Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İhtilaflı Konularda İlim Eğitimi Nasıl Olmalı?

keşmiri Çevrimdışı

keşmiri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm cümleten.

Yaklaşık 2 aydır Jeoloji,Meteoroloji,Astroloji üzerine Kuran,sünnet ışığında araştırmalar yapıyorum.Ne yazık ki bazı konular tamamen islam dışı ve bunları araştırmalarımdan tamamen çıkardımve birçok bilimsel konular İslamla birebir tutuyor.Benim merak ettiğim soru şu şekilde.

Şimdi bazı tefsirciler bazı ayetlerde Cumhura varamamışlardır.Hatta hadislerden de getirdikleri delile rağmen bir uzlaşma yoktur.

Mesela Gögu, gucumuzle Biz kurduk; suphesiz biz onu genisleticiyiz(ZARİYAT 47) ayetinde kimi tefsirciler Evrenin genişlemesinden bahsederken kimi buna karşı çıkmış.

-Gene Neml suresi 88.ayette Sen dağları görürsün de, yerinde durur sanırsın. Oysa onlar bulutun yürümesi gibi yürümektedirler. Bu, her şeyi sapasağlam yapan Allah'ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır." diyor.Bazı tefsircilere göre bu kıtaların kayması teorisini anlatır derlerken bazıları ise bunun kıyamet gününde olacak bir olay der.

-Gene Big bang teorisine örnek olarak İnkar edenler bilmezler mi ki göklerle yer bitişik idi. Biz onları ayırdık" (Enbiya, 30). ayetini örnek gösterir alimler.Burada da değişik görüşler var.Big bange inanan kafir olur gibi.

Yukarıda saydığım konulardan herhangi bir tarafı seçip anlatmam caiz midir? İhtilaflı konularda Kuran ve Sünnetten cumhur görüşü yoksa ne yapmam gerekir.Bu kişiyi dinden çıkarır mı? Şimdiden Allahlı razı olsun.Hayırlı Ramadanlar.

keşmiri Çevrimdışı

keşmiri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz Fida hocam normalde size soru sormak için Kuran ve Sünnetten Delillerle konusuna açmam lazımdı.Ancak ben hem sizin,hem de diğer ahilerin fikrini almak istedim.Cezakallahu hayran

Üst Ana Sayfa Alt