Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hasan El Benna'ya göre Müslüman Halkları kurtarıcı 10 husus:

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hasan El Benna'ya göre kurtarıcı 10 husus:

1. Birlik
    [*]Özgürlük
    [*]Zekatın düzenlenmesi
    [*]Ulusal girişimlerin desteklenmesi
    [*]Kendimize saygılı olmak
    [*]İslami kanunların uygulanması
    [*]İmanın sağlamlaştırlıması
    [*]İslami hadlerin uygulanması
    [*]Ahlaki faziletlerin güçlendirilmesi
    [*]Muhammedi sirete uymak.

F Çevrimdışı

faraklit583

Üye
İslam-TR Üyesi
1.Birlik.
Bu ŞU AN imkansız.Değilse nasıl birlik olalım.1 milyar müslüman nasıl birlik olacak.Suriye konusunda bile birlik olamıyoruz.Bırakın diğer fırkaları selefiler bile bir değil.
Mesela sen Suriye konusunda anladığım kadarı ile destek veriyorsun ama HAMAS destek vermiyor hatta irandan silah alıyor.Gazzedeki tüm kazanımlarının İran'ın desteğinden kaynaklandığını söylüyor.Gerçekten seninle samimi konuşmak istiyorum.Ben bazı şeyleri anlayamıyorum.Düşüncen ne olursa olsun bana kendini anlatırmısın.Çünkü şimdi zihnim allak bullak.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Birçok konuda tevhid ehli kardeşlerimiz ortak fikirdedirler.

Abdunnasır ihvanın bütün üyelerini içeriye attığında mısır ordusunu filistindeki hamas mücahidlerini öldürmek üzere göndermiştir.Bugün hamas ihvan'ın kontrolünde kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedir.

Şunu unutuyoruz.İhvan 20 küsür yıldır siyasi olarak mücadele verirken kötü değildi yanlış değildi de iktidarı ele geçirince mi kötü oldu ?

Zaten hasan el-benna'nın hareket metodu ve ahmet yasin'in hareket metodu bu idi.Ahmet yasin kendi döneminde uygun zemin oluşmadığı için hükümet kurulamadı.

Bazı aklı kıt(!)'lar mısırda olan her hareketi ihvana ve mursi'ye bağlıyorlar.Ama kafalar kalın olunca basmıyor.Daha bir web sitesini yönetemeyen adamlar ülke yöneten birini çok çabuk eleştirebiliyor.

F Çevrimdışı

faraklit583

Üye
İslam-TR Üyesi
Hamas-İran ilişkileri üst seviyede.
İran-Suriye ilişkileride en üst seviyede.
Sen ve Suriye muhalafetinin de arası iyi

Hamas=İran=Suriye peki sen bu deklemin neresindensin.Eğer HAMAS'ı seviyorsan İran'ın velayeti aldındasındır.Peki böyleyse sen nasıl muhaliflerin destekleyicisi olabiliyorsun ahi.
Ben bunu anlamıyorum. Allah hayrını versin.Gerçekten bana bunlar karmaşık geliyor.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Birçok konuda tevhid ehli kardeşlerimiz ortak fikirdedirler.

Abdunnasır ihvanın bütün üyelerini içeriye attığında mısır ordusunu filistindeki hamas mücahidlerini öldürmek üzere göndermiştir.Bugün hamas ihvan'ın kontrolünde kurulmuş ve faaliyetlerine devam etmektedir.

Şunu unutuyoruz.İhvan 20 küsür yıldır siyasi olarak mücadele verirken kötü değildi yanlış değildi de iktidarı ele geçirince mi kötü oldu ?

Zaten hasan el-benna'nın hareket metodu ve ahmet yasin'in hareket metodu bu idi.Ahmet yasin kendi döneminde uygun zemin oluşmadığı için hükümet kurulamadı.

