Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Herhangi Bir Meselede Dört Mezhebden Hangisinin Delili Sağlamsa Ona Uyduğumu Söylediğimde Neden İlla Bir Mezhebe Uymamı Söylüyor İnsanlar?

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm abilerim.Bazı insanlar anlamamkta ısrar ediyor.Örneğin hangi mezheptensin diyor ben 4 üne uyuyorum diyorum bir mezhebin olmak zorunda diyor.Ben diyorum hangisinin delili daha sağlamsa ona uyuyorum diyorum.Anlamıyor.Örneğin yatsı namazı konusunda peygamber efendimiz s.a.v efendimizin ilk 4 rekat sünnet kılmadığını söyledğimde bunun bir delili olmadığını belirttiğimde ben ailemden böyle gördüm diyor.Bu nasıl bir anlayıştır arkadaşlar.Anlayamıyorum.İnsanlar bu kadar mı kapalı.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ahi sanırım delil var ama zayıf sonrasında düştüğün duruma sanırım buranın çoğu düşüyordur anlamammakta ve yanlız kalmakta yanlız değilsin:kafaçakma

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
aleykum selam bence insanlara kizacaginiza baskalarindan duydugunuz taklit mezhebi gercekten, arastirin.

Sloganik bir söylemdir, hangisi dogru ise ben onu aliyorum, diyorlar ya sen kimsin o dogruyu nasil ölcüyorsun, durum cogu zaman gercekten öyle...

Bazi insanlarin fikirsel dayatmasi ayri bir mezhep haline gelmekde bu da diger 4 mezhep taasubundan pek farki olmadigini göstermekte.

Kardes su konuyu oku,

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam bence insanlara kizacaginiza baskalarindan duydugunuz taklit mezhebi gercekten, arastirin.

Sloganik bir söylemdir, hangisi dogru ise ben onu aliyorum, diyorlar ya sen kimsin o dogruyu nasil ölcüyorsun, durum cogu zaman gercekten öyle...

Bazi insanlarin fikirsel dayatmasi ayri bir mezhep haline gelmekde bu da diger 4 mezhep taasubundan pek farki olmadigini göstermekte.

Kardes su konuyu oku,

Tamam da abi benim söylediğimde ne yanlış var.Ben taassubçuluk yapmıyorum ve öyle her şeye yanlış veya doğru demiyorum.İslam tr gibi sitelerden araştırdıktan , ders aldığım kişilere sorduktan , hadis vb şeylere baktıktan sonra bir şeyler yapmaya çalışıyorum.Ama diğerleri gibi ailemden çevremden ne gördüysem o doğrudur havasında değilim ki.Bir şeyi hiç bir şey araştırmadan körü körüne o yanlıştır veya doğrudur demiyorum ki.Peygamberimiz o şeyi yapmış mı yapmamış mı ona bakıyorum.Ayrıca o konuyu okudum.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kardes bu ve buna benzer söylemleri seneler öncesinde gördük.

Kisi abdestsiz kurana dokunmazken, cevrede edinilen bilgilerden kurana abdestsizde dokunabilecegini ögrenir ve 10 okumanin 9 unda abdest almayi terk eder ve bunu maharetmis gibi cevresine dikte eder. Sadece nasihat etmek istedim.

Abdestli kuran okuyan birine birakin bunu anlatmayin, selefimiz ayni zamanda abdesti devamli alirmis, olayi görme anlayisi farklidir, kimi mütevaziligi örnek alir kimisi bedevilerin biseyler yapmasini, bedevileri örnek alip anlatmayalim..Allah rasulu savi anlatalim ( bu örnek geneldir, size karsi degil)

Konuyu tekrar oku istersen, cevrendekilere ne verirsen ver mütevaziliginden ödün verme ve ben hangisi dogru ise onu yapiyorum deme cünkü bu da ayri bir sorun, bu da malesef artik yanlis anlasilmakta, nasilki ülkede selefi ismi kirletildiyse bunu derseniz direk antipati olacak ve karsinizdakine pek faydali olamayacaksiniz bunun yerine direk konudaki hadisleri metinlerini ve gecdigi yeri ezberlerseniz sizin yarariniza olur.

Aksi halde su sünnette ve su sünnette yok derler, biri cikar bak der ben suna göre yapiyorum delili de bu derse o zaman hepten kendinize olan inanci kaybedebilirsiniz.

Zamaninda telefilerin sünnet konusunda isabet edemedigi ve insanlara dikte ettigi (namaz abdest) konular meshurdur.

Ondan agir ve vakarli olmani tavsiye ederim.

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum salam.evet kardesim malesef oyle.hemen hemen her gun yasadigimiz olaylardan bir tanesi bu.
onlar kor taklit yapiyorlar.sana ancak sabri ve cok okumayi tavsiye ede bilirim.mesela ibn hazm in taklit risalesini okuyup (inat edenler haric )bu tur konusanlara cevap vere bildim,Allaha hemd olsun.
Allah yardimcin olsun

Üst Ana Sayfa Alt