Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hem Türkiye'yi,hemde Resmî Ideolojiyi Birlikte Yaşatmak Mümkün Değildir!!

MeNaR Çevrimdışı

MeNaR

Üye
İslam-TR Üyesi
ARTIK çok açık konuşmak ve yazmak gerek. Hem Türkiye'yi, hem de resmî ideolojiyi, ikisini birden kurtarmak mümkün değildir... Türkiye'yi kurtarmak istiyorsak, resmî ideolojiyi feda etmek zorundayız. Daha doğrusu: "Feda etmek zorundalar".

Türkiye nedir? Şu üç şeydir:

Türkiye denilen ülke.

Türkiye'nin halkı.

Türkiye'nin devleti.

Şu anda Türkiyelilerin en büyük çıkmazı şudur: Güçlü birileri resmî ideoloji ile devleti, resmî ideoloji ile Türkiye'yi özdeş hale getirmiştir. Anca beraber, kanca beraber, batarsa birlikte batsınlar zihniyeti.

Resmî ideoloji Türkiye'nin ülkesine, halkına, devletine çok ağır bir yüktür. Bu halk, bu ülke, bu devlet bu yükü daha fazla taşıyamaz, kaldıramaz.

Bundan yıllarca önce Teziç'in müdürlüğü zamanında Galatasaray lisesinde yapılan bir açık oturuma konuşmacı olarak katılmıştım. Orada "Resmî ideoloji özelleştirilmelidir" demiştim. Bu teklifime kızanlar olmuştu, şaşanlar olmuştu. Evet, yine teklif ediyorum: Resmî ideoloji özelleştirilmelidir.

İnanan inansın, tutan tutsun, lakin halka baskı yapılmasın.

Eğitim sistemi resmî ideoloji baskısı altında olmasın.

Hukuk resmî ideoloji baskısı altında olmasın.

Siyaset resmî ideoloji baskısı altında olmasın.

Resmî ideoloji yüzünden din ve fikir hürriyeti ayaklar altına alınmasın.

Devlet, resmî ideolojiye inanmayan vatandaşlara (onlar çoğunluktadır) baskı ve eziyet yapmasın.

Madem demokrasi var, resmî ideolojiye inananlar, kendi partilerini kursunlar, seçimi kazanıp iktidar olurlarsa ülkeyi ve devleti (insan haklarına, hukuka ve demokrasiye aykırı olmamak şartıyla) bu ideolojiye göre idare etsinler.

Yüz kere yazdım, 101'inci defa tekrar edeyim: Artık dünyanın hiçbir medenî, ileri, hür, demokrat ülkesinde resmî ideoloji diye bir heyûla yoktur.

Bizdeki resmî ideoloji nelere aykırıdır?

1. Demokrasi deyip duruyorlar, ona aykırıdır.

2. Hukuk diyorlar, ona aykırıdır.

3. İnsan haklarına aykırıdır.

4. Millî kimliğimize aykırıdır.

5. Toplumsal barışa ve uzlaşmaya aykırıdır.

6. Türkiye'nin menfaatlerine aykırıdır.

7. Sağduyuya, irfana, hikmete (bilgelik) aykırıdır.

8. Adalete ve insafa aykırıdır.

9. Eşitlik prensibine aykırıdır.

Bizdeki resmî ideoloji ne evrensel, ne de millî bir değerdir.

Almanya'da Nazizim var mı?

İtalya'da Faşizm var mı?

İspanya'da Frankizm var mı?

Portekiz'de Salazarizm var mı?

İngiltere'de Kromvelizm var mı?

Fransa'da Vichy rejiminin ideolojisi yürürlükte mi?

Rusya'da Marksizm-Leninizm var mı?

Arnavutluk'ta Enver Hoca ideolojisi hüküm sürüyor mu?

Kamboçya'da Pol-Potizm var mı?

Mısır'da Nasirizm duruyor mu?

Hepsi tarihe karışmış...

Dünya'da resmi ideolojisi olan kaç devlet kalmış? Küba var, Kuzey Kore var; iki Kore'yi karşılaştırın, resmî ideolojinin bir ülke, bir halk, bir devlet için ne ağır bir yük ve ayak bağı olduğunu anlarsınız.

Şimdi biri kalkıp, Nazizm Almanya'yı ne çok ilerletmiş ve güçlendirmişti dese cevabımız hazırdır: Sonunda ne oldu?

Evet, Türkiye'yi yaşatmak, ayakta tutmak, birliğini korumak, ilerletmek, yüceltmek, güçlendirmek istiyorsak, onu ideolojik yüklerden arındırmak zorundayız.

Bu istek hürriyete aykırı değildir.

İsteyen inansın, isteyen ideolojik partisini kursun.

Bizdeki resmi ideoloji, yakın tarihimizin hiçbir devrinde halkın çoğunluğu tarafından benimsenmemiştir. Kursunlar partilerini ve alsınlar boylarının ölçüsünü. Yüzde bir oy alabilirler mi? Hiç sanmam.

Bugün Almanya'da Hitler ve Nazizim propagandası yapmak mümkün müdür?

Dünyadaki ideolojik devletlerden biri İsrail'dir. Irk ve Siyonizm ideolojisi üzerine kuruludur.

Bir kısım Sabataycı vatandaşlarımız ve Sabataycı olmayıp da "Benzetilenler" artık bu resmî ideoloji baskı ve tabularına bir son versinler.

Türkiye'deki azınlık baskı ve terörü son bulsun.

Adalet, hikmet, millî kimlik, insan hakları ayaklar altına alınmasın.

Çoğunluğun din, inanç, fikir, görüş hak ve hürriyetleri çiğnenmesin.

Biz, çoğunluktaki Müslümanlar, herkese baskı yapıp, siz de iman edeceksiniz, siz de Müslüman olacaksınız diye diretiyor muyuz, bu konuda zulüm yapıyor muyuz? Resmî ideoloji taraftarları da bize böyle şeyler yapmasınlar.

Eğitim, hukuk, sosyal hayat resmî ideolojiye göre değil, millî kimliğe ve kültüre göre tanzim edilsin.

Ben bu yazıyı 28 Şubat günlerinde yazabilir miydim?

Yakamızı bıraksınlar, kendi vatanımızda hür Türkiyeliler olarak yaşayalım. İnanç, görüş ve düşüncelerimizden dolayı zulme uğramayalım, hapse atılmayalım, sürünmeyelim.

Bu resmî ideoloji Türkiye'yi batırdığı kadar batırdı, gerilettiği kadar geriletti, yük olduğu kadar yük oldu. Artık yeter.

Resmî ideolojisiz bir Türkiye istiyoruz.

Korkusuz ve baskısız yaşamak istiyoruz.

İdeoloji değil, insan hakları istiyoruz.

Mehmet Şevket EYGİ

Üst Ana Sayfa Alt