Bazı aklı kıt(!)'lar mısırda olan her hareketi ihvana ve mursi'ye bağlıyorlar.Ama kafalar kalın olunca basmıyor.Daha bir web sitesini yönetemeyen adamlar ülke yöneten birini çok çabuk eleştirebiliyor.

Resulullah'ın metodundan başkası batıldır...resulullah'ın metodu neydi peki?

"Ne Hasan el benna, Ne Abdulkadir Udeh, ne seyyid Kutub gibi alimler demokratik yoldan İslamın hakim kılınması gibi bir menheci benimsememişlerdir, hem de benimseyen kişi ve menhecleri de benimsememişlerdir. Bunların cahiliyye işi olduklarını zikretmişlerdir. seyyid Kutub şehadetinden sonraki dönemde İhvan-ı muslim, yoldaki işaretlerde, ve fethi yeken'in davet yolunda dökülenler de geçtiği üzere bir müddet başarı gelmeyince aceleci ve başarıyı zafer addedenlerce yöntemden sapmalar görülerek tevhidi yöntemden uzaklaşarak kısa sürede başa gelme yollarına girerler ki bu yol batıldır. bugün ihvanın, hamasın durumu ve yolu da budur.
Mevdudi de bu yolla Pakistanda devam etmiş fakat Pakistandaki sistemin tr'deki demokratik düzenlerdeki gibi aşırı şirk ve küfür söz ve davranışlar olduğunu düşünmüyorum. Aslen bu durum Mısır da da böyledir. her ne kadar böyle olsa da yöntem demokrasidir ve menhec islam dışıdır.
Amel olarak küfür olsa da, buradan işin ve kişilerin detayını teferruatıyla bilemeden kendilerini tekfir etmeyi sakıncalı buluyorum. Fakat yöntem olarak kendilerinden beriyiz."alıntı

tekfir edenler de haklı delilleri var etmeyenler de zanla tekfir etmek istemiyor yakin bir delil gerekiyor

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Hamas-İran ilişkileri üst seviyede.
İran-Suriye ilişkileride en üst seviyede.
Sen ve Suriye muhalafetinin de arası iyi

Hamas=İran=Suriye peki sen bu deklemin neresindensin.Eğer HAMAS'ı seviyorsan İran'ın velayeti aldındasındır.Peki böyleyse sen nasıl muhaliflerin destekleyicisi olabiliyorsun ahi.
Ben bunu anlamıyorum. Allah hayrını versin.Gerçekten bana bunlar karmaşık geliyor.

En son gazze savaşında israil gerçekten hezimete uğradı ve bu hezimete uğratmada bütün silahları ve füzeleri iran verdi.Ben zerre miktarı iranı sevmedim.Ne dün ne de bugün.Nureddin Şirin levent konsolosluk eylemlerinde her zaman hizbullah ve nasrallah bayrakları dağıtırdı.Ben yılalr evvelinden iran'ın sadece çıakrı için filistini ve hamas'ı kullandığının farkındayım.Ama gazze öyle bir abluka altında ki içeriye yemek bile sokamazken iran silah verdiği için mecburen iyi olmak zorundan onlara karşı.

Fakat meş'al şam'da esad'a tavrını ortaya koymuştur ve müslümanların tarafında yer almıştır.Suriye'de kıyam başladığında her ne kadar eleştirilse bile ilk organize mücadeleyi başltan ihvan'dır.Selefi kardeşler daha son 8-9 aydır başladılar mücadeleye.

Biz de biliyoruz kimse dört dörtlük değildir.Ama az da olsa iş yapanları eleştirmek yerien tamamen yerinde oturanları eleştirmek gerekir.Yanlarında değiliz bari önlerinde set olmayalım.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
iran hiçbir şekilde sünni müslümanlar nezdinde yer bulamıyordu.Ama gazze ve filistini kullanarak kendine sempati kazandırmaya çalışıyor.Bunu kısmende olsa başardı zaten.Ama biz biliyoruz ki iran tarihi boyunca kafirleri karşısına almamıştır.Boş boş bağırması dışında.Tabi bunu da sırf görüntü olsun diye yapıyor.

