Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru İmam Ebu Hanife ile İmam Maturidi'nin İtikadi Görüşlerini Mukayeseli Biçimde Açıklayan Kitap Var mı?

E Çevrimdışı

Ebû Ahmed

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm akhiler. İmam Ebu Hanife ile İmam Matüridi ' nin (Rahimehumullah) itikâdi görüşlerini mukayeseli bir biçimde anlatan bildiğiniz bir kitap var mı? Link varsa link yoksa kitap ve yazarını paylaşan olursa sevinirim..

Bu vesileyle trajikomik bir videoda paylaşayım sizlerle..

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şöyle bişey var.

"Yüce Allah'ın Kur'ân-ı Kerim'de de belirttiği gibi eli, yüzü ve nefsi vardır. Yüce Allah'ın Kur'ân-ı Kerim'de söz konusu ettiği yüz, el ve nefis ona ait nasıllığı bizce bilinemeyen sıfatlardır. Onun eli, kudreti ya da nimetidir denilmez. Çünkü o takdirde bu sıfatın iptali söz konusudur . Bu ise (sıfatların iptali) kaderiyyecilerin ve mutezile mensuplarının görüşüdür." (el-Fıkhu'l-Ekber, s. 302)

E Çevrimdışı

Ebû Ahmed

Üye
İslam-TR Üyesi
şöyle bişey var.

"Yüce Allah'ın Kur'ân-ı Kerim'de de belirttiği gibi eli, yüzü ve nefsi vardır. Yüce Allah'ın Kur'ân-ı Kerim'de söz konusu ettiği yüz, el ve nefis ona ait nasıllığı bizce bilinemeyen sıfatlardır. Onun eli, kudreti ya da nimetidir denilmez. Çünkü o takdirde bu sıfatın iptali söz konusudur . Bu ise (sıfatların iptali) kaderiyyecilerin ve mutezile mensuplarının görüşüdür." (el-Fıkhu'l-Ekber, s. 302)

Allah (c.c.) razı olsun akhi.. Ben müstakil bir kitap , çalışma ya da risale türünden bir şey arıyorum. Sebebi ise bu eksende çok fazla tartışmalara denk geliyorum. Günümüzdeki bazı ilim adamları İmam Mâtüridî'nin İmam Ebu Hanife'nin yolunda olduğunu söylerken bazıları da tam tersini söylüyor. Bunun için hangi meselelerde farklı , hangi meselelerde aynı görüşlere sahipler bilmek istiyorum.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm akhiler. İmam Ebu Hanife ile İmam Matüridi ' nin (Rahimehumullah) itikâdi görüşlerini mukayeseli bir biçimde anlatan bildiğiniz bir kitap var mı? Link varsa link yoksa kitap ve yazarını paylaşan olursa sevinirim..

Bu vesileyle trajikomik bir videoda paylaşayım sizlerle..

Bu kitapta bulabilirsin
Ebu hanifenin itikat esaslari
Guraba yayinlari prof humeyyis