Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ibn Arabî'nin Sapıklıkları (tasavvuf'un Kurucusu)

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

(Tasavvuf'un Kurucusu Olarak Nitelendirilen: ) İbn Arabî'nin Sapıklıkları:

*Felsefeci mutasavvuflar şöyle dediler: "Firavun'un 'ben sizin rabbinizim' sözü doğrudur, Firavun, Hakk'ın ta kendisidir."

Bu son cümle, el-Füsus'un metninde şöyle geçer: "Firavun eğer Hakk'ın kendisi değilse Hakk'ın sureti Firavun'undur." el-Füsus'un başka bir nüshasında bu cümle şöyle geçer: "Hakk'ın kendisi ise sureti de Firavun'undur." İbn Arabi, el-Füsûs, 1/210-211.

Oysa Allah Teala Kur'an-ı Kerim'de, Firavun'un son anda " 'İsrailoğullarının iman ettiklerinden başka bir ilâhın olmadığına iman ettim. Ben de müslümanlardanım.' " dediğini bildirmiş ve bir diğer ayet-i kerime de " Yoksa kötülükleri işleyip de nihâyet onlardan birine ölüm gelip çattığında 'Ben, şimdi tevbe ettim.' diyenlerin ve kâfir olarak ölenlerin tevbesi (geçerli) değildir. " ifadesini kullanmıştır.

İsrailoğullarını denizden geçirdik. Firavun askerleri de haddi aşıp saldırganlık etmek üzere onların peşine düştü. Nihâyet Firavun boğulacağı anda şöyle dedi: 'İsrailoğullarının iman ettiklerinden başka bir ilâhın olmadığına iman ettim. Ben de müslümanlardanım.' (Ona şöyle denildi: ) Şimdi mi?! Halbuki sen bundan önce isyan etmiş ve fesatçılardan olmuştun. (Yunûs Sûresi, 90-91)

Yoksa kötülükleri işleyip de nihâyet onlardan birine ölüm gelip çattığında 'Ben, şimdi tevbe ettim.' diyenlerin ve kâfir olarak ölenlerin tevbesi (geçerli) değildir. İşte Biz onlar için çok acıklı bir azap hazırlamışızdır. (Nisa Sûresi, 18)

*Bir de bu sapıklar Hatemü'l-Evliya'yı (Son Evliya'yı), Hatemü'l-Enbiyadan (Son Peyğamber'den) üstün görürler;

"Veli, ilmi, meleğin peygambere vahyi getirdiği kaynaktan alır." İbn Arabi, el-Füsus, 1/62.

"Berzah âleminde nübüvvetin makamı

Rasûllüğün üstünde, veliliğin altındadır." İbn Arabî, Letaifü'l-Esrar, s. 49.

*el-Fütûhatü'l-Mekkiyye ile el-Füsûs kitabında Nuh ve Ad Kavmini över; oysa Allah Teala bizlere Kur'an-ı Kerim'de bu iki kavmin azgınlıklarından dolayı helâk edildiklerini haber verir.

Daha önce de Nûh kavmini (helak etmiştik). Çünkü onlar, fâsık bir kavim idiler. (Zâriyât Sûresi, 46)

Ahkâf Sûresi'nde Ad Kavmi Hakkında ki kısada şöyle buyruluyor:

Onlar o (azabı) vadilerine yönelmiş gelmekte olan yayılmış bir bulut halinde gördüklerinde 'Bu, bize yağmur yağdıracak bir buluttur.' dediler. Hayır; aksine o, sizin acele gelmesini istediğiniz şeydir. İçin de can yakıcı azap bulunan bir rüzgardır. O, Rabbinin emriyle her şeyi yerle bir eder. Sonunda onların meskenlerinden başka bir şey görünmez oldu. Biz, günahkâr toplumları işte böyle cezalandırırız. (Ahkâf Sûresi, 24-25)

*el-Fütûhatü'l-Mekkiyye ile el-Füsûs kitabında Nuh, İbrahim, Musa ve Harun aleyhisselam gibi peygamberleri küçük görün nice sözle bulunmaktadır. Oysa Allah Teala Kur'an-ı Kerim'de İbrahim aleyhisselam'dan yanı " Muhsin olarak yüzünü Allah'a teslim eden ve hanif olarak İbrahim'in dinine uyan kimseden daha güzel din sahibi kim olabilir? Allah, İbrahim'i yakın dost edinmiştir. (Nisa Sûresi, 125) " der.
*el-Fütûhatü'l-Mekkiyye ile el-Füsûs kitabında Cüneydi Bağdadi ve Sehl gibi zahidleri kötüleyen ve Hallac gibileri öven nice sözler bulunmaktadır.

*El-Füsûs'un Kaynağı Şeytanî Ruhtur:

Bu şeytanî ruhlardan birisi de el-Fütûhât kibenının müellifinin kendisine bir kitabı ilham ettiği iddia edilen ruhtur.

