Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ilk Okudugunuz Kitap Hangisiydi?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Selamun aleykum kardeslerim,

Eminim herkesin ilk okudugu kitabda farkli duygu ve izlenimleri vardir? Eski anilari acmak ve ibret alabilmek icin konuyu aciyorum.

Benim ilk okudugum, yanlis hatirlamiyorsam, Allahu alem. Tagut idi. Ilk okul dönemimde akranim olan bir arkadasimin kütüphanesinden her hafta alip okurduk, ilk okul dönemimde Rabbimin merhameti okudugum hemen hemen bütün kitaplar kelime-i tevhid kavrami üzerineydi.

Orta okul dönemine dogru islami roman tarzi kitaplarda okumaya baslamistim ve ilk islami roman kitabim senlikoglunun Mariasiydi arkasindan idamlik genc ....

Güzel günlerdi... Henüz haramlarin sirayet etmedigi, internet, cep telefonu tvlerin olmadigi zamanlarda hazine arar gibi kitabi bitirmeden uyuyamadigimiz günler az degildi.

Rabbim bizleri affetsin.

Hattab Amedi eL_Muhacir EBU HANİFE

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam we rahmetullah abi.

Sizin yaşadığınız ilk ve orta okul dönemleriyle benim yaşadığım ilkokul dönemimi kıyasladığımda ibret alacak çok şey var.

Hatırladığım okuduğum ilk kitab pamuk prenses ve yedi cüceler.
1.sınıfı yeni bitirmiştik "okuma bayramı" adı altında organizasyon yapmışlardı. Tabi kızlı erkekli , gelinlikli damatlıktı absürd gösterilerdi. Akşamın sonunda hediye olarak pamuk prenses kitabını vermişlerdi.

Açıkçası kitabı sonuna kadar okumamıştım, fıtrat bu ya saçma geliyordu kitabın içeriği.

Emine Şenlikoğlu'nun kitablarını saymazsam okuduğum ilk tevhidi kitab Ebu Sümeyye'nin Kral ve Çocuk kitabı.

Allahuma amin.
Allah azze ve celle dini üzere kalblerimizi sabit kılsın.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
İlk okulda sürekli kitablar verirlerdi okurduk. Ama ben onları hiç saymıyorum bile. Ve aklımda kalan Emine şenlikoğlunun Maria kitabıydı. Epeyce şaşırmış ve beğenmiştim

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlk okuduğum kitapmıydı bilmiyorum ama sanırım ilk bitirdiğim kitap Güldüren Uçurtmaydı.
Daha sonra İki şehrin hikayesi ve Monte Kristo Kontu nu okudum.
Maalesef, sizler gibi İslami bir çevrede büyümemiş olmamdan mütevellit islami kitaplarla biraz geç tanıştım.
İslami şuurum 17 18 yaşlarında başladı.O zamanlarda ilk okuduğum Huzur sokağı'ydı zannedersem.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Padişah ve 3 kızı isimli kitaptı sanırım. Padişah, kızlarına beni ne gibi seviyordunuz diyordu. Üçüncü olan kız, tuz gibi seviyorum demişti. Kovuldu tabi kız doğal olarak :D

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mustafa kemali öven ve o minvalde bir takım kitap ve kitapcıklar hatırlıyorum. Benim eğitim dönemimde kemalizm ideolojisini en hafif tabiriyle dayıyorlardı. Muhafazakar bir aile ve çevrenin içerisinde de olmadığım için İslami kaynaklarla tanışmam çok geç oldu. Kalpleri evirip çeviren rabbim istikametimi düzeltti ve o kafamıza kazınan ideoloji aynı hızla geri çıktı.

Şimdilerde ise okuma alışkanlığım yok, ara ara Ali Küçük hocanın tefsirinde göz gezdiriyorum. Okumak ile çok barışık değilim. Üzerimden gereksiz meşguliyetleri kaldırıp okumak için vakit oluşturmam gerekiyor. Allah bana yardım etsin.

M.S Çevrimdışı

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hatırladığım ve kitap okuma alışkanlığı edinmemde bana yardımcı olan kitap, 3-4 yıl önce okuduğum (islama ısınmaya başladığım dönemler) " Ahmet MİTHAT'ın - Felâtun Bey ile Râkım Efendi" kitabıydı.

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ilk okuldakileri hatırlamıyorum 7. Sınıfta elvada gulsarı yı okumuştum aytmatovun. Okuma alışkanlığı kazandırmıştı bana bu kitap :)

Tevhidi öğrendikten sonra da ilk akidetul vasitiyye yi okumustum Allahu alem

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çocukken ilk okuduğum kitap: Cin Ali'nin serisindendi.

30 yaşından sonra ve tüm hayatım boyunca okuduğum en değerli kitap: Kur'an-ı Kerim (Mealli)

Tevhidi konuda ilk mi hatırlamıyorum ama ilklerden aklımda kalan: Kitabu't Tevhid.

