Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İbn Temiyye'nin Öğrencisi İbn Kesir'den Rabıta Rivayeti Var mıdır?

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
11035836_758807540900410_1435282645094274678_n.jpg

Muvahhid kardeşlerim bunun için de bana deliller bulabilir misiniz? çok ama çok zeki ve bilgili bir tarikatçı var onunla baş edemiyorum ben.:(

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
ahi biz ne ibn teymiyyeye iman ettik ne de ibn kesire iman ettik, biz sadece, 1 ve diri olan Allaha iman ettik. Alimler hatalarindan Allaha siginiriz. Bir alimi motomot oldugu gibi almayiz onun dedikleri kuran ve sünnete dayanmadikca. Ondan dolayi müstelik olun derim.

Konuya gelince, el bidaye vennihaye de böyle bir ibareye ben rastlayamadim, rastlayan varsa orijinalinden foto cekip katarsa bizler de görürüz.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ebu Ubeyde bin Cerrah :) şükran kesiran,( okudum verdiğin linki )
fakat yukarıda ki konunun cevabını bulamadım ??

ahi cevabi bulman icin cevablara iyi bakman gerek, ben bakdim kitapdan göremedim böyle bir ifade, siz gördüyseniz buyrun telden resim cekip ekleyin buraya ki kardesde olmayan seyin uydurma oldugunu baska bir konudan görüp aktarmis haliyle mesele aciga cikmis durumda.

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Bir benzeri bulunmuştur. -Tedinci cilt'e şöyle bir göz attım ama yukarıda verilen rivayeti bulamadım. En iyisini Allah bilir.-

Cabir'den rivayet olunduguna göre Rasûlullah (s.a.v.): «Ali'nin yüzüne bakmak ibadettir.» demistir. Ancak bu rivayetler sahih degildir. Bunların senetlerinde ya yalancı kimseler ya da durumu belirsiz meçhul sahsiyetler ve Şiiler vardır.

Ibn Kesir, El Bidaye Ve'n Vihaye, 7. Cilt, 8. Bölüm, Sahife 195

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bir benzeri bulunmuştur. -Tedinci cilt'e şöyle bir göz attım ama yukarıda verilen rivayeti bulamadım. En iyisini Allah bilir.-

Cabir'den rivayet olunduguna göre Rasûlullah (s.a.v.): «Ali'nin yüzüne bakmak ibadettir.» demistir. Ancak bu rivayetler sahih degildir. Bunların senetlerinde ya yalancı kimseler ya da durumu belirsiz meçhul sahsiyetler ve Şiiler vardır.

sanırım bu cevaptan sonra daha bakmamıza gerek yok. @aleyna abla hadisin devamında ibn kesir(rh) bu hadisi sahih saymamıştır. çünkü "bu hadisin senedinde yalancılar ve meçhul insanlar vardır" demiştir.

akhi sen söyledin aklıma geldi. bende o kitabı indirdim ama bakmayı unuttum. şimdi baktım 357. sayfada öyle bir hadis göremedim...

@aleyna 357. sayfada öyle bir hadis göremedim

ahi 7. cildin 357. sayfası olması lazım.

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
(Fıkıh sohbetinde bulunmak, bir senelik ibadetten üstündür.)[Deylemi]
(Âlimlerin sohbetine katılın, onlara yakın oturun! Çünkü Allahü teâlâ, yağmurla ölü toprağı dirilttiği gibi, ölü kalbleri de, hikmet nuru ile diriltir.) [Taberani]
(Bir defa salih kimsenin sohbetinde bulunmak, defalarca kötü kimselerin sohbetlerinde bulunmanın günahlarına kefaret olur.)[Deylemi]
@Abdulmuizz Fida hocam bunlar sahih mi ve nasıl anlaşılması lazım?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

2 - Hâkim’den nakledilen rivayete göre ;
Abdullah İbn Mes’ud (Radiyallahu anhu)’dan rivâyet edilen Hadis-i Şerif’te Rasulullah (Sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:
عن عبد الله بن مسعود رضى الله عنه قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم:
النَّظَرُ إِلَى وَجْهِ عَلِيٍّ عِبَادَةٌ.
طب ك عن ابن مسعود وعن عمران بن حصين
Ali’nin yüzüne bakmak ibadettir.
(Taberâni, Mûcem’ul- Kebir, Hadis No: 9863, 207, 18 / 109; El-Hakim, Mustedrak, Hadis No: 4665, 4666, 4683, 82, 81, 3/ 153; Abdullah İbn Mesud'dan, Taberâni, Aziziye, C. 3, S. 417)

Hakim, Mustedrak'inde bu rivayetin isnadının sahih olduğunu belirtmiştir. (El-Hakim, Mustedrak, Hadis No: 4665, 4666); İmam Zehebi ise bu rivayetin mevdu / uydurma olduğunu açıklamıştır. Fakat ;

النظر في المصحف عبادة، ونظر الولد إلى الوالدين عبادة، والنظر إلىعلي بن أبي طالب عبادة
"Mushafa bakmak ibâdettir, çocuğun ana ve babasına bakması ibâdettir ve Ali b. Ebî Talib’e bakmak ta ibâdettir."
Hadis alimi Muhammed Nasuriddin El Bâni, bu rivâyet hakkında "uydurmadır" kaydı düşmüştür. Râvilerinden olan Muhammed bin Zekeriyya el-Gulâbî hadis uydurmakla bilinmektedir. (İbn el Furâti)

Orijinali :

Tasavvuf Ehlinin Sarıldığı Bu Rivâyetlerin Sıhhati Nasıldır?

https://www.islam-tr.org/konu/tasavvuf-ehlinin-sarildigi-bu-rivayetlerin-sihhati-nasildir.34437/