Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlk Yardımda doğru bildiğimiz yanlışlar

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
İlk yardım eğitiminde bilinen birçok uygulama aslında yanlış. Yılan sokmasında zehrin emilmesi, donmaların karla ovuşturulması, nefes borusu tıkanan birinin sırtına vurulması en bilinen yanlışların başında geliyor.
İhsan Aydın'ın haberi

Çalışanların ilkyardım konusunda bilinçlenmesini hedefleyen Kanal 7 Grubu personelinden 20’şer kişilik iki grup ilkyardım eğitimi aldı. Grup bünyesinde çalışan toplam 40 kişi uzman doktor tarafından verilen eğitim sonrası sertifikalı ilkyardımcı oldu.

YILAN SOKARSA BUNU YAPMAYIN

Kurs süresince bilinen birçok uygulamanın yanlış olduğu da ortaya çıktı. Özellikle yılan sokmasında zehrin emilmesi uygulamasının yanlış olduğu belirtilerek, tüm kara hayvanlarının ısırması durumunda yapılacak ilkyardımın, yaralı bölgeyi hareket ettirmemek, soğuk suyla ve sabunla 5 dakika boyunca ısırılan bölgeyi ovmak gerektiği belirtildi.

SIRTA VURMA YANLIŞ BİR DAVRANIŞ

Yine en çok yapılan yanlışlardan birinin de, nefes borusunda kısmi tıkanma olan birinin sırtına vurulması. Nefes almakta güçlük çeken ve kısmi tıkanma yaşayan birine hiçbir şekilde müdahale edilmemesi ve öksürmeye teşvik edilmesi gerekiyor. Tabi sırtına vurmak isteyenler de engellenmeli.

DONAN KİŞİ KARLA OVULMAZ

İlkyardım konusunda yapılan başka bir hata ise donma vaklarında ortaya çıkıyor. Türk sinemasının yıllardır zihinlere işlediği, donan kişi karla ovulur uygulamasının yanlış olduğunu vurgulanırken, kurs eğitmen donma vakasında ilkyardımın aşamalarını şöyle anlattı: “Hasta/yaralı ılık bir ortama alınarak sakinleştirilir, kesin istirahata alınır ve hareket ettirilmez. Kuru giysiler giydirilir. Sıcak içecekler verilir. Su toplamış bölgeler patlatılmaz, bu bölgelerin üstü örtülür. Donuk bölge ovulmaz, kendi kendine ısınması sağlanır. El ve ayak doğal pozisyonda tutulur. Isınma işleminden sonra hala hissizlik varsa bezle bandaj yapılır. El ve ayaklar yukarı kaldırılır ve tıbbi yardım istenir.”

ZEHİRLENEN KİŞİYİ KUSTURMAYIN

Kurs eğitmeninin dikkat çektiği noktalardan biri de, zehirlenmeler sonrası hastanın kusturulmasının doğurduğu sakıncalardı. Midedeki zehirli maddenin kusturularak çıkartılmaya çalışılmasının hastaya daha büyük zararlar verebileceği için sindirim yoluyla zehirlenmelerde en temel ilk yardım yöntemi şöyle; “Ağız zehirli madde ile temas etmişse su ile çalkalanır, zehirli madde ele temas etmişse el sabunlu su ile yıkanır. Kusturulmaya çalışılmaz, özellikle yakıcı maddelerin alındığı durumlarda hasta asla kusturulmaz. Üstü örtülür. Tıbbi yardım istenir.”

YANIĞA YOĞURT SÜRÜLMEZ

Yanık vakalarında ilkyardımda önemli hatalar yapıldığı dikkat çekilen başka bir nokta olurken konusunda yanan bölgeye yoğurt, diş macunu gibi maddelerin sürüldüğünü bunun yanlış olduğunu belirtti. Yanan bölge küçükse 20 dakika soğuk suyla yıkanabilir ve yanan bölgeye ilaç ya da herhangi bir şey sürülmemeli. Ayrıca su toplamış ise bunları kesinlikle patlatılmamalı.

