme ihtiyacı duydum.
GİMDES sağlığa zararlı olan maddelere de helal sertifikası vermiyor galiba.
TSE ise az miktarda alkolü yok sayarak helal sertifikası veriyor diye biliyorum.

Şöyle diyeyim kardeşim, mutfakta en sık kullanılan ürünlerden "kabartma tozu" Gimdes helal belgeli olarak:
20191208_090735.jpg

Kırmızı okla gösterdiğim katkının e kodu:

20191208_090818.jpg

E 450'nin Gimdes'teki kategorisi:

20191208_090231.jpg

Yani Gimdes çok zararlı ve misal karmin gibilerine belki onay vermiyor olabilir. Ama her onay verdikleri sağlıklı değil ve az az da olsa zararlı kimyasala maruz kaldığımızı bilerek tüketilmeli veya en iyisi tüketilmemeli.

Bu arada Afia ile misal Bim'de satılan kabartma tozlarının içeriği farklı değil, Afia buna rağmen helal belgeli diye tercih ediliyor. Sağlık isteyen, kabartma tozu yerine eskilerin yaptığı gibi karbonat kullansa en doğrusunu yapar inşaAllah.

Veya illa alacaksa, Bim'deki daha ucuzdur, bütçeye gereksiz zarar vermesinler )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu arada playstore'de KlikTag adlı bir uygulama var. Barkod okutarak veya ürün/marka adı girerek, içeriklerin sağlıklı, helal olup olmadığına göre analizleri mevcut. Helal belgeli olduğu halde, "sağlıklı" kriterlerine ulaşamayan bir çok ürünü orda görebiliyoruz. En basitinden yoğun kullanılmış nişasta, şeker ve yağların (ki "bitkisel" deyip geçiliyor; ne yağı acaba?) "sağlıkla" uzaktan yakından ilişkisi yok.

Ayrıca misal yine Gimdes helal belgeli bir üründe yer alan "belli dozda zararsız" denilen maddelerden biri hakkında söylenilen şu sözler, "her tür paketli gıdayı boşvermek" sonucunu doğuruyor benim açımdan:

20191208_100400.jpg

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Taksit taksit yazıyorum ama..
Bizim zamanımızda buğday ekilir sonra biçilir, öküz arabaları ile gidip değirmende öğütülür un elde ederdik. Şimdi buğdayın kilosu undan daha ucuz. Öğütülmüş buğdayı alıp evde ekmek yapmak o kadar zor geliyor ki ekmeğin içinde yıllarca saç kılı var mı yok mu diye tartışmak daha kolay.. sonuç elde var sıfır.
Çocuklara fabrikasyon ürün yedirmemek elzemdir düsturu ile evinde tatlı çeşitleri yapmayanlar, yazdan bir defa aldığı domatesle salça yapmayıp ketçap alanlar, her sene köylerde ağaçlar yere değerken bi mübareğinde meyva suyunu konserve etme derdine düşmemesindense her açıdan sağlıksız meşrubatları eve sokmamız, bu işi helal yapıyorum diyerek 50 krşa satılan yumurtayı 1, 5 tl ye satarakbu işten kazanç eşde eden takva sahibi kardeşler, 10 kişi bi araya gelip senelik ihtiyaçları hususunda bir çalışma yapmak dahi aklından geçmeyen fakat helal haram deyince ortaya atılan delikanlılar olduğumuz müddetçe bu konular konuşulmaya devam eder.
10 kişi dedim zira bu yalnız zor bir amel. Sen çocuğuna kimyasal mısır şurubu ürünler yedirmemek için alternatif ürünler hususunda takla atarken bir çocuk çevresinde ilişkide olduğu akranlarında bu durumu göremezse problem çıkıyor.
Asıl helal gıda buğdayı konyalı, konserveyi tokatlı, menemeni sakaryalı, ekmeği evinde bahçesi olan bi kardeşimin bu iş bende deyip sorumluluk alacağı bir cemaat çalışmasıdır. Namazda bir araya gelinen kardeşlerle uhuvvet ve takva düsturu ile iletişim kurabildiğimizde bu da olur inşaallah.

