Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hesapsız Cennete Girmek

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
<<< HesaPsiZ CenneTe GirmeK >>>

Abdullah Ibni Abbas radiyallahu anhuma’dan rivayet edildigine gore Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem soyle buyurdu:

“(Gecmis) ummetler bana gosterildi. Peygamber gordum, yaninda uc–bes kisilik kucuk bir grup vardi. Peygamber gordum, yaninda bir iki kisi bulunuyordu. Ve peygamber gordum, yaninda kimsecikler yoktu.

Bu arada onume buyuk bir kalabalik cikti. Kendi ummetim sandim. Bana ‘Bunlar Musa’nin ummetidir, sen ufka bak!’ dediler. Baktim; (cok) buyuk bir karalti. ‘Iste bunlar senin ummetindir. Iclerinden hesapsiz–azabsiz cennete girecek yetmis bin kisi vardir’ dediler.”

(Ibni Abbas diyor ki) Soz buraya gelince Peygamber aleyhisselam kalkip evine gitti. Oradaki sahabiler bu hesapsiz–azabsiz cennete girecek yetmis bin kisinin kimler olabilecegi hakkinda konusmaya basladilar:

Kimileri, “Bunlar peygamberin sohbetinde bulunanlar olmalidir” derken, kimileri, “Bunlar Islam geldikten sonra dogup, sirki tanimamis olanlardir” dediler. Daha baska bircok gorus ileri surenler oldu.
Onlar bu meseleyi tartisirken Peygamber aleyhisselam cikageldi.

– “Ne hakkinda konusuyorsunuz?” diye sordu.

– Hesapsiz–azabsiz cennete gireceklerin kim olduklari hakkinda konusuyoruz, dediler.
Bunun uzerine Nebi sallallahu aleyhi ve sellem:

– “ Onlar buyu yapmayan, yaptirmayan, ugursuzluga inanmayan ve Rablerine guvenenlerdir” buyurdu.

Ukkase Ibni Mihsan yerinden firladi ve:

– Beni de onlardan kilmasi icin Allah’a dua et (Ya Resulallah)! dedi.
Peygamber aleyhisselam da:

– “Sen onlardansin!” buyurdu. Sonra bir baska kisi daha kalkti ve:

– Beni de onlardan kilmasi icin dua buyur, dedi.
Peygamber aleyhisselam bu defa:

– “Firsati degerlendirmekte Ukkase senden once davrandi” buyurdu.

(Buhari ,Muslim)

KAYA Çevrimdışı

KAYA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
güncel

Üst Ana Sayfa Alt