İlk yardım konusunda en sık yapılan hataların bazıları şöyle:

-Burun kanamalarında başın geriye doğru tutulması yanlış bir davranış. Baş öne doğru eğilmeli.

-Sara krizine giren kişiye soğan gibi maddeler koklatılmamalı, ellerini ve ağzını zorlayarak açmaya çalışılmamalı, elleri ve bacakları bağlanmamalı. Kriz geçirdiği bölgenin güvenliği sağlanarak krizi doğal akışına bırakmalı.

-Göze cisim kaçmalarında göz kesinlikle ovulmamalı.

?lkyard?mda do?ru bildi?imiz yanl??lar Sa?l?k Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri - Bu noktada haber var

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sağolasın kardeşim faydalı bilgiler ..şu zehirlenen kişiyi kusturma olayı bizi çok derinden yaralamıştı benm 4 yaşında yeğenim kireç sökücü deterjan içmişti annesi de kusturmuş ..bu deterjan bi inerken yakmış yemek borusunu birde kusarken ..çocuk halen tedavi görüyor yıllardır ..amman ha dikkat !!!yanlış ilk yardım kurtarılabilecek hastayı ölüme götürür ..bende bilinçlenmek için sertifika almıştım çok faydasını gördüm...

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
sağolasın kardeşim faydalı bilgiler ..şu zehirlenen kişiyi kusturma olayı bizi çok derinden yaralamıştı benm 4 yaşında yeğenim kireç sökücü deterjan içmişti annesi de kusturmuş ..bu deterjan bi inerken yakmış yemek borusunu birde kusarken ..çocuk halen tedavi görüyor yıllardır ..amman ha dikkat !!!yanlış ilk yardım kurtarılabilecek hastayı ölüme götürür ..bende bilinçlenmek için sertifika almıştım çok faydasını gördüm...

Sizin dediğiniz çok farklı olaydır kardeşim..
Normal zehirlenmelerde yani İntox dediğimiz besin zehirlenmeleri yada ilaç zehirlenmelerinde kusturma olayı çok faydalıdır..
Çünkü ; Toksinlerin kana karışmasını geciktiren bir yöntemdir..

Ama Korozif madde dediğimiz ( çamaşır suyu , bulaşık deterjanı , yağ sökücü ) maddelerin alımında kusturmak tehlikelidir..çünkü geçtiği yerde yakma tahribatı yapar..

vel hasıl kelam ; Zehirlenme türüne göre kusturmak yada kusturmamak gerekir..bunun için oral yoldan alınan maddeyi iyi teşhis etmek gerekir..

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah korusun bunu okuyan bi kardeşimin başına benzer bir olay gelirse bizim yaptıpımız yanlışı yapmasınlar anlamında yazdım ben ..siz tabiiki haklısınız bir gıda zehirlenmesi ile yakıcı bir madde arasında uçurum farkı var ...bilgi için teşekkürler Allah razı olsun..

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ama Korozif madde dediğimiz ( çamaşır suyu , bulaşık deterjanı , yağ sökücü ) maddelerin alımında kusturmak tehlikelidir..çünkü geçtiği yerde yakma tahribatı yapar..

mideye inene kadar yakacağını yakmadı mı?
midede durması tehlike arzetmiyor mu?

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
mideye inene kadar yakacağını yakmadı mı?
midede durması tehlike arzetmiyor mu?

Ewet değerli kardeşim , İnene kadar Gırtlak dediğimiz Yemek ve solunum borusu yolundan geçer ve Tahrişini gerçekleştirir..

Ama hızlı bir şekilde indiği için , kalıcı bir hasar vermez , akabinde kusturduğumuzda ise , aynı tahriş yolunu bir kere daha ve bu sefer mide asidi ile birlikte geçerken bu sefer kalıcı tahribat vermesi mümkündür..

O yüzden biz sağlıkcılar Korozif madde için çocukların kusturulmamasını tavsiye ve tembih ederiz...

