Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hisnu'l-Muslim - Müslümanın Sığınağı Dua ve Zikirler

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1- Uykudan Uyaninca Okunacak Dualar

اَلْحَمْدُ للهِ الَّذِي أَحْيَانَا بَعْدَ مَا أَمَاتَنَا وَ إِلَيْهِ النُّشُورُ

"Hamd/Ovgu bizi oldurdukten sonra yeniden dirilten Allah icindir. Donus O'nadir."

Buhari, Fethu'l Bari (11/113); Muslim (4/2083)

-----------------------------------------------------------------------------------------

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، وَ هُوَ
عَلَىكُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ سُبْحَانَ اللهِ، وَالْحَمْدُ ِللهِ، وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ،
وَاللهُ أَكْبَرُ، وَلاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ، رَبِّ اغْفِرْ ليِ

Allah'tan baska ilah yoktur. O tektir ce ortagi yoktur. Mulk O'nundur ve hamd O'nadir. O her seye gucu yetendir. Allah'i tum noksanliklardan tenzih ederim. Hamd Allah'adir. Allah'^tan baska ilah yoktur. Ve Allah en buyuktur. Guc ve kuvvet ancak yuce ve buyuk olan Allah iledir. Rabbim! Beni bagisla!

Kim boyle derse bagislanir, dua ederse duasi kabul edilir. Eger kalkar ve abdest alir, sonra namaz kilarsa namazi kabul edilir. Buhari, Fethu'l-Bari (3/39) ve digerleri. Lafizlar Ibni Mace. Sahihu Ibni Mace (2/335)

-----------------------------------------------------------------------------------------

اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِي عَافَانِي فيِ جَسَدِي، وَرَدَّ عَلَيَّ رُوحِي، وَأَذِنَ ليِ بِذِكْرِه

Hamd/Ovgu vucuduma afiyet veren, ruhumu bana geri donduren ve bana kendisini zikretme firsati veren Allah icindir.

Tirmizi (5/473), Bkz. Sahihu't-Tirmizi (3/144)

إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ وَاخْتِلافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لآيَاتٍ لأُولِي الأَلْبَابِ (190) الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِيَاماً وَقُعُوداً وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَوَاتِ وَالأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (191) رَبَّنَا إِنَّكَ مَنْ تُدْخِلْ النَّارَ فَقَدْ أَخْزَيْتَهُ وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنْصَارٍ (192) رَبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِياً يُنَادِي لِلإِيمَانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّكُمْ فَآمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَكَفِّرْ عَنَّا سَيِّئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الأَبْرَارِ (193) رَبَّنَا وَآتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلَى رُسُلِكَ وَلا تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّكَ لا تُخْلِفُ الْمِيعَادَ (194) فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّي لا أُضِيعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِنْكُمْ مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى بَعْضُكُمْ مِنْ بَعْضٍ فَالَّذِينَ هَاجَرُوا وَأُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ وَأُوذُوا فِي سَبِيلِي وَقَاتَلُوا وَقُتِلُوا لأكَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَيِّئَاتِهِمْ وَلأدْخِلَنَّهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الأَنْهَارُ ثَوَاباً مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَاللَّهُ عِنْدَهُ حُسْنُ الثَّوَابِ (195) لا يَغُرَّنَّكَ تَقَلُّبُ الَّذِينَ كَفَرُوا فِي الْبِلادِ (196) مَتَاعٌ قَلِيلٌ ثُمَّ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمِهَادُ (197) لَكِنْ الَّذِينَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا نُزُلاً مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَمَا عِنْدَ اللَّهِ خَيْرٌ لِلأَبْرَارِ (198) وَإِنَّ مِنْ أَهْلِ الْكِتَابِ لَمَنْ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَمَا أُنْزِلَ إِلَيْكُمْ وَمَا أُنْزِلَ إِلَيْهِمْ خَاشِعِينَ لِلَّهِ لا يَشْتَرُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ ثَمَناً قَلِيلاً أُوْلَئِكَ لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ إِنَّ اللَّهَ سَرِيعُ الْحِسَابِ (199) يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

“Goklerin ve yerin yaratilisinda, gece ile gunduzun birbiri ardinca gelip gidisinde akliselim sahipleri icin gercekten acik ibret-ler vardir. Onlar; ayakta dururken, otururken, yanlari uzerinde yatarken (her vakit) Allah'i anarlar, goklerin ve yerin yaratilisi hakkinda derin derin dusunurler. (Ve soyle derler) Rabbimiz! Sen bunu bosuna yarat-madin. Seni tesbih ederiz. Bizi cehennem azabindan koru! Ey Rabbimiz! Dogrusu sen, kimi cehenneme koyarsan, artik onu rusvay etmissindir. Zalimlerin hic yardimcilari yoktur. Ey Rabbimiz! Gercek su ki, biz, (Rabbi-nize inanin!) diye imana cagiran bir davetciyi (Peygamberi (s.a.v.), Kur’an’i) isittik, hemen iman ettik. Artik bizim gunahlarimizi bagisla, kotuluklerimizi ort, ruhumuzu iyilerle beraber al, ey Rabbimiz!.. Rabbimiz! Bize, peygamberlerin vasitasiyle vaadettiklerini de ikram et ve kiyamet gunu de bizi rezil-rusvay etme, suphesiz sen vaadinden caymazsin!. Bunun uzerine Rableri, onlarin dualarini kabul etti. (Dedi ki: ) Ben, erkek olsun kadin olsun –ki hep birbirinizdensiniz- icinizden (hayirli) is isleyen hicbir kimsenin yaptigini bosa cikarmayacagim. Onlar ki, hicret ettiler, yurtlarindan cikarildilar, benim yo-lumda eziyete ugradilar, carpistilar ve oldurulduler; and olsun, ben de onlarin kotuluklerini ortecegim ve onlari, altlarindan irmaklar akan cennetlere koyacagim. Bu mukafat, Allah tarafindandir. Guzel karsilik ve ustun sevap Allah'in yanindadir. Inkarcilarin (refah icinde) diyar diyar dolasmasi, sakin seni al-datmasin. Azicik bir menfaattir o, sonra on-larin varacaklari yer, cehennemdir. O ne kotu varis yeridir. Fakat Rablerine karsi gelmekten sakinanlar icin, Allah tarafindan bir ikram olarak altlarindan irmaklar akan, ebedi olarak kalacaklari cennetler vardir. Iyi kisiler icin Allah katindaki (nimetler) daha ha-yirlidir. Ehl-i kitaptan oyleleri var ki, Allah’a, hem size indirilene, hem de kendilerine indirilene tam bir samimiyetle ve Allah'a boyun egerek iman ederler. Allah'in ayetlerini az bir paraya satmazlar. Iste onlar icin Rableri katinda ecirleri vardir. Suphesiz Allah, hesabi cabuk gorendir. Ey iman edenler! Sabredin, (dusman karsisinda) sebat gosterin, hazirlikli ve uyanik bulunun ve Allah’tan korkun ki, basariya erisebilesiniz. [Ali-Imran: 190-200]

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari (8/237); Muslim, (1/530)

2- Elbise Giyerken Okunacak Dua

اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِي كَسَانِي هَذَا (الثَّوْبَ) وَرَزَقَنِيهِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّي وَلاَقُوَّةٍ

Hamd/Ovgu bana bu (elbiseyi) giydiren ve tarafimdan hicbir guc ve kuvvet harcamaksizin
beni onunla riziklandiran Allah icindir.

Nesai disinda diger sunen sahipleri tahric etmistir. Bkz. Irvau’l-Galil (7/47)

3- Yeni Elbise Giyildiginde Okunacak Dua

اَللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ كَسَوْتَنِيهِ، أَسْاَلُكَ مِنْ خَيْرِهِ وَخَيْرِ مَا صُنِعَ
لَهُ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهِ وَشَرِّ مَا صُنِعَ لَهُ

Allah'im! Hamd Sana'dir. Bunu bana Sen giydirdin. Onun ve yapilis gayesinin hayirli olmasini senden dilerim.
Onun ve yapilis gayesinin ser olmasindan sana siginirim.

Ebu Davud, Tirmizi, Bagavi. Bkz. el-Elbani, Muhtasaru Semaili’t-Tirmizi (s.47)

4- Yeni Elbise Giyene Yapilacak Dua

تُبْلِي وَيُخْلِفُ اللهُ تَعَالَى

-Uzerinde- eskitesin, Allahu Teala yenisini versin.

Ebu Davud (4/41). Bkz. Sahih-i Ebu Davud (2/760)

اِلْبِسْ جَدِيداً، وَعِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدا

Yeni giyip, hamdederek yasayip, sehid olarak olesin.

Ibn Mace (2/1178); Bagavi (12/41). Bkz. Sahih-i Ibn Mace (2/275)

5- Elbise Cikarirken Ne Soylenecegi

بِسْمِ اللهِ

Allah'in adiyla.

Tirmizi (2/505) ve digr. Bkz. Irvau’l-Galil (h.49). Sahihu’l-Cami (3/203)

6- Tuvalete Girerken Yapilacak Dua

بِسْمِ اللهِ
اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْخُبُثِ وَالْخَبَائِثِ

[Allah'in adiyla] Allah'im! Pislikten ve pis olan seylerden (erkek ve disi seytanlardan) sana siginirim.

Buhari (1/45); Muslim (1/283). [Bismillah -Allah'in adiyla] ziyadesini Said b. Mansur tahric etmistir.
Bkz. Fethu’l-Bari (1/244)

7- Tuvaletten Cikarken Okunacak Dua

غُفْرَانَـكَ

(Allah'im) Beni bagisla.

Nesai'den baska diger sunen sahipleri tahric etmistir.
Nesai ise Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle'de tahric etmistir. Bkz. Zadu’l-Mead (2/387)

8- Abdestten Once Okunacak Dua

بِسْـمِ اللهِ

Allah'in adiyla.

Ebu Davud, Ibn Mace, Ahmed; Bkz. Irvau’l-Galil (1/122)

9- Abdest Aldiktan Sonra Okunacak Dua

أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

Allah'tan baska ilah olmadigina sehadet ederim.
O, tektir ve ortagi yoktur. Ve yine sehadet ederim ki
Muhammed O'nun kulu ve Rasuludur.

Muslim (1/209)

اَللَّهُمَّ اجْعَلْنيِ مِنَ التَّوَّابِينَ وَاجْعَلْنيِ مِنَ الْمُتَطَهِّرِينَ

Allah'im! Beni cokca tevbe edenlerden kil.
Ve beni (gunah ve pisliklerden) temizlenmis kimselerden kil.

Tirmizi, (1/78); Bkz. Sahih-i Suneni Tirmizi (1/18)

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْـهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ

Allah'im sana hamd ederek seni tum noksanliklardan tenzih ederim.
Senden baska ilah olmadigina sehadet ederim.
Senden bagislanma diler, sana tevbe ederim.

Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle (s.173); Bkz. Irvau’l-Galil (1/135-2/94)

10- Evden Cikarken Yapilacak Zikir

بِسْمِ اللهِ، تَوَكَّلْتُ عَلىَ اللهِ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ

Allah'in adiyla. Allah'a tevekkul ettim. Guc ve kuvvet ancak Allah iledir.

Ebu Davud (4/325), Tirmizi (5/490), Bkz. Sahih-i Tirmizi (3/151)

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ أَنْ أَضِلَّ، أَوْ أُضَلَّ، أَوْ أَزِلَّ،
أَوْ أُزَلَّ، أَوْ أَظْلِمَ، أَوْ أُظْلَمَ، أَوْ أَجْهَلَ، أَوْ يُجْهَلَ عَلَيَّ

Allah'im! Sapikliga dusmekten veya dusurulmekten, ayagimin kaymasindan veya kaydirilmasindan,
zulmetmekten veya zulme ugramaktan, cehalete dusmekten veya cahil birakilmaktan Sana siginirim.

Sunen sahipleri; Bkz. Sahih-i Tirmizi (3/152), Sahih-i Ibn Mace (2/336)

11- Eve Girerken Yapilacak Dua

بِسْمِ اللهِ وَلَجْنَا، وَبِسْمِ اللهِ خَرَجْنَا، وَعَلىَ رَبِّنَا تَوَكَّلْنَا

"Allah'in adiyla girdik, Allah'in adiyla ciktik ve Rabbimize tevekkul ettik." Bundan sonra ailesine selam verir.

Ebu Davud (4/325) tahric etti. Allame b. Baz, (Tuhfetu’l-Ahyar s.28) isnadinin hasen oldugunu soyler. Bir diger sahih hadis de soyledir: “Kisi evine girerken ve yemek yerken Allah'i zikrettiginde seytan (ashabina): “Size ne geceleyecek yer var, ne de aksam yemegi.” der. Muslim, (h.2018)

12- Mescide Giderken Yapilacak Dua

اَللَّهُمَّ اجْعَلْ فيِ قَلْبِي نُوراً، وَفيِ لِسَانِي نُوراً، وَفيِ سَمْعيِ نُوراً، وَفيِ بَصَرِي نُوراً، وَمِنْ فَوْقِي نُوراً، وَمِنْ تَحْتيِ نُوراً، وَعَنْ يَمِينيِ نُوراً، وَعَنْ شِمَاليِ نُوراً، وَمِنْ أَمَامِي نُوراً، وَمِنْ خَلْفيِ نُوراً، وَاجْعَلْ فيِ نَفْسِي نُوراً، وَأَعْظِمْ ليِ نُوراً، وَعَظِّمْ ليِ نُوراً، وَاجْعَلْ ليِ نُوراً، وَاجْعَلْنيِ نُوراً، اَللَّهُمَّ أعْطِنيِ نُوراً، وَاجْعَلْ فيِ عَصَبيِ نُوراً، وَفيِ لَحْميِ نُوراً، وَفيِ دَمِي نُوراً، وَفيِ شَعْرِي نُوراً، وَفيِ بَشَرِي نُورا“ً ”اَللَّهُمَّ اجْعَلْ ليِ نُوراً فيِ قَبْرِي وَنُوراً فيِ عِظَامِي“ وَزِدْنِي نُوراً، وَزِدْنِي نُوراً، وَزِدْنِي نُورا وَهَبْ ليِ نُوراً عَلَى نُورٍ

Allah'im! Kalbimde bir nur, dilimde bir nur kil. Kulagimda bir nur, gozumde bir nur kil. Ustumde bir nur, altimda bir nur kil. Sagimda bir nur, solumda bir nur kil. Onumde bir nur, arkamda bir nur kil. Nefsimde bir nur kil. Benim icin buyuk bir nur ve yuce bir nur kil. Bana bir nur kil. Beni bir nur kil. Allah'im, bana bir nur ver. Sinirlerimde bir nur, etimde bir nur, kanimda bir nur kil. Sacimda bir nur, tenimde bir nur kil.

Bu hasletlerin hepsi icin Buhari (11/116; .6316) ve Muslim (1/526, 526, 530; h. 763)

[Allah'im! Kabrimde benim icin bir nur, kemiklerimde bir nur kil.]

Tirmizi h.3419 (5/483)

[Nurumu arttir, nurumu arttir, nurumu arttir]

Buhari, el-Edebu’l-Mufred (s.258; h.695). el-Elbani “Hadis sahihtir.” der. Bkz. Sahihu’l-Edebi’l-Mufred (h.536)

[Bana nur uzerine nur bagisla]

Ibn Hacer Fethu’l-Bari ve Kitabu’d-Dua'da Ibn Ebi Asim'a isnaden. Bkz. Fethu’l-Bari (11/118): “Cesitli rivayetlerde yirmi bes haslet toplandi.” demistir.

13- Mescide Girerken Okunacak Dua

أَعُوذُ بِاللهِ الْعَظِيمِ، وَبِوَجْهِهِ الْكَرِيمِ، وَسُلْطَانِهِ الْقَدِيِمِ، مِنَ
الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ” بِسْمِ اللهِ، وَالصَّلاَةُ“ ”وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ“ ”اَللَّهُمَّ افْتَحْ ليِ أَبْوَابَ رَحْمَتِكَ

Kovulmus Seytandan yuce Allah'a, Kerim vechine ve ezeli hukumdarligina siginirim.

Ebu Davud, Bkz. Sahihu'l-Cami (h.4591)

[Allah'in adiyla, salat]

Ibn es-Sunni (h.88); el-Elbani “hadis hasendir” der.

[ve selam Allah Rasulu'nun uzerine olsun]

Ebu Davud (1/126). Bkz. Sahihu’l-Cami (1/528)

Allah'im! Rahmetinin kapilarini bana ac.

Muslim (1/126). Ibn Mace'nin Sunen’inde Fatima (r.anha)-nin hadisinden: “Allah'im gunahlarimi bagisla ve bana rahmetinin kapilarini ac.” el-Elbani, sevahidi dolayisiyla sahih oldugunu soyler. Bkz. Sahih-i Ibn Mace (1/128, 129)

14- Mescidden Cikarken Okunacak Dua

بِسْمِ اللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ، اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ، اَللَّهُمَّ اعْصِمْنِي مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

Allah'in adiyla. Salat ve selam Allah Rasulu uzerine olsun.
Allah'im! Senin fazlindan isterim. Allah'im! Beni, kovulmus seytandan koru.

Bkz. (20) rakamli hadis rivayetlerinin tahrici. [Allah’im! Beni kovulmus seytandan koru!] ziyadesi Ibn Mace'de. Bkz. Sahih-i Ibn Mace (1/129)

15- Ezan Zikirleri

Muezzinin dedigi tekrarlanir, yalniz "Hayye ala's-Salah" ve "Hayye ala'l-Felah" dediginde;

لاَ حَوْلَ وَلاَقُوَّةَ إِلاَّ بِالله

denilir.

Buhari, (1/152); Muslim (1/288)

وَأَنَا أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، رَضِيتُ بِاللهِ رَباًّ، وَبِمُحَمَّدٍ رَسُولاً، وَبِالإِسْلاَمِ دِيناً

Ve ben de Allah'tan baska ilah olmadigina sehadet ederim. O, tektir ve ortagi yoktur. Muhammed O'nun kulu ve Rasulu'dur. Rab olarak Allah'i, Rasul olarak Muhammed'i ve din olarak Islam'i kabul ettim (razi oldum).

Muslim (1/290)

"Bu, muezzinin sehadeti okumasindan hemen sonra soylenir."

Ibn Huzeyme, es-Sahih (1/220)

“Ezan bitince, Peygamber Efendimi-ze salat ve selam okunur. Arkasindan da:

اَللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الدَّعْوَةِ التَّامَّةِ، وَالصَّلاَةِ القَائِمَةِ، آتِ مُحَمَّداً الوَسِيلَةَ وَالفَضِيلَةَ، وَابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً الَّذِي وَعَدْتَهُ
إِنَّكَ لاَ تُخْلِفُ الْمِيعَادَ

Bu eksiksiz davetin ve kilinacak namazin rabbi olan Allah'im! Muhammed'e vesileyi ve fazileti ihsan eyle. Ve O'nu va'dettigin Makam-i Mahmud'a eristir. Suphesiz, Sen va'dinden donmezsin.

Buhari (1/152); Tirnak icindeki kisim Beyhaki'den (1/410) Allame Abdullah b. Baz, (Tuhfetu’l-Ahyar s.38) bu ziyade-nin geldigi isnadin hasen oldugunu soyler. Tirmizi, Ebu Davud, Ahmed; Bkz. Irvau’l-Galil (1/262)

Ezan ve kamet arasinda kendisi icin dua eder. Cunku dua, o vakitte reddedilmez.

Tirmizi, Ebu Davud, Ahmed; Bkz. Irvau'l-Galil (1/262)

16- (Tekbirden Sonra) Iftitah Duasi

اَللَّهُمَّ بَاعِدْ بَيْنِي وَبَيْنَ خَطَايَايَ كَمَا بَاعَدْتَ بَيْنَ الْمَشْرِقِ
وَالْمَغْرِبِ، اَللَّهُمَّ نَقّنِي مِنْ خَطَايَايَ كَمَا يُنَقَّى الثَّوْبُ الأَبْيَضُ مِنَ الدَّنَسِ، اَللَّهُمَّ اغْسِلْنيِ مِنْ خَطَايَايَ بِالثَّلْجِ وَالْمَاءِ وَالْبَرَدِ

Allah'im! Dogu ve batinin arasini uzaklastirdigin gibi beni gunahlarimdan uzaklastir. Allah'im! Beyaz elbisenin kirden temizlenisi gibi beni gunahlarimdan temizle. Allah'im! Beni gunahlarimdan kar, su ve dolu ile arindir.

Buhari (1/181); Muslim (1/419)

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، وَتَبَارَكَ اسْمُكَ، وَتَعَالَى جَدُّكَ، وَلاَ إِلَهَ غَيْرُكَ

Allah'im! Sana hamdederek Sen'i tum noksanliklardan tenzih ederim. Ismin mubarek ve sanin yucedir.
Ve senden baska ilah yoktur.

