Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hadiste Geçen Dünyadan Çıkmaktan Kastedilen Nedir?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Selamun Aleyküm ve Rahmetullah.
Az önce bir hadise denk geldim. Ancak kastetmeye çalıştığı manâyı tam olarak anlayamadım, açıklaması da yoktu. Hadisin kaynağını bulamadım ama İbnul Cevzi(rh)'nin kitabında geçiyordu. İzahını bilen var mıdır?
30303

Rasulullah(sav)'in "Dünyadan çık" diyerek kastettiği nedir? Kendi canına kıymak gibi bir şey değildir zannediyorum.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
@Abdulmuizz Fida Hocam başlık düzenlenmiş ama konu onaylanmamış. Sadece bana gözüküyor şu an.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
@Abdulmuizz Fida Hocam başlık düzenlenmiş ama konu onaylanmamış. Sadece bana gözüküyor şu an.
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh ;

"Hadis ne demek istiyor" gibi genel manada başlık içeren Soru konunun başlığını konuya özel olarak düzenledim. Çünkü başlık konuyu özetlemeli ki aramalarda bulunabilsin. Bundan sonraki konularda bu tarzda açınız.

Bu arada rivayet hakkında diyeceklerim de şöyledir:

وعن عبادة بن الصامت، قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم
لا ‌تعص ‌والديك ‌وإن ‌أمراك ‌أن ‌تخرج ‌من ‌دنياك ‌فاخرج ‌منها
"Anne babana isyan etme, Şâyet sana bu dünyadan çık diyecek olsalar, bu dünyadan çık."
(Ebu’l-Ferec Cemâluddîn Abdurrahmân b. Alî b. Muhammed el-Bağdâdî ibn'ul Cevzi, El-Birr ve's-Sıla, Birru Valideyn)

Şamile kulliyatına da baktım ama bu rivâyet bu şekliyle sadece İbn'ul Cevzi'de bulunmakta. Bu eserde de İbn'ul Cevzi sadece bu şekilde nakletmiş ve ne tahric ve şerhinde bulunmamıştır. Sadece bu metine bakarak da "dünyadan çık diyecek olsalar" metni de anne babanın her bir emrini kayıtsız şartısz yerine getirip itaat etmede mecaza kaçan bir abartma ifadesi olabilir. İntihar etme yahud kişinin kendisini öldürmesini istemesi değil, aksine yapılamayacak bir şey olan dünyadan çıkılmasını istemiş bile olsa onu yerine getirmeye çalış anlamındadır. (Allahu âlem)

30305

وَعَنْ أَبِي الدَّرْدَاءِ قَالَ: «أَوْصَانِي رَسُولُ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - بِسَبْعٍ: " لَا تُشْرِكْ بِاللَّهِ شَيْئًا، وَإِنْ قُطِّعْتُ أَوْ حُرِّقْتُ. وَلَا تَتْرُكْ صَلَاةً مُتَعَمِّدًا؛ فَإِنَّهُ مَنْ تَرَكَهَا، فَقَدْ بَرِئَتْ مِنْهُ الذِّمَّةُ. وَلَا تَشْرَبِ الْخَمْرَ؛ فَإِنَّهَا مِفْتَاحُ كُلِّ شَرٍّ. وَأَطِعْ وَالِدَيْكَ وَإِنْ أَمَرَاكَ أَنْ تَخْرُجَمِنْ ‌دُنْيَاكَ ‌فَاخْرُجْ ‌مِنْهَا. وَلَا تُنَازِعِ الْأَمْرَ أَهْلَهُ إِنَّكَ أَنْتَ أَنْتَ وَلَا تَفِرَّنَّ مِنَ الزَّحْفِ وَإِنْ هَلَكْتَ. وَأَقْرِ أَصْحَابَكَ، وَأَنْفِقْ عَلَى أَهْلِكَ
Ebu' d-Derdâ diyor ki:
Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) bana yedi şeyi tavsiye etti: "Allah'a şirk koşma, parça parça doğransan veya yakılsan bile. Namazı kasten terk etme. Çünkü, her kim namazı kasten terk ederse, Allah'ın zimmeti ondan uzak olur. İçki içme. Çünkü içki, her şerrin anahtandır. Anne babana itaat et, sana dünyadan çıkmanı emretseler bile hemen oradan çık. Hiçbir işte o konunun ehliyle çekişme. Sen sensin. (konumunu, haddini bil) Helak olsan bile cepheden asla kaçma. Arkadaşlarını ağırla (onlara ziyafet ver.) (Gücün nisbetinde) ailene harcamada bulun. "

(Nuraddin el Heysemi, Mecma'uz Zevahid, Vâsiyetler Babı, C. 7, Hadis no: 7115 Hasen hadis)
30306

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Cezâkallâhu Hayran

Üst Ana Sayfa Alt