Mide Lavaj'ı dediğimiz yöntemle kimyasal kömür kullanarak hastamızın midesini temizleriz..

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
anladım sağol hocam.

peki, doktora yetişme süresi ne kadar olabilir sizce?
ayrıca, doktora gidemiyorsak, kusturmayı deneyelim mi?

zati kusturma pratikliği de nassi olur?

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
anladım sağol hocam.

peki, doktora yetişme süresi ne kadar olabilir sizce?
ayrıca, doktora gidemiyorsak, kusturmayı deneyelim mi?

zati kusturma pratikliği de nassi olur?

Korozif madde alımlarında hastaneye yetiştirme süresi 30-60 dk. arası olmalıdır.. aksi takdirde mide tahrişi artarak devam eder..

ama besin ve intox ( ilaç ) zehirlenmelerinde hastaneye gelene kadar kusturabilirsiniz..

Kusturma ; çocuğun yada yetişkinin boğazına küçük dil dediğimiz yere parmak ile dokunma ile yapılabilir..

Her iki türlü zehirlenmedede Müşahade(gözlem) altında hastanın midesi ; Aktif kömür ve mide Lavajı ile yıkanır..

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
peki hocam,
zehirlenmeler sonrası
mide; temel yapısından, kalitesinden bişe kaybeder mi?
ne kadar zamanda kendi kendini amorti eder?

Dicle.21 Çevrimdışı

Dicle.21

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
YANIĞA YOĞURT SÜRÜLMEZ

Yanık vakalarında ilkyardımda önemli hatalar yapıldığı dikkat çekilen başka bir nokta olurken konusunda yanan bölgeye yoğurt, diş macunu gibi maddelerin sürüldüğünü bunun yanlış olduğunu belirtti. Yanan bölge küçükse 20 dakika soğuk suyla yıkanabilir ve yanan bölgeye ilaç ya da herhangi bir şey sürülmemeli. Ayrıca su toplamış ise bunları kesinlikle patlatılmamalı.

İlk yardım konusunda en sık yapılan hataların bazıları şöyle:

-Burun kanamalarında başın geriye doğru tutulması yanlış bir davranış. Baş öne doğru eğilmeli.

-Sara krizine giren kişiye soğan gibi maddeler koklatılmamalı, ellerini ve ağzını zorlayarak açmaya çalışılmamalı, elleri ve bacakları bağlanmamalı. Kriz geçirdiği bölgenin güvenliği sağlanarak krizi doğal akışına bırakmalı.

-Göze cisim kaçmalarında göz kesinlikle ovulmamalı.

?lkyard?mda do?ru bildi?imiz yanl??lar Sa?l?k Haber7 haber7.com - Güncel Haberler, Son dakika haberleri - Bu noktada haber var

Soguk su kesinlikle kulanmamali... Ilik su kulanmali... Bilginize....

Bilgilendirdigin icin teseküler!

S Çevrimdışı

Sadat-ı Kiram

Üyeliği İptal Edildi
Banned
peki hocam,
zehirlenmeler sonrası
mide; temel yapısından, kalitesinden bişe kaybeder mi?
ne kadar zamanda kendi kendini amorti eder?

Hayır kaybetmez değerli kardeşim..

Besin ve intox zehirlenmelerinde , mide yıkanması işleminden hemen sonra mide işlevine devam eder..

Korozif madde alımı zehirlenmelerinde ise ; eğer tahriş fazlaysa 1 hafta kadar toparlanma süreci yaşar , bu süre zarfında hastalarımıza hafif sebze türü besinler yemesi tavsiyesinde bulunuruz..1 hafta sonra mide eski işlevine geri döner ve normal beslenmeye geçilebilir..

Allah azze ve celle'nin vücudumuzda en dayanıklı korumasız uzuv olarak mideyi yaratmıştır , hiçbir koruması ( Kaburga , kafatası kemiği gibi ) olmadığı halde kendisini en çabuk toparlayan ve en dayanıklı uzuvdur...

Üst Ana Sayfa Alt