Sunen Sahipleri. Bkz. Sahih-i Tirmizi (1/77); Sahih-i Ibn Mace (1/1359))

وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّـمَاوَاتِ وَالأَرْضَ حَنِيفاً وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ، إِنَّ صَلاَتِي، وَنُسُكِي، وَمَحْيَايَ، وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ، لاَ شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا مِنَ الْمَسْلِمِينَ. اَللَّهُمَّ أَنْتَ الْمَلِكُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ. أَنْتَ رَبِّي وَأَنَا عَبْدُكَ، ظَلَمْتُ نَفْسِي فَأغْفِرْ ليِ ذُنُوبِي جَمِيعاً إِنَّهُ لاَيَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ. وَاهْدِنِي ِلأَحْسَنِ اْلأَخْلاَقِ لاَ يَهْدِي لأَحْسَنِهَا إَلاَّ أَنْتَ، وَاصْرِفْ عَنِّي سَيِّئَهَا، لاَيَصْرِفُ عَنِّي سَيِّئَهَا إِلاَّ أَنْتَ، لَبَّيْكَ وَسَعْدَيْكَ، وَالْخَيْرُ كُلُّهُ بِيَدَيْكَ، وَالشَّرُّ لَيْسَ إِلَيْكَ، أَنَا بِكَ وَإِلَيْكَ، تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ

Yuzumu, hakka yonelerek, gokleri ve yeri yaratana cevirdim. Ben, O'na ortak kosanlardan degilim. Namazim ve diger ibadetlerim, hayatim ve olumum alemlerin rabbi olan Allah icindir. O'nun ortagi yoktur. Bununla emrolundum ve ben Muslumanlardanim. Allah'im! Melik Sensin, Senden baska ilah yok. Sen rabbimsin ve ben Senin kulunum. Nefsime zulmettim. Gunahimi itiraf ettim. Tum gunahlarimi bagisla. Suphesiz, gunahlari ancak sen bagislarsin. Beni ahlakin en guzeline erdir. Onun en guzeline ancak sen erdirirsin. Ahlakin kotusunden beni uzaklastir. Kotusunden de ancak Sen uzaklastirirsin. Emret, Allah'im emret! Hayrin tumu iki elindedir. Ve ser, Sana ulasmaz. Ben Seninle varim ve Sana donecegim. Mubarek ve yucesin. Sen'den magfiret diler ve sana tevbe ederim.

Muslim, 1/534

اَللَّهُـمَّ رَبَّ جَبْرَائِيلَ، وَمِيكَـائِيلَ، وَإِسْرَافِيلَ فَاطِرَ السَّماَوَاتِ وَالأَرْضِ، عَـالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ، أَنْتَ تَحْكُمُ بَيْنَ عِبَادِكَ فِيمَا كَانُوا فِيهِ يَخْتَلِفُونَ. اِهْدِنيِ لِمَا اخْتُلِفَ فِيهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِكَ إِنَّـكَ تَهْدِي مَنْ تَشَاءُ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ

Cebrail'in, Mikail'in, Israfil'in Rabbi; goklerin ve yerin yaratani, gizliyi ve asikari bilen Allah'im! Ayriliga dustukleri seylerde kullarin arasinda sen hukum verirsin. Ihtilafa dusuldugunde beni izninle hakka ulastir. Suphesiz, Sen diledigini dogru yola erdirirsin.

Muslim, 1/534

اَللهُ أكْبَرُ كَبِيراً، اَللهُ أكْبَرُ كَبِيراً، اَللهُ أَكْبَرُ كَبِيراً، وَالْحَمْدُ لِلَّهِ كَثِيراً، وَالْحَمْدُ لِلَّهِ كَثِيراً، وَالْحَمْدُ لِلَّهِ كَثِيراً، وَسُبْحَانَ اللهِ بُكْرَةً وَأَصِيلاً“ ثلاثاً ”أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ مِنْ نَفْخِهِ، وَ نَفْثِهِ، وَ هَمْزِهِ

Allah en buyuktur. Allah en buyuktur. Allah en buyuktur. Allah'a cokca hamdolsun. Allah'a cokca hamd olsun. Allah'a cokca hamd olsun. Sabah ve aksam Allah'i tum noksanliklardan tenzih ederim. Seytan'dan; kibirinden, yalanindan ve vesvesesinden Allah'a siginirim.

Ebu Davud (1/203); Ibn Mace (1/265); Ahmed (4/85). Muslim, Ibn Omer (r.a.)'dan benzerini tahric etmistir, onda bir de kissa zikredilir (1/420)

اَللَّهُمَّ لَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ، وَلَكَ الْحَمْدُ أَنْتَ قَيِّمُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ، [وَلَـكَ الْحَمْدُ أَنْتَ رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ] [وَلَكَ الْحَمْدُ لَكَ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَنْ فِيهِنَّ] [وَلَكَ الحَمْـدُ] [أَنْتَ مَلِكُ السَّـمَاوَاتِ وَالأرْضِ] [وَلَكَ الحَمْدُ] [أَنْتَ الْحَقُّ، وَوَعْـدُكَ الْحَقُّ، وَقَوْلُـكَ الْحَقُّ، وَلِقَاؤُكَ الْحَقُّ، وَالْجَنَّةُ حَقٌّ، وَالنَّارُ حَقٌّ، وَالنَّبِيُّونَ حَقٌّ، وَمُحَمَّدٌ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَقٌّ وَالسَّاعَةُ حَقٌّ] [اَللَّهُمَّ لَكَ أَسْلَمْتُ وَعَلَيْكَ تَوَكَّلْتُ، وَبِكَ آمَنْتُ، وَإِلَيْكَ أَنَبْتُ، وَبِكَ خَاصَمْتُ، وَإِلَيْكَ حَاكَمْتُ. فَاغْفِرْ ليِ مَاقَدَّمْتُ، وَمَا أَخَّرْتُ، وَمَا أَسْرَرْتُ، وَمَا أَعْلَنْتُ أَنْتَ الْمُقَدِّمُ وَأَنْتَ الْمُؤَخِّرُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَنْتَ إِلَهيِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ

Allah'im! Hamd Sanadir. Sen, goklerin, yerin ve onlarda bulunanlarin nurusun. Hamd Sanadir. Sen; goklerin, yerin ve onlarda bulunanlarin efendisisin. [Hamd Sanadir. Sen goklerin, yerin ve onlarda bulunanlarin Rabbisin.] [Hamd Sanadir. Goklerin yerin ve onlarda bulunanlarin oulku Sana aittir.] [Hamd Sanadir. Sen, goklerin ve yerin hukumdarisin] [Hamd Sanadir] [Sen Hak'sin, va'din de haktir. Sozun hak ve Sana donuste haktir. Cennet ve Cehennem hak, enbiyalarin da haktir. Muhammed s.a.v. hak ve kiyamet haktir.]

[Allah'im! Sana teslim oldum; Sana tevekkul ettim, sana iman ettim ve tevbe edip sana dondum.Senin dusmanini dusman edindim. Ve Senin hukmune basvurdum. Gizli ve asikar, yaptigim ve yapacagim amellerimi bagisla] [One geciren ve geriye birakan Sensin. Senden baska ilah yok] [Sen, benim ilahimsin. Senden baska ilah yok.]

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari (3/3; 11/116; 13/371, 423, 465); Muslim, ozetle benzerini rivayet etmistir (1/532)
Nebi s.a.v. bu duayi gece kalkinca teheccud namazinda okurdu.

17- Ruku'da Okunacak Dualar

سُبْحَانَ رَبِّيَ الْعَظِيمِ

Cok buyuk Rabbimi tum noksanliklardan tenzih ederim.

Sunen sahipleri ve Ahmed. Bkz. Sahih-i Tirmizi (1/83)

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا وَبِحَمْدِكَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ

Rabbimiz olan Allah'im! Sana hamdederek Seni tum noksanliklardan tenzih ederim. Allah'im! Beni bagisla.

Buhari (1/99); Muslim (1/350)

سُبُّوحٌ، قُدُّوسٌ، رَبُّ الْمَلاَئِكَةِ وَالرُّوحِ

(O) cokca tesbih e takdis edilendir, meleklerin ve Ruh'un rabbidir.

Muslim (1/353); Ebu Davud (1/230)

اَللَّهُمَّ لَكَ رَكَعْتُ، وَبِكَ آمَنْتُ، وَلَكَ أَسْلَمْتُ، خَشَعَ لَكَ سَمْعِي وَبَصَرِي وَمُخِّي وَعَظْمِـي وَعَصَبِي، وَ مَا اسْتَقَلَّ بِهِ قَدَمِي

Allah'im! Sana ruku ettim. Sana iman ettim ve Sana teslim oldum. Kulagim, gozum, beynim, kemigim, sinirim ve ayagimin tasidigi (bedenim) Senin icin egildi.

Muslim (1/534); Ibn Mace disinda diger sunen sahipleri (Tirmizi, Ebu Davud, Nesai) tahric etmistir.

سُبْحَـانَ ذِي الْجَبَرُوتِ، وَ الْمَلَكُوتِ، وَ الْكِبْرِيَاءِ وَ الْعَظَمَةِ

Kudret, hukumranlik, buyukluk ve yucelik sahibini tum noksanliklardan tenzih ederim.

Ebu Davud (1/230); Nesai; Ahmed isnadi ise hasendir

18- Ruku'dan Dogrulurken Yapilacak Dualar

سَمِعَ اللهُ لِمَنْ حَمِدَهُ

Allah, kendisine hamdedeni isitti.

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari (2/282).

رَبَّنَا وَلَكَ الْحَمْدُ، حَمْداً كَثِيراً طَيِّباً مُبَارَكاً فِيهِ

Rabbimiz! Hamd Sanadir; cokca, tertemiz ve mubarek bir hamd...

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari (2/284).

مِلْءَ السَّمَاوَاتِ وَمِلْءَ الأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا، وَمِلْءَ مَا شِئْتَ مِنْ شَيْءٍ بَعْدُ، أَهْلَ الثَّنَاءِ وَالْمَجْدِ، أَحَقُّ مَا قَالَ الْعَبْدُ. وَكُلُّنَا لَكَ عَبْدٌ. اَللَّهُمَّ لاَ مَانِعَ لِمَا أَعْطَيْتَ، وَلاَ مُعْطِيَ لِمَا مَنَعْتَ، وَلاَ يَنْفَـعُ ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ

Gokler dolusu, yer ve goklerle yer arasindaki mesafe dolusu ve bundan sonra diledigin seyler dolusunda (hamd Sanadir) ey ovgu ve seref sahibi! Bir kulun -ki hepimiz senin kulunuz- soyledigi en dogru soz sudur: Allah'im! Senin verdigine mani olacak yok, Senin vermedigini de verecek yoktur. Itibar sahiplerine Senin yaninda itibarlari fayda vermez.

Muslim, 1/346

19- Secdede Yapilacak Dua

سُبْحَانَ رَبِّيَ الأَعْلَى

(uc kere) En yuce olan Rabbimi tum noksanliklardan renzih ederim.

Sunen sahipleri ve Ahmed tahric etmistir. Bkz. Sahih-i Tir-mizi, 1/83

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ رَبَّنَا وَبِحَمْدِكَ اللَّهُمَّ إغْفِرْ ليِ

Rabbimiz olan Allah'im! Sana hamdederek Seni tum noksanliklardan tenzih ederim. Allah'im! Beni bagisla.

Buhari, Muslim. Tahrici gecti. Bkz. 34.

سُبُّوحٌ، قُدُّوسٌ، رَبُّ الْمَلاَئِكَةِ وَ الرُّوحِ

(O), cokca tesbih ve takdis edilendir. (O), meleklerin ve Ruh'un rabbidir.

Muslim, 1/533. Tahrici gecti. Bkz.35.

اَللَّهُـمَّ لَكَ سَجَدْتُ وَ بِكَ آمَنْتُ، وَ لَكَ أَسْلَمْتُ، سَجَدَ وَ جْهِيَ
لِلَّذِي خَلَقَهُ، وَ صَوَّرَهُ، وَشَقَّ سَمْعَهُ وَبَصَرَهُ، تَبَارَكَ اللهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِيَن

Allah'im! Sana secde ettim. Sana iman ettim ve Sana teslim oldum. Yuzum; kendisini yaratan ve sekil veren, kendisinde goz ve kulak acan (Allah'a) secde etti. Yaratanlarin en guzeli olan Allah, yuceler yucesidir.

Muslim, 1/534 ve digerleri.

سُبْحَـانَ ذِي الْجَبَرُوتِ، وَ الْمَلَكُوتِ، وَ الْكِبْرِيَاءِ وَ الْعَظَمَةِ

Kudret, hukumranlik, buyukluk ve yucelik sahibini tum noksanliklardan tenzih ederim.

Ebu Davud 1/230. Ahmed, Nesai, el-Elbani, “Sahihtir” demistir. Bkz. Sahih-i Ebi Davud 1/166)

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ ذَنْبِي كُلَّهُ، دِقَّهُ وَجِلَّهُ، وَأَوَّلَهُ وَآخِرَهُ
وَعَلانِيَتَهُ وَسِرَّهُ

Allah'im! Gunahlarimin hepsini; kucugunu ve buyugunu, ilkini ve sonunu, gizlisini ve asikarini bagisla.

Muslim, 1/350

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ سَخَطِكَ، وَ بِمُعَافَاتِكَ مِنْ عُقُوبَتِكَ وَ أَعُوذُ بِكَ مِنْكَ لاَ أُحْصِي ثَنَاءً عَلَيْكَ أَنْتَ كَمَا أَثْنَيْتَ عَلَى نَفْسِكَ

Allah'im! Gazabindan rizana, cezalandirmandan affina; Senden yine sana siginirim. Sana olan ovguleri sayamam. Sen, kendini ovdugun gibisin.

Muslim, 1/532

20- Iki Secde Arasindaki Oturusta Yapilacak Dua

رَبِّ اغْفِرْ ليِ رَبِّ اغْفِرْ ليِ

Rabbim! Beni bagisla. Rabbim! Beni bagisla.

Ebu Davud, 1/231. Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 1/148

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ، وَ ارْحَمْنِي، وَ اهْدِنِي، وَ اجْبُرْنِي، وَ عَافِنيِ، وَ ارْزُقْنيِ، وَ ارْفَعْنيِ

Allah'im! Beni bagisla ve bana merhamer et.
Beni dogru yola ilet ve bana ihsan eyle. Bana afiyet ve rizik ver. Ve beni yucelt.

Nesai disinda diger sunen sahipleri tahric etmistir. Bkz. Sahih-i Tirmizi, Sahih-i Ibn Mace, 1/148.

21- Tilavet Secdesinde Yapilacak Dua

سَجَدَ وَجْهِيَ لِلَّذِي خَلَقَهُ، وَشَقَّ سَمْعَهُ وَبَصَرَهُ بِحَوْلِهِ وَقُوَّتِهِ، فَتَبَارَكَ اللهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ

Yuzum, yaratanina, gucu ve kuvveti ile onda goz ve kulak acan (Allah'a) secde etti. En guzel yaratici olan Allah'in sani ne yucedir.

Tirmizi, 2/474. Ahmed, 2/30; Hakim “hadis sahihtir” demis ve Imam Zehebi de buna muvafakat etmistir (1/220). Lafizdaki ziyade Hakim'in rivayetine aittir.

اَللَّهُمَّ اكْتُبْ ليِ بِهَا عِنْدَكَ أَجْراً، وَضَعْ عَنِّي بِهَا وِزْراً، وَاجْعَلْهَا ليِ عِنْدَكَ ذُخْراً، وَتَقَبَّلْهَا مِنِّي كَمَا تَقَبَّلْتَ مِنْ عَبْدِكَ دَاوُدَ

Allah'im! Bununla katinda benim icin bir ecir yaz ve benden bir gunahi sil.
Bunu benim icin katinda muhafaza eyle ve kulun Davud'dan kabul ettigin gibi benden de kabul eyle.

Tirmizi, 2/473; Hakim “hadis sahihtir” demis ve Imam Zehebi de buna muvafakat etmistir, 1/219)

22- Tesehhudde Iken Yapilan Dua

اَلتَّحِيَّاتُ ِللهِ، وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّـبَاتُ، اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَاتُهُ، السَّلاَمُ عَلَيْنَا وَعَلَىعِبَادِ اللهِ الصَّالِحِينَ. أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

Selamlar, dualar ve butun guzel seyler ancak Allah'adir.
Ey Nebi! Selam sana, Allah'in rahmeti ve bereketi senin uzerine olsun.
Selam bize ve Allah'in salih kullarina. Allah'tan baska ilah olmadigina sehadet ederim.
Ve yine sehadet ederim ki Muhammed O'nun kulu ve Rasuludur.

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 1/13; Muslim, 1/301

23- Tesehhutten Sonra Okunacak Dua

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ، اَللَّهُمَّ بَارِكْ عَلَى مَحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ مَحَمَّدٍ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Allah'im! Ibrahim'e ve Ibrahim'in ailesine salat ettigin gibi Muhammed'e ve Muhammed'in ailesine de salat eyle. Suphesiz Sen cokca hamdedilen, san ve seref sahibisin. Allah'im! Ibrahim'i ve Ibrahim'in ailesini mubarek kildigin gibi Muhammed'i ve Muhammed'in ailesini de mubarek kil. Suphesiz Sen; cokca hamdedilen, san ve seref sahibisin.

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 6/408

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عَلَى أَزْوَاجِهِ وَ ذُرِّيَّتِهِ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ. وَ بَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عَلَى أَزْوَاجِهِ وَ ذُرِّيَّتِهِ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ. إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Allah'im! Ibrahim'in ailesine salat ettigin gibi Muhammed'e, hanimlarina ve soyuna da salat eyle. Ibrahim'in ailesini mubarek kildigin gibi Muhammed'i, hanimlarini ve soyunu mubarek kil. Suphesiz Sen; cokca hamdedilen, san ve seref sahibisin.

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 6/407; Muslim, 1/306. Buradaki lafizlar Muslim'e aittir

24- Selamdan Once Yapilan Dualar

اَللَّهُـمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ، وَمِنْ عَذَابِ جَهَنَّمَ، وَمِنْ فِتْنَةِالْمَحْيَا وَالْمَمَاتِ، وَمِنْ شَرِّ فِتْنَةِ الْمَسِيحِ الدَّجَّالِ

Allah'im! Kabir azabindan, cehennem azabindan, hayatin ve olumun fitnesinden, Mesih Deccal fitnesinin serrinden sana siginirim.

Buhari, 2/102; Muslim, 1/412. Lafizlar Muslim.

اَللَّهُمَّ إِنَّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَسِيحِ الدَّجَّالِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا وَالْمَمَاتِ. اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْمَأْثَمِ وَالْمَغْرَمِ

Allah'im! Kabir azabindan Sana siginirim. Mesih Deccal'in fitnesinden Sana siginirim. Hayat'in ve Olum'un fitnesinden Sana siginirim. Allah'im! Gunahtan ve borctan Sana siginirim.

Buhari, 2/202; Muslim, 1/412

اَللَّهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي ظُلْماً كَثِيراً، وَلاَ يَغْفِرُ الذُّنوُبَ إِلاَّ أَنْتَ، فَاغْفِرْ ليِ مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِكَ وَ ارْحَمْنِي إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

Allah'im Ben nefsime cok zulmettim. Gunahlari ancak Sen affedersin. Katindan bir magfiretle beni bagisla ve bana merhamet eyle. Suphesiz Sen, Gafur ve Rahimsin.

Buhari, 8/168; Muslim, 4/2078

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ مَا قَدَّمْتُ، وَ مَا أَخَّرْتُ، وَ مَا أَسْرَرْتُ، وَ مَا أَعْلَنْتُ، وَ مَا أَسْرَفْتُ، وَ مَا أَنْتَ أَعْلَمُ بِهِ مِنِّي. أَنْتَ الْمُقَدِّمُ، وَ أَنْتَ الْمُؤَخِّرُ لاَ إِلَهَ إِلاَ أَنْتَ

Allah'im! Yaptigim ve yapacagim, gizli ve asikar isledigim, israf ettigim ve benden daha iyi bildigin gunahlarimi bagisla. Sen Mukaddim/one alan ve Muahhir/geciktirensin. Senden baska ilah yok.

Muslim, 1/534

اَللَّهُـمَّ أَعِنِّي عَلَى ذِكْرِكَ، وَشُكْرِكَ وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ

Allah'im! Seni zikretmek, sana sukretmek ve sana guzelce ibadet etmek icin bana yardim et.

Ebu Davud, 2/86; Nesai, 3/53; el-Elbani, “hadis sahihtir” der. Bkz. Sahih-i Ebi Davud, 1/284

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْبُخْلِ، وَ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ، وَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ أَنْ أُرَدَّ إِلىَ أَرْذَلِ الْعُمْرِ، وَ أعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الدُّنْيَا وَ عَذَابِ الْقَبْرِ

Allah'im! Cimrilikten Sana siginirim. Korkakliktan Sana siginirim. Cok yaslanarak (elden ayaktan dusmekten) Sana siginirim. Dunya fitnesi ve kabir azabindan sana siginirim.

