Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hastayken Oruç Tutmanın Hükmü?

S Çevrimdışı

süleyman yılmaz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm, Yaşım 16 Normalde Her Sene Ramazan Ayında Oruç Tutardım Ama Geçen Yıldan Beri Damar Hastalığım Var Ve Bol Bol Su İçmem Gerekiyor. Ve Son 1.5 Yıldır Günde Mutlaka 2.5 - 3 Litre Su İçiyorum. Son Zamanlarda Susadığımda da Nefes Almakta Zorlanıyorum (Burnumda Et Var Ondanda Kaynaklanıyor.)

Ve Ayriyetten Bende Vücutta Kurt(Solucan) Var. Yemek Yedikten 2-3 Saat Sonra Acıkmaya Başlıyorum.
Bu Arada Zayıfım, 45 Kiloyum.

Şimdi Ben Oruç Tutmazsam Günah Olur mu ?

Lütfen Yazdıklarımın Hepsini Okuyarak Cevap Verin Allah Razı Olsun Sizlerden.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim, Rabbim şifa versin inşeAllah;

Doktorunuzun İslami hassasiyete sahib değil veya bilmiyorsanız, çevrenizde sorarak başka doktorlara da hastalığınızı ve tedavi usulûnu, oruc tutmanız durumundaki sağlığınıza olan etkisini sorunuz. Eğer iftar ve sahur arası size yeterli gelmeyeceksekse hatta hayatınızı tehlikeye atma durumu söz konusu ise oruc tutmanız haram olur.

Kardeşim, doktorunuz İslami hassasiyetlere sahib, orucun hukmunu ve kıymetini bilib iman eden bir doktor olub, içmeniz gereken suyu ve almanız gereken ilaçları iftarla sahur arası almanızın yeterli olmayacağını ve sağlığınızı tehlikeye atacağınızı söylüyor ise bu durumda oruç tutmamanız, karşılığında fidye ödemeniz gerekmektedir.

Üst Ana Sayfa Alt