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ilkokuldakileri saymazsak kırımlı murat destanı adında bir kitapdı

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cinali nin kuzusu
Şaka bir yana IsLaM4eVeR akhi zannımca İslami olarak ilk okuduğumuz kitabı sormuş herhalde Benim ilk okudugum kitap 88 ,89 yılıydı Hüsnü Aktaş Hocanın Medeni Vahşet Davası idi yaşıma göre değildi belki ama çok etkilenmiştim, yasaklı kitaplar arasındaydı o zamanlar.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam kardeşim.
Sanırım ilk kitabı ilk okul zamanında camide yapılan bir yarışmada ödül olarak verilen Nur dağındaki çocuk romanıyla başladım. O kadar güzel ve etkilenmiştimki kendimi afgan mücahidleriyle cihad yaparken hayal ederdim.
Ne güzel anlardı. O kadar halis bir yüreğimiz vardı ve kirlenmeniş hayallerimiz vardı.
Şimdi bu konuyu okurken o tertemiz duyguların olduğu günlere daldım .
Az okuyor ama dolu dolu hayaller ve halis niyetimiz vardı.
Şimdi okuduklarımızı ve hayallerimizi karşılaştırınca bunun bir kabus olduğu hissine kapılıyorum.
Daha sonra sorgu kitabını okuduğumu hatırlıyorum.
Bu kitabta bana okumakla yaşamanın ne kadar acı ve zor olduğunu tecrübeyle öğretti...

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
İlk okuduğum kitaplar muhtemelen masal ve Siyer kitaplarıdır. Aklımda kalanlar adı şu an aklımda olmayan küçük açık yeşil bir Siyer kitabı ve "Hz. Muhammed ile 365 Gün Yaşamak" adlı pembe sayfalı, pembe kapaklı pembe fosfor kalemiyle işaretlediğim bir kitap. Okul tatilinde Sufi bir cemaatin organize ettiği yatılı bir Kuran kursundayken tövbeli olmadığım için Hatme'ye katılmıyordum, aşağıda onu okuyordum :D.

Bir de aynı sıralarda bir camide Abdullah Azzam'ın (Allah rahmet etsin) "HAMAS..." adlı kitabıyla karşılaşmıştım, sadece kapağı ilgimi çekti diye bakıyordum, bana hediye ettiler. On yaşındayken okumaya başladım onu, ama anlamadığım için bırakmıştım. Üç sene sonra yeniden okumaya başladım ve sonunda bitirdim hatırladığım kadarıyla (son sayfaları tam anlamasam da). Ondan sonra da o kitapta adı geçen "Afgan Cihadında Rahmanın Ayetleri" adlı kitabı alıp okudum, o daha iyi anlaşılırdı (belki de tercümeden).

Bir de İmam ez-Zernuci'nin "Talimul Mutallim" adlı kitabını sonradan okuduğumu iyi hatırlıyorum. Bilgisayar oyunu oynamayı bıraktıktan sonra düzenli kitap okumaya karar vermiştim, kulağa bir yol haritası gibi geldiği için de ilk bu kitapla başlamıştım. Gerçekten de çok teşvik edici, ilmi bir havası vardı.

ع Çevrimdışı

عبدالهادي

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ilkokula 8 yaşımda başlamıştım. Iki yıl medrese eğitiminden sonra okuduğum ilk kitap Emine Şenlikoglu nun Maria sı idi . Yaşımız küçük olduğu için kitap ezber seviyesinde aklımda kaldı . Beğendiğim bir kitap tır.

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlk okuduğum İslami kitap, siyer alanında ödül alan Salih Suruç'un Peygamberimizin Hayatı 1-2 kitabıydı.

Aleykümselam kardeşim.
Sanırım ilk kitabı ilk okul zamanında camide yapılan bir yarışmada ödül olarak verilen Nur dağındaki çocuk romanıyla başladım. O kadar güzel ve etkilenmiştimki kendimi afgan mücahidleriyle cihad yaparken hayal ederdim.
Ne güzel anlardı. O kadar halis bir yüreğimiz vardı ve kirlenmeniş hayallerimiz vardı.
Şimdi bu konuyu okurken o tertemiz duyguların olduğu günlere daldım .
Az okuyor ama dolu dolu hayaller ve halis niyetimiz vardı.
Şimdi okuduklarımızı ve hayallerimizi karşılaştırınca bunun bir kabus olduğu hissine kapılıyorum.
Daha sonra sorgu kitabını okuduğumu hatırlıyorum.
Bu kitabta bana okumakla yaşamanın ne kadar acı ve zor olduğunu tecrübeyle öğretti...

Sorgu kitabına birkaç ekleme yapılıp tekrar basılmış bilgin olsun ahi.

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Üst Ana Sayfa Alt