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 6/35

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْجَنَّةَ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ

Allah'im! Senden cenneti dilerim, cehennemden Sana siginirim.

Ebu Davud. Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 2/328

اَللَّهُمَّ بِعِلْمِكَ الْغَيْبَ وَقُدْرَتِكَ عَلَى الْخَلْقِ أَحْيِنِي مَا عَلِمْتَ الْحَيَاةَ خَيْراًليِ وَتَوَفَّنِي إِذَا عَلِمْتَ الْوَفَاةَ خَيْراً ليِ، اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَشْيَتَكَ فيِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ، وَأَسْأَلُكَ كَلِمَةَ الْحَقِّ فيِ الرِّضَا وَالْغَضَبِ، وَأَسْأَلُكَ الْقَصْدَ فيِ الْغِنَى وَالْفَقْرِ، وَأَسْأَلُكَ نَعِيماً لاَ يَنْفَدُ، وَأَسْأَلُكَ قُرَّةَ عَيْنٍ لاَتَنْقَطِعُ، وَأَسْأَلُكَ الرِّضَا بَعْدَ الْقَضَاءِ، وَأَسْأَلُكَ بَرْدَ الْعَيْشِ بَعْدَ الْمَوْتِ، وَأَسْأَلُكَ لَذَّةَ النَّظَرِ إِلَى وَجْهِكَ وَالشَّوْقَ إِلَى لِقَائِكَ فيِ غَيْرِ ضَرَّاءَ مُضِرَّةٍ وَلاَ فِتْنَةٍ مُضِلَّةِ، اَللَّهُمَّ زَيِّنـَّا بِزِينَةِ الإِيمَانِ وَاجْعَلْنَا هُدَاةً مُهْتَدِينَ

Allah'im! Gayb ilminle ve yaratma kudretinle hayatin benim icin hayirli oldugunu bildigin muddetce beni yasat. Olumun benim icin daha hayirli oldugunu bildiginde de beni vefat ettir. Allah'im! Gizli ve asikar, Senden hakkiyla korkmayi dilerim. Senden riza ve ofke aninda hak sozu (soylemeyi) dilerim. Zenginlik ve fakirlikte Senden itidalli olmayi dilerim. Bitmeyen bir nimet ve sonu gelmeyen bir goz aydinligi dilerim. Senden; kaza sonrasi riza gostermeyi ve olumden sonra kolay bir hayati dilerim. Yuzune bakmanin lezzetini, zarar verici bir hastalik ve saptirici bir fitneye ugramaksizin sana kavusmanin ozlemini dilerim. Allah'im! Bizi iman zineti ile susle ve bizi hidayete ermis, dogru yolun rehberleri kil.

Nesai, 4/54-55; Ahmed, 4/364 el-Elbani, “hadis sahihtir” der. Sahih-i Nesai, 1/281

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ يَا اَللهُ بِأَنَّكَ الْوَاحِدُ اْلأَحَدُ الصَّمَدُ الَّذِي لَمْ يَلِدْ
وَ لَمْ يُولَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ، أَنْ تَغْفِرَ ليِ ذُنُوبِي إِنَّكَ أَنْتَ الْغَفُورُ الَّرَحِيمُ

Allah'im! Ya Allah! Sen ki birsin, teksin. Samed'sin. Dogmamis ve dogurulmamissin. Hic bir benzeri olmayansin. Senden gunahlarimi bagislamani dilerim. Suphesiz Sen, Gafur ve Rahimsin.

Nesai, lafziyla tahric etmistir, 3/52; Ahmed, 4/338; el-Elbani, “hadis sahihtir” der. Bkz. Sahih-i Nesai, 1/280

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنَّ لَكَ الْحَمْدَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ وَحْدَكَ
لاَ شَرِيكَ لَكَ، الْمَنَّانُ، يَا بَدِيعَ السَّمَاوَاتِ وَاْلأَرْضِ يَا ذَا الْجَلاَلِ وَاْلإِكْرَامِ، يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْجَنَّةَ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ

Allah'im! Senden dilerim. Ovguler senin icin oldugundan, Senden baska ilah olmadigindan, ortagin bulunmadigindan ve cokca veren oldugundan dolayi. Ey goklerin ve yerin yaraticisi! Ey azamet ve ikram sahibi! Ya Hayy, Ya Kayyum! Senden cenneti isterim, cehennemden de Sana siginirim.

Sunen sahipleri rivayet etmistir. Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 2/329

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَنِّي أَشْهَدُ أَنَّكَ أَنْتَ اللهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ اْلأَحَدُ
الصَّمَدُ الَّذِي لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ

Allah'im! Senin Allah olduguna, Senden baska ilah olmadigina, tek ve samed olduguna, dogmamis ve dogurmamis olduguna, hic bir benzerinin olmadigina sehadet ederek Senden dilerim.

Ebu Davud, 2/62. Tirmizi, 5/515. Ibn Mace, 2/1267. Ahmed, 5/360. Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 2/329. Sahih-i Tirmizi, 3/163

25- Selam Verdikten Sonraki Zikirler

أَسْتَغْفِرُ اللهَ (Uc defa)
اَللَّهُمَّ أَنْتَ السَّـلاَمُ، وَمِنْكَ السَّـلاَمُ تَبَارَكْتَ يَا ذَا الْجَـلاَلِ وَالإِكْرَامِ

(uc defa) Allah'tan magfiret dilerim.
Allah'im! Sen Selamsin, selamet sendendir. Ey celal ve ikram sahibi! Sen yuceler yucesisin.

Muslim, 1/414

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَىكُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ، اَللَّهُمَّ لاَ مَانِعَ لِمَا أَعْطَيْتَ، وَلاَمُعْطِيَ لِمَـا مَنَعْتَ، وَلاَيَنْفَعُ ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ

Allah'tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Mulk/Egemenlik O'nundur, hamd O'nadir. O, her seye gucu yetendir. Allah'im! Verdigine mani olabilecek; vermedigini de verebilecek yoktur. Itibar sahibine itibari, Senin katinda fayda vermez.

Buhari, 1/255. Muslim, 1/414

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَـمْدُ وَ هُوَ عَلَىكُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ. لاَحَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَلاَ نَعْبُدُ إِلاَّ إِيَّاهُ، لَهُ النِّعْمَةُ وَ لَهُ الْفَضْلُ وَ لَهُ الثَّنَاءُ الْحَسَنُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ

Allah'tan baska ilah yoktur. O tektir ve ortagi yoktur. Mulk/hukumranlik O'nundur ve hamd O'nadir. O, herseye gucu yetendir. Guc ve kuvvet ancak Allah'tandir. Allah'dan baska ilah yoktur. Ancak O'na ibadet ederiz. Nimet O'nun, faziletO'nundur. Guzel ovguler O'nadir. Allah'tan baska ilah yoktur. Kafirler hoslanmasa da dini yalniz O'na mahsus kilariz.

Muslim, 1/415

سُبْحَانَ اللهِ، وَالْحَمْدُ ِللهِ، وَاللهُ أَكْبَرُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ
وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Otuz ucer kere "Subhanallah/ Allah'i tum noksanliklardan tenzih ederim. Elhamdulillah/Hamd, tumuyle Allah'a mahsustur. Allahu Ekber/ Allah en buyuktur." "Allah'tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Mulk O'nundur. Hamd O'nadir. O, herseye gucu yetendir.

Muslim, 1/418. Her namazin arkasindan boyle soyleyenin gunahlari, deniz kopugu kadar bile olsa affedilir. Muslim 1/418

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ * اَللهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ و لَمْ يُولَدْ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ)
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ * مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ * وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ * وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فيِ الْعُقَدِ * وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ)
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ * مَلِكِ النَّاسِ * إِلَهِ النَّاسِ * مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ * الَّذِي يُوَسْوِسُ فيِ صُدُورِ النَّاسِ * مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ) “

Her namazdan sonra: "Rahman ve Rahim Olan Allah'in Adiyla <<De ki: O Allah birdir. Allah Samed'dir, (her seyden mustagni ve her sey O'na muhtactir.) O dogurmamis ve dogmamistir. Hic bir sey O'na denk degildir>>"

Ihlas Suresi

"Rahman ve Rahim Olan Allah'in Adiyla <<De ki: Yarattiklarinin serrinden, bastirdigi zaman karanligin serrinden, dugumlere nefes eden buyuculerin serrinden, hased ettigi zaman hasedcilerin serrinden, tan yerini agartan Rabbe siginirim>>"

Felak Suresi

"Rahman ve Rahim Olan Allah'in Adiyla <<De ki: Insanlardan ve cinlerden olup insanlarin goguslerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin serrinden, insanlarin Rabbi, insanlarin Hukumdari ve insanlarin Ilahi olan Allah'a siginirim.>>"

Nas Suresi

Ebu Davud, 2/86. Nesai, 3/68. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 2/8. Bu uc sureye “Muavvizat” denir. Fethu’l-Bari, 9/62.

اَللَّـهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَـيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لاَنَوْمٌ لَهُ مَا فيِ السَّمَاوَاتِ
وَمَافيِ الأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِـيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَـا وَهُـوَ الْعَلِـيُّ الْعَظِيمُ

Her namazin arkasindan:
"Allah, O'dan baska ilah olmayan, kendisini uyuklama ve uyku tutmayan, Hayy (diri), Kayyum'dur (her an yarattiklarini gozetendir). Goklerde ve yerde olan ancak O'nundur. O'nun izni olmadan katinda sefaat edecek kimdir? Onlarin islediklerini, isleyeceklerini bilir; dilediginden baska ilminden hicbir seyi kavrayamazlar. Kursusu gokleri ve yeri kaplamistir, onlarin gozetilmesi O'na agir gelmez. O yucedir, buyuktur."

Bakara: 255 (Ayete'l-Kursi). “Kim bunu her namazin arkasindan okursa cennete girmesiyle arasinda anca olumu kalir.” Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle (h.100); Ibn es-Sunni, (h.121). el-Elbani, “hadis sahihtir” der; Bkz. Sahihu'l Cami, 5/339, Silsiletu’l-Ehadisi’s-Sahiha, 2/697-h.972.

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Allah'tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Mulk O'nundur ve hamd O'nadir. O, yasatir ve O, oldurur. O, her seye gucu yetendir.

Tirmizi, 5/515. Ahmed, 4/227. Bkz. Zadu’l-Mead, 1/300

اَللَّهُـمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ عِلْماً نَاِفعاً، وَرِزْقاً طَيِّباً، وَعَمَلاً مُتَقَبَّلاً

Sabah namazinda selamdan sonra;
Allah'im! Senden, faydali bir ilim, temiz bir rizik ve makbul bir amel dilerim.

Ibn Mace ve digerleri. Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 1/152. Mecmeu’z-Zevaid, 10/111

26- Istihare Duasi

قَالَ جَابِرُ بْنُ عَبْدِ اللهِ رَضِىَ اللهُ عَنْهُمَا: كَانَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ
عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ يُعَلِّمُنَا اْلاِسْتِخَارَةَ فيِ الأُمُورِكُلِّهَا كَمَا يُعَلِّمُنَا السُّورَةَ مِنَ الْقُرْآنِ، يَقُولُ صَلَّىاللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: ”إِذَا هَمَّ أَحَدُكُمْ بِالأَمْرِ فَلْيَرْكَعْ رَكْعَتَيْنِ مِنْ غَيْرِ الْفَرِيضَةِ ثُمَّ لِيَقُلْ: (اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ، وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ، وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ، اَللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ -وَيُسَمِّي حَاجَتَهُ- خَيْرٌ ليِ فيِ دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي -أَوْ قَالَ: عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ- فَاقْدُرْهُ ليِ وَيَسِّرْهُ ليِ ثُمَّ بَارِكْ ليِ فِيهِ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمْرَ شَرٌّ ليِ فيِ دِينيِ وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي -أَوْ قَالَ عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ- فَاصْرِفْهُ عَنيِّ وَاصْرِفْنيِ عَنْهُ وَاقْدُرْ لِيَ الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنيِ بِهِ

Cabir b. Abdullah (r.a.) soyle demistir: Rasulullah s.a.v. bize, Kur'an'dan bir sure ogretir gibi tum islerde istihare etmeyi ogretir; Soyle buyururdu: Sizden biriniz bir isi yapmayi icinden gecirirse farz namazin disinda iki rekat namaz kilsin. Sonra soyle desin: "Allah'im! Ilmine basvurarak Senden hayir isterim. Kudretine dayanarak Sen'den guc isterim. Sen'den yuce ihsanini isterim. Sen guc yetirirsin, ben guc yetiremem. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen bilinmeyenleri en iyi bilensin. Allah'im! Bu isin -(Burada istegini/ihtiyacini soyler)- benim icin; dinimde, yasantimda ve isimin sonunda hayirli olacagini biliyorsan onu bana takdir et, kolaylastir ve sonra bereketli kil. Bu isin benim icin; dinimde, yasantimda ve isimin sonunda serli olark biliyorsan onu benden, beni de ondan uzaklastir. Ve benim icin nerede olursa hayri takdir et. Sonra, beni ondan razi kil.

Buhari, 7/162

Yaratan Allah'a istihare ile danisan, muminlerle de istisare eden ve isinde saglam bilgilere sahip olan pisman olmaz. Allah subhanehu soyle buyurur:

وَشَاوِرْهُمْ فيِ الأمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللهِ

Is hakkinda onlara danis. Kararini verdigin zaman da artik Allah'a guven (tevekkul et).

Ali-Imran: 159

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
27- Sabah ve Aksam Zikirleri

اَلْحَمْدُ للهِ وَحْدَهُ، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى مَنْ لاَنَبِيَّ بَعْدَهُ

Hamd, tumuyle yalniz bir olan Allah'a mahsustur. Salat ve selam, kendisinden sonra peygamber olmayan (Muhammed) in uzerine olsun.

Enes b. Malik (r.a.)’den: Resulullah (s.a.v.) soyle buyurdu: “Sabah namazindan gunes dogana kadar Allah’i zikreden bir toplulukla oturmam, Ismail soyundan dort kisiyi azad etmemden bana daha sevimlidir. Ikindi namazindan gunes batana kadar Allah’i zikreden bir toplulukla oturmam,dort kisiyi azad etmemden bana daha sevimlidir.” Ebu Davud (h. 3667), el-Elbani, hadisin hasen mertebesinde oldugunu soyler. Bkz. Sahih-i Ebi Davud (2/698)

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ (اَللهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ

تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَهُ مَا فيِ السَّمَاوَاتِ وَمَا فيِ الأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّبِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَاشَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَيَؤُدُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ)

Kovulmus seytandan Allah'a siginirim: <<Allah, O'ndan baska ilah olmayan, kendisini uyuklama ve uyku tutmayan, Hayy (diri), Kayyum (her an yarattiklarini gozeten) olandir. Goklerde ve yerde olan ancak O'nundur. O'nun izni olmadan katinda sefaat edecek kimdir? Onlarin islediklerini, isleyeceklerini bilir; dilediginden baska ilminden hicbir seyi kavrayamazlar. Kursusu gokleri ve yeri kaplamistir, onlarin gozetilmesi O'na agir gelmez. O yucedir, buyuktur.>>

Bakara, 255 (Ayetu'l-Kursi). “Kim bunu sabahladigi zaman okursa aksam oluncaya kadar cinden korunur. Kim de aksamladigi zaman bunu okursa sabah oluncaya kadar cinlerden korunur.” Hakim, 1/562. el-Elbani, hadisin sahih oldugunu Imam Nesai ve Taberani'ye isnad ederek soyler ve Taberani'nin senedinin ceyyid oldugunu ekler. Bkz. Sahihu’t-Tergib ve’t-Terhib, 1/273

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

(قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ * اَللهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ

وَلَمْ يُولَدْ * وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ)

(قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ * مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ * وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ * وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فيِ الْعُقَدِ * وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ)

(قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ * مَلِكِ النَّاسِ * إِلَهِ النَّاسِ * مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ * الَّذِي يُوَسْوِسُ فيِ صُدُورِ النَّاسِ * مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ)

Ucer kere:

"Rahman ve Rahim Olan Allah'in Adiyla <<De ki: O Allah birdir. Allah Samed'dir, (her seyden mustagni ve her sey O'na muhtactir.) O dogurmamis ve dogmamistir. Hic bir sey O'na denk degildir>>"

Ihlas Suresi

"Rahman ve Rahim Olan Allah'in Adiyla <<De ki: Yarattiklarinin serrinden, bastirdigi zaman karanligin serrinden, dugumlere nefes eden buyuculerin serrinden, hased ettigi zaman hasedcilerin serrinden, tan yerini agartan Rabbe siginirim>>"

Felak Suresi

"Rahman ve Rahim Olan Allah'in Adiyla <<De ki: Insanlardan ve cinlerden olup insanlarin goguslerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin serrinden, insanlarin Rabbi, insanlarin Hukumdari ve insanlarin Ilahi olan Allah'a siginirim.>>"

Nas Suresi

“Kim bunu sabahladigi ve aksamladigi zaman uc kere okursa her seye karsi onu korur.” Ebu Davud, 4/322). Tirmizi, 5/567. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/182)

أَصْبَحْنَا وَأَصْبَحَ الْمُلْكُ ِللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَىكُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ، رَبِّ أَسْأَلُكَ خَيْرَ مَا فيِ هَذَا الْيَوْمِ وَخَيْرَ مَا بَعْدَهُ وَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا فِي هَذَا الْيَوْمِ وَشَرِّ مَا بَعْدَهُ، رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْكَسَلِ، وَسُوءِ الْكِبَرِ، رَبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابٍ فِي النَّارِ وَعَذابٍ فِي الْقَبْرِ

Mulk, Allah'a ait oldugu halde sabahladik. (Aksam olunca; 'Mulk Allah'a ait oldugu halde aksamladik' seklinde soylenir.) Hamd Allah'adir. Allah'tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Mulk O'nundur. Hamd, O'nadir. Ve O, her seye gucu yetendir. Rabbim! Senden bu gunde olan ve bu gunden sonraki hayri ister; (Aksam da; 'Rabbim Senden bu gece olan ve bu geceden sonraki hayri ister; bu gecenin serrinden ve bu geceden sonraki serden de Sana siginirim' seklinde soylenir) bu gunun serrinden ve bu gunden sonraki serden de Sana siginirim. Rabbim! Tenbellikten ve ihtiyarligin kotulugunden sana siginirim. Rabbim! Cehennemdeki ve kabirdeki azaptan sana siginirim.

Muslim, 4/2088

اَللَّهُمَّ بِكَ أَصْبَحْنَا، وَبِكَ أَمْسَيْنَا، وَبِكَ نَحْيَا، وَبِكَ نَمُوتُ وَ إِلَيْكَ النُّشُورُ

Allah'im Senin yardiminla sabahlar ve yine senin yardiminla aksamlariz. Senin yardiminla yasar ve yine Senin yardiminla oluruz. Ve donus Sanadir..

Tirmizi, 5/466. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/142

اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ خَلَقْتَنيِ وَ أَنَا عَبْدُكَ، وَ أَنَا عَلَىعَهْدِكَ وَ وَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلََىَّ، وَأَبُوءُ بِذَنْبيِ فَاغْفِرْ ليِ فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ

Allah'im! Sen benim rabbimsin. Senden baska ilah yok. Beni Sen yarattin ve ben senin kulunumGucum yettigince Sana verdigim ahd ve va'd uzereyim. Yaptiklarimin serrinden Sana siginirim. Uzerime olan nimetini ve de gunahlarimi kabul ve itiraf ediyorum. Beni bagisla. Suphesiz gunahlari ancak Sen bagislarsin.

“Kim bunu aksamladigi vakit ictenlikle inanarak soyler de o gece olurse cennete girer. Sabahladigi vakit yaparsa da boyledir.” Buhari, 7/150

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَصْبَحْتُ أُشْهِدُكَ وَأُشْهِدُ حَمَلَةَ عَرْشِكَ، وَمَلاَئِكَتَكَ وَجَمِيعَ خَلْقِكَ، أَنَّكَ أَنْتَ اللهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ وَحْدَكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ، وَأَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُكَ وَرَسُولُكَ

Dort kere: Allah'im! Senin kendinden baska ilah olmayan Allah olduguna ve Muhammed'in de kulun ve Rasulun olduguna; Seni, arsini tasiyanlari, meleklerini ve butun yaratiklarini sahit tutarak sabahladim. (aksamda 'aksamladim' seklinde soylenir.)

“Kim sabahladigi veya aksamladigi zaman dort kere bunu soylerse Allah onu cehennemden azad eder.” Ebu Davud, 4/317. Buhari, el-Edebu’l-Mufred, h.1201. Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle h.9; Ibn es-Sunni h.70. Allame Ibn. Baz, Nesai ve Ebu Davud'un isnadlarinin hasen oldugunu soyler. Bkz. Tuhfetu’l-Ahyar, s.23

اَللَّهُمَّ مَا أَصْبَحَ بِي مِنْ نِعْمَةٍ أَوْ بِأَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ فَمِنْكَ وَحْدَكَ لاَشَرِيكَ لَكَ، فَلَكَ الْحَمْدُ وَلَكَ الشُّكْرُ

Allah'im! Benim veya kullarindan birinin yaninda sabaha cikan her nimet ancak sendendir. Ortagin yoktur. Hamd Sanadir. Sukur Sanadir.

