Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hanımlara İltifatın Ölçüsü ?

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akhiler bir erkeyin veya da bir hanımın eşine yapmış olduğu iltifatların bir ölçüsü varmıdır....söylenen sözler normalde lafız olarak sakat olduğu halde bu gibi durumlarda kasıt lafızda geçen olmadığı için sözü (şirk sözü olmaktan) meşrulaşırmı ? biraz örneklendirerek anlarısam dah net olacak sanırım; örn: canım, hayatım, bitanem, hayatımın anlamı, herşeyim, v.s çoğaltda çoğalt....yorumlar benim için değerlidir ancak kuran ve sünnetten deliller de önemlidir...bu hususta tevillerde önemli benim için çünkü kasıt söylenen şey değil...bir alimin sözü; eğer mecaz diye birşey olmasaydı, yani kasıt lafızdaki olsaydı insanlar helak olurdu. örn. yaratıcı olmak. kelimesi kasıt lafız olsa söyleyen kafir olurdu......Allah razı lsun

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
"Mü’minlerin iman bakımından en mükemmel olanları ahlâkı en güzel olanlarıdır. Sizin hayırlınız kadınlarına/eşlerine en hayırlı olanlarıdır." (İbn Hıbbân, Nikah, IX, 483. No: 4176. Tirmizî, Rada, 11.III, 466. No: 1162. Buhârî, Edeb, 112. Ahmed, II, 250)

Bu konuda Allah Rasulu sav bize en güzel örnektir. Hadis külliyatlarında nikah bab'larını okursanız bu konuyla alakalı hayli çok hadis okursunuz. Bunlardan en çok hoşuma giden durumlardan biri, Aişe annemizle peygamberimiz arasındaki sevginin kördüğüm gibi olmasıdır.

İncelik ve nezaket kişiden kişiye göre değişir, kimisi eşine karşı çok merhametlidir, kimisi de odun'dur : ))...

Aslolan sevgide aşırıya kaçıp sevgide şirke girmemektir.

Sevgi sözlerinin söylenmesinde herhangibi beis yok aksine olması gereken, hatta kesinlikle olması gereken durumların en başında eşlerin birbirine sevgi ve saygılı olması gerekir.

Kadın olsun erkek olsun bizlere düşen eşimize güzel söz söylerken şirk'e girmemektir.

Bunlardan birkaç tane örnek vereyim, günümüzde çok kullanılan şirk sözlerden..

Saçının teline cenneti değişmem.

Sensiz cennet olmaz olsun..

Devamını çoğaltmak zor değil zira küfür medyası bunları insanların ağzına sakız gibi sunmaktadır. Bu kelimelere çok dikkat etmek gerek zira insan bilerek ya da bilmeyerek, geceden gündüze, gündüzden geceye dininden çıkması an meselesi.

Eşlerin birbirine, canım, sevdiğim,bitanem gibi sözlerin denmesinde herhangibi problem yoktur.

Konu çok geniş ben en iyisi susayım...

Rabbim sevdiklerimizle beraber SONSUZLUGA DEK birliktelik versin. Elhamdulillah.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah subhanehu we teala razı olsun kardeşim....bir soru daha soracağım...akhi konu olarak açmak istemedim....geçenlerde böyle bir soru daha taşımıştım....askerliği problem yapıyorlar kızı vermiyorlar ne yapmak gerekir....tabi daha elimizden gelebilecek herşeyi yapmış değiliz...ama çarşambanın sesi perşembeden gelir derler ya o hesap...4forevı özellikse senden de bu konuda bi açıklama belkio-yorum....ruhum çok daraldı....imanımla bu sıkıntıyı bastırmaya çalışıyorum...Ala nefismidir nedir bilmiyorum çok daraldım

Üst Ana Sayfa Alt