Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

-hoca Burdaki Dervişlerin Bir Tanesini Cehennemde Görürsem Iki Elim Yakanda Olur .

mmt1 Çevrimdışı

mmt1

Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh ALİ EFENDİ ile pehlivan dayı adındaki bir dervişi yolda giderken bir dere çıkar önlerine.
Pehlivan dayı son derece cüsseli bir yapıya sahip iri yarı kuvvetli bir adammış.Şeyhe dönerek :
-Kurban ağırlığını vermezsen seni sırtımda karşıya geçirebilirim demiş.
Şeyh mübarekte olur demiş ve sırtına binmiş.
Derenin ortasına geldiklerinde pehlivan dayı durmuş.
-Kurban sende bizi ahirette sırattan geçirecekmisin demiş.
Canlar canı Şeyh Ali efendimizin gözlerinden yaş gelmiş .
-Korkma oğul öbür tarafta şeyh osman dervişlerini davarı katar gibi cennete katacak buyurmuşlar...
Peki dervişe düşen nedir onu da şu kıssa ile anlatalım....
Şeyh Ali efendi egin de bir dervişin evinde sohbet ediyormuş.Müftü efendide oradaymış.Şeyhe dönüp şöyle demiş:
-Hoca burdaki dervişlerin bir tanesini cehennemde görürsem iki elim yakanda olur .
-Şeyh Ali efendide müftüye cevaben:
-Müftü efendi benim dediğim gibi oturup kalkıpta bir tanesini cehennemde görürsen olsun demiş.
Mesele şeyhin dediği gibi oturup kalkmakta demekki bu az kelimenin arkasında bizlerin geçmesi gereken büyük bir derya var !
Allah cümlemizi rahmetiyle yargılasın dünya ahiret sevgisinden muhabbetinden ayırmasın

Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh ALİ EFENDİ ile pehlivan dayı adındaki bir dervişi yolda giderken bir dere çıkar önlerine.
Pehlivan dayı son derece cüsseli bir yapıya sahip iri yarı kuvvetli bir adammış.Şeyhe dönerek :
-Kurban ağırlığını vermezsen seni sırtımda karşıya geçirebilirim demiş.
Şeyh mübarekte olur demiş ve sırtına binmiş.
Derenin ortasına geldiklerinde pehlivan dayı durmuş.
-Kurban sende bizi ahirette sırattan geçirecekmisin demiş.
Canlar canı Şeyh Ali efendimizin gözlerinden yaş gelmiş .
-Korkma oğul öbür tarafta şeyh osman dervişlerini davarı katar gibi cennete katacak buyurmuşlar...
Peki dervişe düşen nedir onu da şu kıssa ile anlatalım....
Şeyh Ali efendi egin de bir dervişin evinde sohbet ediyormuş.Müftü efendide oradaymış.Şeyhe dönüp şöyle demiş:
-Hoca burdaki dervişlerin bir tanesini cehennemde görürsem iki elim yakanda olur .
-Şeyh Ali efendide müftüye cevaben:
-Müftü efendi benim dediğim gibi oturup kalkıpta bir tanesini cehennemde görürsen olsun demiş.
Mesele şeyhin dediği gibi oturup kalkmakta demekki bu az kelimenin arkasında bizlerin geçmesi gereken büyük bir derya var !
Allah cümlemizi rahmetiyle yargılasın dünya ahiret sevgisinden muhabbetinden ayırmasın

İnsanlar arama motorları vasıtasıyla bu yazılara ulaştığında bunların hayırdan çok şer olacağını düşünüyorum. Sürekli bu tarz nakiller yaptığını görüyorum arkadaşım, bunları şirki ve küfrü bilenler ne niyetle koyduğunu biliyorlar fakat tevafuken arama motorlarlarından buraya ulaşacak kişiler bu rivayetleri okuyup iman edebilirler. Ya da şirklerini artırabilirler.