“Kim bunu sabahladigi vakit soylerse gununun sukrunu eda etmistir. Kim de bunu aksamladigi vakit soylerse gecesinin sukrunu eda etmistir.” Ebu Davud, 4/318. Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle h.7., Ibn es-Sunni h.41, Ibn Hibban, Meva-rid h. 2361. Abdullah b. Baz, isnadin hasen mertebesinde oldugunu soyler. Bkz. Tuhfetu’l-Ahyar, s.24.

اَللَّهُمَّ عَافِنِي فيِ بَدَنِي، اَللَّهُمَّ عَافِنيِ فيِ سَمْعيِ، اَللَّهُمَّ عَافِنيِ فيِ بَصَرِي، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ. اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْكُفْرِ وَالْفَقْرِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ، لاَ إِلَهَ إِلاَ أَنْتَ

Uc kere: Allah'im! Bedenime afiyet ver. Allah'im! Kulagima afiyet ver. Allah'im! Gozume afiyet ver. Senden baska ilah yok. Allah'im! Kufurden ve fakirlikten sana siginirim. Kabir azabindan sana siginirim. Senden baska ilah yok.

Ebu Davud, 4/324. Ahmed, 5/42. Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle, h.22. Ibn es-Sunni, h.69. Buhari, Edebu'l-Mufred. Allame b. Baz, isnadin hasen mertebesinde oldugunu soyler. Bkz. Tuhfetu’l-Ahyar, s.26.

حَسْبِيَ اللهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

Yedi Kere: Allah bana yeter. O'ndan baska ilah yok. O'na tevekkul ettim. O, yuce arsin Rabbidir.

“Kim bunu sabahladigi ve aksamladigi zaman yedi kere soylerse, onu uzen dunya ve ahiret islerine Allah kafidir.” Ibn es-Sunni, h.71, merfu, Ebu Davud, 4/321, mevkufen tahric etmistir. Suayb ve Abdulkadir el-Arnavut isnadinin sahih oldugunu soylemislerdir. Bkz. Zadu’l-Mead, 2/376.

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلـُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فيِ الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ، اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلـُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فيِ دِينيِ وَدُنْيَايَ وَأَهْليِ، وَمَاليِ، اَللَّهُمَّ اسْتُرْ عَوْرَاتِي، وَآمِنْ رَوْعَاتِي، اَللَّهُمَّ احْفَظْنيِ مِن بَيْنِ يَدَيَّ، وَمِنْ خَلْفِي، وَعَنْ يَمِينيِ، وَعَنْ شِـمَاليِ، وَمِـنْ فَوْقِي، وَأَعُوذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْتيِ

Allah'im Dunya ve ahirette senden af ve afiyet dilerim. Allah'im! dinim, dunyam, ailem ve malim hakkinda Senden af ve afiyet dilerim. Allah'im! Kusurlarimi gizle ve korkularimdan emin kil. Allah'im! Beni onumden, arkamdan, sagimdan, solumdan, ustumden koru. Yere batirarak altimdan helak edilmekten azametine siginirim.

Ebu Davud, Ibn Mace. Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 2/332

اَللَّهُمَّ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَـادَةِ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ، رَبَّ كُلِّ شَيْءٍ وَمَلِيكَهُ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْسِي، وَمِنْ شَرِّ الشَّيْطَانِ وَشِرْكِهِ، وَأَنْ أَقْتَرِفَ عَلَى نَفْسِي سُوءاً، أَوْ أَجُرَّهُ إِلىَ مُسْلِمٍ

Gizliyi ve asikari bilen, goklerin ve yerin yaraticisi Allah'im! Her seyin Rabbi ve sahibi! Senden baska ilah olmadigina sehadet ederim. Nefsimin serrinden sana siginirim. Seytan ve sirkin serrinden, nefsime kotuluk etmekten veya onu (kotulugu) bir muslumana goturmekten Sana siginirim.

Tirmizi, Ebu Davud; Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/142

بِسْمِ اللهِ الَّذِي لاَيَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فيِ الأَرْضِ وَلاَ فيِ السَّمَاءِ وَهُوَ

السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

Uc kere: Ismiyle yerde ve gokte hic bir seyin zarar veremeyecegi Allah'in adiyla. O, hakkiyla isiten ve her seyi bilendir.

“Sabah ve aksam uc kere soyleyene bir sey zarar vermez.” Ebu Davud, 4/323. Tirmizi, 5/465. Ibn Mace, Ahmed tahric etti. Allame b. Baz, isnadinin hasen oldugunu kaydeder; Tuhfetu’l-Ahyar, s.39. Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 2/332

رَضِيـتُ بِاللهِ رَبًّا، وَبِالإِسْلاَمِ دِيناً، وَبِمُحَمَّدٍ صَلَّىالله ُعَلَيْهِ وَسَلَّمَ نَبِيّاً

Uc Kere: Rabb olarak Allah'tan, din olarak Islam'dan, Nebi olarak Muhammed s.a.v.'den razi oldum.

“Bunu sabah ve aksam uc kere soyleyeni razi etmesi, kiyamet gunu Allah uzerine hak olur.” Ahmed, 4/337, Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle h.4, Ibn es-Sunni h.68, Ebu Davud 4/418, Tirmizi 5/465; Ibn Baz, “hadis hasendir” der. Tuhfetu’l-Ahyar s.39

يَاحَيُّ يَا قَيوُّمُ بِرَحْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ أَصْلِحْ ليِ شَأْنِي كُلَّهُ وَلاَ تَكِلْنيِ

إِلىَنَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ

Ya Hayy, ya Kayyum! Rahmetinle yardim dilerim. Tum islerimi islah et ve beni goz acip kapayinca kadar -bile- nefsime birakma.

Hakim'in sahih oldugunu soylemesine, Imam Zehebi muvafakat eder, 1/545. Bkz. Sahihu’t-Tergib ve’t-Ter-hib, 1/273

أَصْبَحْنَاوَأَصْبَحَ الْمُلْكُ ِللهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ، اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَيْرَ

هَذَاالْيَوْمِ، فَتْحَهُ وَنَصْرَهُ وَنُورَهُ، وَبَرَكَتَهُ، وَهُدَاهُ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا فِيهِ وَشَرِّ مَا بَعْدَهُ

Mulk, Alemlerin Rabbi Allah'in oldugu halde sabahladik. (Aksamleyin: 'Mulk, alemlerin Rabbi Allah'in oldugu halde aksamladik' seklinde soylenir.) Allah'im! Senden bu gunun hayrini, fethini, zaferini, nurunu, bereketini ve hidayetini dilerim. Ondaki ve sonrasindaki serden Sana siginirim.

Ebu Davud, 4/322; Suayb ve Abdulkadir el-Arnavut, isnadinin hasen oldugunu soylemislerdir; Bkz. Zadu’l-Mead, 2/273

أَصْبَحْنَا عَلَى فِطْرَةِ الإِسْلاَمِ وَعَلَى كَلِمَةِ اْلإِخْلاَصِ، وَعَلَى دِينِ

نَبِيِّنـَا مُحَمَّدٍ صَلَّىاللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، وَعَلَى مِلَّةِ أَبِينَا إِبْرَاهِيمَ، حَنِيفاً مُسْلِماً وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ

Islam fitrati, ihlas kelimesi ve Nebimiz Muhammed s.a.v.'in dini uzere; musriklerden olmayan, Musluman ve hanif olan babamiz Ibrahim'in milleti uzere sabaha eristik.

Ahmed, 3/406-407; Ibn es-Sunni, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle, h.34. Bkz. Sahihu’l-Cami, 4/209

سُبْحَانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ

Yuz kere: Allah'i, kendisine hamdederek tum noksanliklardan tenzih ederim.

Sabahladigi veya aksamladigi zaman yuz kere bunu soyleyen kimse, baskasi da onun kadar veya daha cok soylemedikce Kiyamet gununde onun getirdiginden daha faziletli bir amel getiremez.” Muslim, 4/2071

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى

كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Sabahlayinca yuz kere: Allah'tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Mulk O'nun ve hamd O'nadir. Ve O, her seye gucu yetendir.

“Bunu bir gunde yuz kere soyleyen on kole azad etmis kadar sevap alir. Bununla ona yuz hasene yazilarak ondan yuz gunah silinir. Aksamlayincaya kadar o gun seytandan korunur. Bundan daha cok amel isleyen bir adamdan baska hic kimse onun getirdiginden daha faziletlisini getiremez.” Buhari, 4/95. Muslim, 4/2071

سُبْحَانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ، عَدَدَ خَلْقِهِ، وَرِضَا نَفْسِهِ، وَزِنَةَ

عَرْشِهِ وَمِدَادَ كَلِمَاتِهِ

Sabahlayinca uc kere: Yarattiklarinin sayisinca, kendisinin razi olacagi kadar, arsinin agirligi ve kelimelerinin coklugunca hamdederek Allah'i tum noksanliklardan tenzih ederim.

Muslim, 4/2090

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ عِلْماً نَافِعاً وَرِزْقاً طَيِّباً وَعَمَلاً مُتَقَبَّلاً

Sabahlayinca: Allah'im! Senden, faydali bir ilim, temiz bir rizik ve makbul bir amel dilerim.

Ibn es-Sunni, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle h.54. Ibn Mace, h. 925. Suayb ve Abdulkadir el-Arnavut, isnadinin hasen oldugunu soylemislerdir. Bkz. Zadu’l-Mead, 2/375

أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ

Gunduz yuz kere: Allah'tan magfirek diler ve O'na tevbe ederim.

Bkz. Buhari, Fethu’l-Bari, 11/101. Muslim, 4/2075

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ

Aksamlayinca uc kere: Yarattiklarinin serrinden Allah'in eksiksiz kelimelerine siginirim.

“Kim aksamladigi zaman bunu uc kere okursa o gecenin hummasi ona zarar vermez.” Ahmed (2/290), Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle (h.590), Ibn es-Sunni (h.68). Bkz. Sahih-i Tirmizi (3/187), Sahih-i Ibn Mace (2/266), Tuhfetu’l-Ahyar (s.45)

اَللَّهُمَّ صَلِّ وَسلِّمْ عَلَى نَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ

On kere: Allah'im! Nebimiz Muhammed'e salat ve selam eyle.

“Kim sabahladigi zaman on kere ve aksamladigi zaman on kere bana salat getirirse kiyamet gunu seefaatim ona ulasir.” Hadisi Taberani, biri “Ceyyid” olmak uzere iki senedle tahric etmistir. Bkz. Mecmeu’z-Zevaid, 10/120. Sahihu’t-Tergib ve’t-Terhib, 1/273

28- Yatarken Yapilan Zikirler

(قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ * اَللهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ

وَلَمْ يُولَدْ * وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ)

(قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ * مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ * وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ * وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فيِ الْعُقَدِ * وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ)

(قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ * مَلِكِ النَّاسِ * إِلَهِ النَّاسِ * مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ * الَّذِي يُوَسْوِسُ فيِ صُدُورِ النَّاسِ * مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ)

Iki avucunu bitistirir; Ihlas, Felak ve Nas surelerini okuyarak ufler:

"Rahman ve Rahim Olan Allah'in Adiyla <<De ki: O Allah birdir. Allah Samed'dir, (her seyden mustagni ve her sey O'na muhtactir.) O dogurmamis ve dogmamistir. Hic bir sey O'na denk degildir>>"

Ihlas Suresi

Felak Suresi

Nas Suresi

Sonra vucudundan ulasabildigi yerleri avuclariyla, basinin uzerinden yuzunden ve vucudunun on kismindan baslayarak mesheder. [Okuma ve meshetme uc kere tekrarlanir.]

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 9/62. Muslim, 4/1723

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ (اَللهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ

تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَهُ مَا فيِ السَّمَاوَاتِ وَمَا فيِ الأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّبِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَاشَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَيَؤُدُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ)

Kovulmus seytandan Allah'a siginirim: <<Allah, O'ndan baska ilah olmayan, kendisini uyuklama ve uyku tutmayan, Hayy (diri), Kayyum (her an yarattiklarini gozeten) olandir. Goklerde ve yerde olan ancak O'nundur. O'nun izni olmadan katinda sefaat edecek kimdir? Onlarin islediklerini, isleyeceklerini bilir; dilediginden baska ilminden hicbir seyi kavrayamazlar. Kursusu gokleri ve yeri kaplamistir, onlarin gozetilmesi O'na agir gelmez. O yucedir, buyuktur.>>

Bakara, 255 (Ayetu’l-Kursi). “Yatagina uzaninca bunu okuyanin uzerinde sabaha kadar Allah tarafindan koru-yucu bir melek bulunur ve seytani ona yaklastirmaz.” Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 4/487

آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَيْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ

آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلائِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لاَ نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ * لاَ يُكَلِّفُ اللهُ نَفْساً إِلاَ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِنْ نَسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلاَتُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا أَنْتَ مَوْلاَنَا فَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ

Peygamber ve inananlar, ona Rabbi'nden indirilene inandi. Hepsi Allah'a, meleklerine, kitaplarina, peygamberlerine inandi. 'Peygamberleri arasindan hicbirini ayirdetmeyiz, isittik, itaat ettik, Rabbimiz! Affini dileriz, donus Sanadir' dediler. Allah kisiye ancak gucunun yetecegi kadar yukler; kazandigi iyilik lehine, ettigi kotuluk de aleyhinedir. Rabbimiz! Eger unutur veya hataya dusrsek bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz! Bizden oncekilere yukledigin gibi bize de agir bir yuk yukleme. Ey Rabbimiz! Bize gucumuzun yetmedigi isler de yukleme. Bizi affet! Bizi bagisla! Bize aci! Sen bizim mevlamizsin. Kafirler topluluguna karsi bize yardim et.

Bakara; 285-286. “Kim bunu okursa gecesi boyunca ona yeter.” Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 9/94. Muslim, 1/554

بِاسْمِكَ رَبَّي وَضَعْتُ جَنْبيِ، وَبِكَ أَرْفَعُهُ، فَإِنْ أَمْسَكْتَ نَفْسِي

فَارْحَمْهَا، وَإِنْ أَرْسَلْتَهَا فَاحْفَظْهَا، بِمَا تَحْفَظُ بِهِ عِبَادَكَ الصَّالِحِينَ

Senin isminle Rabbim, yanimi (vucudumu) biraktim ve Senin -mesietin-le onu kaldirdim. Ruhumu alirsan ona rahmet et. Sayet geri gonderirsen salih kullarini korudugun sekilde onu koru.

Buhari, 11/126. Muslim, 4/2084

اَللَّهُمَّ إِنَّكَ خَلَقْتَ نَفْسِي وَأَنْتَ تَوَفَّاهَا، لَكَ مَمَاتُهَا وَمَحْيَا

هَا، إِنْ أَحْيَيْتَهَا فَاحْفَظْهَا، وَإِنْ أَمَتَّهَا فَاغْفِرْلَهَا. اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَافِيَةَ

Allah'im! Ruhumu Sen yarattin ve onu bededen Sen ayirdin. Ruhumun olumu ve yasamasi Sana aittir. Yasatirsan onu koru, oldurursen onu bagisla. Allah'im! Senden afiyet dilerim.

Muslim, 4/2083 ve Ahmed, lafziyla (2/79) tahric etti

اَللَّهُمَّ قِنيِ عَذَابَكَ يَوْمَ تَبْعَثُ عِبَادَكَ

(uc kere) Allah'im! Kullarini yeniden dirilttigin gun beni azabindan koru.

Ebu Davud, lafziyla (4/311); Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/143

بِاسْمِكَ اللَّهُمَّ أَمُوتُ وَأَحْيَا

Allah'im! Senin isminle olur ve yasarim.

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 1/113, Muslim, 4/2083

سُبْحَانَ اللهِ“ ”وَالْحَمْدُ للهِ“ ”وَاللهُ أَكْبَرُ

Otuz ucer kere: "Subhanallah/ Allah'i tum noksanliklardan tenzih ederim" "Elhamdulillah/Hamd, tumuyle Allah'a mahsustur."

Otuzdort kez: "Allahu ekber/Allah en buyuktur."

“Fatima (r.anha), elindeki bir degirmenle Nebi (s.a.v.)’e gelerek sikayette bulundu ve bir hizmetci istedi. Bunun uzerine Resulullah (s.a.v.): “Sizi, istediginizden daha hayirli bir seye sevk edeyim mi? Yataginiza girdiginiz zaman otuz uc defa tesbih, otuz uc defa tahmid, otuz dort defa tekbir getirin. Bu sizin icin hizmetciden daha hayirlidir.” buyurdu. Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 7/71. Muslim, 4/2091

أَللَّهُمَّ رَبَّ السَّمَاوَاتِ السَّبْعِ وَرَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ، رَبَّنَا وَرَبَّ

كُلِّ شَيْءٍ، فَالِقَ الْحَبِّ وَالنَّوَى، وَمُنْزِلَ التَّوْرَاةِ وَالإِنْجِيلِ، وَالْفُرْقَانِ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ كُلِّ شَيْءٍ أَنْتَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهِ. اَللَّهُمَّ أَنْتَ الأَوَّلُ فَلَيْسَ قَبْلَكَ شَيْءٌ، وَأَنْتَ الآخِرُ فَلَيْسَ بَعْدَكَ شَيْءٌ وَأَنْتَ الظَّاهِرُ فَلَيْسَ فَوْقَكَ شَيْءٌ، وَأَنْتَ البَاطِنُ فَلَيْسَ دُونَكَ شَيْءٌ، اِقْضِ عَنَّا الدَّيْنَ وَأَغْنِنَا مِنَ الْفَقْرِ

Yedi kat semanin, yuce arsin rabbi, bizim rabbimiz, her seyin rabbi, tane ve cekirdekleri yaran, Tevrat'i, Incil'i ve Furkan'i indiren Allah'im! Alnindan tuttugun her seyin serrinden Sana siginirimc Allah'im! Sen, Evvel'sin, Senden once bir sey yok. Sen Ahir'sin, Senden sonra bir sey yok. Sen, Zahir'sin, Senden uste bir sey yok. Sen, Batin'sin, Senden ote bir sey yok. Bizden borcu gider ve bizi fakirlikten kurtarip zenginlestir.

Muslim, 4/2084

اَلْحَمْدُللهِ الَّذِي أَطْعَمَنَا وَسَقَانَا، وَكَفَانَا، وَآوَانَا، فَكَمْ مِمَّنْ لاَكَافِيَ لَهُ وَلاَ مُؤْوِيَ

Hamd/ovgu bizi yediren, iciren, koruyan ve barindiran Allah icindir. Nice koruyani ve barindirani olmayan var.

Muslim, 4/2085

اَللَّهُمَّ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَاْلأَرْضِ، رَبَّ كُلِّ شَيْءٍ وَمَلِيكَهُ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْسِي، وَمِنْ شَرِّ الشَّيْطَانِ وَشِرْكِهِ، وَأَنْ أَقْتَرِفَ عَلَى نَفْسِي سُوءاً، أَوْ أَجُرَّهُ إِلىَ مُسْلِمٍ

Gizliyi ve asikari bilen, goklerin ve yerin yaraticisi, her seyin rabbi ve meliki Allah'im! Senden baska ilah olmadigina sehadet ederim. Nefsimin serrinden, seytanin ve sirkin serrinden, nefsime kotuluk etmekten veya o (kotulugu) bir muslumana goturmekten Sana siginirim.

Ebu Davud, 4/317. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/142

Secde ve Tebareke (Mulk) sureleri okunur.

Tirmizi, Nesai. Bkz. Sahihu’l-Cami, 4/255

اَللَّهُـمَّ أَسْلَمْتُ نَفْسِي إِلَيْكَ، وَفَوَّضْتُ أَمْرِي إِلَيْكَ وَوَجَّهْتُ وَجْهِي إِلَيْكَ وَأَلْجَأْتُ ظَهْرِي إِلَيْكَ، رَغْبَةً وَرَهْبَةً إِلَيْكَ لاَ مَلْجَأَ وَلاَ مَنْجَا مِنْكَ إِلاَّ إِلَيْكَ، آمَنْتُ بِكِتَابِكَ الَّذِي أَنْزَلْتَ وَبِنَبِيِّكَ الَّذِي أَرْسَلْتَ

Allah'im! Nefsimi Sana teslim ettim. Isimi Sana havale ettim. Yuzumu Sana cevirdim. Senden umidederek ve korkarak sirtimi Sana ilca ettim. Siginmak ve Senden sakinmak ancak Sana yonelmektedir. Indirdigin kitaba ve gonderdigin nebine iman ettim.

