Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İlk Yahudiler ve İlk Hristiyanlar Cennetlik midir?

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1.Soru- Musa (a.s.)'a ve tevrata iman edip uyan yahudilerin cennetlik olduğunu biliyorum. Yahudiler ne zaman yoldan çıkıp kafir oldular ?

2.Soru- İsa (a.s.)'a ve incile iman edip uyan hristiyanların da cennetlik olduğunu biliyorum . Hristiyanlar ne zaman yoldan çıkıp kafir oldular ? Pavlus kafir midir ? Ve ondan önceki hristiyanlar muvahhid miydiler ?

3.Soru- Hz. Muhammed (s.a.v.) davetine başlayıp vefat ettiği süre zarfında ve sonrasında islam ulaşmayan yahudi ve hristiyanların hükmü nedir ?

4-Şuan dünya üzerinde fetret ehli kimse var mıdır (amazon kabileleri vesaire) ?

Selamun Aleykum. Şimdiden cevaplayacaklardan Allah razı olsun

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam.

1-3) Hristiyanlar'da teslis inancı 4. yüzyılda İznik Konseyi ile birlikte resmen tanındı, ancak konseyin ardından da Allah'ın -tekliğini tasdik eden gruplar devam etmiştir. İspanya'daki Vizigotlar mesela 6. yy.'da Katolikliğe geçmişlerdir, ondan önce tevhidi savunan Arius'un öğretilerine tabilerdi. Yahudiler olsun Hristiyanlar olsun, kesin bir tarih vermek mümkün olmayacaktır sanırım. Resulullah (s.a.v.) döneminde yaşayanlar dahil, ehli kitap arasında hidayet üzere olan da, dalalet üzere olan da mevcut olmuştur.
Resulullah'tan önce veya sonra yaşamanın ise doğrudan etkisi olmaz, çünkü burada önemli olan dine daveti duymak. Eğer ehli kitap Resulullah'ın çıkışını duymadan tevhit üzere ölmüş iseler, mümin olarak ölürler. (Islamweb sayfasında yazılanlardan hareket ederek yazdım bunları.)

4) Günümüzde zannederim kendisine davet ulaşmamış, "fetret ehli" vardır mutlaka. Fetret ehlinden kasıt, davetin ulaşması. Sırf Hazreti Muhammed'in (s.a.v.) ismini duymak ile davetin yerine gelmiş olduğunu kabul etsek dahi böyle düşünüyorum, ki İmam Gazzali'ye göre, kendilerine Resulullah'ın sîreti ancak çarpıtılmış ve eksik bir halde ulaşanların da fetret ehlinden olmaları umulur.

Dünya internet kullanımı. Gördüğümüz gibi Orta Afrika ve Güney Doğu Asya gibi dünyanın bazı bölgelerinde internet erişimi yok. Onun dışında yerleşik toplumdan ayrı yaşayan bazı kabile toplulukları mevcut. Bunların Allah Resulü'nün ismini duymuş olma ihtimallari düşük, kaldı ki birisi tebliğ etmiş olsun. Ancak Güney Afrika, Avustralya gibi bazı yerli topluluklarda tevhid inancına rastlanıldığı da olmuştur. Dolayısıyla nebilierinin inancını hangi şartlarda ne kadar muhafaza ettiklerine ve hangi karşılığı hak ettiklerine hükmetmek Allah'a kalmış.

26878
26877

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt