Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Hamas'tan Taliban'a tebrik: "Onlar bir örnek ve ilham kaynağı"

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
16 Ağustos 2021 Pazartesi 16:00
A+A-
Daha önce Taliban ile resmi ve üst düzeyde görüşmede bulunan Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) bugün Taliban'ı tebrik etti.

Hamas tarafından yapılan resmi açıklamada "Taliban hareketini ve onun cesur liderliğini, son yirmi yılda verdiği uzun mücadelenin doruk noktası olarak kazandıkları bu zaferden dolayı tebrik ediyoruz. Müslüman Afgan halkını ABD işgaline karşı kazandıkları zaferden dolayı tebrik ediyoruz." dendi.
Hamas'ın açıklamasında bu tebrike ilave olarak "Afganistan ve halkı için birlik, istikrar ve refahın sağlanmasında Müslüman Afgan halkına ve liderlerine başarılar diliyoruz. Amerika'nın ve müttefiklerinin çok başarılı şekilde mağlup edilmesi başta Filistinliler olmak üzere direnen halklara örnek ve ilham kaynağı oldu. Filistin halkı da Allah'ın izniyle zafere ulaşacak, özgürlük ve yurduna dönüş hedeflerine ulaşacaktır." ifadesi yer aldı.
Kaynak: Mepa News

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdiye kadar İran ile olan ilişkileri için bize sürekli "Çaresiziz" bahanesini sunuyorlardı, kimse karşı samimi olduklarını hep beraber göreceğiz!

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdiye kadar İran ile olan ilişkileri için bize sürekli "Çaresiziz" bahanesini sunuyorlardı, kimse karşı samimi olduklarını hep beraber göreceğiz!
Bence Filistin’le Afganistan mücadelesinin kıyaslanması çok zor. Afganistan’da Taliban klasik gerilla taktiği uyguladı önce kırsala hakim oldu sonra ilerledi şehirlere adım adım. Filistin ise zaten bir avuç yer suyu içilemez derecede kirletilmiş tarıma bile birkaç yıl içinde elverişsiz olacağı söyleniyor. Yani tamamen dışa muhtaç. Yardım gönderenler bir hafta yardım göndermeyi unutsa dökülür ortalık. Çok kısıtlı bir alan olduğu için gerilla taktiği işe yaramaz ki düşmanları tüm dünyanın el pençe divan durduğu yahudiler. Adamlar çok sıkı hiç gevşeklik göstermiyor merhamet yoksunu taş kalpli. Afganistan’da ise NATO askeri vardı bunların çoğu isteyerek orada değildi tam anlamıyla bir şark görevi gibiydi dolayısıyla çevrelerine pek bakmayıp görmezden gelmiş olabilecekleri şeyler çok. Amaç “çatışma çıkmasın rahatımız bozulmasın.” Ama yahudilerin memleket olarak gördükleri acayip sahiplendikleri bir yer. Bi ara iki yahudi kız komşum olmuştu gal ve galot gibi gal ile başlayan garip isimleri vardı. Bi gün su mu ne kesilmişti sorayım dedim kapılarını çaldım. Kızın tek dedi ki memlekette olsak seninle konuşmazdım bile. Ben tabi afalladım ve pek cevap veremedim böyle bir tepkiyle karşılaşacağı kimin aklına gelir. Ama sonuç olarak yahudiler kadar azgın müslüman düşmanı görmedim ben. O yüzden Hamas’ın işi zor ve ondan bundan yardım almalarına şaşmamak gerek. Hele ki kafire karşı kafirle birlikte hareket etme konusunda günümüzde bu kadar esnek davranılıyorken.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bence Filistin’le Afganistan mücadelesinin kıyaslanması çok zor. Afganistan’da Taliban klasik gerilla taktiği uyguladı önce kırsala hakim oldu sonra ilerledi şehirlere adım adım. Filistin ise zaten bir avuç yer suyu içilemez derecede kirletilmiş tarıma bile birkaç yıl içinde elverişsiz olacağı söyleniyor. Yani tamamen dışa muhtaç. Yardım gönderenler bir hafta yardım göndermeyi unutsa dökülür ortalık. Çok kısıtlı bir alan olduğu için gerilla taktiği işe yaramaz ki düşmanları tüm dünyanın el pençe divan durduğu yahudiler. Adamlar çok sıkı hiç gevşeklik göstermiyor merhamet yoksunu taş kalpli. Afganistan’da ise NATO askeri vardı bunların çoğu isteyerek orada değildi tam anlamıyla bir şark görevi gibiydi dolayısıyla çevrelerine pek bakmayıp görmezden gelmiş olabilecekleri şeyler çok. Amaç “çatışma çıkmasın rahatımız bozulmasın.” Ama yahudilerin memleket olarak gördükleri acayip sahiplendikleri bir yer. Bi ara iki yahudi kız komşum olmuştu gal ve galot gibi gal ile başlayan garip isimleri vardı. Bi gün su mu ne kesilmişti sorayım dedim kapılarını çaldım. Kızın tek dedi ki memlekette olsak seninle konuşmazdım bile. Ben tabi afalladım ve pek cevap veremedim böyle bir tepkiyle karşılaşacağı kimin aklına gelir. Ama sonuç olarak yahudiler kadar azgın müslüman düşmanı görmedim ben. O yüzden Hamas’ın işi zor ve ondan bundan yardım almalarına şaşmamak gerek. Hele ki kafire karşı kafirle birlikte hareket etme konusunda günümüzde bu kadar esnek davranılıyorken.