İbn Arabi el-Füsûsu'l-Hikem kitabının mukaddimesinde şöyle demektedir:

Ben Rasulullah sallallah aleyhi ve sellem'i müjdeleyiciler içinde gördüm. Onlar bana hicri 627 yılında Muharrem ayının son on gününde Dimeşk'te gösterildi. Elinde bir kitap vardı. Bana dedi ki: Bu Füsûsu'l-Hikem kitabıdır. Bunu al ve insanlara çıkarıp göster ki ondan yararlansınlar. Ben de işittim ve itaat ettim, dedim. İbn Arabi, el-Füsûs,1/47

İbn Cerir et-Taberi, Ebu Zümeyl'den şöyle rivayet etti: "İbn Abbas'ın yanında duruyordum. Sahabeden bir adam geldi ve şöyle dedi: "Et İbn Abbas! Ebu İshak el-Muhtar kendisine geceleyin vahiy geldiğini iddia ediyor, ne dersin? İbn Abbas dedi ki: 'Doğru söylemiş.' Bu cevap hoşuma gitmedi ve dedim ki: ' İbn Abbas onun doğru söylediğini söylüyor ha!' Bunun üzerine İbn Abbas dedi ki: 'Vahiy iki türlüdür: Allah'ın vahyi, şeytanın vahyi. Allah'ın vahyi Muhammed'edir, şeytanların vahyi onların dostlarınadır.' Sonra şu ayeti okudu: "...Şeytanlar, dostlarına, sizinle mücadele etmeleri için telkinde bulunurlar..." (Enam, 121) Tefsiru't-Taberi, 12/86.

Yararlanılan Kaynaklar;

* Şeyhulislâm İbn Teymiyye, el-Furkân Beyne Evliyâ'r-Rahmân ve Evliyâi'ş-Şeytân

Not:
Sayılamayacak kadar çok sapıklıkları var; burada sadece bazılarına yer verdim.

SerhendEfendi Çevrimdışı

SerhendEfendi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Şimdi kardeşim ben açıklayayım
İbni Arabinin söylediği sözleri send ya da ben dersem kafir o derse mürşid olur. Çünkü göğe baktığında arşı seyreden birisinin dilinin anlatmaya yetmeyecek kadar muazzam şeyler gördüğü ve Allah'a yakınlaşmış yakıni ilimlere sahip olması islamın esası. Biz söylerken küfür kastederiz o ise onu kastetmez. Ameller niyetlere göredir. İtikatını düzelten ve zikir ile tesbih ile çeşitli şekilde bu makama erişen insan zaten herşeyi değişir. Tasavvufçuların getirdikleri hadisleri vehhabiler zayıf buluyor Ebu zerka da tek tek ravisini sayıp baktın mı diyor.
Allah'ı tanıyan insanların mantıklı veyahut anlayabileceğimiz cümleler kurabileceğini düşünebiliyor musun?
Cenab-ı Hakk buyurur ki:

Haberiniz olsun ki, Allah'ın velilerine (dostlarına) için hiçbir korku yoktur.Onlar mahsun da olacak değillerdir.
Dünya hayatında da ahiret hayatında da onlar için nice müjde (ve kerametler) vardır.Allah'ın söz (ve hüküm) lerinde asla bir değişme yoktur.İşte bu (hale ve va'de ulaşmak) en büyük kurtuluştur.(yunus suresi 62-64)

Cenab-ı Hak dostlarını şöyle tarif etmektedir:

Allah'ın dostları ancak muttaki olanlardır.Fakat (kafir ve gafil) olanların çoğu bilmezler.(Enfal suresi-34)
Selam ile Ahi

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
İbni Arabinin söylediği sözleri send ya da ben dersem kafir o derse mürşid olur. Çünkü göğe baktığında arşı seyreden birisinin dilinin anlatmaya yetmeyecek kadar muazzam şeyler gördüğü ve Allah'a yakınlaşmış yakıni ilimlere sahip olması islamın esası. Biz söylerken küfür kastederiz o ise onu kastetmez. Ameller niyetlere göredir. İtikatını düzelten ve zikir ile tesbih ile çeşitli şekilde bu makama erişen insan zaten herşeyi değişir. Tasavvufçuların getirdikleri hadisleri vehhabiler zayıf buluyor Ebu zerka da tek tek ravisini sayıp baktın mı diyor.
Allah'ı tanıyan insanların mantıklı veyahut anlayabileceğimiz cümleler kurabileceğini düşünebiliyor musun?
Cenab-ı Hakk buyurur ki:

Haberiniz olsun ki, Allah'ın velilerine (dostlarına) için hiçbir korku yoktur.Onlar mahsun da olacak değillerdir.
Dünya hayatında da ahiret hayatında da onlar için nice müjde (ve kerametler) vardır.Allah'ın söz (ve hüküm) lerinde asla bir değişme yoktur.İşte bu (hale ve va'de ulaşmak) en büyük kurtuluştur.(yunus suresi 62-64)

Allah'ın dostları ancak muttaki olanlardır.Fakat (kafir ve gafil) olanların çoğu bilmezler.(Enfal suresi-34)
Selam ile Ahi

kardeşim özel durumlar yaşıyorsa bunu yazmayacak! sen bunu bir de yazarsan tekfiri yersin eğer tekfir yemezsen bunu akide haline getirecek insanlar olur. kişilerin özel durumlarını kalbini biz bilemeyiz belki de deliydi adam umurumuzda da değil biz Allah rasulunden gelen saf akideyi korumakla mükellefiz. İbni arabinin yaptığı edebiyatı temize çıkarmak zorunda değiliz. Adam Allah bana kulluk eder ben de ona diyecek sonra gelecek bunu kitap yazı haline getirecek ben de dogrudur dıyecegım! subhanAllah. sadece sozlu olsa derım kı kendınden gectıgı bır anda demış ama adam bunu şuurlu bır sekılde kalemını murekkebe bana bana yazıyor! Sonra şeyhi ekber! yersen.

aşağıdaki kısım copy pastedir. bir zamanlar ibni arabiyi seven bir hocama atmıştım.