Rasulullah (s.a.v.) bunu soyleyen birine: “Olursen, fitrat uzere olursun.” demistir. Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 11/113. Muslim, 4/2081

29- Gece Bir Yandan Diger Bir Yana Donunce Yapilacak Dua

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ الْوَاحِدُ الْقَهَّارُ، رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَاْلأَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا

الْعَزِيزُ الْغَفَّارُ

Bir ve Kahhar olan, goklerin, yerin ve arasindakilerin Rabbi, Aziz ve Gafur olan Allah'tan baska ilah yoktur.

“Gece bir yandan diger bir yana donunce denir.” Hakim, sahih oldugunu soyler ve Imam Zehebi de buna muvafakat etmistir, 1/540. Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle, Ibn es-Sunni, Bkz. Sahihu’l-Cami, 3/213

30- Uykuda Korkan veya Urkuten Bir Seyle Karsilasanin Yapacagi Dua

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّاتِ مِنْ غَضَبِهِ وَعِقَابِهِ وَشَرِّ عِبَادِهِ، وَ مِنْ

هَمَزَاتِ الشَيَاطِينِ وَ أَنْ يَحْضُرُونِ

Gazabindan ve cezalandirmasindan, kullarinin serrinden, seytanlarin vesveselerinden ve bana gelmelerinden Allah'in noksansiz kelimelerine siginirim.

Ebu Davud, 4/12. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/171

31- Kabus veya Kotu Ruya Gorenin Yapmasi Gereken

Uc Defa: Sol tarafina tukurur.

Muslim, 4/1775

Gordugunu kimseye anlatmaz.

Muslim, 4/1772

Bulundugu taraftan diger tarafa goner.

Muslim, 4/1773

Dilerse kalkar, namaz kilar.

Muslim, 4/1773

33- Vitirde Selamdan Sonra Yapilan Dua

سُبْحَانَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ

Cokca takdis edilen mutlak hukumdar olan Allah'i tum noksanliklardan tenzih ederim.

Bunu uc kere ve ucuncusunde yuksek bir sesle ve uzatarak soyler;

رَبُّ الْمَلاَئِكَةِ وَ الرُّوحِ

Meleklerin ve Ruh'un rabbi.

Nesai (3/244), Darekutni ve digerleri. Parantez [ ] ici Darekutni rivayetinin ziyadesidir ve isnadi sahihtir, (2/31). Bkz. Zadu’l-Mead. (Ilgili hadisin tenkidi: Suayb ve Abdul-kadir el-Arnavut), (1/337)

34- Uzuntu ve Keder Aninda Yapilacak Dua

اَللَّهُمَّ إِنِّي عَبْدُكَ، ابْنُ عَبْدِكَ، ابْنُ أَمَتِكَ، نَاصِيَتيِ بِيَدِكَ، مَاضٍ
فيَّ حُكْمُكَ، عَدْلٌ فِيَّ قَضَاؤُكَ، أَسْأَلُكَ بِكُلِّ اسْمٍ هُوَ لَكَ، سَمَّيْتَ بِهِ نَفْسَكَ، أَوْ أَنْزَلْتَهُ فيِ كِتَابِكَ، أَوْ عَلَّمْتَهُ أَحَداً مِنْ خَلْقِكَ، أَوْ إِسْتَأْثَرْتَ بِهِ فيِ عِلْمِ الْغَيْبِ عِنْدَكَ، أَنْ تَجْعَلَ الْقُرْآنَ رَبِيعَ قَلْبيِ، وَنُورَصَدْرِي، وَجَلاَءَ حُزْنيِ، وَذَهَابَ هَمِّي

Allah'im! Ben Senin kulunum. Erkek ve kadin kullarinin cocuguyum. Alnim (kontrolum) Senin elindedir. Hakkimda Senin hukmun gecerlidir. Hakkimdaki takdirin adalettir. Kendini isimlendirdigin, Kitabinda indirdigin, klullarindan birine ogrettigin veya katindaki gayb ilminde kendine has kildigin Sana ait her isimle: Kur'an'i, kalbimin bahari, gogsumun nuru, huznumun ortadan kalkmasi ve kederimin gitmesi (icin vesile) kil(mani isterim).

Ahmed, 1/391. el-Elbani tashih etmistir

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ، وَالْعَجْزِ وَالْكَسَـلِ، وَالْبُخْلِ
وَالْجُبْنِ، وَضَلَعِ الدَّيْنِ وَغَلَبَةِ الرِّجاَلِ

Allah'im! Keder ve huzunden, acizlikten ve tembellikten, cimrilik ve korkakliktan, borcun belimi bukmesinden ve insanlarin bana galip gelmesinden Sana siginirim.

Buhari, 7/158. “Resulullah (s.a.v.) bu duayi cokca yapardi.” Bkz. Fethu’l-Bari, 11/173

35-Sıkıntı Anında Yapılan Dua

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ رَبُّ الْعَرْشِ
الْعَظِيمُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَرَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمُ

Azim ve Halim olan Allah'tan baska ilah yoktur. Ars'in yuce Rabbi Allah'tan baska ilah yoktur. Ars'in Kerim rabbi, yerin rabbi ve goklerin rabbi Allah'tan baska ilah yoktur.

Buhari, 7/153. Muslim, 4/2092

اَللَّهُمَّ رَحْمَتَكَ أَرْجُو فَلاَ تَكِلْنيِ إِلىَ نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ ، وَأَصْلِحْ ليِ
شَأْنِي كُلَّهُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ

Allah'im! Rahmetini umarim. Beni goz acip kapayincaya kadar nefsime birakma. Her isimi islah et. Senden baska ilah yok.

Ebu Davud, 4/324. Ahmed, 5/42. el-Elbani, hadisin hasen oldugunu soyler; bkz. Sahih-i Ebi Davud, 3/959

لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنيِّ كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

(Allah'im!) Senden baska ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Gercekten ben zalimlerden oldum.

Tirmizi, 5/529. Hakim, sahih oldugunu soylemis. Imam Zehebi de buna muvafakat etmistir; 1/505. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/168

اَللهُ اللهُ رَبيِّ لاَ أُشْرِكُ بِهِ شَيْئاً

Allah'im, Rabbim Allah'im! Sana hicbir seyi ortak kosmam.

Ebu Davud, 2/87; Bkz. Sahih-i Ibn Mace, 2/335

36- Dusmanla veya Guc Sahibi Biri Ile Karsilasma Sirasinda Yapilan Dua

اَللَّهُمَّ إِنَّا نَجْعَلُكَ فيِ نُحُورِهِمْ وَنَعُوذُ بِكَ مِنْ شُرُورِهِمْ

Allah'im! Onlarin yakasini Sana birakir, serlerinden Sana siginiriz.

Ebu Davud, 2/89; Hakim, sahih oldugunu soylemis, Imam Zehebi de buna muvafakat etmistir.

اَللَّهُمَّ أَنْتَ عَضُدِي، وَأَنْتَ نَصِيريِ، بِكَ أَجُولُ، وَبِكَ أَصُولُ، وَبِكَ أُقَاتِلُ

Allah'im! Dayanagim Sensin, Seninle hucum eder, Seninle saldiririm ve Senin (desteginle) savasirim.

Ebu Davud, 3/42. Tirmizi, 5/572; bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/183.

حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ

Allah bize yeter! O ne guzel vekildir.

Buhari, 5/172

37- Sultanin Zulmunden Korkanin Yapacagi Dua

اَللَّهُمَّ رَبَّ السَّمَاوَاتِ السَّبْعِ، وَرَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ، كُنْ ليِ جَاراً
مِنْ فُلاَنِ بْنِ فُلاَنٍ، وَأَحْزَابِهِ مِنْ خَلاَئِقِكَ، أَنْ يَفْرُطَ عَلَىَّ أَحَدٌ مِنْهُمْ أَوْ يَطْغَى، عَزَّ جَارُكَ وَجَلَّ ثَنَاؤُكَ، وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ

Uc kere: Yedi kat semanin Rabbi, Yuce Ars'in Rabbi Allah'im! Falan oglu falan'in ve yarattiklarin icerisinde onun tarafini tutanlardan birinin kotulukte asiri gitmesinden ya da azginlasmasindan beni muhafaza eyle. Senin himayendeki kimse izzetli ve Senin ovgun yucedir. Senden baska ilah yoktur.

Buhari, el-Edebu'l-Mufred, h.707; el-Elbani, sahih oldu-gunu soylemistir, bkz. Sahihu’l-Edebi’l-Mufred, h.545

اَللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَعَزُّ مِنْ خَلْقِهِ جَمِيعاً، اَللهُ أَعَزُّ مِمَّا أَخَافُ وَأَحْذَرُ،
أَعُوذُ بِاللهِ الَّذِي لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ، اَلْمُمْسِكِ السَّمَاوَاتِ السَّبْعِ أَنْ يَقَعْنَ عَلَى الأَرْضِ إِلاَّ بِإِذْنِهِ، مِنْ شَرِّ عَبْدِكَ فُلاَنٍ، وَجُنُودِهِ وَأَتْبَاعِهِ وَأَشْيَاعِهِ، مِنَ الْجِنِّ وَالإِنْسِ، اَللَّهُمَّ كُنْ ليِ جَاراً مِنْ شَرِّهِمْ، جَلَّ ثَنَاؤُكَ وَعَزَّ جَارُكَ، وَتَبَارَكَ اسْمُكَ، وَلاَ إِلَهَ غَيْرُكَ

Uc kere: Allah en buyuktur. Allah, butun yarattiklarindan daha cok izzet sahibidir. Allah, korktugum ve sakindigim seylerden daha kudretlidir. Kulu falanin, insan ve cin ordularinin, taraftarlarinin ve ona tabi olanlarin serrinden, O'ndan baska ilah olmayan, izni disinda yedi kat gogun yerin uzerine dusmesini engelleyen Allah'a siginirim. Allah'im! Onlarin serrinden beni koru. Ovgun yucedir, Senin himayendeki kimse izzetlidir. Ismin mubarektir. Senden baska ilah yoktur.

Buhari, el-Edebu'l-Mufred, h.708; el-Elbani, sahih oldu-gunu soyler; bkz. Sahihu’l-Edebi’l-Mufred, h.546

38- Dusmana Karsi Yapilan Dua

اَللَّهُمَّ مُنْزِلَ الْكِتَابِ، سَرِيعَ الْحِسَابِ، إِهْزِمِ اْلأَحْزَابَ،
اَللَّهُمَّ اهْزِمْهُمْ وَزَلْزِلْهُمْ

Kitabi indiren, hesabi cabuk goren Allah'im!
(Dusman) gruplari hezimete ugrat! Allah'im! Onlari hezimete ugrat ve onlari sars.

Muslim, 3/1362

39- Bir Topluluktan Korkan Kimsenin Yapacagi Dua

اَللَّهُمَّ اكْفِنِيهِم بِمَا شِئْتَ

Allah'im! Beni, onlara karsi diledigin sekilde koru.

Muslim, 4/2300

40- Imanda Supheye Dusen Kimsenin Yapacagi Dua

Allah'a siginir.

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 6/336; Muslim, 1/120

Dustugu supheyi terk eder.

Buhari, Bkz. Fethu’l-Bari, 6/336; Muslim, 1/120

آمَنْتُ بِاللهِ وَرُسُلِهِ

Allah'a ve Rasulune iman ettim.

Muslim, 119-120

هُوَ اْلأَوَّلُ وَاْلآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ
بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Allahu Teala'nin su ayetini okur: "O, Evvel'dir, Ahir'dir, Zahir'dir ve Batin'dir. O, her seyi bilendir.

Hadid, 3. Ebu Davud, el-Elbani, hadisin hasen oldugunu soyler; bkz. Sahih-i Ebi Davud, 3/962

41- Borcun Odenmesi Icin Yapilacak Dua

اَللَّهُـمَّ اكْفِنيِ بِحَلاَلِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَأَغْنِنيِ بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ

Allah'im! Helalinden vererek, beni haramina muhtac etme. Ve ihsaninla beni baskalarindan mustagni kil.

Tirmizi, 5/560; Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/180

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ، وَالْعَجْزِ وَالْكَسَـلِ، وَالْبُخْلِ
وَالْجُبْنِ، وَضَلَعِ الدَّيْنِ وَغَلَبَةِ الرِّجَالِ

Allah'im! Kederden ve huzunden, acizlik ve tembellikten, cimrilikten ve korkakliktan, borcun belimi bukmesinden ve insanlarin bana ustun gelmesinden Sana siginirim.

Buhari, 7/158

42- Namazda ve Kiraat Esnasinda Gelen Vesveseye Karsi Yapilan Dua

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

'Kovulmus seytandan Allah'a siginirim' de ve sol tarafa -uc defa- tukur.

Muslim, 4/1729. Osman b. As (r.a.): “Boyle yaptim ve Allah, vesveseyi benden giderdi.” demistir.

43- Bir Is Kendisine Zor Gelen Kimsenin Yapacagi Dua

اَللَّهُمَّ لاَ سَهْلَ إِلاَّ مَا جَعَلْتَهُ سَهْلاً وَأَنْتَ تَجْعَلُ الْحُزْنَ إِذَا شِئْتَ سَهْلاً

Allah'im! Senin kolaylastirdigindan baska kolay olan yoktur. Sen dilersen zoru kolay kilarsin.

Ibn Hibban, es-Sahih (Mevarid) h.2427 ve Ibn es-Sunni h.351. Hafiz Ibn Hacer, "Bu sahih bir hadistir" der. Abdulkadir el-Arnavut, el-Ezkar'in tahricinde sahih oldu-gunu soyler, s.106

44- Gunah Isleyenin Yapmasi ve Soylemesi Gereken

مَا مِنْ عَبْدٍ يُذْنِبُ ذَنْباً فَيُحْسِنُ الطُّهُورَ، ثُمَّ يَقُومُ فَيُصَلِّي رَكْعَتْينِ
ثُمَّ يَسْتَغْفِرُ اللهَ إِلاَّ غَفَرَ اللهُ لَهُ

“Peygamber Efendimiz (s.a.v.) soyle buyururlar: “Herhangi bir kul (muslu-man) gunah isledigi zaman, (erkanina uya-rak guzelce) abdest aldiktan sonra iki rekat namaz kilip Allah'tan af ve magfiret dilerse Allah onu muhakkak bagislar.”

Ebu Davud, 2/86, Tirmizi 2/257; el-Elbani, tashih etmistir; bkz. Sahih-i Ebi Davud 1/2837.

45- Seytan ve Vesveselerini Defetmek Icin Yapilan Dua

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

"Seytandan Allah'a siginmak"

Ebu Davud 1/206. Tirmizi, Bkz. Mu'minun, 98-99. Sahih-i Tirmizi, 1/77

"Ezan Okumak"

Buhari 1/151; Muslim 1/291

"Zikir yapmak ve Kur'an-i Kerim Okumak"

“Evlerinizi kabirlere cevirmeyin. Seytan icinde Bakara suresi okunan evden kacar.” Muslim 1/539. Sabah ve aksam, uykudan once ve uyaninca okunan zikirler, yine eve girerken ve evden cikarken, mescide girip cikarken yapilan zikirler seytani uzaklastirir. Ayni zamanda sahih olan baska zikirler; uykudan once “Ayete'l Kursi” (Bakara, 255) ve “Amene’r-resulu”yu (Bakara, 285-286) okumak ta seytani uzaklastiran seylerdendir. Kim yuz kere: “Allah'dan baska ilah yoktur. O, tekdir ve ortagi yoktur. Mulk O'nundur ve hamd O'nadir. O, her seye gucu yetendir.” derse bu, gunu boyunca onu seytandan korur. Ayrica ezan da seytani defeder.

46- Hosa Gitmeyen Bir Sey Olur veya Istenilen Olmazsa Yapilan Dua

قَدَرُ اللهِ وَمَاشَاءَ فَعَلَ

Allah'in takdiri, ne dilediyse onu yapti.

“Kuvvetli mumin Allah'a zayif muminden daha hayirli ve daha sevimlidir. Hepsinde de hayir vardir. Yararina olan seyde hirsli ol. Allah'dan yardim dile, aciz olma! Sana bir sey isabet ederse "keske soyle soyle yapsaydim.” deme. Fakat “Allah'in takdiri, ne dilediyse onu yapti.” de. Cunku “keske” seytanin ameline yol acar.” Muslim, 4/2052.

47- Cocugu Olani Tebrik Etmek ve Buna Karsilik Vermek

بَارَكَ اللهُ لَكَ فيِ الْمَوْهُوبِ لَكَ، وَشَكَرْتَ الْوَاهِبَ، وَبَلَغَ أَشُدَّهُ وَرُزِقْتَ بِرَّهُ

Sana bagislanan (bu cocugu) Allah senin icin mubarek eylesin. Onu veren (Allah'a) sukredesin. (Cocugun) buluga ersin ve onun iyiligiyle riziklandirilasin.

Tebrik edilen kisi de:

بَارَكَ اللهُ لَكَ وَبَارَكَ عَلَيْكَ، وَجَزَاكَ اللهُ خَيْراً، وَرَزَقَكَ اللهُ مِثْلَهُ، وَأَجْزَلَ ثَوَابَكَ

"Allah sana bereket versin ve bereketini daim kilsin. Allah seni hayirla mukafatlandirsin. Allah seni de bir benzeri ile riziklandirsin ve sevabini cogaltsin." seklinde karsilik verir.

Bkz. Nevevi, el-Ezkar, s.349, Selim el-Hilali, Sahihu'l-Ezkar 2/713.

48- Cocuklarin Korunmasi Icin Yapilacak Dua

أُعِيذُكُمَا بِكَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

Rasulullah s.a.v. Hasan ve Huseyin'i "Sizi, her seytandan ve hasereden, er kotu gozden Allah'in noksansiz kelimelerine sigindiririm" diyerek sakindirirdi.

Buhari 4/119. Ibn Abbas (r.a.) hadisi

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
49- Ziyaret Sirasinda Hastaya Yapilan Dua

لاَ بَأْسَ طَهُورٌ إِنْ شَاءَ اللهُ

Zarar yok, insaallah (gunahlarini) temizler.

Buhari, bkz. Fethu’l-Bari, 10/118

أَسْأَلُ اللهَ الْعَظِيمَ رَبَّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ أَنْ يَشْفِيَكَ

Yedi kere: Yuce Ars'in Rabbi, yuce Allah'tan sifa vermesini dilerim.

"Musluman bir kul eceli gelmemis bir hastayi ziyaret eder ve yedi kere bunu derse hasta sifa bulur... Hadis zikredilir.” Tirmizi, Ebu Davud. Bkz. Sahih-i Tirmizi 2/210, Sahihu’l-Cami, 5/180)

50- Hasta Ziyaretinin Fazileti

Rasulullah s.a.v. soyle buyurur: "Kisi Musluman kardesini hastaliginda ziyaret ederse oturuncaya kadar cennet baglarinda yurur. Oturunca onu rahmet kaplar. Sabah ise, yetmis bin melek aksamlayincaya kadar ona istigfar eder. Aksam da, sabahlayincaya kadar yetmis bin melek ona istigfar eder.

Tirmizi, Ibn Mace, Ahmed. Bkz. Sahih-i Ibn Mace 1/244, Sahih-i Tirmizi 1/286. Merhum Ahmed Sakir de sahih oldugunu soylemistir.

51- Hayatindan Umit Kesen Hastanin Yapacagi Dua

اَللَّهُمَّ اغْفِرْليِ وَارْحَمْنيِ وَأَلْحِقْنيِ بِالرَّفِيقِ اْلأَعْلَى

Allah'im! Beni bagisla ve bana merhamer eyle. Beni Refik-i A'la'ya kavustur.

Buhari, 7/10; Muslim, 4/1893

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ إِنَّ لِلْمَوْتِ لَسَكَرَاتٍ

Nebi s.a.v. vefatindan az once ellerini suya sokarak yuzunu silmeye basladi, soyle diyordu: "Allah'dan baska ilah yoktur. Olumun, suphesiz bir sarhoslugu vardir.

Buhari, bkz. Fethu’l-Bari, 8/144

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَاللهُ أَكْبَرُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ

Allah'tan baska ilah yoktur. Allah en buyuktur. Bir olan Allah'tan baska ilah yok. Tekve ortagi olmayan Allah'tan baska ilah yok. Allah'tan baska ilah yok. Mulk, O'nun ve hamd O'nadir. Allah'tan baska ilah yok. Guc ve kuvvet ancak Allah'tandir.

Tirmizi, Ibn Mace, el-Elbani, sahihtir der. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/152. Sahih-i Ibn Mace, 2/317.

52- Vefat Etmek Uzere Olana Telkinde Bulunmak

لاَ إِلَهَ إِلاَّاللهُ

Son sozu 'La ilahe illallah' (Allah'tan baska ilah yoktur) olan kimse cennete girer.

Ebu Davud, 3/190. Bkz. Sahihu’l-Cami, 5/432

53- Basina Bir Musibet Gelenin Yapacagi Dua

إِنَّا ِللهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ اللَّهُمَّ أْجُرْنيِ فيِ مُصِيبَتيِ وَأَخْلِفْ ليِ خَيْراً مِنْهَا

Biz Allah'a aitiz ve O'na donuculeriz. Allah'im! Basima gelen musibet nedeniyle bana ecir ver ve daha hayirlisini bana bagisla.

