Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hz. Peygamber‘in Sağlığın Korunması Ile Ilgili Uygulamaları

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Hz. Peygamber ‘in Sağlığın Korunması İle İlgili Uygulamaları

Hz. Peygamber’in canı bir şey yemek istemediği zaman onu yemez, isteksizce yemek için nefsine işkence çektirmezdi. Bu, sağlığı korumada temel ilkedir. İnsan canı çekmeden ve iştahsızca bir şeyi yerse, onun zararı faydasından daha çok olur. Kendisine kızartılmış keler sunulunca onu yemedi.

“Yoksa haram mı?” denilince: “Hayır! Kavmimin yaşadığı bölgede yoktur, ondan hoşlanmıyorum.”buyurdu.

İbn Mâce’nin rivâyet ettiğine göre Allah Rasûlü eti se verdi ve: “Et, hem dünya hem de âhiret halkının temel (başlıca) yiyeceğidir.” derdi. En sevdiği, koyunun ön ayak ve boynun ön kısmı idi. Dubâa bt. Zübeyr’in kendi evinde koyun kestiği ve Resûlullah’ın ona: “Kestiğiniz koyundan bize de tattırın.” diye haber gönderdiği nakledilmiştir. Kadın, elçiye: “Sadece boyun kısmı kaldı. Ben de bunu Allah Resûlü’ne göndermeye utanıyorum.” dedi. Elçi dönüp durumu Hz. Peygamber’e anlattı. Bunun üzerine Resûlullah: “Ona git ve bu kısmın koyunun kılavuzu, hayra en yakın ve ezi yetten en uzak kısmı olduğunu söyle.” buyurdu. Soğuk ve tatlı içecekleri çok severdi. Ona tatlı su getirilirdi. Dinlenmiş suyu tercih ederdi. Çünkü su dinlendiği zaman toprak parçacıkları suyun dibine çöker. Müslim’in rivâyetine göre Allah Resûlü: “Kapları örtünüz, kırbaların ağzını bağlayınız.” buyurmuştur. Buhârî’de de Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in su kabının ağzından içmeyi yasakladığı rivâyet edilmiştir.

Allah Rasul'ü sallallahu aleyhi ve sellem bütün işlerinde vücuda fayda veren mutedil sistem üzere hareket ederdi: Yemesinde, içmesinde, giyinmesinde, uykusunda, uyanmasında, yürümesinde, oturmasında ve temizliğindeki tutum ve davranışlarına bir bak! Allah’ın rahmeti ve selamı onun üzerine olsun. O, ümmetine ihtiyaç duydukları her şeyi öğretmiştir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ona binler salat ve binlerce kez selam

Üst Ana Sayfa Alt