"…çünkü bu kitap, nefis arzularından münezzeh ve içine fesad karışmamış olan en kudsî makamdan indirilmiştir… çünkü ben ancak bana ilham olunan şeyi söyledim ve bu yazılı kitapta ancak bana indirilmiş olan hakikatleri dile getirdim ( - fusûsül hikem. muhyiddin-i arabî. m.e.b çev:nuri gençosman s.20)

"…söylediğim her şeyi, bana tanrı haber verdi… o, bana imlâ ediyor ve ben (bunları) kendi elimle yazıyordum… benim lisânım, hakk'ın lisanıdır, sözüm o'nun sözüdür ( - el futûhât el-mekkiyye. muhyiddin-i ibn arabî. kültür bakanlığı/1184 çev: prof.dr.nihat keklik divandan nakille s.455)

"biz, bütün söylediklerimizde ancak allah'ın bize ilka ettiği (ulaştırdığı) şeye dayanırız ( - el futûhât el-mekkiyye.s.19)
sufiler delil ikame etmekten münezzehtir( - el futûhât el-mekkiyye. s.25)

oysa Rabb'ımız (c.c) böyleleri hakkında ne buyuruyor;

"elleriyle (bir) kitap yazıp sonra onu az bir bedel karşılığında satmak için, "bu allah katındandır" diyenlere yazıklar olsun..! elleriyle yazdıklarından ötürü vay haline onların! ve kazandıklarından ötürü vay haline onların!" (bakara/79)

Fusus Ul-Hikem - Muhyiddin-i Arabi, M.E.B. Yayınları

"Sen kulsun ve sen Tanrı'sın." İftirası (S.101)

Sen kulsun ve sen Tanrı'sın; kulluğun kimin kulu olduğunu bildiğin içindir.
Sen Tanrısın ve kulsun; çünkü sözleşmenle kendini Tanrı'ya bağladın.
Şahsın taşıdığı her akideyi o akideden başka inancı olanlar çözebilir.

Yaratan, yaratılan, halık, mahluk, hep o'dur. Yalanı (S.13)

Yaratan, yaratılan, halık, mahluk, hep O'dur.O'nun dışında, O'nun varlığı haricinde hiçbir varlık tassavur edilemez. Çünkü Vücut birdir.
"Biz Allah'ın insan kılığına giren belirtileriyiz." Yalanı (S.190)

ŞİİR
Eğer o olmasaydı veya biz olmasaydık, olan şeyler olmazdı.
Şu halde biz hakikatte kullarız. Allah da muhakkak bizim mevlâmızdır.
Sen veya ben insan dediğimiz vakit, biz onun aynı, yani insan kılığına giren belirtisi oluruz.
Şu halde sen insan sıfatı ile perdelenme, sana bir delil de gösterdi.
İster Hak ol, ister halk ol, Allah ile Rahman olursun.
Rabbimiz buyuruyor ki

Ama onlar; kullarından bir kısmını, O'nun bir parçası saydılar. İnsan, gerçekten çok nankördür, açıkça azgın kâfirdir.وَجَعَلُوا لَهُ مِنْ عِبَادِهِ جُزْءًا إِنَّ الْإِنسَانَ لَكَفُورٌ مُّبِينٌ
Zuhruf / 15

Arabi, Allah'ı (haşa) kendine kul ediyor. Şirki (S.83)

Allah beni över, ben de Onu. O bana kulluk eder, ben de Ona,
Bir halde ben Onu ikrar eder ve eşyadaki çokluk ve değişiklikiği görünce inkâr ederim.
Bizden nasıl vazgeçebilir? Ben Ona müsaade eder ve Onu zuhur alanına çıkarırım.
"Küfür ve isyan ehli cehenneme girse de orada lezzet vardır." Yalanı (S.104)

ŞİİR

Hakk'ın yalnız va'dinde sadık olması tarafı kaldı. Ceza tehdidinde sadık olduğuna dair açık bir alâmet yoktur.
Küfür ve isyan ehli cehenneme girseler de, orada kendileri için bir zevk ve lezzet vardır. O da onlar için bir cennettir.
Ancak onların cennetleri Huld cennetlerinin nimetlerine benzemez. İkisi de birdir amma aralarında tecelli farkı vardır.
- Onların cennetine tatlılığından dolayı azab denir. Bu azab sözü onda gizli olan lezzet için bir kabuk gibidir. Kabuk ise özü koruyan bir şeydir.
"Allah Firavunu pak ve temiz öldürdü." Yalanı (S.300-301)
Nasıl ki Firavun suda boğulurken Allah'ın kendisine verdiği iman sayesinde Musa onun için de göz nuru oldu. Şu halde Allah, (bu yüzden) Firavun'un pak ve temiz öldürdü. Çirkin ve fena amellerinden onda bir şey kalmadı.
ve hakaze ve hakeza eğer bu deliller yetmezse inanın bunun 10 katı kadar daha deliller var. şimdi diyeceksiniz ki siz onun ne demek istediğini anlamadınız. bu meseleyi de şöyle çözmek gerekir.

https://www.islam-tr.org/konu/musluman-zahire-gore-hukmeder.7182/

SerhendEfendi Çevrimdışı

SerhendEfendi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Akhi tarikatlar ne söyleyeyim mi? En başta Edebtir, İnsan yetiştirmektir, Allah'a ulaşmaktır, tesbihtir, zikirdir, hadis sünnettir, ilim öğrenmektir. Osmanlı da bu görevi tarikatlar görüyordu ve tabiin döneminden bu zamana kadar böyle gitti. İbni arabi meselesi derindir. Diyorlar ki Tasavvufu inkar edenin cezası o güzellikten mahrum kalmasıdır.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Akhi tarikatlar ne söyleyeyim mi? En başta Edebtir, İnsan yetiştirmektir, Allah'a ulaşmaktır, tesbihtir, zikirdir, hadis sünnettir, ilim öğrenmektir. Osmanlı da bu görevi tarikatlar görüyordu ve tabiin döneminden bu zamana kadar böyle gitti. İbni arabi meselesi derindir. Diyorlar ki Tasavvufu inkar edenin cezası o güzellikten mahrum kalmasıdır.
ben tasavvufun verdıgı bazı ahlaki hasletlerın gercekten gereklılıgıne ınanıyorum ama çok fazla bıd'at ve şirk urunu var şu an cogu tarıkatta. ılk donem tasavvuf buyuklerı oyle deıl ama. inşallah iyi olur müslüman cemiyyeti.

