Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Halep'ten Mektup: Bir Yiğit Yok Mu?

V Çevrimdışı

vesadece

Üye
İslam-TR Üyesi
-Allah için biri çıksın yok mu aranızdan bir kahraman(batal)? Diye bağırdı Emir.
Koskoca adam ağlayacak nerdeyse.

Halep'in ortasındayız.

Oda arkadaşım Muheb yerde yatıyor. Sol yanından sızan kanları durduğum yerden görebiliyorum. Hemen önümdeydi. Benden hızlı olduğu için o çıkmış ben kalmıştım. 10 metre koştu ve vuruldu. Olduğu yere yığıldı yolun ortasında şimdi, ulaşamıyoruz ona. Bizden bi sürü adam ateş ediyor ve bazıları da hamle yapıyor ama Muheb'e ulaşamıyoruz. Bixi ve sniper atışları buna izin vermiyor. Muheb'in kanının aktığını gördükçe çabamız artıyor ama nafile. Hızlıca çıkabilirsem Muheb'i bir anda çekip alabilirim belki. Ama cesaret edemiyorum. Öyle ya kolay mı? Kulağımın dibinden geçiyor mermiler. Seslerini duyabiliyorum. Olur mu demeyin resmen kulağımda arı vızıldaması gibi mermilerin sesleri. Bir ara büyük bir cesaret geliyor kalbime, adım atacak gibi oluyorum ama yok hala yapamadım. Sadece ben değil arkamda 45-50 adam var. Kimse çıkamıyor. Hiç kolay değil elleri tetikte bir ordunun karşısına çıkabilmek.

Aklıma bir anı geliyor o an üç-beş saniyede. Adrenalinden midir nedir bir ömürlük şeyleri düşünebiliyor insan.

Ankara'dayım. Kış günü sıcacık evimizde oturup kitap okuyoruz dini sohbet yapıyoruz. Ben lafı yine "cihad" a getirdim. Bir "abi" dedi ki -bu anı nedense hiç unutmamışım ve o günkü gibi canlanıverdi gözümün önünde-

Evet bir "abi" dedi ki; "mesele eline silah alıp savaşmaksa bunu ben de yaparım herkes de yapar, bu en kolayı, halk içinde islamı yaşamak zor olan"

O kargaşa içinde gülüyorum resmen, gülümsemiyorum resmen gülüyorum. Tabi çevremdekiler ne olduğunu anlamıyor. Aaah be "abi" diyorum keşke burada olsan da şu "en kolayı" yapsan. Biz yapamıyoruz çünkü, ölüyor çocuk.

Muheb kan kaybediyor. Biz duvarın arkasında güvendeyiz. Ama Muheb yolun ortasında kan kaybediyor. Ümmetin durumu geliyor aklıma birden. Bu olay ümmetin şu anki durumunun bir özeti gibi;

Muheb yolun ortasında kan kaybediyor. Biz duvarın arkasında güvendeyiz. Muheb bizim kardeşimiz ama biz onu kurtarmak için ölmeyi göze alamıyoruz. Rahatız duvarın arkasında güvendeyiz(!) Halbuki Muheb'i kurtarsak da kurtaramayıp o yolda ölsek de bize büyük bir ecir vaad ediyor yüce Allah. Yeter ki duvarın arkasından çıkabilelim.

"Öyleyse, dünya hayatına karşılık ahireti satın alanlar, Allah yolunda savaşsınlar; kim Allah yolunda savaşırken, öldürülür ya da galip gelirse ona büyük bir ecir vereceğiz" (Nisa Suresi 74. ayet)

Ümmetin bir kısmı şu an Muheb gibi yerde kan kaybediyor. Bir kısmıysa duvarın arkasına saklanmış kan kaybeden ümmete yardım etmiyor. Duvarın arkasında ölümün gelmeyeceğini sanıyor ümmet, yani biz...

Ama Allah kerim, çok geçmeden bir yiğit çıkıyor. Üstüne yağan yüzlerce merminin arasından Muheb'i çekip kurtarıyor.

Omzuna aldı Muheb'i, arabaya koyup hemen hastaneye götürdüler.

Hastanede şehid oldu Muheb. Ama ümmet kurtulacak inşallah. Bu olay ümmete olan inancımı arttırdı. Duvarın arkasında bekleyenlere inat, bazı müslümanlar -ki tarih onları kahraman(batal) diye yazacaktır- üstüne yağan kurşunları umursamadan kendi canlarını müslüman kardeşlerinin canı için feda edebiliyorlar.

Düşünürler rahat odalarında çaylarını yudumlarken ümmete çözüm üretedursunlar, İslam ümmeti bu yiğitler sayesinde dirilecek ve bu zilletten kurtulacaktır inşallah.

Allah böyle yiğitlerin sayısını arttırsın ve bize de onlardan olmayı nasip etsin.

(Amin)

İbnus Sebil el Muhacir

Üst Ana Sayfa Alt