Mesele sadece yardım almak değil, HAMAS'ın bir kesim üzeride ciddi bir etkisi vardır. İranı tezkiye edip duruyor ve İran onlar üzerinden Filistin direnişine yardım eden güç oluyor. Mesele burda

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mesele sadece yardım almak değil, HAMAS'ın bir kesim üzeride ciddi bir etkisi vardır. İranı tezkiye edip duruyor ve İran onlar üzerinden Filistin direnişine yardım eden güç oluyor. Mesele burda
Şimdi aslında şöyle bir durum var İran sırf Filistin meselesine yardım ediyor diye bu ona artı olarak dönmüyor ki adamların ülkesinde Amerikan büyükelçiliği yok, Amerika’nın baskılarına ambargolarına karşı yıllardır ayaktalar, batının baskılarına rağmen başörtüsü zorunluluğu var falan filan islamla yeni tanışan bir çok kişi de şiilikten etkileniyor şii olup çıkıyor. Bunu sahabeye küfrederek yaptıklarını sanmıyorum ediyorlarsa da uç gruplarında gizli kapaklı yapıyor olabilirler. Onların sayfalarında da biz sürekli deve sidiği içiyormuşuz gibi lanse ediliyor mesela. Var mı böyle bir şey yok. Hadis var mı var. Onlar da hadislerini ehli beyt gördükleri zincirden alıyor yani aslında farkımız bu. Küçümsemek için söylemiyorum ama fark aşılmayacak bir noktada değil bence.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi aslında şöyle bir durum var İran sırf Filistin meselesine yardım ediyor diye bu ona artı olarak dönmüyor ki adamların ülkesinde Amerikan büyükelçiliği yok, Amerika’nın baskılarına ambargolarına karşı yıllardır ayaktalar, batının baskılarına rağmen başörtüsü zorunluluğu var falan filan islamla yeni tanışan bir çok kişi de şiilikten etkileniyor şii olup çıkıyor. Bunu sahabeye küfrederek yaptıklarını sanmıyorum ediyorlarsa da uç gruplarında gizli kapaklı yapıyor olabilirler. Onların sayfalarında da biz sürekli deve sidiği içiyormuşuz gibi lanse ediliyor mesela. Var mı böyle bir şey yok. Hadis var mı var. Onlar da hadislerini ehli beyt gördükleri zincirden alıyor yani aslında farkımız bu. Küçümsemek için söylemiyorum ama fark aşılmayacak bir noktada değil bence.

