Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hipnoz Seansı Caiz midir?

U Çevrimdışı

ummtalha

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum,
ben aldığım eğitimler sonucunda Sıgara/Alkol gibi Bağımlılıklar‘dan kurtulma gibi seanslar vermeyi planlıyorum. Caiz olup olmadığını merak ediyorum. Uyguladığım yöntem hipnoz yöntemi. Öncelikle Hipnozun dereceleri vardır, benim uygulamam en hafif derece de- yani Hipnoz kişiyi uyutmaz, bilinçsizleştirmez, kendini birisine kaptırmaz ; istemediği birşeyi yapma yetkisi yoktur. Aslında Hipnoz da yapılan telkinlere çok odaklanıldığı için ve bu telkinlere daha çok açık olduğu için etkili. Kişi andadır, çok kolay seansdan kendi de çıkabilir, filmlerde ki gibi değil ve dediğim gibi istemediği hiçbir şey yapılamaz ona. İstemediği bir şeyi de yaptıramaz. Seans sırası ona istemediği şeyleri sorup cevapları alamayız. Gizli veya özel şeyleri asla öğrene bilme durumu da yoktur. Eğitim aldığım Akademiye de caiz konusu merak edildiğini söylediğim de bana Hipnozun Sağlık örgütü tarafından tanınan tıbbi bir çalışma olduğuna dair yanıt verildi. Sizlerden de bilgi almak ona göre çevreme ve başkalarına uygulayıp, sıgara ve ya başka konularda yardımcı olmak istiyorum. Dediğim gibi Hipnoz da olan kişi iradesi dışında istemediği bir şeyi yapmaz ve söylemez. Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim, Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

Hipnotize (bilinç altı) yöntemi ile teşhis ve tedavi etme usulu İslam'da evveliyatı olmayan bir uygulamadır. Bundan dolayı da meşrûiyeti hakkında bir âlimden câizdir diye fetva bilmiyoruz. Bu sebeble bu yöntemde teşhis veya tedavi sürecindeki uygulama, söylem ve kişilerin hallerini tetkik edilmesi gerekir. Hastayla başbaşa kalınmıyor, gaybı ve küfri/şirki ifadeler zikredilmiyor, kişinin özel ve mahrem halleri, işlediği günahlar, bilgileri sorgulanmadan kişinin sadece psikolojik tedavisi umuluyor ise meşrûiyeti gündeme gelebilir. Aksi taktirde sakınmak gerekir.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Barış Muslu diye bir adam var onun yontemlerine benziyor.

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cakra açma işlemleri falan varsa o iş riskli başka şeylere de kapı açılıyor

Üst Ana Sayfa Alt