SerhendEfendi Çevrimdışı

SerhendEfendi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Eyvallah akhi
Teşir etme meselesini bende bilmiyorum.
Alıntı yapayım bari siz de ne düşündüğünüzü yazın :)

İbn-i Arabi de de öyle sözlerin içine öyle bilgiler gizlenmiştir ki, bu sözlerle karşılaşanlar, çoğunlukla büyük bir şaşkınlık içinde kalmışlardır.
O sözleri anlamaya çalışanlar, o sözlerin içine gizlenen asıl anlamlarla yüzyüze gelebilmişler, ancak böyle bir çaba içine girmeyenlerin büyük bir bölümü onu din dışı olmakla suçlamışlardır.

Görüşlerini benimseyenler ve karşı çıkanlar olarak iki zıt grup oluşmuştur. İlham yolu ile aldığı bilgilerin büyüklüğü ile kendisine EN BÜYÜK ŞEYH anlamına gelen Şeyh-i Ekber.denmiştir. Karşı çıkanlar ise, ilham yolu ile alınan bilgilerin eksikliği ve yanlışlığı olabileceğini idda ederek kendisine EN KAFİR ŞEYH anlamına gelen Şeyh-i Ekfer lakabını takmışlardır.

Fütuhat-ı Mekkiye'sinde eski vahdet-i Vücut görüşünden döndüğünü açıklamıştır. Füsusül Hikem’de de Vahdet-i Vücutla ilgili bilgiler mevcut.

(Kendi el yazısı ile olan nüsha, Türk-İslam Eserleri Müzesi no1845-1881’dedir. Bu nüsha 31 cilt halindedir.)Yine sığırın biri dinciler kendi taraflarına çeviriliyorlar dedi.. Bunlarda iftira tükenmez.
işlerine hiçbir şekilde gelmiyor.. Araştırma dedikleri de kendi ateist sitelerinde ki çarpıtma ve iftiraları okumaktan başka da bir şey değildir.

İbn-i Arabi Fütuhat eserinde ele aldığı konunun içeriğinide, kendisinin ve öğrencilerinin yaşadığı tüm halleri kaleme alarak yansıtmıştır.
“Bu kitabı halkta faydalı olsun diye yazdık, daha doğrusu ben değil, Hakk yazdı. Onun için tümü de Hakk’tan gelen feyzden ibarettir.

Muhyiddin ibn-i Arabi "Arif için din yoktur." diyebiliyor.
“Feiza kanel arifu arifen hakikaten felem yetekayyed bimutekadin” "kişi kendi hakikatine arif olduğu vakit bir itikad ile kayıtlanamaz. sözü kısaca arif için din yoktur ilen tanınmıştır.
Bu sözün içinde dinlerle ilgili de çok önemli bilgiler gizlidir.
Bu sözün derinliklerine inildikçe, dinlerin aslında ne olduğu şimdikinden çok farklı bir şekilde algılanabilecektir
. Günümüzde halla dinler batıni yönleriyle değil, zahiri yani dış görüntüsel şekliyle geniş halk kitlelerine öğretilmeye devam edilmektedir.

sufilere gore halk, uc kisma ayrilir. gercege ermeyenler ve cogunlugu meydana getirenler, dusunceleri yalniz yemek, icmek ve nefsini korletmekten ibaret bulunanlar, "avam" dir. gercege ulasanlar, gercegi bilenler ve bulanlar, havvas adiyla anilir

Dahası Hallaç bin Mensur peygamberlik makamına gelen bir evliyaya şeytan diyor ki " ben ALLAH'ım dedim kafir oldum, sen de dedin niye kafir olmadın" Şu cevabı alıyor "Sen deyince benliğini ortaya koydun, ben deyince bütün benliğimi ortadan kaldırdım"
Hallac mansur

çok ağır küfür içerikli sözler söyleyen birisi getirilmişti . Hz Ömer ra onu Hz Ali ra gönderdi .

Hz Ali ra o sözlerin hepsini tevil edince Hz Ömer ra bu sözleri böyle güzel tevil eden Hz Ali ra gibi bir insanın olduğu için Allah a hamd etmiştir.

Biz bu sözün küfür sözü olduğunu söylüyoruz zaten. Fakat Ehli Sünnet vel Cemaat Mezhebi mensupları olarak o küfür sözlerinden dolayı, o sözleri söyleyenleri tekfir etmeyiz.

Biz Ehl-i Sünnet itikadı gereği tekfirden uzak dururuz. Bunun için o sözlerin aslını araştırıp tevil etmeye çalışırız. Aynı selefin yaptığı gibi. Selefin yolundan gittiğini iddia edenlerinde böyle yapmaları beklerdik.

Hz. Ömer ra Huzeyfe’ye ra sorar nasıl oldun? Hz. Ömer ra: ya Huzeyfe nasıl oldun? Diye sorar. Huzeyfe ra: ey müminlerin emiri! Fitneyi sever hakkı kötü görür, namazı abdestsiz kılar oldum. Yeryüzünde ben bir şeye sahibim ama Allah u Teala göklerde ona sahib değildir.