Teker teker gidelim.
Ülkelerinde Amerikan büyükelçiliği olmaması ve Amerika'nın baskı ve ambargo koyması bir ülkeyi yalnız başına İslam ülkesi yapmaz, hatta adil bir ülke dahi yapmaz. Zira Amerika, Kuzey Kore ve Kübayada ambargo koymuş vaziyette. 77'de burayada ambargo koydu.
Ülkede başörtüsü zorunluluğu var evet ama pek çok kişinin taktığı başörtüsü, başörtüsünden başka her şeye benzer nitalikte. İnsanlar inadına ypar gibi başörtüsü takarken daha çok süsleniyorlar, buna karşı çıkan varmı? Maleseft yok.
Dahada ilgincini söyliyeyim, zaten Muta nikahi İslami açıdan asla caiz değildir ama onlar "Sizdede misyar var" diyerek itiraz ederler.
Bizde derizki, biz laik ülkemizde yapılan evlilik programlarını bile kaldıramıyoruz ama sizin memleketinizde muta nikahı yapan kurumlar var. Hiç yumşatmayacağım bildiğin İslami(!) deyyusluk bu!
İslamla yeni tanışan pek çok kişinin Şii olmasının sebebi ise senin yaşadığın Avrupada at koşturan iki güçten birisi Şiiler, diğeri ise Mürcie sünnilerdir. Amerikancı sünnileri(!) gören ve İslamıda tam bilmeyen Müslümanlar ölümü görüp sıtmaya razı oluyorlar.
Deve sidiği meselesine gelince, bende bir nakil yapayım, yalnız senin nezdinde bütün kardeşlere sesleniyorum, mideniz kaldırmayabilir:
"Uyarı: Allah onlara lanet etsin, onlara lanet etmek için mekanlar, vaktilerin ve durumların en şereflisi ve en faziletlisi; Tuvalete gittiğinde, -ifrazatı- boşalttıktan sonra istibra ve taharet aşamasında tekrar tekrar kendini iyice vererek şöyle de: Allah'ım, Ömere lanet et sonra Ebubekir ve Ömere lanet et, sonra Osman ve Ömere lanet et, sonra Yezide ve Ömere lanet et, sonra ibni Ziyad ve Ömere lanet et, sonra ibni Sad ve Ömere lanet et, sonra Şemire ve Ömere lanet et, sonra askerlerine ve Ömere lanet et. Allah'ım, Aişe'ye ve Hafsaya ve Hinde ve Ümmü Hakim'e ve onların yaptıklarından razı olana kıyamet gününe kadar lanet et."
(Muhammed Nebi et-Tusirkanî, Leyalil Ahbar)

Bunun gibi pek çok örnek verebilirm, bu mezkur kitaptaki faziletli dua ve zikirler bölümünde geçen bir pasaj!

Evet İran, Amerikayı sevmez ama onun için öncelik Sünni dünyadır. İranın klasik Caferilerden tek ama tek farkı Velayeti fakih inancıdırki oda zaten devletlerinin meşruiyetlerinin temelidir.
Caferiyyeye göre nasibiler(yani biz) Amerikadan(Hristiyanlar) ve İsrail'den(Yahudiler) daha şerliyizdir
Eğer onlar adam gibi dursaydı bu meseleleri zaten gündem etme niyetimiz yoktu, ama adamlar Amerika ile bir olup Irakı işgal ettiler. Kendilerine görede kafir olan Nusayri müşriklere kadınlarımızı teslim ettiler. Bunları kim yapsa biz tavır alırdık onlarla olan meselenin itikadi olmaktan çok günceldir bize göre, onlar açıkça kafirler ile işbirliği yapan bir taifedir.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Uç örnekler ve uç iddialar. Yahudilerden daha şerli görseler herhalde İran’ın kuzeyi Türk dolu olmazdı. Ben şii kişiler tanıdım din kardeşi olarak görmesem de uzak bir akraba olabilirler. 3sahabe hariç tüm sahabeleri tekfir edenler var tabi kum olayı yüzünden ama bunu genele yüklememek lazım. Ayrı bir yol sonuç olarak.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
3sahabe hariç tüm sahabeleri tekfir edenler var tabi kum olayı yüzünden ama bunu genele yüklememek lazım. Ayrı bir yol sonuç olarak.
Bence şurası şöyle daha uygun;
3 sahabe dışındakileri tekfir etmeyeni de var tabi, ama bunu genele yüklememek lazım.

