Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hafız Bara’nın Hikayesi

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
q-01-23_15-25-26.jpg

20 Ocak 2017 tarihinde Şeyh Süleyman Kampında askeri eğitim alan Şam’ın Fethi Cephesi ve Nurettin Zengi Tugayı savaşçılarına ABD ağır bombardıman uçaklarının saldırısı sonucunda 120’nin üzerinde savaşçı hayatını kaybetmişti.

ABD saldırısında hayatını kaybeden Şam’ın Fethi Cephesi üyesi Hafız Bara’nın hikayesinin çevirisini sizlere sunuyoruz:

* * *

Kuyuları temizlemek, varilleri dizelle doldurmak, aç ailelere ekmek dağıtmak ya da bir muhacir veya fakir bir ensar için yeni bir eve taşınmak –ne olursa olsun- yardıma ihtiyaç duyulduğunda, bir motor sesinin yaklaştığı sık sık duyulurdu. Parlak gülümsemeleriyle meşhur genç bir delikanlı geliyor.

El-Hafız Bara Rahimehullah, Arap Baharıyla birlikte savaşın şiddetlendiği zamanlarda ergenlik yaşlarına gelmişti. Kendi evine doğru gelen savaş dalgaları sakinleşse de, yağmur gibi yağan bombalar durmadı. Çünkü sıçanlar, gökyüzündeki akbaba gruplarıyla Şam’ın kanalizasyonlarında saklanıyorlardı. Gece gündüz Allah yolunda cihad eden Mücahitlere yardım eden babasının yolundaydı. Geçen yıl Rus saldırısı ile şehid edilen kendisinin akıl hocası olan babası… Medyamız daha önce sevgili babası Ebu Abdul Ensari Rahimehullah’ın şehitliği hakkında küçük bir methiye yazmıştı.

Bazen annesini etrafındaki kız kardeşlere yardım ettirirdi. Acil bir durum olduğunda, kalabalık arasında bu yüzün fark edilmemesi çok zordu. Babası şehid olduktan sonra, Bara Rahimehullah, o zamana kadar cesaret edemediği Kuran’ın geri kalanını tamamlamak -hıfzetmek- için kendisini ona adadı. Sabah namazından öğle namazına kadar mescitte diğer öğrencilerle beraber çalışırdı. Günde beş ila on sayfa ezber verirdi. Çalışkanlığı ve kararlılığı nedeniyle kısa sürede Allah’ın iradesi ile amacını tamamladı. Zeki ve hızlı bir öğrenci olarak tanımlanmıştı. Bu, son 10 gününü diğer öğrencilerle beraber itikafta geçirdiği son Ramazandı. Kuran’daki hızlı çalışmalarını tamamladıktan sonra, Şam’ın Fethi Cephesi’ndeki şer’i programa katıldı. Kursu bitirdikten sonra, annesine cemaatteki askeri eğitim programına katılmak istediğini dile getirdi. Annesi, kendisine kalması ve daha fazla ilim alması konusunda akıl vermesine rağmen askeri eğitim sonrasında şehadet operasyonuna katılmak istediğini söyledi. Annesi ona itiraz etmedi ve kendisine, evladını Allah rızası için kurban etmeye hazır olduğunu ve herşeye rağmen davası için ilerlemesi gerektiğini söyledi. Askeri eğitimini tamamlayıp Mücahidlerin içinde yıllar geçirdikten sonra sevgili kardeşlerinin safları arasında yer aldı. Dilediği gibi askeri eğitimini tamamladı ve bir sonraki çatışma için gün sayan diğer kardeşlerle birlikte bekledi.

Mübarek bir Cuma günü Amerikan hava saldırısı başlamıştı. Tek bir duvar dahi kalmadı, her şey büyük bir gürültüyle yıkıldı. Amerikan drone saldırısında, cesedi yüzlerce şehidin cesetleriyle karışmış bir mücevherdi o: Kuran hafızı Bara El Ensari.

Babası Rus saldırısı sonucu şehid olduktan tam bir yıl sonra Hafız Bara, Şam’ın Fethi Cephesi’nin askeri eğitim kampına katılmıştı. Tıpkı Fatıma (r.a)’nın; babası Peygamber Efendimiz (sav)’in yolundan gittiği gibi, Bara Rahimehullah da babasının yolundan gitti.

Cumartesi günü geldi ve şafak vakti boyunca ezan sesi yankılandı. Abidler, bu soğuk havalarda yol alırlar çünkü bu savaşın enkazında dahi kalplere acı tatlı bir umut aşılanır. Gerçekten, şehit kanları ve İslami ilmin mürekkebi Şam topraklarında halen direniyor.

Gözlerimizle bu gülümsemeyi göremeyebiliriz veya motorunun sesini duyamayabiliriz, fakat kalplerimiz hala ümitvar. Tıpkı Bara gibi birçok evlat babalarını bu çetin savaşta kaybetti fakat tıpkı Bara gibi birçok kişi İslam sancağını yükseltmeye ve maneviyatlarını diri tutmaya devam edecektir. Onlar Allah’ın dilediği sürece direnmeye devam edecekler. Şehid kanları inşallah boşuna gitmeyecektir.

Allah (swt) amellerini kabul etsin. Onu, Kuran hafızlarının ve şehitlerin rızıklandırıldığı yerden rızıklandırsın. Onu, Firdevs Cennetleri’nde peygamberlerle, sıddıklarla, şehitlerle ve babasıyla buluştursun. Ve annesine de cennette buluşana dek sabır yağdırsın. Amin.

Mütercim: Reyyan

Ümmet-i İslam / Özel Haber

Üst Ana Sayfa Alt