Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hadis İnkarcılarının Çelişkili Sandığı Bazı Hadisler?

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum.
Ben bir tane hadis inkarcısıyla tartışıyordum bana bazı hadisler söyledi hadislerin çeliştiğini söyledi
Onun söylediklerini aynen yazıyorum:
1. Bazı kibirli kişiler çıkacak, “Allah Kur’anda
bildirilenden başka bir şeyi haram kılmadı”
diyecek. Yemin ederim ki, benim de emrettiğim,
yasakladığım, koyduğum hükümler vardır.
Bunların sayısı Kur’andaki hükümlerden daha çoktur.) [Ebu Davud]
Demek ki Resulü de haram etme yetkisine
sahiptir. Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Peygamberin haram kılması, Allah’ın haram kılması gibidir.) [Tirmizi]

Ve bu hadis ile celisen hadis:
Ey insanlar ateş tutuşturuldu ve karanlık gecenin parçaları gibi fitneler yakınlaştı. Allah’a yemin ederim ki aleyhimde tutunacak bir şeyiniz yoktur; Kuran’ın helal kıldıkları dışında bir şeyi helal kılmadım. Kuran’ın haram kıldıkları dışındakileri de haram kılmadım.

İbni Hişam, Siret 4

2.(Kur’andan başka delil kabul etmem diyenler çıkacak.) [Ebu Davud]

Bu hadis ile celisen hadisler:
1.Allah’ın elçisinden sözlerini yazmak için izin istedik, bize izin vermedi.

Tirmizi, K. İlm 11

2.Biz hadis yazarken Hz. Peygamber yanımıza geldi ve “Yazdığınız şey nedir?” dedi. “Senden işittiğimiz hadisler” dedik. Hz. Peygamber dedi ki:

“Allah’ın kitabından başka kitap mı istiyorsunuz? Sizden evvelki milletler Allah’ın kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için yoldan çıktılar.”

El Hatib, Takyid 33

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
...Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.(Enbiya-7)
Kardeşim bu hadislerin sıhhat derecesini ve ne için söylendiğini bilmiyorum özellikle şu ibni hişam hadisi lazım forumda bulamadım. bu konuda @Abdulmuizz Fida abi senin yazdığın çok yazı var.Allah sizden razı olsun.amin

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah ;

Kardeşim, aktardığın rivayetleri veren hadis inkarcısı sapıklardan başka bir yerde bu metinlerle bire bir mealde hadise rastlanmaz. Bu hain dalavereciler, çevirdikleri dolaplar anlaşılmasın diye metinlerini dahi çarpıttıkları hadislerin bab ve hadis nolarını yazamazlar!

Hadisler arasında çelişki yoktur, kalbi hastalıklı olanların çelişki zannetikleri hadisler vardır. Tıpkı bazı Kuran ayetlerini anlayamayanların da çelişki var demeleri gibi.
İslamın ilk dönemlerinde Kur'anla karışmaması gibi sebeblerden dolayı Hadislerin yazılmasının yasaklandığı dönemdeki rivayetlerle, yazılmasına izin verdiği sonraki dönemlerdeki hadisleri ve tarihi bilgiye vakıf olmayanlar mal bulmuş mağribi gibi ortaya düşen inkarcılardır!
Ayrıca İbn Hişam, tarih kitabıdır, hadis değildir. Bendeki İbn Hişam'da (Kahraman yayınları, cilt 4, sayfa 332'de) ilgili söz de geçmemektedir.

İslamda Hadis hakkında detaylı bilgiye sahib olmak istiyor ve inkarcılarına cevab vermek istiyorsan aşağıdaki konudan faydalanmalısın.

Hadis - Sünnet

https://www.islam-tr.org/konu/hadis-sunnet.11790/

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

İslam-TR Üyesi
Kardeşim Allah senden razi olsun. Seni Allah için seviyoruz. Verdiğin linki inşeallah okuyacağım.Bunlar nasil insanlar her ayeti kendilerine göre yorumluyorlar. Ellrinden gelse Allah rasül gödermedi diyecek bu ahmak herifler. bu nasil peygamber düşmanlığıdır. Sapık herifler mehmet emin akin hocamizin videosunu toplu saldırı düzenlemişler
Tartışmaya katılıp hakkı savunmak isteyen kardeşlerim varsa şu videonun altındaki yorumlara cevap yazabilir.

Üst Ana Sayfa Alt