Bacım sözüm sana değildir ama yeri gelmişken söylemek istiyorum;
Hak ile batılın ayrılmış olduğunu ve asla bir olamayacağını bile bile, şia gibi geneli muşrik olan fırkalara muhabbet beslemek veya onlar gibilerle hala vahdet olunabileceğini sanmak büyük bir marazdır..

73 fırkanın 72 si kâfir olmasa bile beri' olunması gereken fırkalardır. Aralarında sapkınlıkta farklar/dereceler olsa bile tebliğ, da'vet ve adâlet uygulamak dışında hepsinden uzak durmak en hayırlısıdır Allahu a'lem..

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Bence şurası şöyle daha uygun;
3 sahabe dışındakileri tekfir etmeyeni de var tabi, ama bunu genele yüklememek lazım.

Bacım sözüm sana değildir ama yeri gelmişken söylemek istiyorum;
Hak ile batılın ayrılmış olduğunu ve asla bir olamayacağını bile bile, şia gibi geneli muşrik olan fırkalara muhabbet beslemek veya onlar gibilerle hala vahdet olunabileceğini sanmak büyük bir marazdır..

73 fırkanın 72 si kâfir olmasa bile beri' olunması gereken fırkalardır. Aralarında sapkınlıkta farklar/dereceler olsa bile tebliğ, da'vet ve adâlet uygulamak dışında hepsinden uzak durmak en hayırlısıdır Allahu a'lem..

Bende Ahmedinejad döneminde İran'ı isminden dolayı İslam Devleti, Ahmedinejad'ı İslam lideri, İran askerlerini ise Mücahid zanneden birisiydim. Allah'a hamd olsun Şam cihadının başlamasıyla ve halamın İran'a gelin gitmesiyle basiretim açıldı. Bu yüzden @Pangea bacımızın meseleye böyle bakması normal. Çünkü, İran takiyye ve örgütlenme gibi meseleleri çok iyi yapıyor. Türkiye'de bile desteklediği maddi/manevi mezhepler, partiler ve medya kuruluşları var. Yani İran, arkasında hançer, önünde çiçekle (takiyye yaparak) bir Müslümana görmek istediği görüntüyü gösteriyor. Bu konuda Musa Hocanın iki oturumluk sohbeti var. Dinlemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende Ahmedinejad döneminde İran'ı isminden dolayı İslam Devleti, Ahmedinejad'ı İslam lideri, İran askerlerini ise Mücahid zanneden birisiydim. Allah'a hamd olsun Şam cihadının başlamasıyla ve halamın İran'a gelin gitmesiyle basiretim açıldı. Bu yüzden @Pangea bacımızın meseleye böyle bakması normal. Çünkü, İran takiyye ve örgütlenme gibi meseleleri çok iyi yapıyor. Türkiye'de bile desteklediği maddi/manevi mezhepler, partiler ve medya kuruluşları var. Yani İran, arkasında hançer, önünde çiçekle (takiyye yaparak) bir Müslümana görmek istediği görüntüyü gösteriyor. Bu konuda Musa Hocanın iki oturumluk sohbeti var. Dinlemenizi tavsiye ederim.

Ben sadece müslüman etiketi meselesindeyim. Biz veya onlar veya şunlar bunlar bir şekilde daha dindar daha üstün en doğru yolda olanlar olarak kendimize müslüman etiketi yetmezmiş gibi farklı etiketler takıyoruz halbuki imanın şartları islamın şartları belli ve sonuçta hepimiz müslümanız. Kafa karışıklığı olmasın diye şiilerin dayandığı delilleri saymam ama İran’ın devlet politikaları gereği tüm şiiliğin tekfir edilmesini de kabul etmem. Biz bir yola düştük ilerliyoruz Allahın izniyle. Allah içimizi biliyor sonuç olarak ahiretimiz buna bağlı olarak şekillenecektir.