Muslim, 2/632.

54- Olunun Gozlerini Kaparken Yapilacak Dua

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لِفُلاَنٍ (بِاسْمِهِ) وَارْفَعْ دَرجَتَهُ فيِ الْمَهْدِيِّينَ، وَاخْلُفْهُ فيِ عَقِبِهِ فيِ الْغَابِرِينَ، وَاغْفِرْ لَنَا وَلَهُ يَا رَبَّ الْعَالَمِينَ، وَافْسَحْ لَهُ فيِ قَبْرِهِ وَنَوِّرْ لَهُ فِيهِ

Allah'im! Falani (olunun ismini soyler) bagisla. Hidayete erenler arasinda derecesini yukselt. Geride kalanlarina vekil ol. Ey Alemlerin Rabbi! Bizi ve onu bagisla. Kabrini genislet ve onu orada nurlandir.

Muslim, 2/634.

55- Cenaze Namazinda Olu Icin Yapilacak Dua

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ وَارْحَمْهُ، وَعاَفِهِ، وَاعْفُ عَنْهُ وَأَكْرِمْ نُزُلـَهُ، وَوَسِّعْ
مُدْخَلَـهُ، وَاغْسِلْهُ بِالْمَاءِ وَالثَّلْجِ وَالْبَرَدِ، وَنَقِّهِ مِنَ الْخَطاَياَ كَماَ نَقَّيْتَ الثَّوْبَ الأَبْيَضَ مِنَ الدَّنَسِ، وَأَبْدِلْهُ داَراً خَيْراً مِنْ دَارِهِ، وَأَهْلاً خَيْراً مِنْ أَهْلِهِ، وَزَوْجاً خَيْراً مِنْ زَوْجِهِ، وَأَدْخِلْهُ الْجَنَّةَ، وَأَعِذْهُ مِنْ عَذاَبِ الْقَبْرِ ]وَعَذَابِ النَّارِ

Allah'im! Onu bagisla ve ona merhamet et. Ona afiyet ver ve onu affet. Onu hos karsila ve yerini genislet. Onu su, kar ve dolu ile yika. Beyaz elbisenin kirden temizlendigi gibi gunahlardan temizle. Ona; evinden daha iyi bir ev, ailesinden daha hayirli bir aile, esinden daha iyi bir es ver. Onu cennete koy. Kabir azabindan ve cehennem azabindan koru.

Muslim, 2/663

56- Buluga Ermeden Olen Cocugun Cenazesinde Okunacak Dua

اَللَّهُمَّ أَعِذْهُ مِنْ عَذاَبِ الْقَبْرِ

Allah'im! Kabir azabindan onu koru.

“Said b. Museyyib soyle der: Ebu Hureyre'nin arkasinda gunahsiz bir sabinin namazini kildim ve onu soyle derken isittim:…(hadis zikredilir.) Malik, el-Muvatta, 1/288. Ibn Ebi Seybe, el-Musannaf, 3/217. Beyhaki, 4/9. Suayb el-Arnavut, hadisin sahih oldugunu soyler; bkz. Bagavi, Serhu's-Sunne (ilgili hadis tenkidi: 5/337)

اَللَّهُمَّ اجْعَلْهُ فَرَطاً وَ ذُخْراً لِوَالِدَيْهِ، وَشَفِيعاً مُجاَباً. اَللَّهُمَّ ثَقِّلْ بِهِ مَواَزِينَهُماَ وَأَعْظِمْ بِهِ أُجُورَهُماَ، وَأَلْحِقْهُ بِصـاَلِحِ الْمُؤْمِنِينَ، وَاجْعَلْهُ فيِ كَفاَلَةِ إِبْراَهِيمَ، وَقِـهِ بِرَحْمَتِكَ عَذاَبَ الْجَحِيمِ، وَأَبْدِلْهُ داَراً خَيْراً مِنْ داَرِهِ وَأَهْلاً خَيْراً مِنْ أَهْلِهِ، اَللَّهُمَّ اغْفِرْ ِلأَسْلاَفِناَ، وَأَفْراَطِناَ، وَمَنْ سَبَقَناَ بِاْلإيماَنِ

Allah'im! Onu, ana babasina (cennete giriste) oncu, onlar icin saklanmis bir nimet ve sefaati kabul edilen bir sefaatci kil. Allah'im! Onunla, ana babasinin mizanini agirlastir ve ecrini buyuk eyle. Onu, salih muminlere dahil et ve (mahset gunu) Ibrahim a.s.'in kefaletine kil. Rahmetinle onu cehennem azabindan koru. Ona evinden daha iyi bir ev, ailesinden daha hayirli bir aile ver. Allah'im evvelimizi, onculerimizi ve bizden evvelki Muminleri bagisla.

Bkz. Ibn Kudame, Mugni, 3/416; Abdulaziz b. Baz, Du-rusul-muhimme s.15).

اَللَّهُمَّ اجْعَلْهُ لَناَ فَرَطاً، وَسَلَفاً، وَأَجْراً

Allah'im! Onu bizim icin bir oncu, selef ve bir mukafat kil.

“Hasan, cocugun cenazesinde Fatiha'yi okur ve soyle derdi…(Hadis zikredilir.)” Bagavi, Serhu's-Sunne; Ab-durrezzak h.6588; Buhari, Kitabu'l-Cenaiz, h.65: ta'likan, Cenazeye Fatiha Okuma Babi, 2/113).

57- Taziye (Bassagligi) Duasi

إِنَّ ِللهِ ماَ أَخَذَ، وَلَهُ ماَ أَعْطىَ وَكُلُّ شَيْءٍ عِنْدَهُ بِأَجَلٍ مُسَمًّى، فَلْتَصْبِرْ وَلْتَحْتَسِبْ

Aldigi Allah'indir, verdigi Allah'indir. Her sey O'nun katinda belirli bir ecel iledir. Sabret ve karsiligini Allah'tan bekle.

Buhari, 2/80; Muslim, 2/636

أَعْظَمَ اللهُ أَجْرَكَ، وَأَحْسَنَ عَزاَءَكَ وَغَفَرَ لِمَيِّتِكَ

Soyle derse de guzel olur: 'Allah ecrini buyuk, sabrini guzel eylesin. Ve olunu bagislasin.

Nevevi, el-Ezkar, s.126

58- Oluyu Kabre Koyarken Yapilan Dua

بِسْمِ اللهِ وَعَلىَ سُنَّةِ رَسُولِ اللهِ

Allah'in adiyla ve Rasulu'nun sunneti uzere.

Ebu Davud, 3/314: Ahmed: “Allah'in adiyla ve Resu-lullah'in milleti uzere” lafziyla. Iki sened de sahihtir; Nebi (s.a.v.) mevtanin defnini bitirince basinda durur ve soyle derdi: "Kardesiniz icin bagislanma isteyin ve onun icin sebat dileyin. Cunku o su anda sorguya cekiliyor." Ebu Davud, 3/315; Hakim, sahih oldugunu soylemis, Imam Zehebi de buna muvafakat etmistir.

59- Oluyu Defnettikten Sonra

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ اللَّهُمَّ ثَبِّتْهُ

Allah'im! Onu bagisla ve (hak uzere) sabit kil.

Ebu Davud, 3/314: Ahmed: “Allah'in adiyla ve Resu-lullah'in milleti uzere” lafziyla. Iki sened de sahihtir; Nebi (s.a.v.) mevtanin defnini bitirince basinda durur ve soyle derdi: "Kardesiniz icin bagislanma isteyin ve onun icin sebat dileyin. Cunku o su anda sorguya cekiliyor." Ebu Davud, 3/315; Hakim, sahih oldugunu soylemis, Imam Zehebi de buna muvafakat etmistir.

60- Kabir Ziyaretinde Yapilan Dua

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الدِّياَرِ، مِن الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُسْلِمِينَ، وَإِناَّ إِنْ شاَءَ اللهُ بِكُمْ لاَحِقُونَ ]وَيَرْحَمُ اللهُ الْمُسْتَقْدِمِينَ مِناَّ وَالْمُسْتَأْخِرِينَ[ أَسْأَلُ اللهَ لَناَ وَلَكُمُ الْعاَفِيَةَ

Bu diyarin Mu'min ve musluman sakinleri. Selam sizin uzerinize olsun. Biz de Allah'in izniyle size kavusacagiz. [Allah, bizden once gidenlere ve sonraya kalanlara rahmet etsin] Allah'tan bizim ve sizin icin afiyet dilerim.

Muslim, 2/671; Ibn Mace, 1/494, Bureyde (r.a.)'dan lafizlar, Ibn Mace. Parantez [ ] arasi; Muslim, Aise (r.a.)'dan, 2/671.

61- Ruzgar Eserken Yapilacak Dua

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ خَيْرَهاَ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهاَ

Allah'im! Senden, bu (ruzgarin) hayrini diler ve serrinden sana siginirim.

Ebu Davud, 4/326; Ibn Mace 2/1128.

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ خَيْرَهاَ، وَخَيْرَ ماَ فِيهاَ، وَخَيْرَ ماَأُرْسِلَتْ بِهِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهاَ، وَشَرِّ ماَ فِيهاَ وَشَرِّ ماَ أُرْسِلَتْ بِهِ

Allah'im! Senden bu (ruzgarin) hayrini, onda bulunanin hayrini ve onunla birlikte gonderilenin hayrini dilerim. Onun serrinden, onda bulunanin serrinden ve onunla birlikte gonderilenin serrinden Sana siginirim.

Muslim, (2/616); Buhari, (4/76).

62- Gok Gurlediginde Yapilan Zikir

سُبْحاَنَ الَّذِي يُسَبِّحُ الرَّعْدُ بِحَمْدِهِ وَالْمَلاَئِكَةُ مِنْ خِيفَتِهِ

Gok gurultusunun hamdederek; meleklerin, heybetinden dolayi kendisini tesbih ettigi
(Allah'i) tum noksanliklardan tenzih ederim.

Abdullah b. Zubeyr (r.a.) gok gurultusunu isitince konusmayi terk eder ve soyle derdi:…(Hadis zikredilir.) Muvatta, 2/992. el-Elbani, “Mevkuf olarak isnadi sahihtir” der.

63- Bazi Yagmur Dualari

اَللَّهُمَّ أَسْقِناَ غَيْثاً مُغِيثاً مَرِيئاً مَرِيعاً، ناَفِعاً غَيْرَ ضاَرٍّ، عاَجِلاً غَيْرَ آجِلٍ

Allah'im! Bize hemen, geciktirmeden, zararsiz, faydali, bereketli, hazmi kolay ve imdadimiza yetisen bir yagmur ver.

Ebu Davud, 1/303 el-Elbani, sahihtir der; bkz. Sahih-i Ebi Davud, 1/216.

اَللَّهُمَّ أَغِثْناَ، اَللَّهُمَّ أَغِثْناَ، اَللَّهُمَّ أَغِثْناَ

Allah'im! Bize yagmur ver. Allah'im! bize yagmur ver. Allah'im! Bize yagmur ver.

Buhari, 1/224; Muslim, 2/613

اَللَّهُمَّ اسْقِ عِباَدَكَ وَ بَهاَئِمَكَ وَ انْشُرْ رَحْمَتَكَ وَأَحْيِ بَلَدَكَ الْمَيِّتَ

Allah'im! Kullarina ve hayvanlarina su ver. Rahmetini yagdir ve (bu) cansiz beldeni canlandir.

Ebu Davud, 1/305, el-Elbani, hadisin hasen oldugunu soyler; bkz. Sahih-i Ebi Davud, 1/218.

64- Yagmur Yagarken Yapilan Dua

اَللَّهُمَّ صَيِّباً ناَفِعاً

Allah'im! Bol ve faydali bir yagmur eyle.

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari, 2/518.

65- Yagmurdan Sonra Yapilan Zikir

مُطِرْناَ بِفَضْلِ اللهِ وَرَحْمَتِهِ

Allah'in ihsani ve rahmetiyle yagmur yagdirildi.

Buhari, 1/205; Muslim, 1/83.

66- Kapali ve Yagmurlu Havanin Acik ve Gunesli Olmasi Icin Yapilan Bazi Dualar

اَللَّهُمَّ حَوالَيْناَ وَ لاَ عَلَيْناَ. اَللَّهُمَّ عَلىَ اْلآكاَمِ وَ الظِّراَبِ، وَ بُطُونِ الأَوْدِيَةِ، وَ مَناَبِتِ الشَّجَرِ

Allah'im! Uzerimize degil etrafimiza yagdir Allah'im! Tepelere, daglara, vadilere ve agac biten yerlere yagdir.

Buhari, 1/224; Muslim, 2/614.

67- Hilal Gorunce Yapilan Dua

اَللهُ أَكْبَرُ، اَللَّهُمَّ أَهِّلْهُ عَلَيْناَ بِاْلأَمْنِ وَ اْلإِيماَنِ، وَ السَّلاَمَةِ وَ اْلإِسْلاَمِ،
وَ التَّوْفِيقِ لِماَ تُحِبُّ رَبَّناَ وَ تَرْضَى، رَبُّناَ وَ رَبُّكَ اللهُ

Allah en buyuktur. Allah'im! Bunu uzerimizde emniyet, iman, selamet, Islam ve Ey Rabbimiz; sevdigin ve razi oldugun seylerde basari ayi kil. (Ey Hilal!) Benim ve Senin Rabbin Allah'tir.

Tirmizi, 5/504; Darimi, lafziyla 1/336; bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/157.

68- Iftarda Oruclunun Yapacagi Dua

ذَهَبَ الظَّمَأُ وَ ابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ، وَ ثَبَتَ اْلأَجْرُ إِنْ شاَءَ اللهُ

Susuzluk gitti ve damarlar islandi. Ve; Allah'in izniyle ecir sabir oldu.

Ebu Davud, 2/306 ve digerleri. Bkz. Sahih-i Cami, 4/2509.

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ بِرَحْمَتِكَ الَّتيِ وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ أَنْ تَغْفِرَ ليِ

Allah'im! Her seyi kaplayan rahmetinle beni bagislamani dilerim.

Ibn Mace, 1/557, Abdullah b. Amr (r.a.)'in duasindan, Hafiz Ibn Hacer, hasen oldugunu soyler, el-Ezkar, bkz. Serhi, 4/342.

69- Yemege Baslarken Yapilan Dua

Biriniz yemege baslarken;

بِسْمِ اللهِ

'Bismillah/Allah'in adiyla' desin. Sayet unutursa (hatirladiginda);

بِسْمِ اللهِ فيِ أَوَّلِهِ وَآخِرِهِ

'Evveli ve sonunda Allah'in adiyla' desin.

Ebu Davud, 3/347; Tirmizi, 4/288. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 2/167.

Allah'in yemekle nimetlendirdigi kimse soyle desin:

اَللَّهُمَّ باَرِكْ لَناَ فِيهِ وَ أَطْعِمْناَ خَيْراً مِنْهُ

'Allah'im! Bunda bizim icin bereket kil ve bundan daha hayirlisini bize yedir.' Allah'in sutle susuzlugunu giderdigi bir kimse de soyle desin;

اَللَّهُمَّ باَرِكْ لَناَ فِيهِ وَزِدْناَ مِنْهُ

'Allah'im! Bunda bizim icin bereket kil ve bize bundan daha fazla ver.

Tirmizi (5/506). Bkz. Sahih-i Tirmizi, (3/158).

70- Yemekten Sonra Yapilacak Dua

اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِي أَطْعَمَنيِ هَذاَ وَ رَزَقَنِيهِ، مِنْ غَيْرِحَوْلٍ مِنيِّ وَ لاَ قُوَّةٍ

Hamd/ovgu benden bir guc ve kuvvet olmaksizin bana bunu yediren ve beni bununla riziklandiran Allah icindir.

Nesai disinda diger sunen sahipleri. Bkz. Sahih-i Tirmizi, 3/159.

اَلْحَمْدُ ِللهِ حَمْداً كَثِيراً طَيِّباً مُباَرَكاً فِيهِ، غَيْرَ] مَكْفِيٍّ وَلاَ[ مُوَدَّعٍ، وَلاَ مُسْتَغْنىً عَنْهُ رَبَّناَ

Cok, temiz, bereketli, sonsuz ve terk olunmayan, kendisinden mustagni olunmayarak yapilan hamd Rabbimiz Allah'adir.

Buhari, (6/214); Tirmizi, lafziyla (5/507).

71- Misafirin Yemek Sahibi Icin Yapacagi Dua

اَللَّهُمَّ باَرِكْ لَهُمْ فِيماَ رَزَقْتَهُمْ وَاغْفِرْ لَهُمْ وَارْحَمْهُمْ

Allah'im! Verdigin rizikta onlar icin bereket kil. Onlari bagisla ve onlara merhamet eyle.

Muslim, (3/1615).

72- Kisinin, Kendisine Su Veren veya Vermek Isteyen Kimseye Yapacagi Dua

اَللَّهُمَّ أَطْعِمْ مَنْ أَطْعَمَنيِ وَاسْقِ مَنْ سَقاَنِي

Allah'im! Bana yemek verene yemek ver. Bana su verene su ver.

Muslim, (3/126).

73- Oruclunun, Iftar Yemegi Veren Icin Yapacagi Dua

أَفْطَرَ عِنْدَكُمُ الصَّائِمُونَ، وَأَكـلَ طَعـاَمَكُمُ اْلأَبْراَرُ، وَصَلَّتْ عَلَيْكُمُ الْمَلاَئِكَةُ

Oruclular yaninizda iftar etsin. Yemeginizi iyiler yesin. Ve, melekler sizin icin dua etsin.

Ebu Davud, Sunen (3/367); Ibn Mace, (1/556); Nesai Amelu'l-Yevm ve'l-Leyle (h.296-298): Hz. Peygamber’in bunu bir ev halki yaninda iftar ettigi zaman soyledigini belirtir. el-Elbani, sahih oldugunu soyler; bkz. Sahih-i Ebi Davud (2/730).

74- Yemek Hazirlandigi Halde Orucu Bozmayan Kisinin Yapacagi Dua

"Sizden biriniz davet edilirse icabet etsin. Oruclu ise dua etsin. Orucunu acarsa yemekten yesin."

Muslim, (2/1054). / (Nafile oruc tutarken, iftardan once yaninda sofra kurulan.)

75- Oruclunun, Kendisine Soven Kimseye Ne Soyleyecegi

إِنيِّ صاَئِمٌ، إِنيِّ صاَئِمٌ

Ben orucluyum, Ben orucluyum.

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari, (4/103); Muslim, (2/806).

76- Mevsimin Ilk Meyvesini Gorunce Yapilacak Dua

اَللَّهُمَّ باّرِكْ لَناَ فِي ثَمَرِنَا، وَباَرِكْ لَناَ فيِ مَدِينَتِناَ وَباَرِكْ لَناَ فيِ صاَعِناَ، وَباَرِكْ لَناَ فيِ مُدِّناَ

Allah'im! Meyvemizde bizim icin bereket kil.
Sehrimizi bize mubarek eyle. Sa'mizi bize bereketlendir, mudd'umuzu bize bereketlendir.

Muslim, (2/1000). Sa' ve Mudd, bir tur hacim olculeridir.

77- Aksirinca Yapilacak Dua

Sizden biriniz aksirinca;

اَلْحَمْدُ ِلله

'Allah'a hamd olsun' desin. (Bunu isiten) kardesi veya arkadasi;

يَرْحَمُكَ اللهُ

'Allah'in rahmeti uzerine olsun' desin.
(O da);

يَهْدِيكُمُ اللهُ وَيُصْلِحُ بَالَكُمْ

'Allah size hidayet etsin (hidayette daim kilsin) ve halinisi islah eylesin' desin.

Tirmizi, (5/182); Ahmed, (4/400); Ebu Davud, (4/308); bkz. Sahih-i Tirmizi, (2/354)

78- Kafir, Aksirip Allah'a Hamdedince Ona Soylenecek Sey

يَهْدِيكُمُ اللهُ وَيُصْلِحُ بَالَكُمْ

Allah size hidayet etsin ve halinizi islah eylesin.

Tirmizi, (5/182); Ahmed, (4/400); Ebu Davud, (4/308); bkz. Sahih-i Tirmizi, (2/354).

79- Evlenen Kisi Icin Yapilacak Dua

بَارَكَ اللهُ لَكَ، وَباَرَكَ عَلَيْكَ، وَجَمَعَ بَيْنَكُماَ فيِ خَيْرٍ

Allah senin icin bereketli kilsin ve bereketini daim etsin. Ikinizin arasini hayirda birlestirsin.

Nesai haric diger sunen sahipleri. Bkz. Sahih-i Tirmizi, (1/316).

