Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hesap Günü Gelmeden Önce Infak Edin

İSTİŞHAD Çevrimdışı

İSTİŞHAD

الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك
Admin
HESAP GÜNÜ GELMEDEN ÖNCE İNFAK EDİN

İslam, hesap günü gelmezden önce infak etmeye teşfik ediyor. Rabimiz kerim kitabında şöyle buyuruyor :

“ Ey insanlar ! Ne alış verişin ne dostluğun ve nede şefatin olmadığı o hesap günü gelmezden önce size verilen rızıktan Allah için harcayın… “

BAKARA 254

“ İman eden kullarıma söyle de, içinde ne fidyenin ve nede dostluğun artık geçerli olmadığı o gün gelmeden önce namazı kılsınlar ve bizim kendilerine rızık olarak verdiklerimizden de gizli ve açık infak etsinler. “

İBRAHİM 31

“ İçinizden herhangi birine ölüm gelmezden ve “ Rabbim ! Beni yakın bir süreye kadar erteleseydin de, sadaka verip iyi kimselerden olsaydım “ demeden önce size verdiğimiz rızıktan Allah için harcayın. “

MÜNAFİKUN 10

“ Mallarını gece gündüz, gizli ve açık, Allah yolunda verenlerin mukafatı, Rableri yanındadır. Onlara korku yoktur ve onlar üzülme-yeceklerdir de. “

BAKARA 274

“ Unutmayın ki, verdiğiniz her hayır kendiniz içindir. Çünkü yalnız Allah’ın rızasını kazanmak için veriyoryorsunuz. Verdiğiniz her hayır size tastamam verilir ve hiç hakkınız yenmez. “

BAKARA 272

“ … Adiy ibn Hatim r.a dan. Dedi ki : Resulullah s.a.v şöyle buyurdu : Sizden her bir kişi ile kıyamet gününde Rabbi muhakkkakki konuşacak ve onunla kendisi arasında tercüman da bulunmayacaktır. Sonra o kişi sağ tarafına bakacak ve ancak taktim ettiği şeyi görecektir. Sonra sol yanına bakacak ve ancak taktim ettiği şeyi görecektir. Sonra yüzünün doğrultusuna bakacak ve kendisini ateş karşılayacaktır. Resulullah s.a.v tekrar buyurdu ki : Her kim ki yarım hurmayla dahi olsa, yüzünü cehennem ateşinden korumaya çalışsın. “

TİRMİZİ 4.C. 2592 – BUHARİ 3.C. 1343

“ … Ebu zerr r.a şöyle demiştir : ben medinenin Harre mevkiinde Peygamber s.a.v’in beraberinde yürüyordum. Uhud dağı bizim karşımıza çıkınca, Peygamber s.a.v : “ Ya Eba zerr “ diye seslendi. Ben Lebbeyke ya Rasulullah ! dedim. Rasulullah s.a.v : Benim yanımda şu uhud dağı kadar altın olup da ondan benim yanımda bir dinar altın bulunduğu halde üzerimden üç gün geçmesi beni sevindirmez. Ancak borç için hazırlamakta olduğum miktar altın müstesnadır. Beni sevindiren, ancak o kadar çok altını Allah’ın kulları arasında şöyle şöyle ve şöyle verip dağıtmamdır, buyurup sağına soluna ve arkasına eliyle verme işarati yaptı. Sonra yürüdü ve yine buyurdular ki : Malları çok olanlar kıyamet gününde sevapları az olanlardır, ancak sağına soluna ve arkasına şöyle, şöyle ve şöyle verip hayır yollarına harcayanlar müstesnadır. Bu cömert insanlar da ne kadar azdırlar. “

BUHARİ 14.C. 6381.

“ … Ebu Hureyre r.a’dan. Şöyle dedi Peygamber s.a.v’e bir kimse geldi ve : Ya rasulallah ! ecir ve sevap yönünden hangi sadaka daha büyüktür ? dedi. Rasulullah s.a.v : senin sıhatli olduğun, son derece cimri bulunduğun, fakirlikten korkar ve zenginliği de emel edinir bulunduğun halde verdiğin sadakadır. Sakın can boğaza ulaşıp bu malım fulan içindir şu malım fulan kimse içindir deyinceye ve bunlarda mirasçıların oluncaya kadar sadakanı geriye bırakma, buyurdu. “

BUHARİ 3.C. 1345.