Alimler içerisinde bidat olan kitapların satılmasını yasaklamıştır. Bunun sebebi de bilgisiz insanların o bidatlara bulaşabileceği ihtimalidir. Alimler kendileri bidat ehlinin sözlerini naklettiklerinde de o sözlerin İslam'a aykırı olduğu yönlerini isbatlamışlardır. Bu şekilde kafirlerin şirk sözlerini nakletmekte bir sakınca yoktur hatta güzel bir ameldir.

Bu sebeple reddiyesi olmadan koyulan bu yazıların forumda yayınlanmasında bir hayır olduğunu düşünmüyorum.

Allah en doğrusunu bilir.

mmt1 Çevrimdışı

mmt1

Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam bir noktaya kadar haklısın. Ben bunu buraya eklemesem de arayan bulur.Yani demek istiyorum ki,eklenmeyecekse sıkıntı yok...Hani ekleyince maddi bir kazancımız yok bildiğiniz üzere : ) Maksadımız bu gibilerin var olduğuna işarettir. Elbetteki eklenmemesinde mutabakata varılırsa ben de eklemem,sorun teşkil etmez benim açımdan.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Hocam bir noktaya kadar haklısın. Ben bunu buraya eklemesem de arayan bulur.Yani demek istiyorum ki,eklenmeyecekse sıkıntı yok...Hani ekleyince maddi bir kazancımız yok bildiğiniz üzere : ) Maksadımız bu gibilerin var olduğuna işarettir. Elbetteki eklenmemesinde mutabakata varılırsa ben de eklemem,sorun teşkil etmez benim açımdan.

Kardeş bu hikayeler ile ilgili olayların meydana geldiğine dair kesin bir yargı olup olmadığı önemli.Bu hikayelerin ispat edilebilir olması gerekir.Eğer böyle bir şey,alaya almak,güldürmek maksadıyla ve duyum üzerine yayılmışsa,bunu yaymaya aracılık etme nedeniyle üzerimize vebal kalabilir.Zira hem alay hem de sui zan dan,hem de cennet ve cehennem hakkında yanlış bilgi vermekten dolayı günaha bulaşma ihtimali var.Bu hikayeler biraz laz fıkralarını anımsatıyor.

masivaa Çevrimdışı

masivaa

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeş bu hikayeler ile ilgili olayların meydana geldiğine dair kesin bir yargı olup olmadığı önemli.Bu hikayelerin ispat edilebilir olması gerekir.Eğer böyle bir şey,alaya almak,güldürmek maksadıyla ve duyum üzerine yayılmışsa,bunu yaymaya aracılık etme nedeniyle üzerimize vebal kalabilir.Zira hem alay hem de sui zan dan,hem de cennet ve cehennem hakkında yanlış bilgi vermekten dolayı günaha bulaşma ihtimali var.Bu hikayeler biraz laz fıkralarını anımsatıyor.
@mmt1 bu hikayleri kafadan uyuduruyorsa vebali var muhakkak..Eğer bir kaynak gösteriyorsa vebali yok .Hatta bidatları ortaya koyduğu için milletin gözünü açtığu için ecir dahi alabilir.
Kimsenin etiketi,hak arasındaki mevkisi ,islam adına o kimsenin saçmalıklarıını bidatlarını sapıklıklarını orta koymakdan bizi geri durduramaz..

mmt1 Çevrimdışı

mmt1

Üye
İslam-TR Üyesi
Kafadan uydurma durumu yok,ben direk kendi sayfalarından alıyorum.​

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Masivaa - Seni peçe hakkında dalgacı konuşmandan hatırlıyorum heralde...Yüksek derecede cehalet hastalığı var sende reçetem şudur Kur'an ve Sahih Sünnetten şaşma...

masivaa Çevrimdışı

masivaa

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Dalgacı konuşan yok kardeşim..Bizde din kuran dır..Kimse ona ne ekleme yapabilir nede eksiltme yapabilir..