80- Evlenenin Yapacagi Dua

Sizden biriniz evlenir veya bir hizmetci satin alirsa soyle desin:

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ خَيْرَهاَ وَخَيْرَماَ جَبَلْتَهاَ عَلَيْهِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهاَ وَشَرِّماَ جَبَلْتَهاَ عَلَيْهِ

Allah'im! Bunun hayrini ve buna verdigin tabiatin hayrini dilerim. Bunun serrinden ve buna verdigin tabiatin serrinden sana siginirim.

-Bir deve (veya binek) satin alinca da horgucunun ustunden tutsun ve boylece dua etsin.

Ebu Davud, (2/248); Ibn Mace, (1/617); bkz. Sahih-i Ibn Mace, (1/324).

81- Cinsel Iliskiden Once Okunacak Dua

بِسْمِ اللهِ. اَللَّهُمَّ جَنِّبْناَ الشَّيْطاَنَ، وَجَنِّبِ الشَّيْطاَنَ ماَ رَزَقْتَناَ

Allah'in adiyla. Allah'im! Bizi seytandan uzaklastir ve seytani da bizi riziklandiracagin (cocuktan) uzaklastir.

Buhari, (6/14); Muslim, (2/1028).

82- Ofkelenince Yapilacak Dua

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطاَنِ الرَّجِيمِ

Kovulmus seytandan Allah'a siginirim.

Buhari, (7/99); Muslim, (4/2015).

83- Musibete Ugramis Birini Gorenin Yapacagi Dua

اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِي عاَفاَنيِ مِمَّا ابْتَلاَكَ بِهِ وَفَضَّلَنيِ عَلىَ كَثِيرٍ مِمَّنْ خَلَقَ تَفْضِيلاً

Sana verdigi beladan beni afiyette kilan ve yarattiklarindan cogu uzerine tercih ederek beni ustun kilan Allah'a hamdolsun.

Tirmizi, (5/494); bkz. Sahih-i Tirmizi, (3/153).

84- Her Oturumda Yapilacak Dua

Ibn Omer'den; soyle demistir: "Rasulullah s.a.v.'in bir oturumda kalkmadan once yuz kere;

رَبِّ اغْفِرْ ليِ وَتُبْ عَلَىَّ إِنَّكَ أَنْتَ التَّواَّبُ الْغَفُورُ

'Rabbim! Beni bagisla ve tevbemi kabul et. Suphesiz Sen, tevbeleri kabul eden ve cokca bagislayansin" dedigi sayilirsi.

Tirmizi ve digerleri; bkz. Sahih-i Tirmizi, (3/153), Sahih-i Ibn Mace, (2/321). Lafizlar Tirmizi.

85- Meclisin/Oturumun Kefareti

سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَ أَتُوبُ إِلَيْكَ

Allah'im! Sana hamdederek, Seni tum noksanliklardan tenzih ederim. Senden baska ilah olmadigina sehadet ederim. Senden bagislanma diler ve sana tevbe ederim.

Sunen sahipleri. Bkz. Sahih-i Tirmizi, (3653); Aise (r.a.)’nin soyle dedigi sabit olmustur: “Rasulullah (s.a.v.) bir mecliste oturdugunda, Kur’an okudugunda ve namaz kildiginda mutlaka sonunu su kelimelerle tamamlardi:... (Hadis zikredilir).” Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle (h.308); Ahmed, (6/77). Dr. Faruk Hammade, sahih oldugunu soyler; bkz. Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle, thk.

86- "Allah Seni Affetsin" Diyene Yapilacak Dua

وَلَكَ

'Seni de -affetsin-'

Ahmed, (5/82); Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle, thk: Dr. Faruk Hammadde (s.218. h.421)

87- Iyilik Yapan Birine Yapilacak Dua

جَزاَكَ اللهُ خَيْراً

Allah seni hayirla mukafatlandirsin.

Tirmizi, (h.2035). Bkz. Sahihu’l-cami, (h.6244). Sahih-i Tirmizi (2/200).

88- Yapildiginda, Allah'in Kisiyi Deccal'den Koruyacagi Sey

"Kehf Suresi'nin basindan on ayet ezberleyen Deccal'den korunur."

Muslim, (1/555). Bir baska rivayette, “Kehf suresinin so-nundan denilir.” (1/556).

Her namazda son tesehhudde, Deccal'in fitnesinden Allah'a siginmak ta boyledir.

Tahrici gecti. Bkz. h.55/56

89- 'Seni Allah Icin Seviyorum' Diyen Kimse Icin Yapilacak Dua

أَحَبَّكَ الَّذِي أَحْبَبْتَنيِ لَهُ

Kendisi icin beni sevdigin (Allah) seni sevsin.

Ebu Davud, (4/333); el-Elbani, hasen oldugunu soyler, bkz. Sahih-i Ebi Davud, (3/965).

90- Malini Sana Sunan Kimse Icin Yapilacak Dua

باَرَكَ اللهُ لَكَ فيِ أَهْلِكَ وَماَلِكَ

Allah, ailende ve malinda senin icin bereket kilsin.

Buhari, bkz. Fethu’l-Bari, (4/88).

91- Ihtiyac Aninda Borc Para Veren Kimse Icin Yapilacak Dua

باَرَكَ اللهُ لَكَ فيِ أَهْلِكَ وَماَلِكَ، إِنَّماَ جَزاَءُ السَّلَفِ الْحَمْدُ وَالأَداَءُ

Allah, ailende ve malinda senin icin bereket kilsin verilen borcun karsiligi suphesiz ki hamd ve (onu) odemektir.

Nesai, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyle (s.300); Ibn Mace (2/809). Bkz. Sahih-i Ibn Mace (2/55) bak.

92- Sirke Dusmekten Korkuldugunda Yapilan Dua

اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ أَنْ أُشْرِكَ بِكَ وَأَناَ أَعْلَمُ وَأَسْتَغْفِرُكَ لِماَ لاَ أَعْلَمُ

Allah'im! Bilerek sirk kosmaktan Sana siginirim. Bilmediklerim icin de Senden bagfiret dilerim.

Ahmed, (4/403) ve digerleri. Bkz. Sahihu’l-Cami (3/233). Sahihu’t-Tergib ve’t-Terhib (1/19).

93- 'Allah Seni Mubarek Kilsin' Diyen Kimse Icin Yapacagin Dua

وَفِيكَ باَرَكَ اللهُ

Ve seni de mubarek kilsin.

Ibn es-Sunni, (s.138, h.278). Bkz. Ibn el-Kayyim, el-Vabilu’s-Sayyib, thk. Besir Muhammed Uyun (s.304).

94- Bir Seyi Ugurlu Saymanin Kehareti Duasi

اَللَّهُمَّ لاَ طَيْرَ إِلاَّ طَيْرُكَ، وَلاَ خَيْرَ إِلاَّ خَيْرُكَ، وَلاَ إِلَهَ غَيْرُكَ

Allah'im! Senin (yarattigin) ugursuzluktan baska ugursuzluk yoktur.
Senin (verdigin) hayirdan baska hayir yoktur. Senden baska ilah yoktur.

Ahmed, (2/220); Ibn es-Sunni (h.292). el-Elbani, sahihtir der; bkz. el-Ehadisu’s-Sahiha (3/54). Iyimserlik/hayra yormak ise Nebi Sallallahu Aleyhi Vesellem’in hosuna giderdi. Bu nedenle bir adamdan iyi bir soz isittiginde bu soz hosuna gitti ve ona: “Agzindan cikan iyimserligin bizi etkiledi.” dedi; Ebu Davud, Ahmed; el-Elbani, sahih oldugunu soyler, es-Sahiha (2/323).

95- Tasita Binince Yapilacak Dua

بِسْمِ اللهِ، الْحَمْدُ ِللهِ ]سُبْحاَنَ الَّذِي سَخَّرَ لَناَ هَذاَ وَماَ كُنَّا لَهُ مُقْرِنِينَ * وَإِناَّ إِلىَ رَبِّناَ لَمُنْقَلِبُونَ [اَلْحَمْدُ ِللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ، اَللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَكْبَرُ، سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي فَاغْفِرْ ليِ، فَإِنَّهُ لاَيَغْفِرُ الدُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ

Allah'in adiyla, hamd Allah'adir. 'Bunu bizim hizmetimize veren (Allah'i) tum noksanliklardan tenzih ederiz, yoksa biz bunlara guc yetiremezdir. Ve, biz suphesiz Rabbimize donecegiz' Hamd Allah'adir. Hamd Allah'adir. Hamd Allah'adir. Allah en buyuktur. Allah en buyuktur. Allah en buyuktur. Allah'im! Seni tum noksanliklardan tenzih ederim. Ben nefsime zulmettim, beni bagisla. Cunku gunahlari ancak sen bagislarsin.

Ebu Davud, (3/34); Tirmizi (5/501); bkz. Sahih-i Tirmizi (3/157).

96- Yolculuk Duasi

اَللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَكْبَرُ، ]سُبْحاَنَ الَّذِي سَخَّرَ لَناَ هَذَا وَماَ كُناَ لَهُ مُقْرِنِينَ * وَإِناَّ إِلىَ رَبِّناَ لَمُنْقَلِبُونَ[ اَللَّهُمَّ إِناَّ نَسْأَلُكَ فيِ سَفَرِناَ هَذاَ الْبِّرَّ وَالتَّقْوَى، وَمِنَ الْعَمَلِ ماَ تَرْضَى، اَللَّهُمَّ هَوِّنْ عَلَيْناَ سَفَرِناَ هَذَا وَاطْوِ عَنَّا بُعْدَهُ، اَللَّهُمَّ أَنْتَ الصَّاحِبُ فيِ السَّفَرِ، وَالْخَلِيفَةُ فيِ الأَهْلِ، اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ وَعْثاَءِ السَّفَرِ،
وَكَآبَةِ الْمَنْظَرِ، وَسُوءِ الْمُنْقَلَبِ فيِ الْماَلِ وَاْلأَهْلِ

"Allah en buyuktur. Allah en buyuktur. Allah en buyuktur. 'Bunu bizim hizmetimize veren (Allah'i) tum noksanliklardan tenzih ederiz, yoksa biz bunlara guc yetiremezdir. Ve, biz suphesiz Rabbimize donecegiz' Allah'im! Senden, bu yolculugumuzda iyilik ve takva, razi olacagin amel dileriz. Allah'im! Bu yolculugumuzu bize kolaylastir. Ve onun uzakligini bize yakin kil. Allah'im! Sen, yolculukta dost ve ailemiz icin de vekilsin. Allah'im! Yolculugun mesakkatinden, uzucu manzaralar (gormekten), ailede ve malda kotu degisiklikler (le karsilasmaktan) Sana siginirim."

Donunce bunlari soyler ve sunlari da ilave eder:

آيِبُونَ تاَئِبُونَ، عاَبِدُونَ، لِرَبِّناَ حاَمِدُونَ

(Biz), donenler, tevbe edenler, ibadet edenler, rabbimize hamdedenleriz.

Muslim, (2/998).

97- Bir Belde Veya Koye Girerken Yapilan Dua

اَللَّهُمَّ رَبَّ السَّماَواَتِ السَّبْعِ وَماَ أَظْلَلْنَ، وَرَبَّ الأَرَضِينَ السَّبْعِ وَماَ أَقْلَلْنَ، وَرَبَّ الشَّياَطِينَ وَماَ أَضْلَلْنَ، وَرَبَّ الرَّياَحِ وَماَ ذَرَيْنَ. أَسْأَلُكَ خَيْرَ هَذِهِ الْقَرْيَةِ وَخَيْرَ أَهْلِهاَ، وَخَيْرَ ماَ فِيهاَ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهاَ وَشَرِّ أَهْلِهاَ وَشَرِّ ماَ فِيهاَ

Yedi kat semanin ve golgelediklerinin rabbi, yedi kat yerin ve barindirdiklarinin rabbi, seytanlarin ve saptirdiklarinin rabbi, ruzgarlarin ve surukleyip goturduklerinin rabbi olan Allah'im! Bu koyun hayrini, koy ahalisinin hayrini ve koyde bulunanlarin hayrini dilerim. Onun serrinden, ahalisinin serrinden ve onda bulunanlarin serrinden Sana siginirim.

Hakim, sahih oldugunu soylemis Imam Zehebi de muvafakat etmistir, (2/100). Ibn es-Sunni (h.524); Hafiz hasen oldugunu soyler. el-Ezkar, thk. (5/154) Ibn Baz: “Nesai, hasen bir isnadla rivayet etmistir.” der. Bkz. Tuhfetu’l-Ahyar, (s.37).

98- Carsiya Girerken Yapilacak Dua

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ، يُحْيِي وَيُمِيتُ وَهُوَ حَيٌّ لاَ يَمُوتُ، بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَهُوَ عَلىَ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

Allah'tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Mulk O'nundur ve hamd O'nadir. O, diriltir ve oldurur. O, olmeyen diridir. Hayir O'nun elindedir. O, her seye gucu yetendir.

Tirmizi, (5/291); Hakim, (1/538); el-Elbani. Sahih-i Ibn Mace, (2/21); Sahih-i Tirmizi, (3/152).

99- Binek tokezleyince Yapilacak Dua

بِسْمِ اللهِ

Allah'in adiyla.

Ebu Davud, (4/296); el-Elbani, sahihtir der. Bkz. Sahih-i Ebi Davud (3/941).

100- Yolcunun Geride Kalanlar Icin Yapacagi Dua

أَسْتَوْدِعُكُمُ اللهَ الَّذِي لاَ تَضِيعُ وَداَئِعُهُ

Sizi, kendisine birakilan emanetler kaybolmayan Allah'a emanet ederim.

Ahmed, (2/403); Ibn Mace (26943). Bkz. Sahih-i Ibn Mace (2/133).

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
101- Geride Kalanlarin Yolcu Icin Yapacagi Dua

أَسْتَوْدِعُ اللهَ دِينَكَ، وَأَماَنَتَكَ، وَخَواَتِيمَ عَمَلِكَ

Dinini, guvenligini ve islerinin akibetini Allah'a emanet ederim.

Ahmed (2/7); Tirmizi (5/499). Bkz. Sahih-i Tirmizi (2/155).

زَوَّدَكَ اللهُ التَّقْوَى وَغَفَرَ ذَنْبَكَ وَيَسَّرَ لَكَ الْخَيْرَ حَيْثُ مَا كُنْتَ

Allah seni takva ile riziklandirsin. Gunahlarini affetsin. Nerede olursan ol orada senin icin hayirli olani kolaylastirsin.

Tirmizi, Bkz. Sahih-i Tirmizi, (3/155) bak.

102- Yolculuk Boyunca Tesbih ve Tekbir Getirmek

Cabir r.a. soyle derdi: 'Yuksege cikinca tekbir getirir, asagi inince tesbih ederdik.

Buhari, Bkz. Fethu'l-Bari (6/135).

103- Yolcunun, Seher Vaktine Girdiginde Yapacagi Dua

سَمِعَ ساَمِعٌ بِحَمْدِ اللهِ، وَحُسْنِ بَلاَئِهِ عَلَيْناَ. رَبَّناَ صاَحِبْناَ، وَأَفْضِلْ عَلَيْناَ عاَئِذاً بِاللهِ مِنَ النَّارِ

Uzerimize olan lutfundan dolayi Allah'a yaptigimiz hamdi isiten isitti.
Rabbimiz! Bize yoldas ol ve bize ihsanda bulun! Cehennemden Allah'a siginirim.

Muslim, (4/2086): “Feale” vezni uzere/seklinde okun-dugunda; “Uzerimize olan guzel muamele ve nimetleri icin Allah'a yaptigimiz hamde bir sahit sahitlik yapti.” anlamina gelir. “Tef'il vezninde/seklinde okundugunda ise; “Bu sozu isiten, onu bir baskasina iletti ve aynisini soyledi.” anlamindadir. Bu, seher vaktinde zikir ve dua yapmanin oneminin beyani icindir. “Rabbimiz! Bize yoldas ol ve bize ihsanda bulun.” sozu ise; hosa gitmeyen seyleri bizden uzaklastir, bizi koru, uzerimize nimet, lutuf ve fazlini ihsan et." anlamindadir. Bkz. Nevevi Serhi (17/39).

104- Yolculuk veya Diger Zamanlarda Bir Baska Yerde Konaklayinca

أَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ ماَ خَلَقَ

Yarattiklarinin serrinden Allah'in noksansz kelimelerine siginirim.

Muslim, (4/2080).

105- Yolculuktan Donunce Yapilacak Dua

لاَ إِلَهَ إَلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ، آيِبوُنَ، تاَئِبُونَ، عاَبِدُونَ، لِرَبِّناَ حاَمِدُونَ، صَدَقَ اللهُ وَعْدَهُ، وَنَصَرَ عَبْدَهُ، وَهَزَمَ اْلأَحْزَابَ وَحْدَهُ

Allah’tan baska ilah yoktur O tektir ve ortagi yoktur. Mulk O’nundur ve hamd O’nadir. O, her seye gucu yetendir. (Biz) donenler, tevbe edenler, ibadet edenler, rabbimize hamdedenleriz. Allah va’dinde durdu, kuluna yardim etti ve (dusman) gruplari tek basina O hezimete ugratti.

Rasulullah (s.a.v.), hac veya bir gazve icin gittigi sefer donusunde bu duayi yapardi. Buhari, (7/13); Muslim, (2/980).

106- Hosa Giden veya Hosa Gitmeyen Bir Seyle Karsilasinca

Rasulullah s.a.v. hosuna giden bir isle karsilasinca soyle derdi:

اَلْحَمْدُللهِ الَّذِي بِنِعْمَتِهِ تَتِمُّ الصَّالِحاَتُ

‘Nimeti ile Salih ameller tamamlanan Allah’a hamdolsun.’

Hosuna gitmeyen bir isle karsilasinca ise soyle derdi:

اَلْحَمْدُ ِللهِ عَلَى كُلِّ حاَلٍ

‘Her halukarda Allah’a hamdolsun.

Ibn es-Sunni, Amelu'l-Yevm ve'l-Leyle; Hakim, tashih eder. el-Elbani de sahih oldugunu soylemistir; Bkz. Sahihu'l Cami, (4/201

107- Nebi s.a.v.’e Salavat Getirmenin Fazileti

Sallallahu aleyhi ve sellem: ‘Kim bana bir salat getirirse, Allah ona bununla on salat getirir.’ buyurmustur.

Muslim, (1/288).

Sallallahu aleyhi ve sellem soyle buyurmustur: ‘Kabrimi bayram yerine cevirmeyin. Bana salat getirin. Getirdiginiz salat nerede olursaniz olun muhakkak bana ulasir.’

Ebu Davud, (2/218); Ahmed, (2/367); el-Elbani, "sahihtir" der. Bkz. Sahih-i Ebi Davud (2/383).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurur: ‘Cimri, yaninda ben zikredildigim zaman bana salat getirmeyendir.’

Tirmizi, (5/551) ve dgr. Bkz. Sahihu'l Cami (3/25); Sahih-i Tirmizi (3/177).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurur: ‘Allah’in yeryuzunde gezici melekleri vardir. Onlar ummetimden bana selam getirirler.’ buyurmustur.

Nesai, Hakim, (2/421); el-Elbani, "sahihtir" der; Bkz. Sahih-i Nesai (1/274).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurur: ‘Kim bana selam ederse selamini almam icin Allah ruhumu bana geri gonderir.’

Ebu Davud, (h.2041); el-Elbani, tahsin etmistir; Bkz. Sahih-i Ebi Davud, (1/383).

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
108- Selami Yaymak

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: ‘Iman etmeden cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikce iman etmis olamazsiniz. Sizi, yaptiginiz zaman birbirinizi seveceginiz bir seye yonelteyim: Selami aranizda yayin.’

Muslim, (1/74) ve dgr.

‘Uc seyi bir araya getiren imani toplamistir. Nefsine zulmetmemek, herkese selam vermek ve yoksullukta infak etmek.’

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari, (1/82); Ammar (r.a.)'dan mevkuf olarak, ta'likan.

Abdullah b. Omer r.a.’dan: Bir kisi, Nebi s.a.v.’e ‘Islam’in hangisi daha hayirlidir?’ diye sordu. Rasulullah s.a.v.: ‘Yemek yedirirsin, tanidigina ve tanimadigina selam verirsin’ buyurdu.

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari, (1/55); Muslim, (1/65)

109- Musluman, Kendisine Selam Veren Kafire Nasil Karsilik Verir?

وَعَلَيْكُمْ

'Ehli Kitap (Yahudiler ve Hristiyanlar) size selam verince ‘ve aleykum’ (ve sizin uzerinize) deyin.

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (1/42); Muslim, (4/1705).

110- Horoz Otmesi Veya Esek Anirmasi Duyunca Yapilacak Dua

“Horozun otusunu duyunca Allah’in fazlindan isteyin. Cunku p bir melek gormustur. Esegin anirmasini duyunca seytandan Allah’a siginin. Cunku o bir seytan gormustur.”

Buhari, Bkz. Fethu'l-Bari, (6/350); Muslim, (4/2092).

111- Gece Kopek Havlamasi Duyunca Yapilacak Dua

“Geceleyin kopeklerin havlamasini ve eseklerin anirmasini duyunca onlardan Allah’a siginin. Cunku onlar sizin gormediklerinizi gorurler.”