Allah ecrinizi versin kardeşim: helal ve ayrıca sağlıklı ürünü, ucuz yollu herkese ulaştırmak adına en uygun çözüm bence de budur. Bu yolda ümmet olarak hepimize farkındalık nasip etsin Rabbim.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Bir defasında zikredilen cihetten birisi memlekete tanıtım için gelmişti.
Biz bu işi yaparak para içinde yüzsek buraya otobüs ile değil uçakla gelirim minvalinde bir şeyler söylemiş. İki üç arkadaş bunu dillendirince arkadaşlara, " her şirkette çalışan şirket sahibi olmak zorunda değil, Üstelik buraya uçakta yok istanbuldan" deme ihtiyacı hissettim. Mübarekler için artık helal = bilmem kimin mührü olmuştu en azından bir kaç gün. Sonra insan unutup gidiyor o heyecanı genelde.
Bir kesim var, japon bilimadamları ayetel kürsi ile atom parçacığı şifresini çözdün desen kendi iyi niyet ölçülerinde inanıyor.
Bir kesimde mikroskobla mikrob arıyor ki eleştirsin.
Gimdeste mevkisi olan bir kaç kişi ile görüştüm vakti zamanında, yukarıda bahsi geçen sıkıntılardan yıllardır bahsediyorlar.
Gimdes helal sertifikası verdiği bir ürünü aidatını ödemeyince iptal listesine atıyor mu bakmak lazım. Bir tekel oluşturma gayreti var mı, insanlara helal adı altında gimdese çağırıyorlar mı, 40 günlük kendini taşıyamayacak kadar hasta edilen ve zararı dilden dile konuşulan tavuklara yada kafeste dünyanın en büyük toplu hayvan zulumlerinden birini gören kafes tavuklarından çıkan yumurtaya yedikleri helaldir diye ses etmiyorlar mı bilemiyorum. Uzun zaman önce bir fuarda öğrenmek istediğim bir kaç soru için görüşmüştüm birileri ile sonra hem öğrenemedim hemde öğrenmek istemediğim bi durumla karşılaşınca çokta uzatmadım.
Not: 1, 5 tl ye satılan o yumurtaların hatrı sayılır bir bölümü de iddia edildiği gibi değil. Bu işi yapan bir çok arkadaşında bu tarafını araştırdığını görmedim.
Kardeşim, söylediklerinizde haklısınız, zaten ben GİMDES her konuda mükemmel demedim ki kötünün iyisi olarak bakılabilir.
fetva-gimdes-ne-kadar-guvenilir-39502.html

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Toplumda belge (kağıt) sevdası fazlası ile mevcut. Katılım belgesi, başarı belgesi, helal gıda belgesi.. Devletin tanıyıp tanımaması benim için mühim değilde kim tanıyor bu belgeleri, neye referans olabilir. Dışarıda bu işin reklamını yapan bir kardeşim özel ortamlarda bu programında sıkıntısı var ama kötünün iyisi diyorsa, insanlara "bunlar zaten cahil biz olmasak daha kötü gıdalar tüketecek" zihniyetini gözlerinden okuyamasamda ufak ufak hissettiriyor.
Birisi belge diyorsa arkasından ne isteyecek diye düşünüyorum. Bu yazıyı yazarken bilmem ne terapi seansı için yanımdaki arkadaşı aramışlar bir öncekine katıldığı için. Bir hoca geliyor iki gün ders veriyor 500 tl para istiyorlarmış. 30 öğrenci geldiğini söyledi 15 bin tl iki günlük anlatım. Hakkıdır değilmi sonuçta belge (renkli A4 kağıdı) veriyor. Tırnak dersi ile başlayıp alınması gereken derslerin toplamı 3 binlira ediyor dedi. Toplam 12 gün. Yer kirası gibi masraflar vardır diye espri yapayım dedim, onlarıda bu kardeşler ödüyor muş.
Gimdes yada başka bir şey benim için hiç bir şey ifade etmiyor. Eskiler hatırlar, yıllarca ülker markasını zengin etti müslümanlar. Sohbetlerde ülkerden bahsediyorlardı selefi menheçli iyi niyetli insanlar.
Müslümanlar kendi miğdelerini başkalarına emanet etmemeli.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt