Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İbn Kayyim´in Kitabındaki Bu Sözler Ne Anlama Geliyor?

I Çevrimdışı

Ibn Kathir

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum,

Ibn Kayyimin Ahmak ve dalginlar kitabini okurken anlami ne oldugunu belemedigim satirlar okudum.

Aciklayabilirseniz sevinirim. Bana sanki sakal üzere dalga gibi algiladim.

Mesela:
"Ahnef b.Kays söyle diyor:" Ensesi ve sakalicok uzun birini görürsen Ümeyye b. Abdisems dahi olsa ahmak olduguna hükmet."

ve

"Muaviye, kizip söylendigi birine,"Sakalinin uzunlugu ahmakligina ve aklinin kisaligina sehadet etmemize yeter," demistir.

Bir kac tane daha var ama bunlar yeter insallah

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş o Kitap ibn Kayyimin Değil ibnul Cevzinin Eseri.

Kitabı yazmasının sebebide. Alimlerin ve Bir takım insanların faziletlerine dair kitaplar var ahmaklar la alakalı kitap yok diye yazıyor:)

Ayrıca Kitaba dedikoduya mahal verdiği için sıcak bakmayan alimler var.

Lakin kitapta tasvir edilenlerde bir hakikat gibi duruyor:)

aknczlfkr Çevrimdışı

aknczlfkr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Anladığım kadarıyla bu türden ifadeler biraz latifeli bir kısım yerel örfi deyimler içeriyor. İbni Cevzi çok yönlü bir büyük bir alimimizdir. Bu pencereden bakarak anlamak lazımdır. Bizim toplumdada mesela kadın için "saçı uzun aklı kısa" denir bazen. Veya "Yere yakın adamdan korkacan" gibi sözler var, bunlar genellemelerdirse de, latife de içerir ve adamına göre kullanılır. Maksat gerçekten de genelleme değildir. Veya yaratılışla alay amaçlı değildir. Belki doğru değil ama maksat yerinde kullanılınca anlaşılıyor ancak.