Bunun üzerine Ömer ra sinirlendi, elindeki bir şeyle ona vurmak isterken tam o an hz Ali (r.a) içeri girdi ve hz Ömer'i ra sinirli halde gördü. Dedi ki: ey müminlerin emiri hayırdır seni sinirli görüyorum? Huzeyfe'nin söylediklerini anlattı. Hz Ali (r.a): evet ey müminleri emiri o fitneyi seviyor; çünkü Allah u Teala: ''Mallarınız, evlatlarınız, sizin için sadece bir fitnedir. '' buyuruyor.

Ve hakkı kötü görüyor; yani ölümü kötü görüyor, ölüm haktır fakat biz onu kötü görüyoruz. Ve nebiyullah'a sav abdestsiz salavat getiriyor, onun yeryüzünde çocuğu ve eşi var Allah u Teala'nın göklerde böyle bir şeyi yoktur. Ve Hz Ömer ra o meşhur sözünü söyledi: ''yeryüzünde Ebul Hasan'ın olmadığı yer ne kötü bir yerdir…

Muhammad Mutevelli Sa'ravi/Ankebut süresi 48. Ayet i celilenin tefsiri) Ruh ul Beyan tefsiri 9.cild . 94.sayfa

YANİ SAHABE ZAMANINDA DA BU VARMIŞ!

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eyvallah akhi
Teşir etme meselesini bende bilmiyorum.
Alıntı yapayım bari siz de ne düşündüğünüzü yazın :)

İbn-i Arabi de de öyle sözlerin içine öyle bilgiler gizlenmiştir ki, bu sözlerle karşılaşanlar, çoğunlukla büyük bir şaşkınlık içinde kalmışlardır.
O sözleri anlamaya çalışanlar, o sözlerin içine gizlenen asıl anlamlarla yüzyüze gelebilmişler, ancak böyle bir çaba içine girmeyenlerin büyük bir bölümü onu din dışı olmakla suçlamışlardır.

Görüşlerini benimseyenler ve karşı çıkanlar olarak iki zıt grup oluşmuştur. İlham yolu ile aldığı bilgilerin büyüklüğü ile kendisine EN BÜYÜK ŞEYH anlamına gelen Şeyh-i Ekber.denmiştir. Karşı çıkanlar ise, ilham yolu ile alınan bilgilerin eksikliği ve yanlışlığı olabileceğini idda ederek kendisine EN KAFİR ŞEYH anlamına gelen Şeyh-i Ekfer lakabını takmışlardır.

Fütuhat-ı Mekkiye'sinde eski vahdet-i Vücut görüşünden döndüğünü açıklamıştır. Füsusül Hikem’de de Vahdet-i Vücutla ilgili bilgiler mevcut.

(Kendi el yazısı ile olan nüsha, Türk-İslam Eserleri Müzesi no1845-1881’dedir. Bu nüsha 31 cilt halindedir.)Yine sığırın biri dinciler kendi taraflarına çeviriliyorlar dedi.. Bunlarda iftira tükenmez.
işlerine hiçbir şekilde gelmiyor.. Araştırma dedikleri de kendi ateist sitelerinde ki çarpıtma ve iftiraları okumaktan başka da bir şey değildir.

İbn-i Arabi Fütuhat eserinde ele aldığı konunun içeriğinide, kendisinin ve öğrencilerinin yaşadığı tüm halleri kaleme alarak yansıtmıştır.
“Bu kitabı halkta faydalı olsun diye yazdık, daha doğrusu ben değil, Hakk yazdı. Onun için tümü de Hakk’tan gelen feyzden ibarettir.

Muhyiddin ibn-i Arabi "Arif için din yoktur." diyebiliyor.
“Feiza kanel arifu arifen hakikaten felem yetekayyed bimutekadin” "kişi kendi hakikatine arif olduğu vakit bir itikad ile kayıtlanamaz. sözü kısaca arif için din yoktur ilen tanınmıştır.
Bu sözün içinde dinlerle ilgili de çok önemli bilgiler gizlidir.
Bu sözün derinliklerine inildikçe, dinlerin aslında ne olduğu şimdikinden çok farklı bir şekilde algılanabilecektir
. Günümüzde halla dinler batıni yönleriyle değil, zahiri yani dış görüntüsel şekliyle geniş halk kitlelerine öğretilmeye devam edilmektedir.

sufilere gore halk, uc kisma ayrilir. gercege ermeyenler ve cogunlugu meydana getirenler, dusunceleri yalniz yemek, icmek ve nefsini korletmekten ibaret bulunanlar, "avam" dir. gercege ulasanlar, gercegi bilenler ve bulanlar, havvas adiyla anilir

Dahası Hallaç bin Mensur peygamberlik makamına gelen bir evliyaya şeytan diyor ki " ben ALLAH'ım dedim kafir oldum, sen de dedin niye kafir olmadın" Şu cevabı alıyor "Sen deyince benliğini ortaya koydun, ben deyince bütün benliğimi ortadan kaldırdım"
Hallac mansur

çok ağır küfür içerikli sözler söyleyen birisi getirilmişti . Hz Ömer ra onu Hz Ali ra gönderdi .

Hz Ali ra o sözlerin hepsini tevil edince Hz Ömer ra bu sözleri böyle güzel tevil eden Hz Ali ra gibi bir insanın olduğu için Allah a hamd etmiştir.

Biz bu sözün küfür sözü olduğunu söylüyoruz zaten. Fakat Ehli Sünnet vel Cemaat Mezhebi mensupları olarak o küfür sözlerinden dolayı, o sözleri söyleyenleri tekfir etmeyiz.

Biz Ehl-i Sünnet itikadı gereği tekfirden uzak dururuz. Bunun için o sözlerin aslını araştırıp tevil etmeye çalışırız. Aynı selefin yaptığı gibi. Selefin yolundan gittiğini iddia edenlerinde böyle yapmaları beklerdik.

Hz. Ömer ra Huzeyfe’ye ra sorar nasıl oldun? Hz. Ömer ra: ya Huzeyfe nasıl oldun? Diye sorar. Huzeyfe ra: ey müminlerin emiri! Fitneyi sever hakkı kötü görür, namazı abdestsiz kılar oldum. Yeryüzünde ben bir şeye sahibim ama Allah u Teala göklerde ona sahib değildir.

Bunun üzerine Ömer ra sinirlendi, elindeki bir şeyle ona vurmak isterken tam o an hz Ali (r.a) içeri girdi ve hz Ömer'i ra sinirli halde gördü. Dedi ki: ey müminlerin emiri hayırdır seni sinirli görüyorum? Huzeyfe'nin söylediklerini anlattı. Hz Ali (r.a): evet ey müminleri emiri o fitneyi seviyor; çünkü Allah u Teala: ''Mallarınız, evlatlarınız, sizin için sadece bir fitnedir. '' buyuruyor.

Ve hakkı kötü görüyor; yani ölümü kötü görüyor, ölüm haktır fakat biz onu kötü görüyoruz. Ve nebiyullah'a sav abdestsiz salavat getiriyor, onun yeryüzünde çocuğu ve eşi var Allah u Teala'nın göklerde böyle bir şeyi yoktur. Ve Hz Ömer ra o meşhur sözünü söyledi: ''yeryüzünde Ebul Hasan'ın olmadığı yer ne kötü bir yerdir…

Muhammad Mutevelli Sa'ravi/Ankebut süresi 48. Ayet i celilenin tefsiri) Ruh ul Beyan tefsiri 9.cild . 94.sayfa

YANİ SAHABE ZAMANINDA DA BU VARMIŞ!

Hz ali ile hz ömer arasında geçen rivayetin kaynağı nedir? Ona göre rivayet sıhhatli mi değil mi anlarız?

R Çevrimdışı

Rebi3

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Arabinin söylediği sözleri sen ya da ben dersem kafir o derse mürşid olur. Çünkü göğe baktığında arşı seyreden birisinin dilinin anlatmaya yetmeyecek kadar muazzam şeyler gördüğü ve Allah'a yakınlaşmış yakıni ilimlere sahip olması islamın esası.

İbni Arabi Hz. Ömer'den ve Hz. Ali'den (r.a) daha mı hayırlı ki onların göğe baktığında göremediklerini görüyor onlardan ve diğer sahabelerden işitilmeyen büyük sözler söylüyor ? Mü'minlerin en hayırlıları olan sahabeler bize örnek ise onlardan bizlere gelen kuran, sünnet ve kendi sözleri ortada ibni arabinin uyduruk sözlerine ne gerek var üstelik küfür tehlikesi ortada iken ! Hz. Ömer kendi zamanında ona şöyle şöyle sözler söyleyen biri var deselerdi Allahu alem boynunu vururdu siz ise o sözleri herkes anlamaz asıl manası derinlerde gizli gibi kıvırmalar ile müslüman neslin imanını tahrif ettiğinizin farkında değilsiniz.

A Çevrimdışı

Abdulvahid Selam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün var olan tasavvuf'tan edep öğrenmek nasıl oluyor anlamadım. Cübbeli diyor ki kadın cima ederken şeyhini düşünürse çocuk salih olurmuş. edep bunun neresinde. Ben almiim o edebi. kitaba ve sünnete uygun bir takım güzellikleri olabilir. keçi boynuzu misali 2 gram bal için 2 klio odun çiğnemeye değermi? Üstelik sırf sünneti anlatan içinde sahih hadislerden başka olmayan kitaplar varken.

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
Cenab-ı Hakk buyurur ki:

Selam ile Ahi

Sen hiç bir şey açıklayamazsın. Ehl-i Tasavvuf'un usul ve erkanını asla Kur'an-ı Kerim ve Sahih Sünnet ile açıklayamazsın. Şu söylediğin söz çok yakışıksız bir söz -hem Ehl-i Sünnet'e de aykırıdır senin bu sözün. Bunu sapıklardan başka kimse söylemez-; "İbni Arabinin söylediği sözleri send ya da ben dersem kafir o derse mürşid olur." Biz kişi hakkında Batınına göre değil Zahirini göre hüküm veririz. Kalplerde gizli olan şeyleri ancak Allah bilir. Ehl-i Tasavvuf'un küfürlerine alet ettikleri onlarca hadisin(!) hepsi uydurmadır/mevzu'dur. Ben de baktım o hadislere muhaddisler hepsinin uydurma/mevzu olduğunu sadece birisinin "zayıf" olduğunu söylüyorlar -o hadiste küfürlerine delil olmaz nitelikte-. Ayrıca "Allah'ı tanıyan insanların mantıklı veyahut anlayabileceğimiz cümleler kurabileceğini düşünebiliyor musun?" sorusunun cevabı tabiiki de evet'tir -bu sözünde Ehl-i Sünnet'e aykırıdır. Yine bunu sapıklardan başka kimse söylemez-.

"Yüzleri ateşle evrilip çevrildiği gün: 'Eyvah bize! Keşke Allah'a itaat etseydik!' derler. 'Ey Rabbimiz! Biz önderlerimize ve büyüklerimize uyduk da onlar bizi yoldan saptırdılar' derler. Rabbimiz! Onlara iki kat azap ver ve onları büyük bir lânetle rahmetinden kov." (Ahzab, 66-68)

"Onlar, 'Rahman (melekleri) kendine çocuk edindi.' dediler. Hâşâ, O, bundan uzaktır. Bilakis, (melekler), lütuf ve ihsana mazhar olmuş kullardır. Onlar Rahman kendilerine bir şey söylemeden konuşmazlar ve sadece O'nun emriyle hareket ederler. Allah, onların önlerindekini de bilir, arkalarındakini de. Rıza gösterdiği kimselerden başkasına şefaat edemezler; O'nun korkusuyla titrerler. Şayet içlerinden birisi, 'Allah'tan başka ben de ilahım' diyecek olursa, biz onu cehennemle cezalandırırız. Biz zalimleri böyle cezalandırırız." (Enbiya, 26-29)

"Kim, İslâm'dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden (böyle bir din) asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette ziyan edenlerden olacaktır." (Al-i İmran, 85)

Allah'ın, üzerinizdeki nimetlerini ve 'Dinledik ve itaat ettik.' dediğiniz zaman sizden aldığı sözü hatırlayın ve Allah'tan korkup sakının. Şüphe yok ki Allah gögüslerde olanı çok iyi bilir.
(Maide Sûresi, 7)

Ehl-i Sünnet Ve'l-Cemaat'te kafirin küfründe şüphe edende kafir olur.

Kitap önereyim sana: Şeyhulislâm İbn Teymiyye, el-Furkân Beyne Evliyâ'r-Rahmân ve Evliyâi'ş-Şeytân /Şeyhulislâm İbn Teymiyye, FURKAN RAHMAN'IN DOSTLARI İLE ŞEYTAN'IN DOSTLARI ARASINDAKİ FARK

Yukarıda ki kitap senin bu meseleleri idrakine yardımcı olacaktır İnşellah. Bu konuyu idrak etmeden bir daha bu tür konulara mesaj yazmaman tavsiyemdir.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
-annenin biriyle ilişkisi varmış
-kiminle
-babanla
bu ney şimdi
ibni arabi veya diğer tasavvufcular küfür sözünü söylemiş. fakat neden söylemiş,neyi kastetmiş
nedenine tüküreyim
hiçbir müslüman teviline bakarak küfür sözünü bukadar rahat söyleyemez.
babasını kastederek ,annenin biriyle ilişkisi var dediğinizde derdinizi anlatamadan dayağı yersiniz.
fakat konu şirk olduğunda bu ne rahatlıktır
vay efendim tevili varmış
hakkı kötü görüyorum diyen kafirdir.
bununla ölümü kastetmiş ise münafık kafirdir
hiçbir müslüman ölümü sevmediğini söylemek için küfür sözüne gerek duymaz,ben ölümü sevmiyorum der
tabiki münafıklara yakışan hak olanı hak sözlerle söylemek yerine kelimelerini şirk pisliğine bulandırıp münafıklığını yapmaktır

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Tevil zırva götürmez.

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tasavvuf öz itibari ile güzeldir.İbn Teymiye bile ilk dönem tasavvufcuları övmüştür.Mevzu herşeyin gerçek diyerek ortaya çıktığı bu zamanda gerçekle sahteyi ayırmakta.Hakikatı yerli yerine oturtmaktır.Benim düşüncelerim bunlardır.Herkese saygılar.

SerhendEfendi Çevrimdışı

SerhendEfendi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Düşmanca tavır sergilemezseniz daha iyi olur. Talha bin asım kardeşimiz, tavsiyen için teşekkür ediyorum. Fakat zayıf hadisi yanlış anlamışsınız olan hadise de uydurma diyerek küfre girmeyin inşallahurahman.
Hadis alimleri kitaplarına aldığında zayıf olduğunu bilmiyordu da biz mi düzelteceğiz? Bu ne cüret değil mi?

Bir kardeşimize attığım mesajı kopyası:
Hadis usülüyle... Bir hadisin zayıf olması farklı nakiller ile lafzı zayıf manası sahihtir denir ama hadisin sened zincirinde bir zayıflık olursa bunun adı mevzu uydurmadır. Bunu peygamber efendimiz (sav) böyle söylememiştir ama doğrudur demektir. Daha bir dolu şey!

Hz.Ali'nin arşı görmediğini nereden biliyorsunuz? Müslüman zahire göre hüküm vermesinin kaynağı nedir? Bu çok yanlış. Bunu tekfirci akidesindekiler söyler kardeşim.

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
Düşmanca tavır sergilemezseniz daha iyi olur. Talha bin asım kardeşimiz, tavsiyen için teşekkür ediyorum. Fakat zayıf hadisi yanlış anlamışsınız olan hadise de uydurma diyerek küfre girmeyin inşallahurahman.
Hadis alimleri kitaplarına aldığında zayıf olduğunu bilmiyordu da biz mi düzelteceğiz? Bu ne cüret değil mi?

Bir kardeşimize attığım mesajı kopyası:
Hadis usülüyle... Bir hadisin zayıf olması farklı nakiller ile lafzı zayıf manası sahihtir denir ama hadisin sened zincirinde bir zayıflık olursa bunun adı mevzu uydurmadır. Bunu peygamber efendimiz (sav) böyle söylememiştir ama doğrudur demektir. Daha bir dolu şey!

Hz.Ali'nin arşı görmediğini nereden biliyorsunuz? Müslüman zahire göre hüküm vermesinin kaynağı nedir? Bu çok yanlış. Bunu tekfirci akidesindekiler söyler kardeşim.

Bak kimsin necisin niyetin nedir bilmiyorum. Eğer benim yerimde büyük şirki cehalet olarak görmeyen birisi olsa seni çoktan tekfir etmişti. Küfre rıza gösteriyor, bunların tevili var diyorsun. Bu bahsettiğimiz sapık Ehl-i Tasavvuf'un -asla Ehl-i Sünnet olamazlar- yanlışları bir değil, iki değil, yüz değil, bin hiç değil. Bunların inandıkları din İslam'dan ap ayrı bir şey. Çoğu Tasavvuf ehlinin menşei İran'dır. İran'da Zerdüşlükle, İslam arası bir din tutmuştur, çoğu -istisnalar- sapık ve mürteddir. Bunlar o derece sapık insanlardırler ki İbn Teymiyye rahimehullah Mecmuu'l Fetevâ (35/161)'da Şia'nın birer kolu olan Nusayri ve Dürzilerden yanı şöyle der: "Öyle ki onlar her nerede yakalansa öldürülür ve vasfedildikleri hal üzere lanetlenirler." Kafirler bunlardan çok daha masumdurlar -İslam'a fitne karıştırmazlar, ne oldukları bellidir-. Daha öncede yazdım bir daha yazıyorum sana önerdiğim kitapta da mevcut. Tasavvuf'un temelini oluşturan hadisler(!) uyurmadır -Benim okuduğum kitapta ki hadislerin birisi hariç tümü, o da zayıf zaten-. Ben İnşeallah Mü'minim. Ben diyalogcuda değilim. Hiç bir gavurun da savunucusu değilim. Hiç bir gavurunda küfründe şüphe etmiyorum. Sana bu konuyu iyice öğrenip öyle mesaj yazmanı tavsiye etmiştim. Bundan sonra -akıl sahipleri için- küfrü hakkında ihtilaf olmayan bir adamı tartışttırma bana.

Yanlarındakileri doğrulamak üzere olanlara Allah tarafından bir Kitap gelince -ki önceden kâfirlere karşı yardım isteyip duruyorlardı- işte o tanıdıkları kendilerine gelince inkâr ettiler. Allah'ın lâneti kâfirler üzerine olsun! (Bakara Sûresi, 89)

- https://www.islam-tr.org/konu/tasav...edilen-bazi-rivayetlerin-sihhati-nedir.19685/

- https://www.islam-tr.org/konu/tasavvuf-ehlinin-sarildigi-bu-rivayetlerin-sihhati-nasildir.34437/

A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şimdi bile bile küfür sözü normal haldeyken söyleyen kafir olur ama bazı evliyaların Allah dostlarının kendinden geçme halleri vardır bunlara küfür demek nasıl doğru olur

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Banned
şimdi bile bile küfür sözü normal haldeyken söyleyen kafir olur ama bazı evliyaların Allah dostlarının kendinden geçme halleri vardır bunlara küfür demek nasıl doğru olur

Senin bu dediğine Ehl-i Tasavvuf -asla Ehl-i Sünnet olamazlar- "tarikat küfrü" diyor. Bir Veli asla kendinden geçmez sen merak etme. O zamn herönüne gelen kendinden geçsin ve İslam'ı tahrif etsin, kafasına göre teviller yapsın, Kur'an-ı Kerim'e ve Sahih Sünnet'e zıt şeyler konuşsun, yazsın. Sonra bu kişi/kişiler bunlara rağmen mü'min olsunlar. San soruyorum Cehennem neden var? Münafık ne demek? Ali radiyallahu anh'a İbn Sebe lanetullah yandaşları -haşa- "Sen bizim Rabbimizsin" dediler, Ali radiyallahu anh -küfür sözlerini tevil ediyorumuş(!) @SerhendEfendi - ne yaptı kendisine -haşa- "Sen bizim Rabbimizsin" diyen İbn Sebe taraftarlarını yaktı. Aklınızı başınıza alın ve biraz akledin lütfen.

*Felsefeci mutasavvuflar şöyle dediler: "Firavun'un 'ben sizin rabbinizim' sözü doğrudur, Firavun, Hakk'ın ta kendisidir."

Bu son cümle, el-Füsus'un metninde şöyle geçer: "Firavun eğer Hakk'ın kendisi değilse Hakk'ın sureti Firavun'undur." el-Füsus'un başka bir nüshasında bu cümle şöyle geçer: "Hakk'ın kendisi ise sureti de Firavun'undur." İbn Arabi, el-Füsûs, 1/210-211.

- Buraya bakın daha ayrıntılı bilgiler mevcud - @SerhendEfendi - ; https://www.islam-tr.org/konu/ibni-arabinin-rasulullahi-sollama-zirvasi.9023/

Yanlarındakileri doğrulamak üzere olanlara Allah tarafından bir Kitap gelince -ki önceden kâfirlere karşı yardım isteyip duruyorlardı- işte o tanıdıkları kendilerine gelince inkâr ettiler. Allah'ın lâneti kâfirler üzerine olsun! (Bakara Sûresi, 89)

A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben ibni arabiyi savunmadımki şimdi Beyazıdı Bestami örneği var hangi alim ona kafir demiş

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

kendilerinden geçmelerinin nedeni nedir?
kendilerine geldiklerinde tövbe etmişlermidir?
bu sapıkların kendinden geçme halleri bir kitap yazacak kadar uzunmu sürmektedir?
her nedense kendilerinden geçme hallerindeki şirk sözleri onların dinine davetin ana unsuru iken,kuran ve sünnete davetlerini hiç göremiyoruz
Allahdan başka ilah yoktur yerine Allahdan başka hiçbirşey yoktur anlamındaki şirki VAHDETİ VÜCUT sapıklığını duydukda hernedense bu küfürden tövbesini duyamadık.
zaten bu sapıklığına tövbe etse kendisine şeyhül ekber demezdiniz.

Üst Ana Sayfa Alt