Ebu Davud, (4/327); Ahmed, (3/306); el-Elbani, "sahihtir" der; Bkz. Sahih-i Ebi Davud (3/961).

112- Sovdugun Kimse Icin Yapacagin Dua

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu:

اَللَّهُمَّ فَأَيُّمَا مُؤْمِنٍ سَبَبْتُهُ فَاجْعَلْ ذَلِكَ لَه قُرْبَهً إِلَيْكَ يَوْمَ الْقِياَمَةِ

‘Allah’im! Hangi Mu’mine sovmussem (agir soz soylemissem) bunu kiyamet gunu onun icin Sana yakinlik vesilesi kil.’

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (11/171); Muslim, (4/2007). “Bunu onun icin temizlik ve rahmet kil.” lafziyla.

113- Muslumanin Muslumani Ovunce Soyleyecegi Sey

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Sizden birinizin mutlaka arkadasini medhetmesi gerekiyorsa ona soyle desin:

أَحْسِبُ فُلاَناً وَ اللهُ حَسِيبُهُ وَ لاَ أُزَكِّي عَلَى اللهِ أَحَداً أَحْسِبُهُ- إِنْ كاَنَ يَعْلَمُ ذاَكَ- كَذاَ وَ كَذاَ

‘Falani (gorunuse gore) iyi saniyorum. Onu hesaba cekecek olan Allah’tir. Ben, Allah’a karsi kimseyi temize cikaramam’ (Sonra) o kimseyi hakikaten oyle biliyorsa; ‘Onu soyle soyle biliyorum’ desin.

Muslim, (4/2296).

114- Methedilince Soylenen Sey

اَللَّهُمَّ لاَ تُؤَاخِذْنِي بِماَ يَقُولُونَ، وَاغْفِرْ ليِ ماَ لاَ يَعْلَمُونَ ]وَاجْعَلْنيِ خَيْراً مِماَّ يَظُنُّونَ “

Allah’im! Onlarin soyledikleri ile beni hesaba cekme. Benim hakkimda bilmedikleri seyleri bagisla. [ve beni zannettiklerinden daha hayirli kil.]

Buhari, Edebu'l-Mufred (h.761); el-Elbani, senedinin sahih oldugunu soyler, bkz. Sahih-i Edebi'l-Mufred (h.585). Parantez icindeki kisim, Beyhaki'nin bir baska rivayetinin ziyadesidir, bkz. Suabu'l-Iman (4/228).

115- Hac veya Umre Icin Ihrama Giren Kimse Soyle Telbiye Getirir

لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ، لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ، وَالنِّعْمَةَ، لَكَ وَالْمُلْكَ، لاَ شَرِيكَ لَكَ

Buyur, Allah’im buyur! Buyur, Senin ortagin yoktur, buyur! Hamd Sanadir. Nimet ve mulk Sana aittir. Senin ortagin yoktur.

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (4/408); Muslim, (2/841).

116- Haceru’l-Esved’in Bulundugu Rukne Gelince Tekbir Getirmek

Nebi s.a.v. Beyt’i deve uzerinde tavaf etti. Rukne her geliste yanindaki bir seyle (bastonuyla) isaret etti ve tekbir getirdi.

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (3/476).

117- Ruknu’l-Yemani ve Haceru’l-Esved Arasinda Yapilacak Dua

رَبَّناَ آتِناَ فيِ الدُّنْياَ حَسَنَةً وَ فيِ الآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِناَ عَذاَبَ النَّارِ

Rabbimiz! Bize dunyada bir hasene ve ahrette bir hasene ver. Ve bizi cehennem azabindan koru.

Ebu Davud, (2/179); Ahmed, (3/411); Bagavi, Serhu's-Sunne (7/128); el-Elbani “Hasendir” der. Bkz. Sahih-i Ebu Davud (1/354). Ayet: Bakara, 201.

nu'l-Muslim - Muslumanin Siginagi Dua ve Zikirler]<< 118- Safa ve Merve Uzerinde Durunca/Vakfede Yapilacak Dua

Rasulullah s.a.v. Safa’ya yaklasinca;

إِنَّ الصَّفَا وَ الْمَرْوَةَ مِنْ شَعَائِرِ اللَّهِ

‘Safa ve Merve Allah’in ibadet icin belirledigi yerlerdendir’ (ayetini) okudu; “Allah’in (ayette) basladigi (Safa) ile basliyorum” dedi ve Safa ile basladi. Beyt’i gorecek sekilde uzerine cikti ve kibleye yoneldi. Allah’i birledi ve tekbir getirdi.

Ve soyle dedi:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَىكُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ، أَنْجَزَ وَعْدَهُ، وَنَصَرَ عَبْدَهُ، وَهَزَمَ اْلأَحْزاَبَ وَحْدَهُ

“Allah’tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Mulk O’nundur ve hamd O’nadir. O, her seye gucu yetendir. Tek Allah’tan baska ilah yoktur. O, va’dini yerine getirdi; kuluna yardim etti ve (dusman) gruplari yalnizca O hezimete ugratti.” Bunu uc kere soyledi ve aralarinda dua etti. “Merve uzerinde de Safa uzerinde yaptigi gibi yapti” denilmistir.

Muslim, (2/888).

119- Arafe Gunu Yapilacak Dua

Duanin en hayirlisi Arafe gunu yapilan duadir. Benim ve benden onceki tum peygamberlerin soylediklerinin en hayirlisi sudur:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

“Allah’tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Mulk O’nundur ve hamd O’nadir. O, her seye gucu yetendir.”

Tirmizi; el-Elbani, hasen oldugunu soyler; Bkz. Sahih-i Tirmizi (3/184), Ehadis es-Sahiha (4/6).

120- Mes’ari’l-Haram’da Yapilacak Zikir

“Rasulullah s.a.v. ‘Kasva’ (isimli devesine) bindi ve Mes’ari’l-Haram’a geldi. Kibleye yoneldi (ve Allah’a dua etti, tekbir ve kelime-i tevhid getirdi ve Allah’i birledi) Etraf iyice aydinlanincaya kadar boyle kaldi ve gunes dogmadan once oradan ayrildi.”

Muslim, (2/891).

121- Cemrelerin Yaninda Tas Atarken Tekbir Getirmek

Cemrelerin ucunde de her tasi atarken tekbir getirir. Birinci ve ikinci cemrelerde (taslamadan sonra) one dogru cikarak durur; kibleye yonelir ve ellerini kaldirarak dua eder. Cemretu’l-Akabe’de ise taslamayi yapar ve her tasla birlikte tekbir getirir. Sonra oradan ayrilir, cemrenin yaninda durmaz.

Buhari, lafiz icin bkz. Fethu'l-Bari (3/583-584); Ayni sekilde, Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (3/581); Muslim.

122- Sasirtan veya Sevindiren Bir Durum Karsisinda Yapilacak Dua

سُبْحَانَ اللهِ

Allah’i tum noksanliklardan tenzih ederim.

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (1/210-414); Muslim, (4/1857).

اَللهُ أَكْبَرُ

Allah en buyuktur!

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (4/441); Bkz. Sahih-i Tirmizi (2/103); Ahmed, Musned (5/218).

123- Sevindiren Bir Olayla Karsilasinca Yapilacak Sey

“Nebi s.a.v. kendisini sevindiren ya da sevinilen bir olayla karsilastigi zaman Allah tebareke ve Teala’ya sukur icin secdeye kapanirdi.”

Nesai disinda digr. Sunen sahipleri. Bkz. Sahih-i Ibn Mace (1/233), Irvau'l-Galil (2/226).

124- Bedende Bir Agri/Sanci Hissedince Yapilacak Dua

Elini vucudundaki aciyan (yerin) uzerine koy ve uc kere;

بِسْمِ اللهِ

‘Allah’in Adiyla’ dedikten sonra yedi kere;

أَعُوذُ بِاللهِ وَقُدْرَتِه مِنْ شَرِّ مَا أَجِدُ وَأُحاَذِرُ

“Duydugum ve korktugum (acinin) serrinden Allah’a ve kudretine siginirim.”

Muslim, (4/1728).

125- Nazar Etmekten Korkan Kisinin Yapacagi Dua

“Sizden biriniz kardesinde veya kendisinde ya da malinda hosuna giden bir sey gorurse [onun icin bereket duasi etsin] Cunku goz (isabeti/nazar) haktir.”

Ahmed, Musned (4/447); Ibn Mace, Malik, el-Elbani, tashih etmistir; Bkz. Sahihu'l Cami (1/212); Bkz. Zadu'l-mead, thk. Abdulkadir el-Arnavut (4/170).

126- Korku Aninda Soylenecek Sey

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ

“Allah’tan baska ilah yoktur.”

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (6/181); Muslim, (4/2208).

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
cok güzel bir kitap, dualari hadislerle sabitlestirmis..

Allah razi olsun kardesim, biraz daha az koysan, hem okumaya zaman olur, hemde gözü yormaz, söyle de yapabilirsin istersen: her hafta bir dua, ve bunu ögrenmemiz icin motive edebilirsin..

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
cok güzel bir kitap, dualari hadislerle sabitlestirmis..

Allah razi olsun kardesim, biraz daha az koysan, hem okumaya zaman olur, hemde gözü yormaz, söyle de yapabilirsin istersen: her hafta bir dua, ve bunu ögrenmemiz icin motive edebilirsin..

Ecmain kardeşim inşALLAH

birazdaha az koysan demişin mesajımı teker teker açağım onu kast ediyorsun.

her hafta bir dua yapalım inşALLAH...

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
127- Kurban Kesme Esnasinda

بِسْمِ اللهِ وَاللهُ أَكْبَرُ ] اَللَّهُمَّ مِنْكَ وَلَكَ[ اَللَّهْمَّ تَقَبَّلْ مِنيِّ

“Allah’in adiyla, Allah en buyuktur. [Allah’im! Senden (geldi) ve Senin icin (kurban edildi)] Allah’im! (bunu) benden kabul eyle!”

Muslim, (3/1157); Beyhaki, (9/287); Parantez [ ] icindeki kisim Beyhaki ve digerlerinin (9/287); son cumle anlam olarak Muslim rivayetinden.

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
128- Inatci Seytanlarin Tuzagini Bosa Cikarmak Icin

أَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّامَّاتِ الَّتيِ لاَيُجَاوِزُهُنَّ بَرٌّ وَلاَ فاَجِرٌ مِنْ شَرِّ مَاخَلَقَ، وَبَرَأَ وَذَرَأَ، وَمِنْ شَرِّ مَا يَنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ، وَمِنْ شَرِّ مَايَعْرجُ فِيهَا، وَمِنْ شَرِّ مَا ذَرَأَ فيِ اْلأَرْضِ، وَمِنْ شَرِّ ماَ يَخْرُجُ مِنْهاَ، وَمِنْ شَرِّ فِتَنِ اللَّيْـلِ وَالنَّهاَرِ، وَمِنْ شَرِّ كُلِّ طاَرِقٍ إِلاَّ طاَرِقاً يَطْرُقُ بِخَيْرٍ ياَرَحْمَنُ

“Yarattiklarinin, yoktan var edip icad ettiklerinin serrinden; semadan inenin serrinden ve ona yukselenin serrinden, yere ektiginin serrinden ve ondan cikanin serrinden, gece ve gunduz fitnelerinin serrinden, hayirla kapiyi calan haric her kapiyi calanin serrinden Allah’in –iyinin ve kotunun disina cikamayacagi- noksansiz kelimelerine siginirim; Ya Rahman!.”

Ahmed, (3/419) sahih bir isnadla; Ibn es-Sunni, (h.637); Abdulkadir el-Arnavut, tashih etmistir; bkz. Thk. Tahavi (s.133); Mecmau'z-Zevaid, (10/127).

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
129- Tevbe ve Istigfar

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Allah’a yemin olsun ki ben gunde yetmis kereden fazla Allah’tan bagislanma diler ve O’na tevbe ederim”

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (11/101).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Ey insanlar! Allah’a tevbe edin. Ben, gunde yuz kere muhakkak tevbe ederim.”

Muslim, (4/2076).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Kim;

أَسْتَغْفِرُ اللهَ الْعَظِيمَ الَّذِي لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ
‘Hayy ve Kayyum olan, kendisinden baska ilah olmayan yuce Allah’tan bagislanma diler, O’na tevbe ederim’ derse savastan kacmis bile olsa Allah onu bagislar.’

Ebu Davud, (2/85); Tirmizi, (5/69); Hakim, tashih etmis, Zehebi de muvafakat etmistir (1/511). el-Elbani de tashih eder, Bkz. Sahih-i Tirmizi (3/182); Camiu'l-Usul, thk. el-Arnavut (4/389-390).

Rasulullah s.a.v. “Rabbin kula en yakin oldugu (vakit) gecenin (son) ucte biridir. O saatte Allah’i zikredenlerden olabilirsen ol!” buyurmustur.

Tirmizi, Nesai, (1/279); Hakim. Bkz. Sahih-i Tirmizi, (3/183); Camiu'l-Usul, thk. el-Arnavut, (4/144).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Kulun rabbine en yakin oldugu (an) secde anidir. (secdede iken) dua etmeyi coklastirsin.”

Muslim, (1/350).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Benim kalbim de dalar, ben de muhakkak gunde yuz kere Allah’tan bagislanma dilerim.”

Muslim, (4/2075); Ibn el-Esir, hadis hakkinda sunlari soyler: Resulullah (s.a.v.), cokca zikir ve ibadet yapardi, bazi zamanlar bunlardan unuttugu da olurdu. Bu yuzden, unuttugu seyi gunah sayar ve derhal istigfara yonelirdi. Bkz. Camiu'l-Usul (4/386).

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
130- Tesbih, Tahmid, Tehlil ve Tekbir’in Fazileti

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Kim bir gunde yuz kere;

سُبْحاَنَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ

“Allah’a hamdederek O’nu tum noksanliklardan tenzih ederim’ derse, deniz kopugu kadar dahi olsa gunahlari silinir.”

Buhari, (7/168); Muslim, (4/2071).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurur: “Kim;

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَعَلَىكُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

“Allah’tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Mulk O’nundur ve hamd O’nadir. O, her seye gucu yetendir.” derse Ismail soyundan dort kisiyi azad etmis gibi olur.”

Buhari, (7/67); Muslim, lafziyla (4/2071).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurmustur:

سُبْحاَنَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ سُبْحاَنَ اللهِ الْعَظِيمِ

“Allah’a hamdederek O’nu tum noksanliklardan tenzih ederim. Yuce Allah’i tum noksanliklardan tenzih ederim’ (kelimeleri) Rahman’in sevdigi, mizanda agir basan ve dile hafif gelen iki kelimedir.”

Buhari, (7/167); Muslim, (4/2072).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurur:

سُبْحاَنَ اللهِ، وَالْحَمْدُ ِللهِ، وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَاللهُ أَكْبَرُ

“Allah’i tum noksanliklardan tenzih ederim. Hamd Allah’adir. Allah’tan baska ilah yoktur ve Allah en buyuktur” demem gunesin uzerine dogdugu her seyden bana daha sevimlidir.”

Muslim, (4/2072).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurur: “Sizden birinin her gun bin hasene kazanmaya gucu yetmez mi?” Beraberinde oturanlardan bir kisi “Bizden birisi nasil bin hasene kazanir?” diye sordu. Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Yuz Subhanallah ile, on bin hasene yazilir veya bin gunahi silinir.”

Muslim, (4/2073).

“Her kim;

سُبْحاَنَ اللهِ الْعَظِيمِ وَبِحَمْدِهِ

‘Yuce Allah’i, hamdederek tum noksanliklardan O’nu tenzih ederim’ derse o kimse icin cennette bir hurma agaci dikilir.”

Tirmizi, (5/511); Hakim, (1/501); tashih etmis. Zehebi de buna muvafakat etmistir. Bkz. Sahihu'l-Cami (5/531). Sahih-i Tirmizi (3/160).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Ey Abdullah b. Kays! Sana cennet hazinelerinden bir hazineyi isaret edeyim mi?” “Evet ya Rasulullah!” dedim. Soyle buyurdu:

لاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ

‘Guc ve kuvvet anvak Allah’tandir’ de.”

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (11/213); Muslim, (4/2076).

Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu: “Sozlerden Allah’a en sevimli olanlar dorttur:

سُبْحاَنَ اللهِ، وَالْحَمْدُ للهِ، وَلاَ إِلَهِ إِلاَّ اللهُ، وَاللهُ اَكْبَرُ

‘Allah’i tum noksanliklardan tenzih ederim. Hamd Allah’adir. Allah’tan baska ilah yoktur ve Allah en buyuktur’ soylerken hangisiyle baslarsan basla zarar etmez.

Muslim, (3/1685).

Rasulullah s.a.v.’e bir bedevi geldi ve “Bana soyleyecegim bir soz ogret” dedi. Rasulullah s.a.v. de soyle buyurdu:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، اَللهُ أَكْبَرُ كَبِيراً وَالْحَمْدُ ِللهِ كَثِيراً، سُبْحاَنَ اللهِ رَبِّ الْعاَلَمِينَ، لاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ

“Allah’tan baska ilah yoktur. O, tektir ve ortagi yoktur. Allah buyuklukte en buyuktur. Allah’a cokca hamd olsun. Alemlerin Rabbi Allah’i tum noksanliklardan tenzih ederim. Guc ve kuvvet ancak Aziz ve Hakim olan Allah’tandir” de. (Bedevi) dedi ki: “Bunlar rabbim icin. Benim icin ne var?” Rasulullah s.a.v. soyle buyurdu:

اَللَّهُمَّ اغْفِرْليِ، وَارْحَمْنيِ، وَاهْدِنيِ وَارْزُقْنيِ

“Allah’im! Beni bagisla ve bana merhamet eyle. Beni hidayete erdir ve beni riziklandir” de.”

Muslim, (4/2072); Ebu Davud, (A'rabi donup giderken Resulullah (s.a.v.): “Elleri gercekten hayirla doldu.” buyurdu.) ziyadesiyle, (1/220).

Kisi Islam’a girince Nebi s.a.v. ona namazi ogretir ve sonra su kelimelerle dua etmesini emrederdi:

اَللَّهُمَّ اغْفِرْ ليِ، وَارْحَمْنيِ، وَاهْدِنيِ، وَعاَفِنيِ، وَارْزُقْنيِ

“Allah’im! Beni bagisla ve bana merhamet eyle. Beni hidayete erdir. Bana afiyet ver ve beni riziklandir.”

Muslim, (4/2073); bir baska rivayeti, “Bunlar sana dunya ve ahireti birlestirir” seklindedir.

Muhakkak ki duanin en faziletlisi:

اَلْحَمْدُ ِللهِ

‘Hamd Allah’adir.’ Ve zikrin en faziletlisi:

لاَ إِلَهَ إِلاَّ الله

‘Allah’tan baska ilah yoktur’ (zikridir.)”

Tirmizi, (5/462); Ibn Mace, (2/1249); Hakim, (1/503) tashih etmis, Zehebi de buna muvafakat etmistir. Bkz. Sahihu'l-Cami, (1/362).

“Kalici Salih ameller (su sozlerdir):

سُبْحاَنَ اللهِ، وَالْحَمْدُ ِللهِ، وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَاللهُ أَكْبَرُ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَ بِاللهِ

‘Allah’i tum noksanliklardan tenzih ederim. Hamd Allah’adir. Allah’tan baska ilah yoktur. Allah en buyuktur. Ve, guc ve kuvvet ancak Allah’tandir.’

Ahmed, Ahmed Sakir tertibi ile (h.513); isnadi sahihtir. Bkz. Mecmau'z-Zevaid (1/297). Ibn Hacer, Ebu Said'in rivayetini Nesai'ye isnad ederek hakkinda Ibn Hibban ve Hakim'in tashihlerini zikreder, Bulugu'l-Meram.

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
131- Nebi s.a.v. Nasil Tesbih Ederdi?

“Abdullah b. Amr r.a.’dan soyle demistir: “Nebi s.a.v.’i sag (eli) ile tesbih ederken gordum.”

Ebu Davud, lafziyla (2/81); Tirmizi, (5/521); Bkz. Sahihu'l Cami, (4/271, h.4865).

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
132- Bazi Hayir ve Adap Ornekleri

“Gece karanligi oldugu zaman –ya da aksam girince- cocuklarinizi (disari cikmaktan) alikoyunuz. Cunku seytanlar o sirada dagilirlar. Geceden bir saat gecince de (disaridaki) cocuklarinizi (evlerinize) koyunuz. Allah’in ismini anarak kapilari kapatiniz. Cunku seytan kapali kapiyi acamaz. Allah’in ismini zikrederek kirbalarinizin agzini baglayiniz. Allah’in ismini anarak, uzerlerine enlemesine bir sey koymak seklinde dahi olsa kaplarinizin agzini ortunuz. Lambalarinizi sondurunuz.”

Buhari, bkz. Fethu'l-Bari (10/88); Muslim, (3/1595).

Üst Ana Sayfa Alt