F Çevrimdışı

faraklit583

Üye
İslam-TR Üyesi
En son gazze savaşında israil gerçekten hezimete uğradı ve bu hezimete uğratmada bütün silahları ve füzeleri iran verdi.Ben zerre miktarı iranı sevmedim.Ne dün ne de bugün.Nureddin Şirin levent konsolosluk eylemlerinde her zaman hizbullah ve nasrallah bayrakları dağıtırdı.Ben yılalr evvelinden iran'ın sadece çıakrı için filistini ve hamas'ı kullandığının farkındayım.Ama gazze öyle bir abluka altında ki içeriye yemek bile sokamazken iran silah verdiği için mecburen iyi olmak zorundan onlara karşı.

Biz de biliyoruz kimse dört dörtlük değildir.Ama az da olsa iş yapanları eleştirmek yerien tamamen yerinde oturanları eleştirmek gerekir.Yanlarında değiliz bari önlerinde set olmayalım.

Peki siz şimdi İranı eleştirirken belli şeylerle itham ederken çelişkiye düşmüyormusunuz.

F Çevrimdışı

faraklit583

Üye
İslam-TR Üyesi
İran hem yardı etti diyorsunuz hem de elde kanıt olmadan çıkarı için yapıyor diyorsunuz hem de bir şeyler yapanı eleştirmeyin diyorsunuz.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kanıt yok demek yalnış olur.İrancılar bile çıakr için yaptıklarını zaman zaman kabul ederler.

eleştirmeyelim derken iranı değil,hatası olsa bile bizden olanları aleni eleştirmeyelim diyorum.ihvan,nusret,kaide,hamas gibi hareketleri

F Çevrimdışı

faraklit583

Üye
İslam-TR Üyesi
kanıt yok demek yalnış olur.İrancılar bile çıakr için yaptıklarını zaman zaman kabul ederler.

eleştirmeyelim derken iranı değil,hatası olsa bile bizden olanları aleni eleştirmeyelim diyorum.ihvan,nusret,kaide,hamas gibi hareketleri

Bizimkilerin hatırına adaletsizlik yapmamalıyız.Bu da bir anlamda milliyetçiliktir.Bu güzel bir mantık değil.Yanlış yanlıştır.Doğru doğrudur.Hak ve batıl davranış kimde olursa olsun sınıflandırma değişmez.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
[MENTION=9183]HAMAS[/MENTION]
Bu saydığınız tüm gruplar da eleştrilebilir fakat eğer bu itikada dayalı değilse dillendirilmemesi fitne çıkmaması açısından iyidir el kaide ve nusretin
hamas ve ihvan hareketi ile kıyaslanması düşünülemez biri demokrasi ile savaşırken diğeri demokrasinin içinde ihvan, hamas el kaideyi desteklemez küresel cihadı destekleyemez onu bağlayan demokratik yasalar ve ittifaklar vardır!

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Bu saydığınız tüm gruplar da eleştrilebilir fakat eğer bu itikada dayalı değilse dillendirilmemesi fitne çıkmaması açısından iyidir el kaide ve nusretin
hamas ve ihvan hareketi ile kıyaslanması düşünülemez biri demokrasi ile savaşırken diğeri demokrasinin içinde ihvan, hamas el kaideyi desteklemez küresel cihadı destekleyemez onu bağlayan demokratik yasalar ve ittifaklar vardır!

herkes herşeyi bilemez.Bende ihvan'dan bir çok kişiyi tanımama rağmen herşeyi bilemem.İhvan'a mısır cephesinden bakarsan başka görürsün,hamas tarfından bakarsan başka görürsün,kassam tarafından bakarsan başka görürsün,ama aynı ihvana Hatay'dan bakarsan başka görürsün :)

Üst Ana Sayfa Alt