Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Gökten Yağmur Yağdıkça Cihad Tatlı ve Hoştur.." Rivayeti Sahih mi ?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SORU:
Gökten Yağmur Yağdıkça Cihad Tatlı ve Hoştur.." Rivayeti Sahih mi ?

Bu hadisi Şehid alim İbn Nehhas'ın 2 ciltlik Cihad isimli kitabında okumuştum.
Bu hadisin zayıf olduğunu biliyorum fakat şu an delillerini aktaramıyorum .

images
images
Kitap_20101025163630_21303_1.jpg

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
حدثنا محمد بن أبي محمد قال حدثنا أبي قال حدثنا سعيد قال حدثنا يوسف بن يحيى قال حدثنا عبدالملك قال حدثنا الطلحي عن عبدالرحمن بن زيد بن أسلم عن أبيه أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال لا يزال الجهاد حلوا أخضر ما قطر القطر من السماء وسيأتي على الناس زمان يقول فيه قراء منهم ليس هذا زمان جهاد فمن أدرك ذلك الزمان فنعم زمان الجهاد قالوا يا رسول الله واحد يقول ذلك فقال نعم من عليه لعنة الله والملائكة والناس أجمعين

Bu rivâyeti Ebu Amr ed-Dani ve Zeyd b. Eslem'den, o da babasından, o da Rasulullah (s.a.v) şöyle dediğini rivayet eder:

"Gökten yağmur yağdıkça cihad tatlı ve yeşil kalacaktır. İnsanların üzerine bir zaman gelir ki, onlardan bazı kurralar; "bu zaman cihad zamanı değildir" derler.
Sizden kim bu zamana yetişirse o dönem ne güzel cihad dönemidir."
Dediler ki: Ey Allah'ın Rasulu! Onlardan biri mi bunu söyleyecek?
Buyurdu ki: Evet Allah'ın meleklerin ve tüm insanların lanetlediği kişi?
(es-Sunenu’l-varidetu fi’l-Fiten, Riyad, 1416, 3/751, Hadis no: 371; İmam Nevevi; Tagribu'l Tezhib, Şifa-i Essudur, Meşariul Eşvag ila Mesari El Uşşag)

Sebti’nin Şifa'us Sudur adlı eserinden naklen; İbni Nehhas Meşariul Eşvak (no 40) Allame ed-Danî Sunen'ul Varide Fil Fiten (3/751 no 371) isnad zayıf olub murseldir. İsnadında bulunan Abdurrahman Bin Zeyd bin Eslem ittifakla zayıf bir râvidir.
İbn Mesud r.anh.'den merfuan; Ebu Yala (9/274) Maksadu Ali (902) Mecma (5/280) Metalibu Aliye (1890) isnadında mudellis bir ravi olan Bakıyye Bin Velid vardır. Ebu Ya'la'nın Mu'ceminin ulaşabildiğim nushalarında Bakıyye an'ane ile rivayet etmiştir. Lakin İbni Kesir'in Ebu Ya'la'dan nakline göre Bakıyye Bin Velid, tahdis siğasını eda etmiştir. İbn Kesir Camiul Mesanid (27/249) Neticede rivayetin isnadı kopuktur. Çünkü Ubeydullah Bin Abdullah'ın İbn Mesud r.anhuma'dan rivayeti murseldir. Enes r.anh'den diğer bir şahidi; İbn Asakir Tarihu Dımeşk (43/347) Kenzul Ummal (4/556) bunun da isnadı zayıftır.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Velev ki bu hadis zayıf olsun

Cihad kadar güzel bir amel var mı ?

K Çevrimdışı

kurtuba

Üyeliği İptal Edildi
Banned
aynen kardeşin dedigi gibi velev ki zayıf olsun.

ben başka bir yöne dikkat çekmek istiyorum bu hadisi şu anda ne kadar canlı yaşıyoruz farkındamısınız...

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Ümmetimden bir grup kıyamet gününe kadar hak üzere savaşmaya devam eder. Meryem oğlu İsa iner, onların emiri, “Bize imamlık yap” der. O ise; “Hayır, birbirinize emir olmanız Allah’ın bu ümmete bir ikramıdır” der.”[29] Bu taife, Allah’ın onları yeryüzüne varis kılıncaya kadar kalıcıdır. " [29] Müslim

“Kim savaşmadan veya savaşmayı içinden geçirmeden ölürse nifaktan bir şube üzere ölür.” [30]
[30] Müslim

Üst Ana Sayfa Alt