Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hamd Ederken Yetersizlik Hissediyorum, Bana Kapsamlı Bir Dua Tavsiye Edebilir misiniz?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

İlmi açıdan zayıf, Allah'ın koyduğu ölçüye göre yaşamaya çalışan bir insanım. Hamd ettikçe rahatlıyorum ama artık zihnimdeki kelimelerin Allah'a hakkıyla hamd etmeye yetersiz olduğunu hissediyorum. Ne dersem diyeyim yeterince hamd edememiş hissi geliyor ve sonra kendimi yetersiz hissediyorum. Bana kısa veya orta uzunlukta, yürürken, çalışırken, uykuya dalmak üzereyken, birşeyler yerken vs. tekrar edebileceğim ve gerçekten adam akıllı hamd ettiğimi hissettirecek, Allah'ın hakimiyetini dolu dolu hissettirecek bir şeyler güçlü kelimeler söyleyebilir misiniz?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aleykum selam, Rabbim dosdoğru yolu üzere ayaklarını sabit kılsın ve sana biçilen ömür süresince bu güzel hali korumak nasip etsin kardeşim.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir sabah, hanımı Cüveyriye henüz namaz kıldığı yerde bulunuyorken yanından dışarı çıktı. Sonra kuşluk vakti olunca geriye döndü ki, hanımı hala namaz kıldığı yerde bıraktığı gibi oturuyordu.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona şöyle buyurdu:

“Vallahi ben senden sonra şu dört kelimeyi üç kere söyledim ki, eğer bu kelimeler senin güne başladığından beri söylediklerinle tartılsaydı benim söylediklerim, senin söylediklerini tartardı.”

Onlar şunlardır:

سُبْحاَنَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ عَدَدَ خَلْقِهِ، وَرِضَا نَفْسِهِ، وَزِنَةَ عَرْشِهِ، وَمِدَادَ كَلِماَتِهِ

−“Allah’ı hamdiyle yarattıklarının sayısı, nefsinin zatının rızası, Arş’ının ağırlığı ve kelimelerinin çokluğu kadar tesbih ederim.”

Müslim 2726/79

https://www.islam-tr.org/konu/cuveyriye-binti-haris-r-a.18443/

Ayrıca bir kardeşim burdan iletmem için özelden bunu göndermiş, Allah kendisinden radı olsun.

اللّهُـمَّ ما أَصْبَـَحَ بي مِـنْ نِعْـمَةٍ أَو بِأَحَـدٍ مِـنْ خَلْـقِك ، فَمِـنْكَ وَحْـدَكَ لا شريكَ لَـك ، فَلَـكَ الْحَمْـدُ وَلَـكَ الشُّكْـر

Allah'ım! Benim veya kullarından birisinin yanında sabaha çıkan her nimet, yalnızca Sendendir. Senin ortağın yoktur. Hamd, yalnızca Sanadır. Şükür de Sanadır.”

Kim bunu sabahladığı zaman söylerse, gününün şükrünü eda etmiştir. Kim de bunu akşamladığı zaman söylerse, gecesinin şükrünü eda etmiştir.”

Ebu Dâvud (4/318), Nesâi, Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle (h.7), İbn-i es-Sünnî (h.41), İbn-i Hibbân, Mevârid (h.2361).Abdulaziz b. Baz, isnadın hasen mertebesinde olduğunu söyler; Bkz. Tuhfetu’l Ahyar (s.24).

Üst Ana Sayfa Alt